Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Vodić kroz taktike by Telfa


telfa
 Share

Recommended Posts

Uvod

Svi bi htjeli postati novi Mourinho,Ferguson,Guardiola i slično.E,pa ja ću vam pomoći u postizanju toga cilja.Najčešće pitanje na svim forumima općenito je "Kako da napravim taktiku ?".Ako hoćete doznati odgovor na ovo pitanje uzmite si 10 minuta vremena i pročitajte tutorial nadam se da će vam pomoći :)

Razumjevanje taktike:Part 1

Vaša taktika kako bi bila uspješna mora biti usklađena u potpunosti."Kako da ja to sad uskladim ?" pitanje je koje će te postaviti.Odgovor je jednostavan.Razmislite što se međusobno slaže.Nikakav rezultat nećete postići,ako se želite braniti protiv jakih ekipa,visokim presingom jer bi jače ekipe to znale iskoristiti.Nemojte skidati taktike,i pokušajte raditi svoje.To je moj prijedlog i smatram da će te tako najbolje naučiti stvarati svoje taktike i pomagati svojim prijateljima s foruma objasniti u čemu griješe.

Team instructions:Objašnjenje svih instrukcija pojedinačno

http://img214.imageshack.us/img214/5333/milanstandard.png

Ja osobno ne koristim Tactic creator iz razloga što mi je ovako nekako lakše i preglednije raditi taktike i kasnije ih izmjenjivati.Dakle na slici vidimo "screen" team instuctionsa.Kao što vidite na početku vam je sve postavljeno na default.

Philosophy

U filozofiji igre možete koristiti:Very rigid,Rigid,Balanced,Fluid,Very fluid

Very rigid i rigid se najčešće koriste za ekipe koje igraju defanzivni nogomet.Također,tu filozofiju često koriste i treneri koji žele kontrolirati igru.Sa very rigid i rigid filozofijom nastojat će se zadržati oblik formacije.Defanzivni igrači će se baviti obranom ofenzivni igrači napadom.

Very fluid i fluid se najčešće koriste za ekipe koje igraju ofenzivniji nogomet,a neki ju čak preferiraju i kada igraju na kontre(Njemačka na SP-u 2010.)Sa fluidnom filozofijom igrači će napadati i braniti se kao jedno.Također igra je "lepršavija" od neke balance i rigid filozofije.

Srategy

O strategiji neću duljiti (u razumjevanju taktike:part 2 ću pisati o usklađivanju taktike i filozofije).Dakle možete izabrati između nekoliko strategija.Sa strategijom contain vaša ekipa igrat će apsolutno defanzivno (čuvat će rezultat).Sa strategijom defensive ekipa će igrati defanzivno,ali za razliku od contain pokušat će nešto napraviti u napadu ako se otvori prilika.Sa strategijom counter igrat će te defanzivni nogomet,ali će te šanse stvarati na kontre i igrat će te nešto otvorenije.Strategija control vam služi za kontrolu igre(visok posijed lopte) i strpljivo organiziranje napada.Attackingstrategija vam služi za brzi prodor do protivničkog gola,a overloadza riskantno napadanje protivnika u kojemu svi sudjeluju.

Passing style

Možete izabrati između direct passing i short passing.Pasovi vam ovise o stilu igre i sposobnosti vaših igrača da prenesu loptu.Control strategija bi vam se uklapala sa short passingom ,a attacking sa direct passingom.Naravno nije nužno igrati sa direct passingom i attacking strategijom,ali to mi se pokazalo kao najbolji "kombo".

Creative freedom

Također kao i pas ovisi o vašem stilu igre i igračima.Ako se hoćete zatvoriti,a vaši igrači su tehnički nadareni i inteligentni kao moj susjed cigo iz naselja preporučujem postavljanje creative freedoma na more disciplined.U obrnutom slučaju more expressive.

Pressing,tackling,marking

Kao i većina team instrukcija i ovo vam ovisi o stilu vaše igre.U defanzvinoj strategiji postavio bih stand off more,more aggressive tackling i man marking.Ako igrate sa jakom ekipom stavite pressing na press more,tackling na default,a marking ponovno na man marking kojega u većini slučajeva postavljam na man osim možda kada igram sa talijanskim ekipama jer im taj sistem jednostavno paše :)

Crossing,roaming

Dakle nabačaji (crossing)ovise o visini igrača kojemu se nabacuje.Ako igrate sa igračem koji je dobar u zraku i visok igajte na float crosses.Ako igrate sa malim,prodornim igračem igrajte drill crosses osim ako igrač nije jako dobar u zraku.Tada crossing postavite na default ili možda čak na float.Raoming vam je "kretanje" izvan pozicija.Također ovisi o vašoj strategiji (defensive=stick to position,attacking=more roaming).

Defensive line,width,tempo

Defensive line možete postaviti na normal,deep ili high.Deep defensive line bi zančilo da bi stoperi i bekovi igrali više prema vašem golu.High defensive line bi značilo da vam defanzivna linija se postavlja višlje i to je sva mudrost o defanzivnoj liniji.

Width možete postaviti na normal,narrow ili wide.Ovo vam ovisi o formaciji.Npr.ako igrate 4-1-2-1-2 to bi značilo da bi mogli suziti svoju igru i igrati defanzivnije jer nemate krila koja bi koristila širinu.Ako igrate u formaciji 4-2-3-1 sa krlima to bi značilo da bi krila trebala više širine kako bi igrala.

Temo može biti normal,slow i quick.Slow tempo vam preporučujem da koristite kada igrate sa kratkim pasom i kontrolom igre (short passing,control strategy).Također to koristite ako želite zadržavati igru.Quick tempo koristite kada igrate sa direktnim pasom i defanzivnom,kontrama ili ofenzivnom igrom.

Razumjevanje taktike:Part 2

Dakle u partu 1,ili vam prvom djelu razumjevanja taktike stao sam kod usklađivanja igre.Pa kako uskladiti igru ?Dakle ako ste pročitali "Team instructions:Objašnjenje svih instrukcija pojedinačno" mogli ste saznati kako mješati filozofiju s strategijom itd.,ali ja ću vam to još detaljnije objasniti.Dakle igrate recimo s...Arsenalom i želite igrati "kontrolirani nogomet" što bi rekao "trener" Kurčić,ispričavam se Jurčić.Dakle želite igrati kontrolirani nogomet evo kako će te to izvesti.Prvo izaberite strategiju.Izabrati će te control logično zbog kontrole igre.Dalje ja bih izabrao pilozofiju rigid ili balanced kako bi očuvao oblik moje momčadi.Zatim bi passing style postavio na short kako bih imao više pasova i veću kontrolu igre.Creative freedom bi postavio na more disciplined jer želim da mi igrači igraju discipliniranije prema naprijed.Closing down bi postavio najvjerovatnije na press more jer je to ekipa koja je u top 5 u premier ligi,a također želim brzo osvojiti loptu pa bih to iskoristio sa more aggressive tacklingom.Da se vratimo malo na pas.Zbog short passinga i kontrole igre tempo bi postavio na slow kako bi mi ekipa polako gradila napade.Marking bi postavio na man marking jer zonal marking u rjetkim slučajevima radi uz visok presing.Crossing bih postavio na drill jer bi vam vjerovatno u napadu igrao van Persie koji je nizak igrač.Roaming bi postavio na stick to position kako mi se igrači ne bi nalazili izvan pozicija.Sve ostalo bi ostavio na normal.

Podešavanje rola

Za kreiranje nove taktike u FM-u koristit ću Milan,inače moj najdraži tim.

width=400 height=300http://img96.imageshack.us/img96/3638/milanti.png[/img]

Kao što vidite želio bi igrati klasičnim talijanskim nogometom.Vrlo defanzivnim nogometom u kojemu je najčešće rezultat 1-0.

width=400 height=300http://img163.imageshack.us/img163/4816/milanpi.png[/img]

Ovom slikom želim vam prikazati role mojih igrača,iako se vide i na predhodnoj.Dakle Abiatti je klasični golman.Thiago Silva i Nesta će biti postavljeni na central defender stopper i central defender cover.To znači da bi Thiago Silva "krpao" greške koje bi napravio Nesta.Također Silva bi koristio za čuvanje brzih,prodornih igrača (poachera),a Nesta bi sluzio za pokrivanje target man-a.Zambrota i Antonini su klasinčni full beckovi.Van Bommel ima rolu anchor man-a.On bi praktički bio 3 stoper.Gatusso služu za "krpanje" gršaka Boatenga i Seedorfa.Seedorf bi dobio loptu u vezi,a sa svojom central midfielder attack rolom bi ju prenosio u napad.Boateng bi se spuštao u vezni red te kada bi dobio loptu servirao ju prema Patu i Ibri.Ibrahimovic je complete forward koji koristi svoju kreativnost i osječaj za gol da kreira akcije,ali i također zabiti gol.Pato je sa svojom poacher rolom zadužen za zabijanje golova.

Eto to je to,nadam se da će vam koristiti.Također ako vam nešto nije jasno slobodno pitajte jer će ova tema također služi i za diskusiju o taktikama. :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa to bi bio jedan od uvijeta,ali također ako protivnik ima sporu špicu ili ako protivnik igra defanzivno defanzivnu liniju možeš staviti na standard možda čak i na high ako hoćeš malo više riskirati.Najbolje bi ti bilo imati jednog jakog stopera kao Nesta (stoper) npr. i jednog brzog kao Thiago Silva (cover).Tako bi ti defanzivna linija unatoč sporijem stoperu Nesti mogla igrati malo višlje.Nadam se da sam ti pomogao :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

gilardina stavi na poachera,a drugog stavi na TM-a...Stavi jednog braniča koji ti ima malo bolji pasing na Ball Playing Defender da ti povež vezni red i obranu,a drugog stavi potpuno obranbeno i stavi ako imaš veznjaka sa dobrim pasingom na Advanced Playmaker,a ovaj Ball Winning Midfielder je dobar,možda da staviš još i u TI Roaming na Default i to je to..

 

P.S. A fluid i More disciplined mogu ići,značilo bi onaku tečnu igru,ali sa More Roaming nikako...

Edited by Madridista
Link to comment
Share on other sites

Mozda da predjes iz fludinog sistema u balance,zatim press more+zonal marking koristi samo ako imas ekstra dobre stopere.Trece.imas 4 samo ofenzivno postavljena igraca,sto bi znacilo te napadaju sa duplim bokom na tvoje bekove.Postavi SS ovog Silve.sto znaci da si mozda promasio sa rolom.

Link to comment
Share on other sites

Rijesi se Danca i Felipea,i dovedi pravog stopera tipa Silvestrea ili Astoria,nikako press more sa ovakim stoperima,i preporucavam ti da igras samo sa Gilardinom u napadu ili recimo samo sa target manom Silvom.Montolivu stavu rolu deep playmaker,i tako ces spojiti oba dvije linije.i di ti je najbolji igrac ekipe,Jovetic?..ili recimo kod kuce iigraj4--4-1-1, sa Joveticem kao AMom.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

http://prntscr.com/93an5 Da li bi i shta trebalo promeniti u ovoj taktici ?

 

Po meni totalno pogresno sastavljena taktika... Defanzivna taktika sa fluid ph. i more expensive cf :pras: Drugo, sa defanzivnim taktikama ti idu direktni pasevi kako bi se lopta sto bre dala napadacu (ako si gledao Chelsea - Barca).. Pa cak i presing je malo sulud, jer ce ti tako, pod pretpostavkom da igras sa slabim klubom, ispadati igraci prebrzo jer nisu dobri tehnicki i kvaitetni napadaci ce ih prelaziti kao 1-2... Roaming ti znaci koliko ce ti igras odlaziti sa svoje pozicije, a kod defanizvnih taktika cilj je da sse drze svojih pozicija, da igraju cvrsto i kompaktno, a po ovome bi svako igrao svoju igru, lutao po terenu.. Mislim, PO MOM MISLJENJU ovde treba dosta toga promeniti.. :bad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |