Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

corners i free kicks (instructions)


Luka19
 Share

Recommended Posts

  • Replies 17
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Korneri

 

Kako pojedini ljudi umeju da kazu korner pola gola, naravno da je pola gola, ali za onoga ko ume i zna to da iskoristi. Opsta taktika svih prosecnih trenera je sledeca: 5-6 igraca koji idu na skok prilikom kornera, stoje u pravcu druge stative van 16 metara i na znak izvodjaca pokusavaju da pobegnu svojim cuvarima i zatresu mrezu. Sa tim sto jedan ulece na prvu stativu, drugi na penal, treci na drugu stativu, cetvrti napada golmana kako bih mu onemogucio da dodje do lopte... Narvno uvek neko mora ostati na 20-25 metara od gola kako bi sacekao evuntalni odbitak.

 

Kako bi to preneli na nas virtuelni svet, treba uraditi sledece(ovo se odnosi na ofanzivu, posle cu preci na defanzine zadatke):

 

-kod izvodjaca kornera imamo sledece opcije:

 

1. mixed (igrac ce odabrati najbolje resenje)

 

2. short (kratkim pasom ce pokusati da iskombinuje sa igracem koji mu pridje na igru)

 

3. near post ( centar sut na prvu stativu)

 

4. far post ( centar sut na drugu stativu)

 

5. penalti area ( centar sut oko penal zone)

 

6. 6 yard box ( posto 1 jarada ima malo manje od 1 metra, ovo je centar sut u peterac)

 

-kod igraca koji idu na skok prilikom kornera:

 

1.default (default je default)

 

2.stay back ( da ostane pozadi)

 

3. stay back if needed ( ostani pozadi kad je potrebno)

 

4. go forward ( idi napred)

 

5. attack near post ( napadni prvu stativu)

 

6. attack far post ( napadni drugu stativu)

 

7. near post flick on (stajati blizu prve stative i cekati brz udarac)

 

8. stand of far post (stajati na drugoj stativi)

 

9. attack ball from depp (napasti loptu iz pozadine)

 

10. challenge keeper ( ometati golmana)

 

11. lurk outside area ( kretati se van 16 metara)

 

12. offer short options ( prici na kratku opciju tj. odigravanje)

 

Kako bi trebalo da izgleda ukoliko zelimo kombinaciju koju sam ja opisao gore?

 

 

Izvodjaca odredi sami gde zelite da ide lopta.

 

Jednom od igraca stavite attack near post ( preporucljivo je da ima dobar heading i jumping, a kako bi se sto bolje izborio za poziciju nije lose imati ni strenght).

 

Drugom igracu stavite attack far post ( znaci atributi bi bili kao i za predhodni opis)

 

Trecem igracu stavite challenge kepper( ovom igracu i ne trebaju neki posebni atrubuti jer njegov posao je pre svega da onemoguci golmana da vidi loptu i da ga omete na sve dozvoljene nacine.

 

Cetvrtom igracu stavite near post flick on ( za njega je pre svega bitno da je eksplozivan igarac, jednostavno deluje ne zainteresovano i odjednom eto ga gol, taj igrac ima dvostruku ulogu odvlaci jednog od igraca iz 16 metara i ostavlja prostor njegovim skakacima, a druga je naravno postizanje pogotka.

 

Jednog igraca postavite na attack ball from depp(oni mogu iznenaditi protivnike i vrlo lako zabiti gol prilikom dobrog centar suta.

 

Jednog igraca treba staviti offer short options kako bi dovukao igraca i time napravio vise prostora u 16m za njegove skakace.

 

2 igraca stavite na lurk outside area (ovo gledajte da budu odlicni suteri kako bi njihova uloga bila jos efikasnija).

Takodje najmanje 2 igraca mora ostati pozadi, znaci stay back jer moze doci do pucanja kontre i ode mast u propast.

 

Postavka prilikom odbrane kornera:

 

- bekovi na prvu stativu odnosno drugu, znaci mark near/far post

 

- stoperi i jos po neko iz veze bi trebali da uzmu igraca, znaci man marking

 

- ukoliko imate nekog visokog igraca u ekipi njemu postavite da cuva najviseg igraca protivnicke ekipe, znaci mark tall player

 

- mark small player(bitno: nikako nemojte zaboraviti na ovog igraca, setite se utakmice Strazbur Crvena Zvezda), ne morate staviti nekog posobno da cuva ovok skracenog ali OBAVEZNO stavite nekoga na ovog igraca.

 

- morate misliti na sve pa tako i na kratko odigravanje znaci obavezno i nekome postavite opciju close down corner.

 

- neko mora ostati i napred kako bi u slucaju kontra napada, za ovo je najbolje postaviti nekog brzog igraca koji ce to resiti pretrcavanjem. (za ovo mozete staviti i 2 igraca, ali pazite sta ce biti prilikom skoka)

 

- kako vi mozete biti opasni posle odbitka, nemojte zaboraviti da stavite to i vasim igracima kako bi sprecili bombu iz daljine.

 

To je to sto se tice kornera a sad da predjemo i na slobodne udarce.

 

E da samo jos jedna mala napomena. Prilikom cuvanja rezultata najbolje je namestiti kratku opciju kako bih ukrali malo vremena.

 

Slobodni udarci

 

Sve je vise majstora koji umeju da pogode iz slobodnjaka kada im se ukaze prilike. Zinedin Zidan jedan od najboljih izvodjaca prekida pregrst golova je postigao upravo na ovaj nacin. Nas veliki as Sinisa Mihajlovic je slobodnjacima resevao Zvezdine utakmice 1991 kada su dosli do kupa sampiona, ali ne samo u Zvezdi vec u reprezentaciji, Laciju i svim klubovima u kojima je nastupao. Dragan Stojkovic Piksi, Roberto Karlos samo se neka od imena ove sjajne vestine. Na pitanje kako se vezba izvodjenje slobodnih udaraca postoji samo jedan odgovor!? Kada se trenig zavrsi ostani i vezbaj, kada golmanu das 8/10 moze se reci da nisi los.

 

Mogucnosti izvodjenja slobodnog udarca prilikom ofanzive:

 

 

1. mixed ( na razne nacine- igarac sam bira)

 

2. short ( kratko dodavanje)

 

3. long ( dubinsko ubacivanje )

 

4. cross near ( ubacivanje na prvu stativu)

 

5. cross far (ubacivanje na drugu stativu)

 

6. cross center ( ubacivanje na penal)

 

7. best header ( gadjanje najboljeg skakca- tj. najboljeg u skok igri)

 

Za igrace koji krecu na prekid:

 

1. default

 

2. stay back

 

3. stay back if needed

 

4. go forward

 

5. disrupt wall (ometati zivi zid)

 

6. mark keeper

 

7. stand with taker(stajati pored izvodjaca)

 

O ovome necu nista posebno pricati jer smatram da nije nista posebno ni potrebno, ukoliko vas zanima nesto specijalno vezano za slobodne udarce pitajte i dobicete odgovor.

 

Priliko odbrane od slobodnih udaraca

 

1. default

 

2. go back

 

3. stay forward

 

4. man mark

 

5. from wall (stati u zivi zid)

 

6. stand on near post( stajati na prvoj stativi)

 

7. stand on far post (stajati na drugoj stativi)

 

Ovo jednostavno postavite slicno kao i za odbranu kornera, ako vam nesto bude nejasno pitajte.

 

Auti

 

Mislim da ovome nista posebno treba reci osim da je sve vise igraca koji ne bacaju aut pravilno, a sudije to ne sankcionisu. Ruku na srce ima par majstora koji to rade fenomenalno i aut u pravcu 16 metara za njih moze biti kao korner(Roberto Karlos).

 

Podesavanja prilikom bacanja auta:

 

1. mixed (razni nacini)

 

2. short (kratak)

 

3. long (dug)

 

4. quick(brz)

 

Igraci i njihove mogucnosti kod auta:

 

1. default

 

2. stay back

 

3. come short (prici i primiti loptu) prilikom kratkog bacanja auta

 

4. Lurk outside area ( kriti se izvan podrucja)

faktor iznenadjenja

 

5. near post (na prvoj stativi) prilikom duguog bacanja auta

 

6. forward

 

Ovo postavljati na logicki nacin, znaci prilikom igre na kontru aute postavljati na qucik, prilikom cuvanja rezultata stavljati short.

MR, ML, AML, AMR, normalno prilaze na aute sa leve/desne strane kako bi primili loptu i pokusali da naprave igru. Napadacima staviti lurk outside area jer kao sto rekoh moze biti faktor iznenadjenja.

 

Toliko od mene, nadam se da ce vam ovaj tutorijal pomoci prilikom podesavanja prekida. Ako vam nesto ne bude bilo jasno vi pitajte.

Link to comment
Share on other sites

pa zasto je ovo cheat?  ???

ovo je sasvim normalna postavka igraca prilikom prekida, i nista tu nije ni cudno ni izmisljeno, zar ne?  :)

inace, na proslom menadzeru ova postavka je tako dobro radila da mi se par/nepar puta desavalo da mi Vidic bude  u vrhu strelaca Mancester Junajteda, ispod 10 golova nije imao  ;D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

U predhodnim menadzerima korner je bio "ne pola gola vec skoro pa ceo" samo treba namestiti neku "zivotinju" na ch keeper i da se korneri ubacuju u peterac i to je to. U ovom FM mnogo teze se davaju golovi iz kornera, a nazalost lakse se primaju. Ja sam takodje imao dosta problema oko kornera kako u ofanzivnim tako i u defanzivnim pa sam odlucio malo da pretrazujem i strane i domace forume i uspeo sam da nadjem nesto  :D

Da neduzim dalje napisacu vam postavke kod ofanzivnih kornera a zatim kod defanzivnih.

 

Ofanzivni:

Opisacu vam postavke kod formacije 4-4-2

 

ubacivanje far post

 

igrac sa najboljim heading i jumping  - attack far post

jedan dc - attack near post

jedan st - ch keeper ,a drugi na attack ball from deep

oba krila - near post flick on

igrac koji ima viskog atribut "long shots" - lurk outside area

oba beka - stay back

 

Kod mene je sa ovakvim postavkama Mexes postigao oko 20 golova u ligi.

 

Defanzivni:

 

jedno krilo - mark far post drugo krilo - mark near post

oba beka - mark small player

oba dc - mark tall player

igrac sa viskom atributima "pace" i "accleration" - stay forward

jedan igrac - close down corner

preostala dva igraca - man mark

 

Nadam se da sam nekom pomogao...

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share




logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |