Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

[TUT]Presing


juanes
 Share

Recommended Posts

 

Presing!

Kako pobjediti boljeg od sebe?


http://www.dalmacijanews.com/Portals/0/images/2009-03/ivic11304-spo.jpg


PRESING se u suvremenom nogometu pojavio poslije zonske igre koja je davno bila prisutna i igre “čovjek na čovjeka”. Njemačka je bila najbolji predstavnik. Kasnije je došlo do velikog razvoja nogometa sa kvalitetnim pojedincima koje niko nije mogao striktno čuvati. Vratila se igra zoni (na preuzimanje) i ona nije bila dovoljna, igrači su “oslobođeni” i nije se obraćala pažnja na rasporede, igrače, kvalitetu … i došlo je do PRESINGA NA LOPTU.

 

Svaki trener koji želi primijeniti presing stil igre mora vladati njegovim zakonitostima. Ukoliko ne vlada rad ce biti prazan i igrači neće znati sta se od njih zahtjeva. Kada teorijski ovlada, lako je na terenu od nogometaša zahtijevati točno ono sto treba. Nije dovoljno reci: MOMCI, DANAS ĆEMO IGRATI PRESING!

 

Mora se vladati zakonitostima unutar njega, ga bi ga igrači  lakše  naučili i mogli primijeniti na terenu. Zato postoje:

 

ZAKONITOSTI i PRINCIPI PRESINGA kojima morate vladati da bi se upustili u taj rad i igru :

 

1. MORA SE IGRATI U PLITKOJ FORMACIJI –  To istovremeno podrazumijeva i usku formaciju. Kada snimak “odozgo” pokaze teren cesto su dva tima u 30 metara i to je slika prvog preduvjeta. Radi se na treningu i podrazumijeva automatski takvu postavku na utakmici.

 

2. FAZA TRANSFORMACIJE KOD IZGUBLJENE LOPTE – Ako izgubite loptu prilikom napada,stanete na trenutak i poslije dijela sekunde se trznete i krenete nazad, to je već kasno. Igrači koji oduzmu loptu sada su spretni, brzi i odmah idu u napad. Zato je transformacija iz stanja napada u obranu (i obrnuto) vrlo važna i ako nemate brzinu u takvim situacijama teško je igrati i  "ući" u presing.

Ovdje je riječ o transformaciji igrača koji je imao loptu, izgubio je, ali i tima (naročito igrača do njega). Ako jedan zakaže (bilo koji) onda svi ispadaju iz igre i obrnuto. Ako onaj koji je izgubio loptu uspe da se transformira u stanje odbrane, bez podrške ostalih (pozicioniranih iza njega) i on ce ispasti iz igre. Transformacija se dugo radi, mukotrpno vježba.

Da bi tim imao transformaciju mora se brzo vraćati u osnovni raspored, posebno kod prekida, jer iz njega počinje presing do osvajanja lopte. Izmišljao sam vježbe i svašta radio i nije išlo dok nisam dobio igrača  (Brane Oblak) sposobnog da u igri “tri boje” obavi brzu transformaciju u oba smjera.Bez njega je uvijek bio neki zastoj na treninzima i utakmicama. Kada su ga vidjeli na treningu igrači su imali živu sliku i točno su znali kako trebaju igrati i svi su transformaciju lako prihvatili.

 

3. ZAJEDNIČKO ISTOVREMENO KRETANJE – Ako jedan krene, a ostali ga ne prate – gotovo je! Ako svi kreću, a stoji onaj koji je izgubio loptu – kraj! Posebno danas kada ima igrača sposobnih za precizna dodavanja od 50-70 metara. Kretanje mora biti zajedničko, istovremeno, po svim linijama i to je tim koji brzo reagira i loptu lako vraća u svoj posjed.

 

4. ČITANJE NAMJERE PROTIVNIČKIH DODAVANJA – Možete zahtijevati sve prethodno i da funkcionira, ali ako nema čitanja namjere protivnika (koji mijenja pravac kretanja lopte u odnosu na igrače) onda -  odlazite u prazno!

Procentualno se čitanjem igre oduzima najviše lopti. Danas igrači još uvijek sporo reagiraju. Prime loptu, pogledaju pa tek onda dodaju. Sam pogled odnosi vrijeme i to je znak za protivnika kakve su mu namjere. Tada ga je lako “pročitati”, izaći ispred napadača, "presjeći" dodavanje i oduzeti loptu. Postoje igrači sposobni da “čitaju”ali, mada rijetko, ima i nogometaša koji “čitaju” i na “trećega”. To su igrači koji “puštaju svog” (kad izgube loptu) i blokiraju trećeg i oduzimaju loptu vršeći udvajanje.To je ogromna kvaliteta jer “treći” već ima igrača koji ga čuva, a sa udvajanjem nema šanse da primi loptu. Danas je teško oduzeti loptu kad je već u posjedu igrača i zato se sve bazira na oduzimanju lopte prije primanja lopte.

5. SUSTAVNO TRČANJE ZA LOPTOM – na treningu, kad igrač preda loptu nastavlja trčati kako bi je oduzeo. Treba potencirati i stvarati tu naviku.U suvremenom presingu igrač je i dalje daleko od svog gola, ali više nema velike primjene zaleđa koji je bio 12 igrač, uz golmana koji je znao pratiti i "čitati" igru.To je bio plitki, a sada je na cijeni duboki presing, jer treneri neće da ostavljaju prostor iza leđa defanzivnih igrača i malo je ofsajd zamki.

6. POVRATNA TRKA ZA LOPTOM – Zato sto sada loptu više oduzimaju igrači sa povratnom trkom nego oni koji direktno idu na igrača. U dubokom presingu, radi opreza, mora se poštovati povratna trka. Dobar primjer je Chelsea u formacijama 4-3-3 ili 4-5-1 gdje ofenzivni igrači (Duff, Drogba, Robben, Gudjonsen...) Imaju sjajnu povratnu trku koja je suho zlato presinga i bez nje se ne može praviti odbrana, niti poći u napad ako nemate igrača sposobnih da posle izgubljene lopte naprave povratnu trku.

7. ZALEĐE (OFFSIDE) – Vjerujem da će se vratiti u situacijama kada rival bude igrao “povratne lopte” ili paralelna dodavanja. Ko se prvi vrati ofsajd zamkama napraviti će kvalitetnije rezultate, jer nogometni elementi nestaju i vraćaju se u opticaj.

8. IGRA VRATARA – Izlazak i igra u napadu (degažiranje) su dva najvažnija elementa. DEGAZIRANJE (oko 80 metara) je jasan signal da devet igrača trci na loptu.

 

9. AGRESIVNOST NA LOPTU (SVIH 10 IGRAČA) - Ukoliko jedan od zakona ne funkcionira sve pada u vodu.

 

ZAŠTO JE DOŠLO DO ZONSKOG I PRESINGA NA LOPTU?!

 

Kada se napravi taktika protiv rivala to je igra u kojoj se sve normalno odvija sve do momenta kada neko primi gol. Od tog trena normalna igra vise “nije normalna”, jer dolazi do poremećaja. Tim koji je poveo čuva to blago – tim koji gubi mora “izaći” da bi osvojio loptu, krenuo u napad i eventualno izjednačio. Ovo je posebno došlo do izražaja kod bodovanja za tri poena.

 

Po dolasku u Anderlecht, tim koji je igrao zonsku obranu i kontranapade, morao sam postepeno mijenjati stil. Naime, oni su se čim izgube loptu povlačili na svoju polovinu, čekali grešku i iz kontri postizali golove. To je "prolazilo" u Europi, ali u Belgiji sedam godina nisu bili šampioni, jer su ih “pročitali”. Niko nije htio da ih napada i daje im prostor za protu udare. Za takav stil pogubno je ako primite gol. Tada ne pomaže ni ubacivanje još jednog napadača, ni pomjeranje ka golu protivnika (tada ostavljate dosta prostora)…U tom slučaju se odustaje od pokrivanja igrača i:

Počinje trčanje za loptom kako bi je sto pre osvojili i krenuli ka izjednačenju. U tome je smisao!

Osnovno pitanje glasi:

 

 

 

ZAŠTO BI SE TO RADILO PRI REZULTATU 0:1?!

Zar nije bolje odmah na taj način krenuti u utakmicu i prvi doći do prednosti?! Ko zna kada ćete primiti gol i biti prinuđeni da krenete u presing? Bolje je to odmah uraditi na 0:0, ako od vas očekuju pobjedu.

Za to je potrebno promijeniti mentalitet tima i imati igrače sposobne za zadatke u takvom stilu igre. Potrebno ih je na psihološkom planu pripremiti za novu logiku.Oni moraju biti željni da prihvate nove navike.

U osnovi za presing je neophodna:

 

BRZINA IGRAČA U ZADNJOJ LINIJI!

 

Mora se napomenuti da presing, kao i svi stilovi, ima mane i nedostatke (o tome nešto kasnije) i ne može se primijeniti bas u svakoj ekipi. Prvo se treba prilagoditi sposobnosti tima (onome sto igrači mogu i znaju) i onda pokušati provesti ono što želite.

Bez obzira na sve i sada tvrdim da je:

PRESING NAJBOLJA IGRA posto se “normalna” često poremeti!

PRESINGOM DO EFIKASNOSTI

 

Statistika pokazuje da su:

 

EFIKASNIJI KRAĆI NAPADI!

 

Ako se duboko povlačite i pred svojim golom oduzimate loptu puno vam treba da dođete do završnice i prođete sve prepreke.To je automatski dug napad sa puno rizika i poznat je kao:

PRODUZENI NAPAD.

Kada se lopta oduzme, sto je bliže moguće protivničkom golu, onda je napad par sekundi i već ste u šansi i postižete gol! Zato se presing vrši sto je moguće dalje od svog gola ili tamo gdje je lopta izgubljena. Presing se mora igrati i zbog činjenice da danas imate odlične pojedince poput ZIDANA, koji lako izlazi na kraj sa “flasterima”.On i slični varaju pokretom tijela specijalce, prije nego sto prime loptu!

Takve majstore mora čuvati grupa igrača koja ga napada sa svih strana.

 

 

PRESING NA DEFANZIVNE IGRAČE

 

U velikom klubu ste prinuđeni da nađete igru za pobjeđivanje, a upravo to je presing! Danas je on filozofija koja je prihvaćena u cijelom svetu. Kvaliteta se izbalansirala i defanzivni igrači su isto tako dobri u vladanju loptom kao i igrači sredine. Znaju je kontrolirati  i zato niko ne smije se povlačiti, posto i oni mogu biti opasni i kreativni u napadu. Tada ste blizu poraza. Danas i najlošiji igrač ne smije biti slobodan, jer je u stanju da loptu daleko izbije i tako napravi kontranapad. Ili ce "vući" loptu 30, šutirati je 50 i na taj način osvojiti 80 metara!!!

TO SU RAZLOZI  KOJI SU DOVELI DO PRESINGA I MORAMO GA PRIHVATITI KAO NAJBOLJE RJEŠENJE, POSEBNO U FAZI OBRANE.

Prilikom presinga agresivnost je vrlo važna, ali bez pretjerivanja kako bi se izbjegli kartoni, koji lako “rasture” formaciju.

 

NEGATIVNE STRANE PRESINGA (PROBLEMI) :

 

1. PRAZAN PROSTOR (plitko i usko) iza leđa i po bokovima.

2. ŠTO KADA SE OSVOJI LOPTA? GDJE SA NJOM?!

 

Uski ste i plitki (kao i protivnik koji također pravi transformaciju), a ne smijete izgubiti loptu ili bez rezona šutirati naprijed (publika ne voli takav stil). Nekada se odmah moglo u kontra-napad, ali su sada obrane kvalitetnije ili polukontru. Oduzmete loptu, dodate "igraču" koji se "otkrio" i on brzo pronađe rješenje u napadu. Sada je sve blokirano, zgusnuto i svodi se na produženi napad, koji se sastoji od vise dodavanja pre pronalaženja najboljeg rješenja. Osnovno je:

NE IZGUBITI BRZO LOPTU I UGROZITI SVOJ GOL!

Zbog toga je umjetnost vladanja loptom, spremnost ekipe, psihološka stabilnost i fizička pripremljenost u prvom planu.

 

 

FIZIČKA PRIPREMA

 

Za pravljenje presing igre fizička pripremljenost mora biti fantastična.U suvremenom nogometu sve teze je primijeniti presing. Posto  svi trče na loptu  postavlja se pitanje:

-  MOŽE LI SE U TOM TEMPU IZDRŽATI 90 MINUTA?

-  MOŽE !!!

Lakše je tako nego da igrač ide u napad, izgubi loptu pa 60 metara trci nazad i tako u krug. Presing na protivničkoj polovini podrazumijeva da kad se izgubi lopta odmah iznova kreće presing na istom mjestu !

 

Igrač ne trci nazad 60 metara, a ostane vam manje od 60 metara za novi napad. Trčati će se, znaci, 30 metara, ali sa znanjem i zakonitostima od ranije navedenim. Primjera radi, suvremeni Chelsea njeguje „duboki presing“ koji je zaista težak, posebno zbog ritma odigravanja utakmica. Igra se sa 14 nogometaša. Zamjene igrača se ne vrše zbog lošeg dana ili forme već planski da bi se održao visok ritam koji nameće Murinjova ekipa. Izmjene se vrše od 60-tog na svakih 10 minuta. Tako ekipa ostaje u punom ritmu, jer i najbolje pripremljeni igrači oko 70-tog minuta počinju "padati" na planu fizičke pripremljenosti.

Zbog toga najčešće izlaze ofenzivni igrači (Daf, Roben, Drogba...) koji se u transformaciji vraćaju do centra i djeluju u defenzivi i na taj način se najviše "troše". Sa fizički, tehnički i taktički obučenom ekipom lako je igrati. Vremenom se stvara i jaka konkurencija, a neophodna je i maksimalna koncentracija na treninzima. Kada ove elemente imate pod kontrolom nećete se nervirati na utakmicama. Stalno ponavljanje, insistiranje da se sve dovede do navike, koja je druga priroda čovjeka. Njih treba stvarati, posebno mentalne, manje fizičke i tehničke.

 

 

POZITIVNOST PRESINGA

 

U prvom planu je psihološka. Kada ste uvježbali presing igru i trku za loptom (usko, plitko, zajedničko) bas vas briga za protivnike! Samo mislite da li ce vas tim biti kompaktan i hoće li se ponašati po principima presinga. Kada se nauci vise ne opterećujete glavu ostalim detaljima.

PRESING MOŽE DA SE IGRA PROTIV SVIH FORMACIJA, NOGOMETAŠI SU OSLOBODJENI ŠABLONA i RASTEREĆENIJE IGRAJU!

Trener bez dobrih igrača ne može, a dobri igrači će biti upropašteni bez dobrog trenera. Prikaz na tabli je 20, na terenu još 40, a do maksimuma treneru i njegovom znanju ostaje 40 posto, s tim da uvijek mora napredovati, obogaćivati znanje, prilagođavati se...

MORA SE UCI U BIT IGRAČA DA BI SE VIDJELO "NA ČEMU SE EGZISTIRA" !

Ako igrač sa treninzima počne u 15-toj godini on u 25-26-toj  već ima navike i lako ih provodi u djelo.


Ovo je predavanje koje je vodio najtrofejniji Hrvatski trener

Tomislav Ivić trenerima Srbije i Crne Gore u Herceg Novom u siječnju 2005.


Nadam se da sam pomogao sa ovim iako sam ovo vadio iz naftalina xD

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share




logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |