Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Općenite diskusije


Ling^2
 Share

Recommended Posts

Save sa Hoffenheimom je postao pravi poligon za eksperimentiranje, zato puno češće objavljujem ovdje, nego u Kako Vam ide?, svakako se nemam čime pohvaliti. Nastavak priče donosi prelazak i eksperimentiranje sa 4-2-2-1-1 (4-4-1-1 Deep varijanta):

 

 

SS pas mape krilnog igrača. Prilično lijep raspored dodavanja, dosta centralno što me posebno raduje.

 

http://www.dodaj.rs/t/46/Lf/2czohcbq/mr1.jpg

 

 

SS average positiona ekipe. Ekipa stoji u 4-2-3-1 rasporedu upravo onako kako sam želio:

1. kompaktno,

2. sa visokom zadnjom linijom,

3. sa krilima blago povučenim unutra i niže od ofanzivnog veznog,

4. sa defanzivnim veznjacima u prostoru koji odgovaraju ''opisu'' holdera.

 

http://www.dodaj.rs/t/I/tv/2UMCRJiY/ap.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prva stvar ko se barče sa Fergusonom je mikrostrategija, čovjek je imao trocifren broj utakmica u nizu u kojima je izveo različite postavke, ''prenijeti'' ga jednom taktikom mislim da nije moguće. Znači za svakog protivnika ima poseban plan, zbog toga je najveći. Pet utakmica unaprijed je imao uvijek sastave spremne.

 

Ako ćeš ići samo sa jednom taktikom onda je 442 najbolji izbor, iako je Ferguson uvijek igrao 442 i nikad ju nije igrao.

Igra Uniteda se zasniva na širini, na mnogo širine i na ubačajima mislim da kombinacija wingera, bilo klasičnih bilo defanzivnih dala jako dobar odgovor.

Dalje, kombo u napadu je uvijek takav da jedan igrač se spušta jako duboko kao poveznica napada i veznog reda, ako ćeš ići sa 442 onda je taj napadač support, bilo DLF ili CF (Rooney može odgovoriti na oboje).

U sredini su igrači nešto dublje postavljeni tako da ova 442 u startu se pretvara u 4231.

 

Mislim da si igrački jako dobro pokrio. Ono što bih ja promijenio jeste De Gea kao SK, u zadnjoj sezoni je bila primjetna igra Uniteda od golmana, sa štoperima jako široko i najčešće Carrickom koji se je spuštao po loptu. Inače je to GK, ali u De Geinom slučaju SK(d).

 

Evra je izgubio na kapacitetu i moći ponavljanja, zato bih radije okrenuo zadaće njemu i Rafaelu, Rafael je potentan napadački bek, pravi izdanak brazilske škole bekova, a Evru bih pričuvao. Opet ovo je do tebe, bekovi su po meni OK.

 

Štoperi su isto ok, možda je moglo i defend-defend igrajući na kartu odličnog razumijevanja, ali i ovo je jako dobro. Iako Ferdinand je bio taj koji je iznosio loptu iz zadnje linije i u nedostatku opcija tražio napadače dugim loptama, BPD ( c ) je možda bolja opcija.

 

Carrick je ok, par sa njim je na svim dostupnim rolama, ovo sa BTB bi moglo funkcionisati jako dobro.

 

Rigid+MD nije baš fergusonovski. Ferguson je poznat po ''igračima zadatka'' da je Fletchera, O'Shea i mnoge druge pretvorio u jako dobre i korisne igrače nalazeći im odgovarajuću ulogu u sistemu - zbog toga rigid, ali nikada nije oduzimao slobodu igranja najboljim igračima. Rigid+ME po meni bi dalo bližu igru, možda na prvu kontradiktorno, ali s vremenom postaje jasnije.

 

Aggresive sa stand off i zonal markingom ti ne treba, pogotovo ne u Unitedu koji je zadnjih sezona jako kulturna ekipa kada je u pitanju broj kartona. Rezervisani tackling po meni bolje ide, što uz United, što uz FM.

 

I mislim da se jednog kod Fergusona ne smiješ odreći - kontra napada, to je nešto što je Fergie doveo do savršenstva. Gledaj kako ćeš to ukomponovati u postojeći sistem.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ovo neće biti jedina varijanta. Najviše će biti potrebe mijenjati naprijed jer su rezervni napadači i krila potpuno drugi tipovi igrača. S Kagawom ću igrati 4-4-1-1. Postoji varijanta u kojoj igram sa CM umjesto BTB gdje je Rooney u support ulozi.

Tackling sam smanjio na default(prvotno sam stavio more agressive jer su skoro svi fantastični u oduzimanju lopte), a kreativnu slobodu sam povećao na default(u nekim prilikama ću probati ME).

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Obavezno ako vam je spic dosta brz (akceleracija i pace) stavite mu na poacher (fm12 u bilo koji osrednji ili slabiji klub dovesti Darwina Quentera, decko mi je u Blackpool-u dao 53 gola na 43 zvanicne utakmice), i po meni uvek morate imate u timu bar jednog ball wining mid , i opet ako igrate i sa i bez krila, ali mu uskratite slobodu u igri, bez zadrzavanja lopte, kratki i sigurni pasevi, bez mudrolija, ako je tu da se slomi neka noga, ruka, nos da se ne ustrucava, i cesto ga motivisite, iskreno po meni on i ap su dva najvaznija igraca u timu.

Ako imate dosta kreativnih igraca u timu igrajte more roaming slobodno, videcete kako se bolje krecu, ne toliko disciplinovako, koliko efikasno. naravno pokusajte i ekovi i stoperi dosta da budu ukljuceni u igru!

Ako imate malo kreativnih igraca, samo kratki sigurni pasevi, kroz sredinu, kako bi vas teze probili i cesto treba da imate u napadu TM, i to po meni obavezno !

Ako vas ne mrzi, uvek idite na konferencije i tako cete jos vise motivisati igrace, po meni jako, jako, jako bitno za ceo tim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni se u ovoj verziji menadžera najviše pokazala formacija 4-4-2. Nikakve poseebne role nisu zadane kao ni timske instrukcije.Primjetio sam da na ovaj način igrači više "slušaju" ono što im kažem pomoću "touchline instructions".

Ovaj način sam pokšao sa svim klubovima koje sam vodio i imao sam odlične rezultate.

SHOUTOVI koje sam koristio:

 

-kada je protivnik bio slab po stranama:play out of defence,pass into space,play wider,run at defence,look for overlap,get the bal forward,exploit the flanks

 

-ove koristim kada želim kontrirati preko svojih krila: play wider, get the ball forward, clear balll to the flanks, exploit the flanks.. NAPOMENA:koristiti Counter ili Attacking mentalitet

 

-u slabijim utakmicama volim silovati protivnike sa extra pressingom: push higher up, get stuck in, hassle opposition, run at defence.

 

--ova je meni lično najdraza8protivnik se lpostavi jako visoko i pritišće me i tako stvori prostor za kontru) : drop deeper, retain possession, pass into space..

 

imam još nekih sistema al ove koristim najviše.. :D

Link to comment
Share on other sites

Interesantan prvi post, dobrodošao na forum.

"Nikakve poseebne role nisu zadane kao ni timske instrukcije"

Onda je ta "taktika" odnosno samo formacija efikasna u nekom LLM-u. Sa velikim klubovima ne možeš igrati tako. Neki shoutsi nemaju uopće smisla jedni sa drugima, ali ako ti uspijeva onda :sesir:

Link to comment
Share on other sites

Zavisi sve druže.Ako imam neke extra igrače naravno da ću im staviti role koje ima najviše odgovaraju, međutim ništa više od toga,jer sam posmatrao npr. da kad u Timske instrukcije stavljam da igrači vrše presing oni to i urade,međutim kada na Shoutovima poesim da se malo povuku i da ne napadaju oni ipak ne budu onoliko duboko koliko ja zelim da budu..Imam stalno 2 ili 3 taktike učitane ali su im različiti samo mentaliteti(counter,standard,attacking). Ovaj sistem radi(bar za sada) igrao sam ga u LLM-u kao i sa većim klubovima(Chelsea,Bayern,pa i Ath. Bilbao ) Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

jer sam posmatrao npr. da kad u Timske instrukcije stavljam da igrači vrše presing oni to i urade,međutim kada na Shoutovima poesim da se malo povuku i da ne napadaju oni ipak ne budu onoliko duboko koliko ja zelim da budu..

Jasno da neće jer je intenzitet presinga, visina zadnje linije i ostale stvari koje idu u paketu u startu povećan timskim instrukcijama u odnosu na defaultni. Isto tako stavi stand off pa traži da pritisnu visoko nećeš dobiti maksimalan intenzitet.

 

Shoutsi su dodatak na timske i igračke instrukcije, sve što postoji u njima može se korigirati shoutsima. Tako da defaultna taktika (sa većinom default opcija) i pet šest shoutsa može ispasti identična onoj čije su timske instrukcije pažljivo podešene, ali bez ijednog shoutsa.

Mislim da je druga opcija puno bolja, jer je shoutse moguće pozvati tek na početku meča, ne prije, što značajno remeti pripremljeni plan za određenu utakmicu. Ja još uvijek nisam vidio da trener u prvoj minuti viče na igrače govoreći im da mijenjaju sistem s kojim su krenuli, naravno to je nedostatak igre u globalu, ali bi trebalo gledati kako taj nedostatak što bezbolnije eliminirati.

 

Btw, dobrodošao na forum, uvijek je zanimljivo vidjeti članove kojima su prvi postovi u taktičkom dijelu foruma.

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slažem sa svime što si naveo..Mogao bih recimo Shoutove zamjeniti jednom kompletnom taktikom sa podešenim instrukcijama za svaki stil igre,te bih došao na tri taktike koje koristim.To bi dovelo do veće uigranosti kod upotrebe Shoutova, a vrlo moguća stvar je da bi ih totalno izbacilo. Hvala na dobrodošlici ;)

Link to comment
Share on other sites

Jasno da neće jer je intenzitet presinga, visina zadnje linije i ostale stvari koje idu u paketu u startu povećan timskim instrukcijama u odnosu na defaultni. Isto tako stavi stand off pa traži da pritisnu visoko nećeš dobiti maksimalan intenzitet.

 

Shoutsi su dodatak na timske i igračke instrukcije, sve što postoji u njima može se korigirati shoutsima. Tako da defaultna taktika (sa većinom default opcija) i pet šest shoutsa može ispasti identična onoj čije su timske instrukcije pažljivo podešene, ali bez ijednog shoutsa.

Mislim da je druga opcija puno bolja, jer je shoutse moguće pozvati tek na početku meča, ne prije, što značajno remeti pripremljeni plan za određenu utakmicu. Ja još uvijek nisam vidio da trener u prvoj minuti viče na igrače govoreći im da mijenjaju sistem s kojim su krenuli, naravno to je nedostatak igre u globalu, ali bi trebalo gledati kako taj nedostatak što bezbolnije eliminirati.

 

Btw, dobrodošao na forum, uvijek je zanimljivo vidjeti članove kojima su prvi postovi u taktičkom dijelu foruma.

 

pa možeš ih pozvat prije početka meča, za vrijeme team talka...

Link to comment
Share on other sites

A to je neka bitna vremenska razlika dovoljna da uigraju tri, četiri, pet, šest bitnijih promjena taktike? Svakako mislim da je to period koji je duboko zašao u ''utakmicu'', jer je teamtalk nešto zadnje čime igrače šalješ na teren, eventualno još OI i to je to.

Zamisli da čitavo vrijeme igraš sa push up linijom, to treniraš, pripremaš se sedam dana za finale LP i onda doće minuta pred utakmicu i ti kažeš: ''Ej momci, nećemo raditi ono što smo trenirali, nego ćemo se malo povući, nećemo više osvajati loptu na njihovoj polovici, nego neka presing zona bude linija centra.'' Parafraziram, ali nadam se da možeš uhvatiti poentu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Može vaše mišlenje? Imam pitanje sta je bolje da stavim na amc , IFa ali AMa? želim da je sto vise odradi u napadu kao 3. napadač a malo povučen..

Probaj trequartistu i stavi kao kao glavnog playmakera (naravno moraš naći odgovarajućeg igrača za to, probaj Ibru). Inače IF.

Edited by Fritz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |