Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Općenite diskusije


Ling^2
 Share

Recommended Posts

Ma koliko god tvoji igraci bili kvalitetni, na FM-u ce previse solirati. Ako budu previse solirali, odmah u pocetku gubis taj shape koji zelis. Very fluid nije dobar izbor cisto iz razloga sto ne mozes odmah vidjeti kako ce to izgledat na terenu, takva filozofija trazi dugo vremena da se kvalitetno uigra.

Kako sad stojis sa formacijom/krilima? Daj malo podrobnije informacije da ne bude da sam palio menadzer bezveze.

Edited by Unique
Link to comment
Share on other sites

Play narrower će regulisati širinu, ali i fokusirati igru kroz sredinu. Samo što to regulisanje čini mi se nije dovoljno, slajder ne pada ni ispod 10.

 

Sta znam, onda moze i da se suzi igra manuelno, da bi fokus dodavanja ostao po difoltu.

 

Od krila ne tražim prodore uz crtu, u biti i ne trebaju mi. Ja bih njih smjestio u sredinu, ali nikako ne igraju odbranu onda. Pokušavam dobiti neku ''drifting'' rolu, koja će samo startati na krilu, a ostatak vremena provoditi na AMRC i AMLC pozicijama. Bekovi će dati širinu, njih odavno koristim kao jako ofanzivne i na hug line.

 

WM treba da stoji u sredini kad ekipa ima loptu? Nisam to primetio kod Aranga, zato pitam.

Link to comment
Share on other sites

Ma koliko god tvoji igraci bili kvalitetni, na FM-u ce previse solirati. Ako budu previse solirali, odmah u pocetku gubis taj shape koji zelis. Very fluid nije dobar izbor cisto iz razloga sto ne mozes odmah vidjeti kako ce to izgledat na terenu, takva filozofija trazi dugo vremena da se kvalitetno uigra.

Kako sad stojis sa formacijom/krilima? Daj malo podrobnije informacije da ne bude da sam palio menadzer bezveze.

Ne treba mi shape sa loptom u nogama. Sa loptom u nogama i želim da maksimalno iskoriste svoj kvalitet.

 

Very fluid se uigrava isto kao i svaka druga filozofija, nisam primjetio nikakvu vremensku razliku u uigravanju ekipe sa rigid i sa very fluid.

 

Kakve hoćeš informacije, mahom sam većinu rekao u prethodnim postovima? Nemam FM trenutno da mogu uhvatiti šta želiš.

 

 

Sta znam, onda moze i da se suzi igra manuelno, da bi fokus dodavanja ostao po difoltu.

 

WM treba da stoji u sredini kad ekipa ima loptu? Nisam to primetio kod Aranga, zato pitam.

Mogu ja fokus fiksirati, a širinu shoutom dotjerati, ali sa tim shoutom ostaje normal ka wide.

 

Idealno da, u praksi je to, kao i mnogo toga drugog, nemoguće postići. Zadovoljit ću se kvalitetnom odbranom strane i cut insidom sa loptom u nogama u ovakvoj verziji.

 

 

Evo, pa se jos malo igraj sa postavkama ako zelis. Dobiveno sa ovom rolom, a ispod potkrijepljeno slikama.

Sve je to sporadično, nema permanetnog odgovora sa defaultnim rolama. Probao sam ja svašta, po utakmici deset puta mogu uhvatiti igrače u savršenim pozicijama, ali u isto toliko situacija i izvise.

Link to comment
Share on other sites

Dao sam onu sliku u startu diskusije šta želim sa krilima. Oba ili barem jedno (ono na čijoj strani je lopta) da bude iza lopte, da radi drugu liniju od četiri igrača. Ne želim ga samo iza beka, nego neovisno o pozicioniranju beka da bude u second bank of four, ako to znači i iza krila neka bude, još bolje.

 

Workrate je ključan, pogotovo kod advanced krila, generalno od igrača od kojih se očekuje povratna trka. Iz tog razloga workrate rangiram vrlo visoko u poretku atributa kada slažem ekipu na duge staze.

Link to comment
Share on other sites

Zonal marking + stand off. Ako su na MR/L pozicijama onda winger(s), a ako su na AMR/L onda DW(s). Neka generalna pocetna strategija bi varirala izmedju defensive i counter. Od pocetka shouti kao: stay on feet, exploit the middle(iz razloga sto ce se igra bazirati kroz sredinu i citava ekipa ce izgledati zgusnuto pa ce tako i krila biti defanzivnija).

Link to comment
Share on other sites

Nikakvih problema nema kada igram sa krilima na MRL pozicijama, neovisno o roli i instrukcijama. Probaj radi sebe postaviti neku 4-4-1-1/4-4-2 i prati ponašanje krila, drugi svijet u odnosu na 4-2-3-1.

 

Od AMRL krila sam odustao, bar za sad, uspjeh je balanced + support krila koja dosta dobro brane prostor. Ako mi u međuvremenu naumpadne neka nova ideja isprobat ću je, imam jedan kvalitetan save čisto za isprobavanje nekih novih stvari.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam ostao dužan jučer za par SS-ova kako izgledaju plodovi diskusije o 4-2-3-1 u FM-u pa evo sada:

 

Prvo ona osnovna stvar, pozicioniranje krila kroz par SS-ova:

http://www.dodaj.rs/t/A/5q/2Qqe58Ie/test9.jpg http://www.dodaj.rs/t/f/R/45JUQv5C/test2.jpg http://www.dodaj.rs/t/2R/5t/2wuN8buO/test3.jpg http://www.dodaj.rs/t/3v/3l/2ZPaK8V3/test8.jpg

 

Dalje, pozicioniranje krila u toku gradnje napada, poprilično usko, nisam mislio da će to ovako ispasti.

http://www.dodaj.rs/t/2t/FU/4T7ZJ9xw/test5.jpg

 

Na kraju, izlaženje jednog od krila na beka koji ima loptu u posjedu:

http://www.dodaj.rs/t/1x/1N/4JQn7DFH/test10.jpg

 

 

U suštini sam zadovoljan. Da se primjetiti da sam vratio balanced, very fluid mi više nije potrebno, to je bila ideja za vezu po krilima koja mi sa ovakvim pozicioniranjem više ne treba. Napadač je support, desetka je attack i odlično funkcioniše.

Defanzivno ne vjerujem da ću imati problema, ofanzivno sam uvijek imao sa uklapanjem ove 4-4-1-1 vizije koja ovako odgovara defanzivno. To je ono čime ću se dalje pozabaviti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prva kombinacija je puno prihvatljivija, mada se i od druge moze nesto iskombinirati ako bas toliko zelis. Koja formacija je u pitanju? Buduci da nam nisi dao nikakve druge podatke, ovako na prvu, BWM(d) i DLP(s)/Adv(s).

Edited by Unique
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako je 4-4-2 onda dva wingera na krilima, attack ukoliko ne želiš izvoditi overlap sa bekovima, a u sredini defanzivno najstabilniji oblik je DLP(d/s)+CM(d), iako ovisno o kvaliteti možeš ubacivati uz DLP-a CM(s), BTB, BWM(d). Ili kombinovati jednu od ovih rola sa CM(d).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne bih koristio BWM(d) i AP(s). Prvi ima preveliki radijus kretanja radi closing downa u tandemu gdje bi trebao ostajati kao osigurač, a drugi je defanzivno suspektan za igru sa dvojicom u sredini.

 

Ima primjera gdje su ljudi koristili i AP(a) i postizali nevjerovatne rezultate, ali generalno mi ne ide.

Edited by Fritz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The closest to a real 4231 is the AI's "4-2-2-1-1". The problem with this is that many AML/AMR players are incapable of simply playing ML/MR.

 

Hvala na potvrdi divnim Englezima. Za one koji manje poznaju editor 4-2-2-1-1 jeste 4-4-1-1 sa dva zadnja vezna. Misija okončana.

Link to comment
Share on other sites

Svi (većina) su zavaljeni na ''4-2-3-1 Denmark''. Taktici koja je bila u početku namijenjena za overload i hvatanje rezultata.

 

Još neke stvari...

FM shvata igrače na AMRL pozicijama kao napadače, u stvarnosti su ti igrači zapravo vezni. To je recimo razlika između 4-3-3 a la Barcelona i 4-2-3-1. Ovako 4-2-3-1 ispada ultra napadačka taktika koja sa četvoricom napadača vrlo lako preoptereti AI odbranu i onda je nezaustavljiva, kao neki bug. Zato attacking strategija djeluje toliko moćna, prebaciš na attacking i prst u uho, sami pobjeđuju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tu si u pravi i to još ako igraš amr/aml if(a) pa ti ljud neće niti pogledat obranu...

U FM14 cekam da vidim hoće li biti jedna rola, ali 4-2-3-1 vjerovatno neću igrati

Edited by Cris
Link to comment
Share on other sites

trenutno se ebem sa swansea-om... ne mogu uhvatit konstantu nikakvu u rezultatu... prvu sezonu sam zavrsio 11.

kupio sam ospinu, wanyamu, matuidia, mahera, maupaya i peruzzia ali rezultat nema i dalje nikakvog....

 

igram 4-2-3-1

2 dm-a, AP(s) - AP(a) - IF(s) i michu target man.

 

instrukcije su sljedece: balanced, control, shorter, more expressive, press more, zonal marking.

molim takticke genijalce i bogove da mi pomognu jer cu izvrsit samoubojstvo uskoro.

 

 

evo i ss:

 

http://img4.imagetitan.com/img4/small/7/7_1786.jpg

Edited by irakitic
Link to comment
Share on other sites

Mlada ekipa, loš izbor rola, moraš biti dobar i u team talku i dizanju morala. Williamsa stavi kao BPD, Maher support, AML IF ili W, a Michuu promijeni rolu. DM dvojac DLP (s) i DM (d), bolji je DLP, Ospina SK. Skini Bayern taktiku pa uzimaj ideje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |