Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Efikasna u napadu, cvrsta u odbrani - [by Gringo]


El Gringo
 Share

Recommended Posts

Uglavnom brisem sejvove, ali igrom slucaja ostali su mi neki, ali sam samo na ova dva igrao sa trenutnom taktikom:

 

http://i.imgur.com/MmaTr.jpg

 

sa Zvezdom i

 

http://i.imgur.com/j1rbw.jpg

sa Rangers-om.

:)

 

A sada da predstavim taktiku:

 

http://i.imgur.com/L7Emc.jpg

 

Nase zamisli kako zelimo da nas tim igra mozemo na vise nacina preneti u FM, a samo retki su uspesni...Kod mene, rec je o sledecem:

 

-formacija: 4-5-1 (4-1-2-2-1)

-filozofija: fluidna

-strategija: kontrola igre

-pasevi: kratki

-kreativnost: disciplinovanije

-presing: visok

- pokrivanje igraca: covek na coveka

- crosses: float

-roaming: stick to position

 

Sta ovo znaci? (Team Instructions)

Fluidna filozofija omogucava vise kretanja i leprsaviju igru celoga tima, tj. tim ce se u defanzivi braniti kao celina dok ce u napadu takodje biti jedinstven, Ova filozfija po svojoj prirodi daje vise mesta za kreativnost individualaca, ali se to kasnije dovede u red (naravno ukoliko nemate igrace sa dobrom ocenom za kreativnost i tehniku kao sto Zvezda nema).

Strategija, tu je manje vise sve jasno. Kontrola igre znaci da ce se drzati lopta i napadati vise nego sto ces se braniti, ali ces ipak biti oprezan zbog protivnickih kontra napada.

Kratka pas igra omogucava kontorlu igre i pravljenje vise sansi, karakteristicna je za ofanzivnije taktike, za razliku od dugih paseva kojima se igra pri defanzivno orijentisanim taktikama.

Kreativnost, to je ono o cemu sam malocas pricao, s obzirom da zvezda (sa kojom sam igrao prilikom ovog ss) nema dovoljno nadarene pojedince stavljam disciplinovaniju igru kako bi se igraci drzali plana iz svlacionice a ne da igraju na svoju ruku.

Visok presing odrazava vasu zelju da sto pre dodjete do lopte i krene u kontra napade,odnosno da sasecete protivnicke napade u korenu. Uz visok presing se moze staviti i agresivnija igra, mada to opet zavisi od vasih igraca koliko znaju da se kontorlisu (opasnost od previse kartona).

Pokrivanje igraca je covek na coveka iz prostog razloga sto je zonska odbrana dosta komplikovanija, dosta zahtevnija i propusti kod zonske odbrane su mnogo opasniji, i ako igraci nemaju dobro medjusobno razumevanje nece se medjusobno pokrivati, S toga - man marking.

Prodori su "plutajuci" iz prostog razloga sto imam dobre igrace po strani koji mogu lakse da prolaze i ubacuju centarsuteve na centarfora, drill crosses stavljajte ako imate tehnicki dobor potkovane igrace za tako nesto.

Roaming u stvari predstavlja to koliko ce igrac napustati svoju poziciju u potrazi za loptom, u zelji da se postuje dogovor i da ne bi doslo do rupa na terenu, stavljamo taktiku da se pridrzavaju svojih pozicija.

 

Specific instructions?

 

Zadnja linija je postavljena na visoko (high), time zelim da brzo prekinem protivnicke napade, udaljim protivnike sto je vise moguce od moga gola, i zapocinjem kontra napade iz oblasti sto blize protivnickom golu (visa zadnja linija - ranije prekidanje napda protivnika - lopta uzeta na manjoj razdaljini od protivnickog gola). Ovakvu zadnju liniju mozete da stavite ukoliko imate defanzivce koji se dobro poznaju, koji su brzi i tehnicki potkovani za ovakvu vrstu igre.

Sirina je nesto sto mora pratiti ovakvu formaciju, imate dva WB i dva Winger-a, automatski znaci da cete igrati sire, probijati po strani ostavljajuci vise mesta veznjacima u sredini.

Tempo je stavljen na nesto sporije radi lakse kontrole igre i boljeg upostavljanja kratkih paseva kako bi igraci imali vise vremena da razmisle i pametno odigraju. Kotrola igre.

Fokusiranje paseva je namesteno duz oba boka, jednostavno to se slaze sa sirinom igre. Pasevi ce ici na bok, cak i ukoliko je lopta kod centralnog veznog, on ce teziti da odigra na bok i utrci u sredinu na centarsut.

 

Role?

 

U napadu uglavnom stoji Poacher sa napadckom duznoscu, iz jednostavno razloga jer je on tu da zabija golove. Takodje moze se promeniti na target man-a koji ce vise gledati da odvuce protivnicke defnazivce i stvori prostora za sigrace kao i AF koji bi predvodio sve napadcke pohode. Po strani igraju IF (ukoliko igrac koji igra po toj strani ima jacu suprotnu nogu i dobre atribute za takav stil igre - dribbling, passing, decisions, flair, off the ball, teamwork, acceleration, pace, long shots, technique, crossing, creaticity...itd itd). Ukoliiko nije tako, onda neka igracu bude dodeljenna rola Winger (kao kod mene po desnoj strani, jer mi tu igra desnjak). U centralnom delu terena imamo jednog ofanzivno orijentisanog plejmejkera i igraca oko kojeg ce se vrteti vasa igra, on mora biti izuzetno tehnicki potkovan i bez greske, pored njega tu su CM sa Support duznoscu da bude u liniji veznog reda i pomaze napadu kada je moguce odnosno preseca kontra napade protivnika, a iza njega Anchor man koji ima ulogu treceg stopera u odredjenim situacijama. U zadnjoj liniji tu je par WB sa support duznoscu, sto znaci da ce biti nesto ofanzivnije orijentisani od FB, ali ce takodje dosta zadataka obavljati u defanzivi. Par centralnih odbrambenih igraca moze biti u vise kombinacija. Ball playing defeder, stopper, covering CD.. Ball playing def ima ulogu pored defanzivnih zadataka da svojom dobrom kontrolom lopte, tehinkom i pas igrom obezbedi brz prelazak tima iz defanzive u oofanzivu, on povezuje zadnji red sa igracima ispred njih, Stoper je tu da izadje ispred saigraca iz zadnje linije i pokusa na svoju snagu i spretnost da pomete protivnikce napade, on mora biti agresivan i hrabar, a sa njim u paru je najbolje imati DC sa Cover zadatkom, koji bi onda isao iza Stopera i ispravljao eventualne greske, on mora biti brz, spretan sa loptom i stalozen, igrac na kojeg moemo uvek da se oslonimo.

 

Player Instructions?

 

Podeseno je tako da centralni defanzivni igraci kao i anchor-man vrse presing samo u svojoj oblasti (closing down -> own area) kako ne bi prerano "ispadali" iz igre i pravili probleme odbrani. Ofanzivni igraci (plejmejker, IF, Winger, Poacher) su stavljeni na zonsko markiranje iz prostog razloga da taj ofanzivni deo ekipe ne bi gubio svoj oblik pri defanzivni, jer ukoliko krenete u kontra napad dzabe vam lopta ukoliko su igraci van svojih pozicija ili jos gore, iza protivnika. Takodje plejmejkeru je dozvoljeno malo vise "setanja" po polju i kreativnosti, jer ovaj covek ima atribute neophodne za to. On ce setati po polju, razmenjivati lopte, proigravati igrace, pomagati, asistirati ali cak i davati golove!

 

 

 

Eto, to bi bilo to, ako sam nesto zaboravio da pomenem - pitajte!

Pozdrav svima, nadam se da vam se svidja taktika i da ce bar neko isprobati i javiti rezultate! :)

Edited by El Gringo
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Da da, zato sto ne mogu da postavim sve odjednom (vec 2 dana bezuspesno pokusavam), pa sam morao deo po deo da edit-ujem :D Hocu, samo da vidim dal ce jos neko isprobati pa da je doradim ako treba.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nije lose, al' ne bi bio ja ja, kada ne bih nasao neku malu greskicu

:D

Float crossing su ti visoki ubacaji ( grubo prevedeno). Oni uglavnom idu na drugu stativu i odlicni su ako imas T-mana koji je dobar u toj roli. Drill crossing znaci da ce krila, bekovi, ko god se nadje u toj 'sirokoj' poziciji, ubacivati niske lopte u 16 metara. E to je odlicno za Poachera.

Sem toga, odlicno prezentovana taktika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Izmenjeno! Znao sam da je to na drugu stativu ali mi je T-man malo nerazmljiv, ali ako to tako funkcionise onda mi je bolje da stavim drill crosses.. Inace drago mi je sto ti se svidja i hvala na dobrom savetu! :thumbup:

Edited by El Gringo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |