Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Općenite diskusije


Ling^2
 Share

Recommended Posts

Sječa se li ko mozda u Fm 10 ili 11 taktiku 4-4-1-1, koju so dosta igrali u premier ligi klubovi kao Everton, Villa, da je bila jako dobra sječam se kako sam uvijek imao problemove kad sam igrao protiv njima :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Krenuo u rekreiranje Montelline 3-5-2 Fiorentine. Napravio dvije verzije napadačku i counter, da bi na kraju koristio samo napadačku jer je pokazala odlične rezultate. Znači TI - Fluid - Attacking sa Default(?) passevima, ovo ostalo sve na default i focus passing preko oba krila. 3 štopera - Savić ljevi štoper, Rodriguez srednji CD defend oba, a Roncaglia desno na Stopperu da pokriva prostor Cuardada. Paskal Defensive winger a Cuardado wide midfielder attack. Pizarro DLP sa više slobode u kretanju i direktnim passingom. Na centru Valero i Aquilani AP support sa swap positions, i Akvilani run from deep often. U napadu Jovetić i Ljajić/Toni. Kad bi igrali Ljajić i Jovetić bila bi kombinacija Tq(nekad DLF) i Poachera, a kad je igrao Toni onda bi Jovetić igrao DLF a Toni TM naravno.

Edited by De facto
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Je li Mandzukic u real lifeu defensive forward ili complete forward ili možda nešto treće? Također zanima me može li funkcionirati ekipa sa jednom špicom koja je defensive forward ako ga stavim nq primary target mana odnosno hoće li postizati 20+ golova u sezoni?

Link to comment
Share on other sites

Koja je funkcija Mandžukića u Bayernu?

1. Da vodi presing, u stvari to mu i nije zadaća, ali je zbog toga u prvoj ekipi. Radi svojih radnih navika vuče ekipu naprijed u sistem koji je krucijalan za Bayern. Inače je Gomez bolji finisher.

2. Da razvlači odbranu i otvara prostor za suigrače, prvenstveno da Riberyju i Robbenu omogući par sekundi na lopti u izolaciji licem okrenutim prema golu.

3. Da bude mantinela onda kada ekipa ne može kroz pas igru izaći iz presinga.

4. Da postiže golove.

 

Sad, DF je izuzetno slična rola poacheru, glavna razlika je u nivou closing downa. I jedna i druga jako malo imaju sa gradnjom napada i funckionalnom igrom koja će suigrače gurnuti u šansu. Sa support DF gubi još više na završnici, ali otvara prostor za suigrače. U kombinaciji sa targetom bi se mogla dobiti igra Mandžukića iz stvarnosti, ali isto tako ''lead the line'' napadač se može dobiti i sa CF (s) rolom koja je sve u jednom. Problem DF(s) role je što napadač vrši presing na zadnje vezne, ne na golmana i štopere, a Mandžukić pritišće upravo taj koridor. Sa DF(a) gubi se dobar dio druge tačke.

Stvar je onoga ko kreira taktiku s čim će ići i naravno volje da sve to prođe kroz test kako bi se između dvije ili-ili opcije odabrala najbolja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vidi sad još jednog posta o tome kako treba skloniti kvačice. Šta je falilo defaultnim postavkama, onakvim kakve su bile kad si odabrao instrukcije iznad? Ako su to tvoje instrukcije onda ovi slajderi ispod savršeno opisuju to, ako si osjetio potrebu da mijenjaš 4/5 onda si negdje naprijed zakazao. Dakle biraš instrukcije prema zamišljenom stilu igre, slajdere ostavljaš kao pokazatelj da li si ispravno odabrao ili ne. Osim ako ne poznaješ kreator do zadnje postavke, ali sumnjam da ti onda ova tema treba.

 

Šta fali klasičnoj 4-4-2? Krila premalo asistiraju, ne voliš old school igru, smeta ti? Tekst o 4-4-2 će riješiti većinu tvojih problema. Predlažem da krila spustiš u liniju sa veznjacima i podesiš ih prema postavkama u tekstu. Osim toga nisi previše sa ostalim postavkama fulao.

 

Fluid je gadna filozofija za ovakav raspored, rigid ili balanced će dati bolje rezultate. Attacking strategija je već dosta direktna i agresivna, direktna dodavanja i press more je čine gung ho pristupom. Ili promjeni strategiju na control ili olabavi pomenute instrukcije.

 

Uglavnom to je to, pročitaj tekst sa linka ako nisi i ne igraj se sa slajderima. Vjerujem da će tako ići bolje, United je ogroman klub da bi stizao rezultate iz utakmice u utakmicu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ti ono navijaš/simpatiziraš Barcelonu?

Hajde stavi u neku od prigodnih tema SS taktike i opiši malo kakvim stilom želiš igrati, baš me zanima kako fanovi Barcelone vide ''idealan'' stil igre za svoj klub. Čak i ne mora biti striktno vezano sa onim što trenutno imaš, više neku svoju viziju konačne igre koja može, ali i ne mora biti ostvarena. I samo te molim da ne pišeš ''kao Bayern'', suviše je mainstream.

 

Izvinjavam se na off topicu.

Pa da krenemo. Prvo SS taktike.

 

http://ss.fm-balkan.com/image.uploads/24-07-2013/original-c36fe5c2490c4bc0d763c1f591331097.png

 

Nema tu neke previle filozofije, znači Fluid i obavezno control iz razloga, jer uvijek volim kontrolisati igru, kada je težište igre prebačeno na njihovu polovinu i kada se lagano približavam golu i tražim prostor za šansu..

Moj idealni stil igre se otprilike zasniva na nekoj tika-taka načinu, kratki pasovi, kontrola igre, melem za oči. Uz to igram i press more kao i agresivno. Brz tempo i retain possesion. Kao zaključak kontrola na sredini terena, pogotovo uz ovakav vezni red, koji je stvoren za to.

Da budem precizniji, kao Bayern. lol

Ovo je suviše kratko priznajem, ako te interesuje još nešto, samo budi precizniji i izneću svoje mišljenje. :)

Link to comment
Share on other sites

Mislim da tempo Barcelone nije quick. Defensive line svakako push up. Širina - wide. Time wasting mislim da je bar normal na sredini. Busquets nikako nije anchor man. Više mi je DM-S.

 

Probat ću i ja nešto sad stvoriti sa Barcelonom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Flekica, ideja bliska stvarnosti. Samo je greška po meni imati na istoj strani wing backa i wingera, pogotovo tako blizu postavljene, gušit će jedan drugog. Uopće, šta radi taj mulac Alexis u prvoj postavi... Mascheranu bih zamjenio mjesto sa Piqueom. Mislim i da je Iniesta nešto ofanzivniji(AP-support po meni), a Messi trey. ili CF(s)

Stavio bih i more caotious ili čak default jer igrači Barce nisu skloni prečvrstim startovima i remplovanjima, nego intenzinom presingu na loptu. I tempo bih smanjio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da tempo Barcelone nije quick. Defensive line svakako push up. Širina - wide. Time wasting mislim da je bar normal na sredini. Busquets nikako nije anchor man. Više mi je DM-S.

 

Probat ću i ja nešto sad stvoriti sa Barcelonom.

Znam da nije, ali navikao sam ja igrati brže, smanjiću to.. Morao sam nekog staviti malo defansivnije, da ne budu sva trojica u sredini playmakeri..

 

Flekica, ideja bliska stvarnosti. Samo je greška po meni imati na istoj strani wing backa i wingera, pogotovo tako blizu postavljene, gušit će jedan drugog. Uopće, šta radi taj mulac Alexis u prvoj postavi... Mascheranu bih zamjenio mjesto sa Piqueom. Mislim i da je Iniesta nešto ofanzivniji(AP-support po meni), a Messi trey. ili CF(s)

Stavio bih i more caotious ili čak default jer igrači Barce nisu skloni prečvrstim startovima i remplovanjima, nego intenzinom presingu na loptu. I tempo bih smanjio.

Imam ideju i viziju, ali sam slab u realizaciji. Srediću to. :D Mora neko igrati, tražim desno krilo bolje.

 

Hvala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajde da postavim koje pitanje i o opposit instructions - valda se tako piše :-X (pre i za vreme meča).

Da li sami postavljate, pitate asistenta, ništa ne dirate...?

Igram u formaciji 4-1-2-2-1. Kakvo je tu najbolje pokrivanje?

Ima još par stvari koje me bune, ali o tom potom...

Link to comment
Share on other sites

1. Postavljam sam. Da slušam asistenta igrao bih na holiday, a samo transfere odrađivao.

2. Ovisno o protivniku (ne zovu se džaba tako). Mogu se koristiti i kao dopuna nekih taktičkih zamisli, ali je previše kompleksno za nekoga ko tek ulazi u to.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |