Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Općenite diskusije


Ling^2
 Share

Recommended Posts

1. Odmakni se od označavanja instrukcija. Nema ništa loše u tome ako poznaješ kreator u potpunosti, inače pusti njega da radi posao, zato su ga i izmislili, da bi pojednostavili stvari.

Zadnju liniju možeš korigovati po potrebi sa push up shoutom, a time wasting je onakav kakav je dat za control strategiju dovoljan. Sa klikom ili dva odlaganja nećeš pretjerano puno dobiti.

 

2. Dva štopera sa stopper duty se nikako ne preporučuju iz razloga što ih je vrlo teško uigrati. Recimo u Realu one sezone kad je Ramos prešao na štopera i on i Pepe su ponekad znali izlijetati sa svojih pozicija (u stilu stoppera), a onda je Real ostajao strašno otvoren, pogotovo u protivničkoj tranziciji, ali i na postavljene napade kvalitetnijih protivnika. Pošto nemaš igrača između linija probaj stopper-cover kombinaciju u veznom redu, gdje će stopper biti onaj igrač koji ispred sebe (na poziciji centralnih veznih) ima nižeg igrača. Defend - defend je opet univerzalna kombinacija koja će sigurno dati rezultata.

Mislim da sam shvatio šta si ovime htio postići (sa dva stoppera), eliminirati prostor u opasnoj zoni, ali već si ga sa press more i i push up eliminirao, tako da je ovaj korak pretjeran i može polučiti samo kontra efekat.

 

3. Ovo tvoje partnerstvo na sredini terena je jedno od preporučljivijih, ali kada igraš sa dvojicom na MC pozicijom stvar ove postavke je takva da oba ova igrača moraju biti rezervisana, jer inače imaš jednog koji se brani i četvoricu koji napadaju, nemaš balansa i izložen si. BWM je savršen tackler, ali problem kod njega je što puno ovisi o visokom closing downu pa ne drži kvalitetno svoju poziciju.

Ako primjetiš da imaš problema u ovom dijelu terena, prebaci ball winnera na CM (d) ili ako imaš još jednog kvalitetnog dodavača na DLP (d).

 

4. Nemaš potrebe da ti AM bude glavni playmaker. Opet, mislim da shvatam šta želiš, ali opet je bespotreno. U biti ti ovdje od playmakera tražiš da poveže cjeline u ekipi, organizuje igru i postavlja tempo, ne da asistira jer već imaš trojicu koja će to raditi. Ako ofanzivnog veznog zarobiš tom ulogom gubiš glavnu kreativnu snagu ekipe jer je lako moguće da zapadne među zadnje vezne i onda ti čitav tim pati. Kad imaš podjelu dužnosti na više igrača lakše je držati utakmicu pod kontrolom (opet Real, sjeti se koliko su problema imali u prvoj utakmici polufinala protiv Borussije jer je samo Xabi vodio igru, Klopp ga je isključio i Real je 90' patio, u uzvratu je Alonsu dodao i Modrića i Borussija se nikako nije mogla snaći u takvoj situaciji jer su zadaće sada bile podijeljene).

 

5. Kod ovakve 4-2-3-1 je dobro jednog od ofanzivnih veznih spustiti malo dublje u teren kako svi skupa ne bi bili odsječeni ili zahtijevali direktan pristup. Sa jednim krilom na support ćeš dobiti sigurnu pas opciju na liniji i mogućnost igranja oko postavljene odbrane bez da se ofanzivna četvorka zabije u zadnju liniju i čeka dostavu.

 

6. Poacher + target man (mixed)? Iskreno ne znam šta si ovime zamislio, možda nekog Lewandowskog, ne poznajem napadača pa ne mogu govoriti o tome kako ga je dobro postaviti. Ova uloga može biti jako korisna ako se da potentnom napadaču, inače može biti čisti promašaj jer gušiš i poachera i targeta sa njom. Poacher + run onto ball target je ok za tranzicijske i defanzivne ekipe, ali sa control nisi ništa od toga

Link to comment
Share on other sites

Neće funkcionisati iz više razloga:

1. Dva playmaker MC osim ako nisu obojica DLP ne daju dovoljno defanzivne stabilnosti koju 4-2-3-1 traži.

2. Trequartista ne igra odbranu, ne učestvuje u presingu, moderni nogomet ne trpi igrače koji ne rade bez lopte, pogotovo u defanzivnoj fazi. Kockanje je igrati i sa jednim trequartistom, dvojica nemaju šanse zbog navedenih razloga, ali i iz razloga što neće optimalno koristiti prostor.

3. Dva IF-a se u 4-2-3-1 moraju pažljivo složiti tako da učestvuju u svim fazama igre, jer krila u 4-2-3-1 su više vezni igrači, nego napadači, dok su kod 4-3-3 krila više napadači, nego vezni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poigrao se malo sa Bayernom i pokušao prikazati koliko toliko njihovu taktiku iz RL. Dvoumio sam se da li da uvrstim Kroosa ili Robbena, ali odlučio se za Nizozemca jer je igrao ovaj najvažnije utakmice u finišu sezone.

Kritizirajte...

http://i.imgur.com/KGbZNOg.png?1

Link to comment
Share on other sites

Meni više liči da si pokušao preslikati ZakNikovu taktiku, nego Bayernovu! Šta ti uopšte playmaker radi na krilu, i to ni manje, ni više, nego Ribery?! Najočiglednija stvar u vezi Bayerna je presing, ti se iz nekog razloga nisi okrenuo visokom presingu. Zašto? Mislim da Bayern ne širi toliko igru koliko ti to predstavljaš. To je neki prosjek, napadi se svode na krila, odbrana se svodi na presing u sredini koji se ne može sprovesti u ovoj situaciji. Napadač bi u mom slučaju bio CF, koji će posvetiti dosta pažnje presingu. Jedan od Bayernovih štopera je BPD, drugi uz njega je Cover, Dante se može solidno snaći u ulozi BPD.

To bi bilo nešto najkraće, uporedićeš sa taktikom koja će ubrzo biti objavljena, radi se o projektu Support tima.

Link to comment
Share on other sites

Opa, žestoka kritika za početak. Playmaker na krilu je nešto jako, jako rijetko. I ja sam kritizirao tu varijantu kad se o njoj raspravljalo na forumu, ali Ribbery igra nešto najboliže toj roli. Molim te da odmah objasniš koju rolu on igra po tebi. Zadnja linija je visoko postavljena, igra se agresivno, a ako pogledaš u PI vidjet ćeš da prednja 4 igrača pokrivaju skoro cijeli teren. Default opcija da se održi neka racionalnost i ostavi mogućnost bolje provedbe kontranapada. Ako si slučajno gledao Bayern koji put, primjetio si da Ribbery i Robben nisu baš tako agilni u presingu, već često doslovno stoje na 40-50m od protivničkog gol, ne trošeći si pri suludom napadanju protivničkih stopera. Dante je čisti DC, BPD može biti možda Hummels. Samo zato što nekad stane na loptu i smiri igru, ne znači da je BPD. Igrač na toj roli ponekad iznosi loptu na protivničku polovinu, što s njim nije slučaj...

Još kritika?

EDIT: To što je Manđo DF ne znači da je operiran od zabijanja golova xD On pretrči 14km, a to može ostvariti samo ova rola.

Edited by Bili Tić
Link to comment
Share on other sites

Koji si Bayern pokušao preslikati, onaj što čuva loptu ili onaj koji traži tranziciju?

 

Bayern će uskoro vani kao projekat čitavog site tima, kojeg član staridedo predvodi i realizira, tada ćeš vidjeti zajedničko mišljenje članova site tima oko igre Bayerna, sada iznositi činjenice i prejudicirati stvari nije baš lijepo i korektno prema momku koji se već par dana trudi da kompletira taktiku. Tako da ovdje staje diskusija vezana za Bayern od članova site tima, ostali su slobodni iznositi svoja mišljenja i tražiti rješenje.

Link to comment
Share on other sites

Sasvim se podrazumijevaju lagane korekcije u toku i prije utakmice. Recimo da je ovo malo ofanzivnija varijanta, Druga varijanta je counter, a treće nema. Ali, recimo da 95% utakmica počinju ovako. Attacking-uvijek traže rješenje naprijed, more disciplined-odustaju ako rješenja nema(nebrojeno puta vraćena lopta 30m unatrag, čak i vezni vrate loptu Neueru nekad. Itd. Mislim da je fleksibilna taktika i da zadovoljava u obje faze igre.

Link to comment
Share on other sites

E sad, ja nisam siguran jesam promašio temu ali vjerujem da nećete zamjerit.

Ovo je taktika koju planiram koristit, čini mi se sasvim ok jedino me brine, kako dobiti zgusnutu sredinu, tj. kako stisnuti ova dva DM-a sa četvorkom ispred? Shout push higher up ili bi trebao u PI postavkama štiklirat neke opcije?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Generalno tim praviš kompaktnim na par načina:

1. Igraš sa visoko postavljenom zadnjom linijom i stand off postavkama closing downa.

2. Igraš presing preko čitavog terena gdje protivnika sabijaš na njegovu polovicu.

3. Igrač zonu sa duboko postavljenom zadnjom linijom.

 

Kod ovog rasporeda je glavno imati kvalitetnu spojku koja će vezati kroz sredinu u vidu DM (s) role i agresivne bekove koji će davati širinu i biti dodatna pas opcija. Izuzev duple DM (s) role po meni si ovo vrlo kvalitetno složio što se tiče igračkih instrukcija. DLP (s)/(d) + DM (s) je po meni ok kombinacija. Možda bi jedno od krila moglo na support radi lakšeg građenja napada, ali to je to.

Kako attacking strategija daje već jako puno closing downa ja bih prije išao sa stand off more + push higher up shout čime bi upotpunio opciju 1 iz uvoda u post.

Edited by Fritz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako je support ne treba mu marking jer je dublje postavljen na terenu i radi puno više u defanzivi. Sa krilima na support možeš dobiti vrlo lako dvije linije od četiri igrača, sa attack i sa specific markingom teško.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja imam kronicnih problema sa AMC-om. Naime, ne mogu ga natjerati da asistira igracima. Imam Isca na toj poziciji, ali jako rijetko asistira. U nekih 30ak utakmica 3-4 asistencije. Krila, napadac, pa i dva vezna iza Isca imaju vise asistencija od njega, iako pokusavam da igru forsiram preko njega ( playmaker i targetman je). Ali avaj! Ajde neke sugestije na suvo, pa cu sutra da okacim njegov PI.

Link to comment
Share on other sites

Vjerovatno mu je target kugla oko noge. Playmaker je sam po sebi dovoljno specifična rola da izvlači iz igrača maksimum, target može biti kontraproduktivan. Probaj bez toga.

 

Fokus često zna zasmetati, pogotovo ako igraš sa jačom ekipom kroz sredinu, a nemaš višak u tom dijelu terena, jer se onda većina protivnika brani usko i duboko pa tako guši sve centralne igrače. U ovom slučaju ne mora biti konkretno ni do tvog igrača, jednostavno si prisiljen igrati tamo gdje ti protivnik dopušta, uz aut liniju i ispred protivnika.

 

Sklanjanjem targeta oslobodit ćeš ga viška pritiska i pažnje protivnika, a promjenom fokusa (automatski šira igra, više pas opcija) dat ćeš mu prostora za manevar i kretanje.

 

Ne znam kakvim stilom igraš, ako je neki agresivniji možda je bolja opcija att midfielder rola, sigurno će se dobiti kompletniji igrač u smislu golova (adv play rijetko ulazi u gol šanse), ali i asistencija. Znam da kod mene att midfielder uvijek ima dvoznamenkast učinak, adv play prebaci na dvije samo po asistencijama.

Link to comment
Share on other sites

Prosle sezone sam tu imao Kagawu, ni on nije bio puno bolji od Isca. Nije bio target, nego samo play. S razlogom stavljam targeta na veznog igraca i ponekad play na napadaca, ali u Unitedu mi to ne pali ( dok je u Vitesseu palilo veoma uspjesno). AMC mi ima veliku slobodu, da radi sta zeli. Znam sta donosi AttMid, ali hocu bas da proradi AdvaP. Slicno kao i Poacher. Radi na svakom igracu, ali u inat zelim da imam AdvaF.

Edit:

Uglavnom igram napadaci, fluent, more aggressive, stick to position, pressing, igrac na igraca, visoka odb. linija i tako to.

Edited by Ling
Link to comment
Share on other sites

Kagawa je po meni IF(a). Ako sam dobro zapamtio to mu prema FM-u i jeste najbolje rola, ima previše nizak creativity da bi se iz njega nešto sa loptom u nogama moglo izvući, ovako ako ga se izbaci u trk tu je maher. Par videa iz Borussije pokazuje tu situaciju. Vjerujem da si gledao onaj dvomeč protiv Reala, ne znam koliko je tačno Kagawa proveo vremena na centralnoj poziciji, ali uvijek je tražen loptom u prostor ispred, ne u noge, a da je on leđima okrenut. Klasični prostor igrač, no to sada nije ni bitno. Za Isca ne znam, ali evo Madridista je uletio sa Ozilovim primjerom, Ozilova najbolja rola po FM-u je adv play. Pokušaj tu naći adekvatnog igrača prije svega.

 

AP i AF bi po logici stvari trebali imati odličnu saradnju. U ovisnosti od krila AP (s) + AF ili AP (a) + AF, ali AF kao i poacher njuši odlično prostor, prvenstveno vodi liniju i traži gol priliku, play je između linija i šalje lopte naprijed tako da ne znam kako nemaju tu saradnju. Možda si previše mijenjao PI pa si dobio neku posve drugu rolu. Recimo poremećen RFD ili wide play kod jednog od njih bi mogao zeznuti čitavu situaciju.

Link to comment
Share on other sites

Bunker? Najocitija ti je Defansive forward ili Targetman. Prva jer ce pomagati vezom redu, a druga jer ti moze sluziti kao jedini oslonac u napadu tako sto ce cuvati loptu.

Evo je Fritz, Isco i njegov PI

http://www.dodaj.rs/f/B/qq/1iPZKnF4/manchester-united-tactic.png

Edited by Ling
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |