Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Što bi ste sve htjeli znati o taktici, a ne znate?


Dino151
 Share

Recommended Posts

  • 1 year later...

Moram ti odmah napomenuti ako igraš sa Classic modom da on ima mnogo nedostataka što se tiče taktičkog dijela...

 

Nemoj se ljutit,al nisam te skuzio. Jel mos malo to objasnit za mene koji bas i FM ne kuzim koliko Vi.

 

Ima neka taktika koju bis mogo preporucit,pa da probam s njom?!

Link to comment
Share on other sites

Decki ovako,htjeo bih ''kopirat'' taktiku koju koristi BVB. Jel zna netko neku slicnu,nemora bit doslovno al da je tu negdje.

 

Ako treba nabacim sliku sastava kojim igram,pa da mi netko pomogne da neke stvari promjenim,kog di da stavim.

 

Hvala unaprijed.

Očekuj PP.

Link to comment
Share on other sites

Povezuj logikom i najbolje ćeš proći. Ako središ logikom postavku ona će funkcionisati i narednih 25 serijala. Kako? Uči, gledaj, istražuj. Najbolje ti je da kreneš od najjednostavnijih trolinijskih postavki (4-4-2) i pokušaš pokriti čitav prostor terena sa različitim ulogama i zadaćama.

 

Recimo da želiš u takvoj postavci igrati napadački nogomet, odabiraš strategiju koja to donosi (control ili attacking), dalje biraš kakvim stilom igre želiš igrati, sporije sa čuvanjem lopte (odabiraš kraća dodavanja) ili okomito (u tom slučaju biraš duža dodavanja). Zonal marking je jedna od postavki koja je možda i najzastupljenija zbog globalnog trenda i tu nemaš dileme. Ukoliko želiš brzo osvajati loptu na terenu ideš sa agresivnijim tacklingom, ukoliko želiš čuvati prostor u dvije linije po četiri igrača bez ispadanja odabereš easy. I to je uglavnom to što se tiče timskih instrukcija.

 

Kada biraš igračke instrukcije u obzir uzimaš kadar koji imaš na raspolaganju i način kako od njih napraviti kvalitetan tandem. Recimo tandem štopera, beka i krila, centralnih veznih igrača i napadača. S golmanom i štoperima ne moraš u početku pretjerano eksperimentisati, osnovne role: GK (d), CD's (D) će biti ok. Kod bekova i krila obično imaš obrnutu raspodjelu zadaća, recimo desna strana da je FB (attack), a krilo ispred W (s), lijevo onda obrneš stvari - FB (s) i W (a). Kod centralnih veznih igrača moraš paziti da oni moraju pokrivati ogroman prostor tako da ne mogu biti previše ofanzivni, uvijek želiš da imaš jednog igrača koji će voditi igru, recimo DLP (s)/(d) i jednog igrača koji će imati nešto više slobode u kretanju, recimo CM (d)/CM (s) (primjetit ćeš kako sam i ovdje upario support sa defend zadaćom). Dobra je ideja igrača koji će manje odlaziti naprijed držati na strani sa ofanzivnijim bekom (ovdje je to DLP bez obzira na zadaću). U napadu nikako nije preporučljivo imati dvije attack zadaće jer će onda napadači biti odsječeni. Neki od provjerenih tandema za napadače su: TM(s)/P(a), TM(s)/AF(a), DLF(s)/P(a), DLF(s)/AF(a), DF(s)/AF(a). I to bi u biti bilo to za ovakvu jednu postavku. Sve ostale su na praktično isti fazon.

 

Evo u teoriji ti mogu, ako želiš, složiti raspored po volji. Reci jednu formaciju pa ćemo vidjeti kako bi to bilo zgodno postaviti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odbrana:

S golmanom i štoperima je opet identična situacija. Nema potrebe sa stopper-cover jer se defend-defend sa kvalitetnim štoperima savršeno dopunjuju. Štoper sa visokom kreativnošću (najčešće je to glavno obilježje) može biti BPD i to je to. Jedan bek je opet support, drugi je attack, sada ovisno o krilima. Nekako je najbolje koristiti full back rolu kada bek ima igrača ispred, iako u slučaju jako kvalitetnih ekipa (tipa Barcelone) ovaj bek zna biti i wing back. On daje čovjeka iz odbrane u završnici napada, ovaj support je praktično ispomoć odbrani.

 

Vezni red:

Kod terceta u veznom redu (1+2 terceta, za 2+1 je nešto drugačije) najbolje je podijeliti igrače po zadaćama, defend-support-attack. Obično je zadnji vezni taj koji je defend. Neka defaultna uloga bi mu bila defensive midfielder (d), može se koristiti i anchor man protiv ekipa koje imaju izuzetno jaku desetku ili usku trojku u 4231. Onda je potrebno imati jednog igrača koji će povezati defanzivni sa ofanzivnim dijelom ekipe, taj igrač može biti od najdefanzivnijeg DLP (s) igrača, do izuzetno aktivnog BTB (s). Ja volim imati playmakera tu i to baš ovog DLP. Konačno treći igrač je čovjek koji igra između linija protivničkog veznog reda i odbrane. Po meni idealna rola je CM (attack) ili neka druga rola uz promjenu RFD na often.

 

Napadači:

Namjerno sam odvojio ovako po dijelovima da bi se shvatilo da su u 433 krila više napadači, nego vezni igrači, kod 4231 je obrnuto. Elem, na strani na kojoj imaš support beka treba ti krilo, winger (a) da bi dao širinu ekipi. Na drugoj strani trebaš podršku usamljenom napadaču, inside forward (a). Neki zagovaraju tezu da bi jedan od ove dvojice trebao biti support, ja sam protiv toga, sa tri veznjaka ekipa nikada neće izvisiti. I konačno u napadu bi trebao imati što kvalitetnijeg napadača jer je usamljen. Idealno bi bilo imati CF rolu. Za početak se treba držati attack zadaće iako kod mene recimo u sistemima sa jednim napadačem vrlo rijetko je napadač sa attack zadaćom. Kako god, osim CF role dolazi univerzalna poacher koja se igrom slučaja uklapa u sve što zamisliš (dođe kao svojevrsni bug). AF je isto kvaitetno riješenje.

Edited by Fritz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovo je univerzalna postavka za bilo koji tim na svijetu koji igra u ovakvom rasporedu jer se prostor optimalno koristi. Kvaliteta izvedbe će zavisiti od kvalitete igrača, ne možeš očekivati parformanse od Želje na nivou Barcelone, ali da s njom možeš biti najbolji u domaćim takmičenjima to sigurno.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Već imaš tekst o tome na forumu: http://www.fm-balkan.com/forum/topic/14786-how-to-play-4-3-3/

 

Ovdje sam govorio o 4-3-3/4-5-1:

Odbrana:

S golmanom i štoperima je opet identična situacija. Nema potrebe sa stopper-cover jer se defend-defend sa kvalitetnim štoperima savršeno dopunjuju. Štoper sa visokom kreativnošću (najčešće je to glavno obilježje) može biti BPD i to je to. Jedan bek je opet support, drugi je attack, sada ovisno o krilima. Nekako je najbolje koristiti full back rolu kada bek ima igrača ispred, iako u slučaju jako kvalitetnih ekipa (tipa Barcelone) ovaj bek zna biti i wing back. On daje čovjeka iz odbrane u završnici napada, ovaj support je praktično ispomoć odbrani.

 

Vezni red:

Kod terceta u veznom redu (1+2 terceta, za 2+1 je nešto drugačije) najbolje je podijeliti igrače po zadaćama, defend-support-attack. Obično je zadnji vezni taj koji je defend. Neka defaultna uloga bi mu bila defensive midfielder (d), može se koristiti i anchor man protiv ekipa koje imaju izuzetno jaku desetku ili usku trojku u 4231. Onda je potrebno imati jednog igrača koji će povezati defanzivni sa ofanzivnim dijelom ekipe, taj igrač može biti od najdefanzivnijeg DLP (s) igrača, do izuzetno aktivnog BTB (s). Ja volim imati playmakera tu i to baš ovog DLP. Konačno treći igrač je čovjek koji igra između linija protivničkog veznog reda i odbrane. Po meni idealna rola je CM (attack) ili neka druga rola uz promjenu RFD na often.

 

Napadači:

Namjerno sam odvojio ovako po dijelovima da bi se shvatilo da su u 433 krila više napadači, nego vezni igrači, kod 4231 je obrnuto. Elem, na strani na kojoj imaš support beka treba ti krilo, winger (a) da bi dao širinu ekipi. Na drugoj strani trebaš podršku usamljenom napadaču, inside forward (a). Neki zagovaraju tezu da bi jedan od ove dvojice trebao biti support, ja sam protiv toga, sa tri veznjaka ekipa nikada neće izvisiti. I konačno u napadu bi trebao imati što kvalitetnijeg napadača jer je usamljen. Idealno bi bilo imati CF rolu. Za početak se treba držati attack zadaće iako kod mene recimo u sistemima sa jednim napadačem vrlo rijetko je napadač sa attack zadaćom. Kako god, osim CF role dolazi univerzalna poacher koja se igrom slučaja uklapa u sve što zamisliš (dođe kao svojevrsni bug). AF je isto kvaitetno riješenje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |