Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Perfect Diamond !


Bili Tić
 Share

Recommended Posts

Moje prvo predstavljanje taktike.Isprobana je s 2 talijanska velikana.Napravljena je dok sam vodio Milan jer nemaju krila,a kasnije doradena u karijeri s Interom kad sad igrao s prijateljima iz razreda.Oba puta po 1 sezonu.Sad ju u malo izmijenjenoj verziji koristim sa Hajdukom u karijeri koju pisem.

Uspjesi s ovom taktikom: titula s Milanom,titula s Interom,kup s Milanom,kup s Interom,LP s Milanom i finale LP s Interom

Ovo je taktika koja,naravno,ne odgovara svim ekipama,rijetke su danas ekipe bez klasicnih krila.Ali,na dosta velikom broju ekipa se moze primjeniti,posebno nakon sezonu-dvije.Kod mene je taktika trpila dosta promjena kako kroz pojedinacne sezone 2 navedena kluba,tako i izmedu taktika koristenih za Inter i Milan.U Milanu sam imao nesto bolje tehnicare pa se igralo kracim pasovim i vise se davila lopta.U Inter sam imao izvrsne destruktivce,pa se igralo direktnije i lopta se ekspresno prenosila na trojac:Sneijder-Rossi-Forlan.Predstavit cu verziju s Interom:

 

FORMACIJA:4-4(GUSTI ROMB)-2

http://i.imgur.com/26MYk.png?1

Svaki igrac sa svojom rolom,primarno u sluzbi tima.Ovisno o protivniku i drugim uvjetima mogu se mijenjati neke role(FB u attack/defend,ovisno o kvaliteti suparnickog krila ; BWM u defend ako postoji izrazito opasan kreativac u protivnickim redovima ; AMC s support pod uvjetom da ima neke defanzivne kvalitete ako je potreban jos netko u defanzivnom bloku)

TIMSKE INSTRUKCIJE:

http://i.imgur.com/tl5HX.png?1

Igra se fluidno,svi sudjeluju u svim fazama,stoperi su duzni popratiti ekipu do centra kad se igra duzi napad,napadaci su obavezni vrsiti konstantni presing oko centra.Lopta se drzi koliko protivnik dopusti.Nastoji se kontrolirati igra ako se protivnik povuce,no ako protivnik vrsi pritisak,cilj je direktnim pasovima prenijeti igru na protivnicku polovinu.U tu svrhu su ukljucene kontre.Igra se direktno,ali i disciplinirano bez lutanja s pozicije,posebno u zadnjoj liniji gdje greske nisu dozvoljene.Igra se agresivan presing na loptu koji pocinje negdje na 40-50 m od vlastitog kola.Dakle,igra se povucenije,ali protivnika doceka 10 grizlija kad prede centar.

 

PLAYER INSTRUCTIONS:

Sweeper keeper-defend.Nista specijalno kad je golman u pitanju.Rola "sweeper keeper" je ukljucena zbog agresivnih stopera.Dakle,ima pravo tu i tamo izaci na neku loptu u prostor i na brzinu je ispucati van opasnosti.

Full back-support(right/left).2 takva igraca su u ekipi,ujedno i jedini na bokovima.Osnovno je da u defanzivi odrade svoj posao.Umjereno sudjeluju u ofanzivnim zadacama.Naravno,ovisno o protivniku,ako ima ofanzivne kvalitete,beka slobodno gurnite naprijed i stavite mu rolu attack(u suprotnom slucaju defend).Samo,ako procijenite da ima prostora po boku i date beku vise slobode onda na njegovu stranu stavite stopera sa rolom "defend" i(li) veznjaka sa rolom "BWM".

Limited defender-stopper.Najistureniji igrac iz zadnje linije,covjek koji,kad nema napadaca iz leda ode daleko od gola da pokupi duel i ukrade loptu.Stoga rola "limited" da,kad osvoji loptu,sto jednostavnije ju preda suigracu.Podrazumijeva se,mora biti snazan i dobar u skoku.Ne iskljucuju se ni ostali,posebno mentalni atributi.

Central defender-defend.Igrac koji daje ravnotezu obrani.Nasuprot stopperu kojeg krasi agresivnost i sjajna skok igru,ovaj stoper mora biti takoder kompletan s nesto izrazenijom brzinom.Mora djelotvorno reagirati kad ispadne ostatak ekipe na celu sa stopperom i pocistiti nered.Pozeljna je smirenost i mentalna stabilnost.

Anchor man-defend.Postavljen izmedu linija,osigurac.Covjek koji je zaduzen da uvijek bude ispred onog branica na cijoj se strani nalazi lopta.Maksimalno podreden uzimanju lopte,kao i cijela defanzivna postavka ekipe.Mora biti izdrzljiv,dobro pozicioniran i velika radilica.

Box-to-box midfielder.Osnovni uvjet da je ovaj igrac kompletan.Moraju biti izrazene trkacke i radnicke sposobnosti iznad svega.On u skladu s timskom filozofijom(fludi) treba sudjelovati u svim fazama igra i posjedovati sve kvalitete.

Ball winning midfielder-support.Jos jedan u nizu kradljivaca lopti.Mora imati potrebne kvalitete za destrukciju igre,ali je naravno,pozeljno da je dobar u pas igri.Kad osvoji loptu trebao bi znati proslijediti ju kvalitetno nadolazecim bekovima ili kreativcima ispred sebe.

Attacking midfielder-attack.Igrac sa najvise ofanzivnih ovlasti.Treba biti upotrebljiv i kao asistent i kao dribler,a nije lose da zna potegnuti s distance.Naravno,ovisno o tipu igraca kojeg koristite na toj poziciji,mozete praviti manje promjene u instrukcijama.Ako je igrac defanzivno na zadovoljavajucoj razini,mozete koristiti po potrebi rolu "support".

Advanced forward-attack.Drugi napadac,poluspica,uvijek koji metar ispred AMC-a i iza poachera.Ima dvostruku zadacu.Kad je u prilici moze sutirati ili driblati do gola,a kad je zatvoren najcesce gura loptu prema kolegi u napadacu.

Poacher-attack.Najbolji strijelac,"Inzaghi" ove taktike,uvijek na rubu offside i uvijek spreman da utrci u prazan prostor ili istrci kontru.Sjajan egzekutor,po mogucnosti pokretljiv.Vrsi presing daleko od svog gola,ako ispadne ne vraca se previse natrag.

Edited by Za Hajduk zivot bi dao
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Dobra prezentacija taktike.Odlicna odbrana samo 22 primljenih gola u Seriji A..Jel moze ss split view sa nekog meca zanima me, ako nije problem:)Takodje ako moze ss Busketsa sa statistikom koliko meceva odigranih,datih golova i asistencija.

Edited by Acagreat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo da se i ja oglasim,taktika mi se čini odlična iako ja volim igrati preko krila ovo razbija,Sneijder odličan tu sa 14 asistencija i vidi se da si ga odlično uklopio pa ti vjerovatno i napadači daju dosta golova...Nezz koje Touchline Ins koristiš,ali mi se čini da je u pitanju Shot on sight jer svaka tekma +20 udaraca ili je taktika jednostavno takva,dominacija u utakmicama se vidi...Svaka čast!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 najofanzanzivnijih igraca ima dobre atribute za long shots pa je svima medium.Zato mi je uvijek 40-50% long shots.A igra se dosta direktno pa se nerijetko iz neizradenih prilika upucuje sut.Touchline instructions-ne koristim nista.Najcesce u kasnijim fazama ukljucim "stuck in","press more","look for overlap",samo ako je potrebnoTo da taktika razvaljuje se slazem :)

Link to comment
Share on other sites

Uvijek mi je zanimljvo vidjeti da li neko stavi ljevaka da izvodi korenre sa desne strane i obrnuto. Vidim da to radis. Svidja mi se. Ono sto mi se ne svidja jesu slobodnjaci. Tu treba ljevak sa ljeve strane da izvodi, bar sam kod sebe primjetio da se tako da vise golova iz slobodnjaka. I ne svidja mi se statistika Sneijdera. Jednostavno premalo golova i tacnih dodavanja si izvukao iz njega. Mozda da probas njemu staviti passing na short ? Sto se tice tih 14 asistencija, vjerujem da je pola bilo iz slobodnjaka i korera, tako da ovo ostalo i nije nesto posebno u njegovoj igri.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se,Snijeder moze vise.Ali u tako direktnoj igri,pogotovo kod njega koji ima malo vise slobode je normalno da vise grijesi u dodavanju jer vise riskira.On je dao puno lopti Rossiju koje ovaj proslijedi Forlanu...Ipak,slazem se,morao bi bolje.Vjerovatno je u odredenoj mjeri moja krivnja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem sa Lingom trebao bi probati da popravis procenat pasa snajderu.Jel ti Mota zamena za Snajdera?Posto vidim ima 13 asistencije sto je za njega odlicno.Svaka cast na taktici perfektna je.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |