Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Sta Bi Htjeli Vidjeti U Fm13


Ling^2
 Share

Recommended Posts

Mislim deka premnogu bavno voveduvaat noviteti i promeni vo igrata,a najgolem problem e sto igrata nema konkurencija. Ima mnogu raboti koi sto MORA da gi vovedat barem malku da ja zalici igrata.

 

- Da ima Career mode,bidejki bez toa mozes slobodno da igras so koj klub sakas,pa nekako nemas golema motivacija za igranje podolg period. Istotaka stom zapocne nova igra da ja nema opcijata Add new manager. Realno nemas potreba od toa,osven ako ne sakas da si ja olesnis ili zabrzas igrata

 

- Nekolku imaa pisano prethodno -poziciite i roljite da moze da se dodeluvaat kako na PES da mozes tocno kade sto sakas da go postavis igracot.

 

- Menagerot da ima pogolemo vlijanie na finansiite. Ne znam dali nekoj od vas pamti edna igrica Premier menager bese ili nesto slicno okolu 2000-ta godina. Imase duri da postavuvas sto da se prodava na stadion i vo fan shopot - sendvici pijaloci dresovi salevi kapi i dr. Ne mora da ja napravat do toj stepen ama dobro e da napravat nesto vo toj pogled.

 

- Na FM 2005 vo delot training imase da odberis sto da treniraat i na sto im vlijae toa - go pamtam ''pig in the middle'' vlijaese na passing i tehnika. mislam deka takvo postavuvanje na treningot moze da bide mnogu poefikasno i ostava pogolem prostor za pravanje na golem broj razlicni treninzi,sto vo golem del moze da vlijae na performansite na timot.

 

- Da ne se preteruva so regenite.

 

- Delot za letni i zimski podgotovki. Da se postavi opcija za biranje kade bi se vrsele prirpemite i kakvi uslovi ima tamu (izrazeno so zvezdicki isto kako training facilities). Da moze da si izberes affilate klub i da ne se ceka tolku mnogu otkako ke izberes eden klub i da se postavat drugi vidovi na sorabotka.

 

Imam uste mnogu ama ajde dosta e za sega,barem edno od ovie da vidam vo FM 2013 ke bide super,ama iskreno ne se nadevam premnogu.

Link to comment
Share on other sites

Volio bih opcije za simulaciju prekida...Praviti uigrane akcije,odrediti tocno gdje se tko nalazi,kako i u kojem pravcu se krecu.

Volio bih da smanje one slidere na 10 umjesto 20.Npr.,hocu postaviti direct passing igraca,kako procijeniti da li da idem do 14 ili 16.Zvuci banalno,ali moze biti presudno...

Naravno,grafika se mora jos popraviti.

Bilo bi lijepo da dodaju jos poneku ligu poput bosanske.

Ima naravno jos toga ali mi trenutno ne pada na pamet. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Mislim deka premnogu bavno voveduvaat noviteti i promeni vo igrata,a najgolem problem e sto igrata nema konkurencija. Ima mnogu raboti koi sto MORA da gi vovedat barem malku da ja zalici igrata.

 

- Da ima Career mode,bidejki bez toa mozes slobodno da igras so koj klub sakas,pa nekako nemas golema motivacija za igranje podolg period. Istotaka stom zapocne nova igra da ja nema opcijata Add new manager. Realno nemas potreba od toa,osven ako ne sakas da si ja olesnis ili zabrzas igrata

 

- Nekolku imaa pisano prethodno -poziciite i roljite da moze da se dodeluvaat kako na PES da mozes tocno kade sto sakas da go postavis igracot.

 

- Menagerot da ima pogolemo vlijanie na finansiite. Ne znam dali nekoj od vas pamti edna igrica Premier menager bese ili nesto slicno okolu 2000-ta godina. Imase duri da postavuvas sto da se prodava na stadion i vo fan shopot - sendvici pijaloci dresovi salevi kapi i dr. Ne mora da ja napravat do toj stepen ama dobro e da napravat nesto vo toj pogled.

 

- Na FM 2005 vo delot training imase da odberis sto da treniraat i na sto im vlijae toa - go pamtam ''pig in the middle'' vlijaese na passing i tehnika. mislam deka takvo postavuvanje na treningot moze da bide mnogu poefikasno i ostava pogolem prostor za pravanje na golem broj razlicni treninzi,sto vo golem del moze da vlijae na performansite na timot.

 

- Da ne se preteruva so regenite.

 

- Delot za letni i zimski podgotovki. Da se postavi opcija za biranje kade bi se vrsele prirpemite i kakvi uslovi ima tamu (izrazeno so zvezdicki isto kako training facilities). Da moze da si izberes affilate klub i da ne se ceka tolku mnogu otkako ke izberes eden klub i da se postavat drugi vidovi na sorabotka.

 

Imam uste mnogu ama ajde dosta e za sega,barem edno od ovie da vidam vo FM 2013 ke bide super,ama iskreno ne se nadevam premnogu.

Mozes dati prijedlog koji affiliate klub zelis. Ali moras biti neko vrijeme u klubu i da uprava kluba smatra da si ti to zasluzio. Kako to uraditi ? Pa jednostavno trazis affiliate club i onda ce ti uprava ponuditi da li zelis ti da biras klub. Ti kliknes na da, nadjes neki klub, desni klik na njega i predlozis ga kao affiliate club. Naravno, uprava moze da to ignorise ili jednostavno taj klub ne zeli da bude partner sa tvojim klubom.

 

Za one ostale koji kazu da bi htjeli da mogu staviti pozicije kao na PES ili na FIFA. Za to imate slajdere 'Closing down' i 'Mentality' i sa time regulisete gdje zelite da igrac stoji.

 

Volio bih opcije za simulaciju prekida...Praviti uigrane akcije,odrediti tocno gdje se tko nalazi,kako i u kojem pravcu se krecu.

Volio bih da smanje one slidere na 10 umjesto 20.Npr.,hocu postaviti direct passing igraca,kako procijeniti da li da idem do 14 ili 16.Zvuci banalno,ali moze biti presudno...

Naravno,grafika se mora jos popraviti.

Bilo bi lijepo da dodaju jos poneku ligu poput bosanske.

Ima naravno jos toga ali mi trenutno ne pada na pamet. :thumbup:

Ti brojevi na slajderima ne postoje. To je zbog tvog skina na kojem to postoji.

Za sve te lige treba imati licencu, a zasto ih FS tih drzava ne zele da prodaju, ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Nije Ling već evo primjer Bosne,da bi bila liga bosne treba u bosni ljudi da kupuju što više orginala,tada bi se njima isplatilo za svoje "vjerne" kupce da naprave ligu,tako je bilo davno sa srbijom i hrvatskom :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije Ling već evo primjer Bosne,da bi bila liga bosne treba u bosni ljudi da kupuju što više orginala,tada bi se njima isplatilo za svoje "vjerne" kupce da naprave ligu,tako je bilo davno sa srbijom i hrvatskom :)

Oni moraju da imaju licencu za ligu. Zasto ju nemaju, ne znam. Ja sam onu pricu cuo od Milesa kada su ga pitali zasto nema svih liga u Evropi.

Licenca košta, a dok ne skupe neki broj igrača originala u zemlji smatraju da im se kupnja licence nebi isplatila. Vjerojatno je tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

Mozes dati prijedlog koji affiliate klub zelis. Ali moras biti neko vrijeme u klubu i da uprava kluba smatra da si ti to zasluzio. Kako to uraditi ? Pa jednostavno trazis affiliate club i onda ce ti uprava ponuditi da li zelis ti da biras klub. Ti kliknes na da, nadjes neki klub, desni klik na njega i predlozis ga kao affiliate club. Naravno, uprava moze da to ignorise ili jednostavno taj klub ne zeli da bude partner sa tvojim klubom.

 

Za one ostale koji kazu da bi htjeli da mogu staviti pozicije kao na PES ili na FIFA. Za to imate slajdere 'Closing down' i 'Mentality' i sa time regulisete gdje zelite da igrac stoji.

 

 

Ti brojevi na slajderima ne postoje. To je zbog tvog skina na kojem to postoji.

Za sve te lige treba imati licencu, a zasto ih FS tih drzava ne zele da prodaju, ne znam.

 

nisam se dobro izrazio,mislio sam na pomicanje one crtice kod player instructions.nepojmljivo mi je da mourinho kaze:igraj 85 % kratkih pasova.jednostavno kaze:"nastoj igrati kratke pasove"...to bi prevedeno u fm bilo:smanjenje s 20 crtica na 6-8-10...

Link to comment
Share on other sites

A ko u Sloveniji kupi igro? Nema dosti igrača u Sloveniji ali ima nase lige - Bosanska liga ima vec igraca i zaslužujejo si i oni da jim je liga ...

 

EDIT: I nek budu realne cijene i ne a Goetzeja, Neymara i tako dalje 90 mio i tako...

Edited by aLeen72
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Da se izbaci nerealnost...Da Partizan bude 7 u ligi ili Zvezda,da Malaga osvoji titulu,a Barca bude 5-a,da United i Arsenal budu 9, i tako te stvari..

Sada vi svi trazite neke gluposti na koji bi se svi lozili 10 dana i onda u fazonu..Aj smorilo ovo,postalo malo dosadno...

 

I naravno da ne bude za nekog igraca sa valutom od 5-6 miliona da traze 38....Da ljudi mogu da predju u klub za pare,a neki da predju iz ljubavi..I da ne prelaze igraci tipa Milijasa u Partizan ili Diarre u Zvezdu..

 

I naravno ono sto je Ling rekao: Da svaki igrac ima svoj still igre...

Npr.. Nigel De Jong da udara,bije po terenu,a ne ko u FM-u da daje golove sa 20 m :D..itd...

To su iskreno 3 najrealnije mogucnosti !

Edited by Mare_9
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Volio bih da poboljsaju navijanje navijaca za klub, imam osjecaj da vise se cuje uzdah kad udje neka dobra riba na teren nego kad igraci daju gol :D, onda da uvedu kako igraci izlaze na teren i zagrijavaju se prije utamice, jer mi se ne svidja ovo s brda s dola, potom da uvedu razliciti izgled tribina jer je ovo monotorno (npr. polukruzne)..ima jos toga samo sacekajte da se sjetim :D

Link to comment
Share on other sites

Jeste, i zastave, i koreografije i upadi na teren... lol

A za zonske lige, da urade oko stadiona kukuruz, i sudiju kako bezi u isti... lol

 

Sto se tice zvukova, slazem se za uzdahe... bilo bi super kada bi uradili, da mozemo ubaciti svoje zvukove, ili tonove, kako ocete. Bas kao sto se npr. slike i ostalo ubacuje.

Ali ovo su samo puste zelje... a svoje realne predloge sam vec napisao...

Link to comment
Share on other sites

Mogucnost da se igracima sakriju ocjene. Dakle, da kada igras, da ne vidis ocjene nego da dovodis igrace prema svom njuh. Ako je dobar rejting, njega dovedes i slicno. Bilo bi mnogo realnije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |