Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Općenite diskusije


Ling^2
 Share

Recommended Posts

Ja u svojoj formaciji stavljam:

MC,MCL,MCR,AMR,AML - cos.down(always), weaker foot

AMC - c.down(always), weaker foot, tackling(hard),marking tight

STC - c.down, weaker foot, tackling hard

STR,STL - weaker foot

Da li je sve ovo ok?

Šta biste vi dodali - oduzeli?

 

+ ponekad DR i DL - c.down kad me asistent opomene. E, kod ovoga imam još i pitanje da li je kod njih potrebno odmah na početku meča staviti c.down da bi se spuštali sa tim bekovima ili je dovoljno što su mi winger-i support?

 

P:S: Još jedno jako važno pitanje za mene: Da li oppositions radite na IGRAČA ili na POZICIJU? Meni se uvek više isplati na poziciju. Ne znam da li je to ok?

Edited by dimitrios
Link to comment
Share on other sites

Uvijek gledaj širu sliku, šta želiš s tim postići i kakav efekat će to u konačnici ostaviti na tvoju ekipu i protivnika. Ovo je izuzetno specifičan dio i ne treba ga generalizirati (iako ga ja prvi generaliziram jer sam uhvatio neku vezu sa presingom i OI).

 

Uglavnom:

- ako igraš protiv Robbena, šteta je ne tjerati ga uz aut liniju (show onto weaker foot),

- ako igraš protiv Messija na širokom prostoru, nema apsolutno nikakve koristi od tight markinga, ako čitava ekipa nije u nekom hassle opponent modu,

- ako igraš protiv Croucha ne igrati tight marking na njemu je šteta,

- ako igraš protiv neke desetke koja ima kvalitetan šut jasno da ćeš ići sa closing downom.

 

Znači neke univerzalne instrukcije ne postoje, osjećaj za ispravno ćeš najbolje steći metodom pokušaja i pogrešaka, zato ako ti je cilj pravilno ovladati ovime igraj se što više i misli svojom glavom.

 

Igrač ili pozicija...

Ukoliko se radi o kvalitetnoj ekipi koja ima više različitih profila igrača na istoj poziciji onda igrač, ako se radi o nekoj slabijoj ekipi onda pozicija.

Link to comment
Share on other sites

Zbog čega me asistent tokom utakmice upozori u gornjem desnom uglu ekrana na opasnost nekog igrača zbog njegovih centaršuteva i da bi ga trebalo zatvoriti do kraja (closing down always) i onda kada prekinem igru i dam mu instrukciju da upravo to postavi u oposit instr. on to ne uradi?

U sledećem koraku ja to manuelno odradim i posle par minuta igre ponovo prekinem igru i ponovo dam zadatak asistentu da odradi kompletne oposit instr. i on BRIŠE moju odrađenu instrukciju za closing down always za igrača za kog mi je to pre par minuta savetovao!

Kontradiktorno?

Bug?

Link to comment
Share on other sites

Opposition instructions su teški za shvatiti i ne treba ih pretjerano koristiti, pokažu se samo u važnim mečevima.

 

Ako ti nije teško da malo pojasniš o čemu se radi?

Kako da ih ne koristim preterano?

Odkad igram menadžera koristim ih ali neznam da li pravilno to radim. Mislim da bez toga teško mogu napraviti nešto.

Trebaju mi vaša iskustva...

Link to comment
Share on other sites

Nabavi dobrog asistenta i neka ti on radi OI. U važnim mečevima (derbijima, jakim europskim protivnicima, na kraju sezone) koristi OI ako znaš šta radiš.

 

Uči pomalo na internetu, istražuj, slušaj Fritza :D i tako ćeš tačno znati kada da nešto koristiš.

Link to comment
Share on other sites

Zbog čega me asistent tokom utakmice upozori u gornjem desnom uglu ekrana na opasnost nekog igrača zbog njegovih centaršuteva i da bi ga trebalo zatvoriti do kraja (closing down always) i onda kada prekinem igru i dam mu instrukciju da upravo to postavi u oposit instr. on to ne uradi?

A šta slušaš asistenta, ne igra on, ti igraš. Tamo gdje da savjet njegova uloga prestaje, neće on podešavati taktiku, držati pripreme i govor.

 

Zbog čega ti kaže da zatvoriš igrača? Očigledno jer ima previše prostora. To su najčešće bekovi i krila sa kojim ovaj engine nije nikako dobar. Krila se mogu zatvoriti closing downom jer napadaju zonu koju čuva tvoj bek, bekovi ne mogu, jer je zona tvog krila samo do određenog dijela terena, recimo do linije centra, dalje ga mora neko preuzeti, a nema ko i bek je slobodan šicati lopte u šesnaesterac svako toliko. To nećeš spriječiti ni tight markingom, ni closing downom nego isključivo specific markingom pred svaku utakmicu (valjda znaš kako to uraditi).

 

Ne vjerujem da na forumu ne postoji tutorijal koji govori barem nešto o korištenju OI, morat ću pretražiti, ako ne postoji to će mi biti sljedeći zadatak.

 

Edit: Ima nešto, dosta plitko. Potrudit ću se da u narednih par dana napišem nešto o ovome.

Edited by Fritz
Link to comment
Share on other sites

Fritz znam da tebe zanima analize taktiku pa evo moja TIKI-TAKA ( mislim da si upoznat sa rezultatima)

OBRANA

http://i.imgur.com/Yt3qXBX.jpg

 

NAPAD

http://i.imgur.com/uowPZjy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za Opposition Instructions je bitno da razumeš, koja opcija šta nudi. Tight Marking na Messija mislim da bi bilo samoubojstvo. Za krila i napadača koji imaju left ili right only, onda možeš staviti "weaker foot". Tvoji igrači bi mu puštali više prostora na "slaboj" nogi, a on to u 90% slučajeva ne bi znao iskoristiti. Za visoke napadače može svakako Tight Marking itd.

Link to comment
Share on other sites

@Cris:

Ništa što će me navući, s obzirom da postavke kriješ kao zmija noge. Od ovih SS-ova ni ja ni bilo ko drugi na forumu nema ništa. Iste ja mogu pohvatati sa svojim Hoffenheimom u prvoj polusezoni sa očajnim kvalitetom igrača.

 

Pogotovo ovaj iz odbrane kod gol auta protivnika, tu je postavka ''papirnata'' i može se uhvatiti SS idealne postavke jer takva i jeste, pitanje je kako ekipa leži kad je lopta u igri, kod štopera koji gradi napad ili još teže kod beka.

S tim se ja igram čitav ovaj serijal, pokušavam postići vrhunsku kompaktnost od nekih cca 30-40 metara od štopera do napadača, neke pomake sam napravio, sumnjam da više može.

 

Što se tiče ovog napadačkog, utakmica je predominantno otišla na tvoju stranu, ja sam hvatao SS-ove prosječnih pozicija (tamo u statsu) gdje su svi igrači bili na protivničkoj polovini (sa attacking strategijom), kod tebe je vjerovatno control.

Dva izuzetno ofanzivna beka, dva inside forwarda, defend+support+attack kombinacija u veznom redu (ili je ovaj između linija support sa nekim napadačkim PPM-om), jedino napadača ne mogu odgonetnuti jer je lopta daleko od njega, rekao bih da je nešto povučeniji, neka varijanta sa lažnom devetkom.

Link to comment
Share on other sites

Evo Fritz, znas da sam jedva nasao jednu sliku gdje stoper ima balun na mojoj polovici, a da nije slobodni udarac

http://i.imgur.com/jM7Kyv9.jpg

http://i.imgur.com/EQXCmBg.jpg

http://i.imgur.com/0grhsrx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fritz imam jedno pitanje, jedan put si objavio video kaku igraju borrussia gladbach pod Favrejem. Sta mislis kome je njihova igra najbolj slična. Dortmudu brza igra ili Bayernu igra sa vise posesti lopte? :)

Link to comment
Share on other sites

@Cris:

Prva slika je remek-djelo. Sacchi bi bio ponosan, nešto što je izuzetno teško postići.

Druga slika je 7v7, ona mi se ne sviđa, jer krilo koje je trebalo ispratiti uz crtu je ostalo okidač kontre (Ronaldo problem), plus još dvojica u uglu ekrana. Da ti je ekipa ona kakvu si zatekao, a ne od WC regena bilo bi problema sa ovom taktikom. Uz to su previše razvučeni, ona kompaktnost s prve slike se je čudno izgubila.

Treća je ok sa kompaktnošću, ali opet trojica okidača i samo sedam igrača koji brane gol nije nešto što me oduševljava.

 

Ja sam čovjek od brze tranzicije samim tim i formacija sa ofanzivnim veznim (smatram da je desetka ključ takvog ritma), kod mene se ekipa brani u dvije linije po četiri ili četiri+pet igrača, znači osam ili devet igrača iza lopte, a pritišćem i napadam i Bayern kao gost, bez ikakvog respekta.

Pokušat ću ili kad uđem u FM ili pomoću nekih online stranica predstaviti šta pokušavam dobiti.

 

 

@torrent:

Dortmundu, s tim da Favre čini mi se igra još brže sa loptom u posjedu.

Radio sam ja taktiku Gladbacha u FM-u, jako je teško postići rezultatski kvalitetnu igru zbog jako problematičnih rola, ali i generalno igre koja loptu osvaja na tridesetak metara od gola, a onda u par sekundi kroz kratke pasove stiže u šansu. Moraš imati vrhunski kvalitetnu ekipu da bi to u FM-u prošlo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ona prva slika je druga taktika... ali sada radim nešto tipa 4-1-4-1..

Jebeno je naći podršku napadaču sa igračima u MRCL liniji. Opet puno bolju odbranu ćeš imati, eno ti u Bundesligi Pepov Bayern u 4-1-4-1 (iako je ono više 4-3-3), pogledaj i probaj nešto slično napraviti.

 

Ti sa takvom voljom bi dobrodošao djedustarom i meni u tct timu. Imao bi slobodu razrađivati takve ideje i predstavljati ih kao gotove taktike ili u obliku objašnjenja (vidi izradu taktike Brazila sa Kupa konfederacija).

 

Počeo malo za foru za Gladbachom pa probavam od Dortmunda onu koji si ti napravio i dao gore na forum. Ali strinjam se treba jako dobra ekipa xD

Gladbach ne igra presing, to je osnovna razlika između njih i Dortmunda. Uz to je Favre pobornik 4-4-2 formacije. Vrlo teško za uigrati, ja sam pokušao, izgubio živce i odustao.

Link to comment
Share on other sites

Eksperimentišem sa 5-2-3 i uspio sam osvojiti grčku i njemačku ligu. Ako možete reći kako biste vi ovo postavili tako da budem što bliže objavi ovoga.

 

Bila bi to lijepa taktika gotovo univerzalna za sve lige.

 

http://www.dodaj.rs/f/X/7U/4930K86o/2013-07-2600015.jpg

 

http://www.dodaj.rs/f/1Q/TC/IFWYx8X/2013-07-2600016.jpg

Link to comment
Share on other sites

Meni se ne sviđa, ne vidim jasnu ideju šta se želi postići.

 

Tri štopera koji nikoga ne oslobađaju, rezervisani bekovi i pored njih trojice - znači petorica u flat liniji koji privlače pritisak kao magnet, par holdera koji to nisu. Nema mi logičnih poveznica. Ako hoćeš napadačku verziju sa trojicom nazad čitaj više o Bielsi, nogometni fundamentalist čije su taktike za robote. Ako hoćeš nalijepim ti negdje koji link da vidiš kako to izgleda, više kao 3-3-1-3. Još ima i libera.

 

Bez ljutnje, ako smatraš ovo kvalitetnim i imaš argumente kojim ćeš to dokazati možeš se odmah baciti na objavu. Ja nemam ništa protiv.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |