Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Chat za Taktičare


juanes
 Share

Recommended Posts

  • Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pod taktikom u fudbalu podrazumeva se unapred pripremljen, osmišljen i organizovan plan igre kojim se na najcelishodniji nacin koriste sve individualne, grupne i kolektivne vrednosti svoje i sve individualne, grupne i kolektivne mane protivnicke ekipe. Najjednostavnije formulisano, taktika u fudbalu je dakle, nacin dejstva jednog tima s namerom i osnovnim opredeljenjem, da se suparnicki tim pobedi ili da se u nadigravanju sa suparnickim timom obezbedi povoljan rezultat. Kako ce i koju ce takticku zamisao jedna ekipa, grupa igraca, ili pojedinac, u toku igre primenjivati, zavisi od bezbroj faktora. Ali, na prvom mestu, to, pre svega, zavisi od vrednosti i mana, svojih i protivnickih igraca. Mnoštvo je razloga koji uticu na promenu i primenu odredenog taktickog plana u fudbalskoj igri. Pored snage svog i protivnickog tima, odnosno vrednosti i mana svoje i protivnicke ekipe, na primenu odredenog taktickog plana utice i kvalitet terena na kome se igra, dimenzije igrališta, atmosferske prilike, sudenje, važnost utakmice, plasman na takmicarskoj tabeli, propozicije takmicenja, mesto u kome se igra, publika pred kojom se igra... Talenat u fudbalu može se definisati kao ispoljena sposobnost koja lako i jednostavno rešava sve takticke zadatke, koji se onima, koji nisu talentovani jednostavno cine nerešivim. Dakle, talenat radi lako ono što drugima izgleda teško. U taktici fudbala, mentalne sposobnosti, odnosno inteligencija je od odlucujuceg znacaja. Na uspeh u taktici fudbala, kao znacajan kreativni potencijal posebno utice mašta, odnosno inteligencija. Na pojavu novih, kvalitetnijih utisaka u taktici fudbalske igre, odnosno na pozitivne promene u taktici fudbalske igre, odlucujuce su uticali: razvoj sistema, razvoj tehnike, razvoj fizicke kondicije, razvoj pravila igre i razvoj treninga.

 

Podela taktike fudbala

 

Fudbalska igra se sastoji od naizmenicnog izvodenja napada na protivnicki gol i odbrane svog gola. Shodno toj cinjenici, fudbalska taktika se deli na:

 

1. Taktiku odbrane

2. Taktiku napada

 

Kako, tokom utakmice, odredene takticke zadatke rešava jedan igrac, više igraca zajedno i cela ekipa zajedno, razlikuju se:

 

1. Individualna taktika

2. Grupna taktika

3. Timska taktika

 

Prema osnovnoj podeli taktika odbrane i taktika napada razlikuju se:

 

- Individualna taktika u odbrani,

- Individualna taktika u napadu,

- Grupna taktika u odbrani,

- Grupna taktika u napadu,

- Timska taktika u odbrani i

- Timska taktika u napadu.

 

Šta je najvažnije u igri odbrane?

Odbrana je, bez sumnje, temelj na kome pocivaju rezultati u fudbalu. Ma koliko napad bio efikasan, eventualne nedostatke odbrane nece moci uspešno nadoknaditi. U celini gledano, taktika fudbalske igre sve životnije se temelji na taktici fudbalske odbrane. Otuda je taktika fudbalske odbrane i izdvojila neke principe i nacela koji se jednostavno ne mogu mimoici. Opšta nacela i principi odbrane ,ogledaju se u sledecem:

 

1. Uigranost, medusobna saradnja i medusobno poverenje, elementarne su pretpostavke svake efikasne odbrane.

 

2. Okosnicu uspešne fudbalske odbrane cine golman i centralni bekovi, pa njima po funkciji koju obavljaju, pripada uloga glavnokomandujucih odbrane.

 

3. Akcije odbrane trebalo bi da budu jednostavne, brze, odvažne i energicne.

 

4. Igraci odbrane trebalo bi da se odlikuju najširim repertoarom sposobnosti za razlicita dejstva u zadatim situacijama.

 

5. Igraci u odbrani, kako u toku igre, tako i u prekidima igre, trebalo bi da imponuju disciplinom, odgovornošcu i narocito - mentalnom cvrstinom.

 

6. Odbrana protiv akcija izrazito kvalitetnih igraca zahteva permanentno tesno, striktno i cvrsto pokrivanje.

 

7. Savremeni fudbal, u složenim zadacima odbrane gola, nalaže ucešce u odbrani svih igraca jednoga tima.

 

Šta je najvažnije u igri napada?

Taktika savremenog fudbala u velikoj meri je bazirana na nekim opštim nacelima i principima napada, koje je razvoj i praksa fudbalske igre oživotvorila za gotovo sva fudbalska vremena. Ta nacela i opšti principi napada ogledaju se u sledecem:

 

1. Težnja je da napad pocinje sa jedne od strana terena, a završava se sa druge - suprotne strane terena.

 

2. Napad se planski organizuje, a realizuje uz medusobnu uskladenost promene mesta i kretanja igraca sa loptom i bez lopte.

 

3. Svaki napad treba da bude onoliko brzo sproveden, koliko je neophodno da iznenadi protivnika.

 

4. Napad treba da bude što logicnije organizovan i što jednostavnije izveden.

 

5. Pokreti sa loptom i bez lopte, kojima se obezbeduje izvodenje napada treba da su brzi, hitri, energicni i beskompromisni.

 

6. I najbrže sproveden napad neophodno je da se odlikuje promenom ritma.

 

7. Napad treba sprovoditi sa što vecim, a završavati sa što manjim brojem igraca.

 

SREDSTVA TAKTIKE

 

Taktika fudbalske igre, bilo u odbrani ili u napadu, bila individualna, grupna ili timska, u odbrani ili napadu, može se sprovesti uz pomoc odredenih oblika kretanja. Kretanja kojima se rešavaju odredeni zadaci u taktici fudbala vrše se sa loptom ili bez lopte. Sva ta kretanja bilo sa loptom ili bez lopte, koja omogucavaju rešavanje odredenih zadataka taktike, nazivamo sredstva taktike. Sva sredstva, kojima se rešavaju znacajni zadaci taktike fudbalske igre, moguce je podeliti na:

 

1. Pokrivanje igraca,

2. Preuzimanje igraca,

3. Oduzimanje lopte,

4. "Presecanje" lopte,

5. Pravljenje ofsajda,

6. Pravljenje živog zida,

7. Vodenje lopte,

8. Otkrivanje igrca,

9. Promena mesta,

10. Driblanje,

11. Dodavanje i

12. Udarac na gol. Pa ipak, u odnosu na dogadanja i oblike aktivnosti fudbalera u fazama odbrane i napada, moguce je zakljuciti da su: pokrivanje, preuzimanje, oduzimanje, presecanje, ofsajd i živi zid, preovladujuca sredstva ODBRAMBENE TAKTIKE, dok su vodenje, otkrivanje, promena mesta, driblanje, dodavanje i udarac na gol preovladujuca sredstva NAPADACKE TAKTIKE.

 

 

Napadacka "romb" 4-4-2

 

4-4-2 romb je taktika u kojoj su igraci ravnomerno rasporedjeni po terenu, ali u uzoj formaciji u odnosu na klasicnih 4-4-2

obezbedjujuci jacu sredinu terena. Taktika koja daje extra cvrstinu ekipi dajuci jednom od centralnih veznih igraca izrazito

defanzivne istrukcije, dok drugi zauzima poziciju iza napadaca sa vecom slobodom.

Napadacka taktika gde ofanzivni vezni igrac (polu-špic) i bekovi (spoljni igrači) imaju zadatak da ucestvuju u napadu kada god je to moguce.

 

Preporucuje se

 

kipama koje zele da postignu mnogo golova, ili su prinudjene da jure rezultat.

Ekipama kojima je napad jaci deo tima.

Ekipama sa krilima dovoljno brzim da se lako transformisu iz odbrane u napad i obratno.

Centralnim veznim igracima fizicki jakim, tehnicki dobro potkovanih, ako je moguce sa dobrim napadackim karakteristikama.

 

Ne preporučuje se

 

Timovima koji zele da igraju oprezno, defanzivno.

Timovima koji imaju vise kvaliteta u odbrani nego u napadu.

Timovima koji nemaju dovoljno dobrih tehnicara za mesto centralnih veznih igraca.

 

 

Defanzivna "romb" 4-4-2

 

Odbrambena taktika gde ekipa igra oprezno sa vecinom centralnih veznih igraca orijentisanih na pomoc odbrani.

 

Preporucuje se:

 

Ekipama koje zele da sacuvaju rezultat, trazeci sansu za gol u retkim napadima.

Ekipama kojima je odbrana jaci deo tima.

Ekipama sa krilima dovoljno brzim da se lako transformisu iz odbrane u napad i obratno.

Centralnim veznim igracima fizicki jakim, tehnicki dobro potkovanih, ako je moguce sa dobrim defanzivnim karakteristikama.

 

Ne preporučuje se:

 

Timovima koji zele da postignu mnogo golova.

Timovima koji nemaju dovoljno dobrih igraca da igraju na sredini terena.

Timovima koji imaju tehnicki dobro potkovane igrace sa ofanzivnim karakteristikama.

 

 

Standardna

 

Preporucuje se:

 

Ekipama dobro izbalansiranim, kvalitet i u napadu i u odbrani.

Ekipama sa krilima dovoljno brzim da se lako transformisu iz odbrane u napad i obratno.

Ekipama ciji se centralni vezni igraci podjednako dobro snalaze kako u napadu tako i u odbrani.

 

Ne preporučuje se:

 

Timovima koji ne zele da napadaju, ili ne zele da se brane.

Timovima koji nemaju dovoljno dobrih tehnicara za mesto centralnih veznih igraca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovaj zadnji dio TN-a ima grešaka.. Često mi se događa da kad u zadnjim minutama stavim  Overload da oni mene stišću, a ne ja njih ko kak je opisano.. Ima još par grešaka al mi ih se neda pisat na mobu.....
Link to comment
Share on other sites

Svaki komantar je dobrodošao, ali trebalo bi da tvoji igrači stisu sa Overload ali i meni se isto to desava nakad. Ali ja igram sa Deportivom pa ne vjerujem da oni uopće imaju snage da stisnu zadnjih 10 minuta.

Nego ja sutra idem opet pa bi volio da neko dovrsi ovo http://www.fm-britain.co.uk/2010/06/22/how-will-jose-mourinho-2/ prevest, ako ja ne stignem danas. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Overload u zavrsnici meca nosi svoje mane.

Kao prvo prilikom overload taktike menadzer mora biti svestan da ce njegove lopte prelaziti veoma brzo sredinu terena i samim tim je mnogo veca sansa da dodje do gresaka u dodavanju.

Prilikom overload taktike ce se veci deo igraca prihvatiti napadackih zadataka i napustati svoje pozicije sto opet moze doneti blagi nesklad u pozicioniranju igraca.

Ukoliko protivnicki tim ulazi u zavrsnicu sa uspesnom control taktikom neretko se desava da vas overload vise lici na besomucno ispucavanje lopti u prostor pri cemu se tim nece pomeriti iz 16.

Ukoliko pak protivnicki  tim koristi counter taktiku uz posedovanje bar jednog brzog tehnicara posledice po vas tim mogu biti fatalne.

Iako ponekad koristim overload opciju najradje bih preporucio da se u ranijem periodu 70-75min odrade blaze takticke izmene kao i promene u timu uz to treba uzeti u obzir da je vas cilj zabuniti protivnicki a ne svoj tim.

Promene u igri tokom poslednjih 15min mogu biti razlicite i iako ponekad cudne veoma produktivne.

Ukoliko nekoga zanima mogu ostaviti par svojih situacija koje su donele neverovatne preokrete.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ja trenutno igram sa Suwonom i igram svoju 4-2-4 taktiku s krilima strategy igram Attacking od početka a dalje kako se situacija razvija i stavim najčešće pass into space work ball into box i protiv jačih hassle opponents.a kad očajnički trebam gol onda overload i take more risks get ball forward pump ball into box
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share




logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |