Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

U.D. Las Palmas (FM 10) – Prezivljavanje


popaj
 Share

Recommended Posts

Uvod

E ovako. Menadzere igram od kako znam za sebe. Pratio sam nove serijale do neke 2014 a nakon toga sam se vratio na moj omiljeni FM 10 i od tada igram uglavnom njega. Tako da ovo nece biti karijera na najnovijem izdanju ali ce nadam se biti zanimljiva za pracenje.

Jos da napomenem da posto jel’te igram ovaj FM vec godinama, tacno znam koji se igrac kako razvija i koga treba dovoditi. Sto znaci da mogu da dovedem sve igrace koji se najbolje razvijaju i u ovom sejvu I osvojim Ligu Sampiona za par sezona. Ali posto mi to bas I nije zanimljivo, gledacu da se drzim transfera koji bi u tom trenutku bili mozda najrealniji za klub koji vodim. To ce me nekad mozda kostati trofeja, bodova u ligi i wonderkid-ova ali ice mi bar biti zanimljivo.

 

Menadzer

Kada igram, uglavnom uzimam nekog pravog menadzera ili igraca u penziji da sa njim vodim svoj klub. U ovom slucaju to ce biti Freddie Ljungberg. Clan Invincibles generacije mog omiljenog Arsenala i legenda svedskog fudbala. Iskreno, ne znam kako mi je palo na pamet da odaberem upravo njega. Video sam da je u penziji i da nije postao coach, scout ili nesto trece i momentalno sam odabrao njega. Gledacu da vremenom u njegov staff team ukljucim ili par Svedjana ili jos nekoga iz te cuvene Arsenalove generacije.

 

OimvXqj.jpg

 

Klub

Posto sam kretao bezbroj sejvova na ovom FM-u, prestao sam da igram sa pocetka igrice ili vam juna-jula 2009. Obicno odem na holiday koju sezonu, pustim da se stvari malo zakuvaju i tek onda stupim na scenu. Upravo to sam uradio i ovaj put i uzivao sam na odmoru sve do januara 2013. godine. Prelistao sam sve velike evropske lige i nasao par klubova koji su u velikim problemima i samo cekaju menadzera koji ce da dodje i dovede stvari u red. Hanover kuburi u drugoj ligi, Lion je prosle sezone jedva izborio sredinu tabele dok je Parma jedva nakupila par bodova ove sezone. Ipak, ja sam se odlucio za Las Palmas koji je trenutno poslednji u BBVA ligi i tacno 13 kola ne zna za pobedu.

 

Pored toga sto su poslednji na tabeli, Las Palmas ima jos jedan problem -  igracki kadar je prilicno los. Samo jedan spic u celoj ekipi, slab levi bek I manjak defnzivnih veznih igraca su samo neki od problema koji su sustigli ovaj tim. Jedino sto mi daje nadu je cinjaenica da sigurna zona i nije bas toliko deleko (svega 5 poena). Pa hajde sada da se malo bolje pozabavim ekipom.

 

VXIBZCQ.jpg

 

Golmani

Christian Lucketti je trenutno prvi golman Las Palmasa. Iako bas nije tip golmana koji ja preferiram, trenturno mi on i nije neka briga. Pirmio je 31 gol na 19 utakmica u kojima je branio ove sezone ali mislim da cu se snaci s njim. Bekap golmani su Alberto i Jesus Coca s kojima sam zaglavio do kraja sezone.

 

Odbrana

U odbrani, Alberto Botia je igrac u kojeg se najvise uzdam. Definitivno je najbolji stoper kojeg imamo, mada se ni on ove sezone nije nesto posebno proslavio u prvom delu ove sezone. Pored njega tu su Samuel i Jon Moya koji su okej ali nisu dobri koliko i Botia. Tu su jos i Juanpe, Sergio Sanchez i Leonardo Sigali, koji ce krpiti kada zatreba.

Sto se tice bekova, iznenadio sam se kad sam video da je u klubu Brazilac Cicinho. Iako je pri kraju karijere mislim da ce biti vazan deo ekipe s pozicijje desnog beka, pogotovo u drugom delu ove sezone. Manuel Ruz je zamena za njega i tu nece biti nekih vecih problema. Na drugoj strani su nesto losiji Dani Lopez i Joan Oriol, koji je vec potpisao za Zamoru i otici ce na kraju sezone.

 

Sredina

Ovde smo i jaki a i nismo. Na pozciji zadnjeg veznog u principu nemamo nikoga i svi vezni igraci su nam ofanzivno orijentisani sto mi u ovoj situaciji bas i ne odgovara. Zadnjeg veznog moze da igra jedino Juanpe koji je manje-vise stoper a mislim da ni on bas nije tip igraca koji ce nam pomoci da opstanemo u ligi. Nemamo cak ni nekog pravog CM-a, osim mozda igraca po imenu Pollo koji bi se tesko snasao i u drugoj ligi. S druge strane tu je nekoliko vrhunskih igraca na poziciji AMC I krilima. Tu su Julio Dos Santos, Sergio Suarez, Alexander Farnerud, Damian Escudero i Jermaine Pennant. To su sve odlicni igraci mada mi deluju dosta ofanizvno i fali nam neko ko ce pomoci da ne primamo golove. Tu su jos i Luca Moscatiello, Amiche, Jorge, Alvaro Cejudo i jos par klinaca koji ce uletati kad zatreba.

 

Napad

OK, ovde smo ubedljivo najtanji. Imamo samo Marcos Marquez koji ce valjda posluziti do kraja sezone. Tesko da tu neko drugi moze u spicu da zaigra. Mozda Farnerud mada tesko (Finishing 10). EDIT: Tek sada kada sam procesljao reserve i youth team sam video da imam supertalentovanog 16-godisnjeg Hector Orti koji je ove sezone igrao 7 puta i postigao 1 gol. Bas mi se svidja klinac i mislim da ce uciniti sejv dosta zanimljivijim, mada ne verujem da ce ove sezone moci puno da nam pomogne u borbi za opstanak.

 

Strucni stab

Ovde nema bas puno stvari o kojima treba da se prica. Staff tim deluje skroz OK sto se tice ocena. Jedino sto mi se ne svidja je sto su doveli gomilu stranaca. Ima Engleza, Skota, Francuza, Portugalaca, Srba… Ja nekako najvise volim da imam domaci staff mada cu ovde kasnije miksati I Svedjane i nadam se neke igrace iz Arsenalovih Invincables-a.

 

Finansije

U klubu trenutno imamo svega 1.2 miliona funti sto cini moj posao dosta tezim. Dobijam 60% od svake prodaje (kojih tesko da ce biti) da trosim a pored toga imam jos 3 miliona funti u transfer budzetu. Videcemo kolko ce se od toga trositi kada skautujem malo bolje i vidim sta se moze dovesti.

 

YV49Ebg.jpg

 

Raspored

Imamo jos 18 utakmica ove sezone da se vratimo u zivot. Sledi utakmica kod kuce protiv Villareal-a sa trenutnim timom pa onda jos 5-6 dana da se zakrpi tim ukoliko to uopste bude moguce. Uskoro cemo docekati i Real Madrid dok Barseloni na Kamp Nou idemo pri kraju sezone. 

 

To bi bilo to za sad. Sledeci update ce biti ili na kraju ovog januarskog transfer roka. Ili pre toga – da predstavim igrace koje bih voleo da dovedem. Videcemo kako ce ici posto imam samo 5-6 dana da sastavim tim za nastavak sezone. Trudicu se da apdejtujem kolko god mogu, mada moram nekako da se uklopim sa poslom i faksom.

Edited by popaj
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Update #1 (mart 2013)

VXIBZCQ.jpg

 

Transferi

Ipak sam se odlucio da zavrsim transfer rok i odigram koju utakmicu pre nego sto izbacim apdejt. Idemo prvo na transfere. S obzirom da u klubu nije bilo puno para, nisam bas mogao da se razbacuem. Iskreno, nisam planirao ni ovih 3 mil da potrosim ali jednostavno sam morao da bi imali neke sanse da opstanemo. Posto je finansijska situacija takva kakva je, prvo sam prelistao igrace koji su trenutno bez ugovora. Aruna Kone je 6 meseci bez kluba i nisam ni sekundu razmisljao da li da ga dovodim. Ima iskustva u spanskoj ligi i odlicne ocene sto ga je cinilo savrsenim igracem za nas klub. Jedini problem s njim je kondicija posto je cak skoro dva meseca trebalo da mu fitness dodje do “match fit.” Drugi igrac kojeg sam doveo je Valter Gargano. U Sampi je bio na transfer listi i mislim da je 2 mil sitnica za ovakvog igraca. Idealno bi bilo da sam doveo nekog malo mladjeg igraca ali trenutno je jedini cilj da opstanemo u ligi pa godine igraca I nisu toliko bitne. Igra mi na B2B ulozi i za sada se snalazi fantasticno. Jos da napomenem da je proslu sezonu proveo na pozajmici u Zenitu gde je takodje vrhunski odigrao. I poslednje pojacanje je Ederson s kojim sam se cesto susretao na ovom FM-u. Stigao je za 1.1 milion iz Genka i zakrpio tu rupu na poziciji DM koja je bila ogroman problem za klub pre nego sto sam ja dosao. Mislio sam da necu nikoga prodavati ali na kraju je ipak otisao Alvaro Sehudo u Anderleht za 1.5 mil. I jos da napomenem da je Leonardo Sigali potpisao za Valjadolid za 1 mil i pojacace ovaj klub na kraju sezone.

 

Ekipa

U utakmicama gde mislim da imam sanse da pobedim, koristim taktiku 4-5-1. Uglavnom igram sa dva vingera ali kada Farnerud igra desno, promenim mu ulogu na IF. U sredini, Ederson je BWM, Gargano B2B a Dos Santos AP. Dos Santosu menjam mentalitet u zavisnosti s kim igra. Kada je Markez u spicu onda ima attack a kada je Kone napred onda ima support.

Kada nisam favorit igram isto 4-5-1 ali sa Edersonom na DM posiziciji. Dos Santosa povucem u sredinu i bekovima mentalitet stavim na defend. Uostalom, tu su i slike obe formacije pa mozete tu sve lepse da vidite.

 

Strucni stab

Pisacu i ovome posto volim dosta da se igram sa sastavljanjem ovog dela ekipe. Kao sto sam i planirao, dosao je jedan igrac iz Invinsiblsa a to je Lauren koji ce pomagati igracima oko njihove tehnike. Stigli su jos i skauti Ivo Vijeira i Denis Merizo.

 

Liga BBVA

Posto je klub uzasno odigrao prvi deo sezone, bojao sam se kako cu se snaci kada ja preuzmem. Prvu utakmicu odigrao sam jos u toku januarskog prelaznog roka i bez mojih pojacanja. Iako smo izgubili od Viljareala 4-3, u toj utakmici sam tacno video gde smo jaki a gde slabi I to iskoristio da nadjem prva pojacanja. Nakon dolaska gore pomenute trojice, slede dve pobede od 1-0 protiv direktnih rivala u borbi za opstanak, prvo protiv Rasing Santandera a nakon toga i protiv Salamanke. Slede dve uzasno teske utakmice koje smo izgubili. Prvo protiv Hetafea 2-0 a onda i od Valensije 3-0. Igrao sam defanzivno u obe utakmice ali ni to nije bilo dosta da se izvuce bar jedan bod iz ova dva meca. Ipak, iskoristio sam ove dve utakmice da usavrsim taktiku koju koristim portiv jacih klubova i usledila je najzanimljivija utakmica ove sezone. Docekali smo Real Madrid i uspeli da ih savladamo rezultatom 1-0. Raul Albiol je dobio crveni karton u prvom poluvremenu ali sam svejedno ocekivao da me Ronaldo, Benzema I Kaka dokrajce iako imaju igraca manje. Ipak, moji su se odlicno branili i na kraju Kone odrzava lekciju Pepeu i Ramosu i asistira Garganu za pobedu. Posle toga smo igrali jednu utakmicu bez Botije I tu nismo imali sanse posto nam je odbrana i kad je on tu prilicno kilava. Izgubili mo od Espanjola iako smo ponovo imali igraca vise. Sledi neresena utkamica s Betisom i jos jedno iznenadjenje – pobeda protiv Deportiva od 2-0. Ni ovo nisam ocekivao s obzirom da govorim o ekipi u kojoj igraju Adrian I Filipe Luis. Trenutno, posle 29 kola stojimo na 17. poziciji u ligi imamo bod prednostui u odnosu na ostale ekipe koje se bore za opstanak. Ipak, nista jos nije sigurno. Salamanka I Majorka igraju skroz okej tako da ocekujem da nakupe jos bodova do kraja sezone i momacki calendzuju za to 17. mesto.

 

[flash=]

 

Kup

Evo i ovo cisto da spomenem. U kupu nismo igrali posto je klub odavno ispao iz ovog takmicenja. Tako da o kupu mogu da razmisljam tek sledece sezone.

 

Finansije

Finansije su naravno uzasne. Nakon transfera i nastavka sezone pali smo u dug od 2.5 mil sto znaci da cu morati u junu da prodajem bez obzira u kojoj ligi tad budemo.

 

Raspored

Sledi teska utakmica protiv Atletika pa onda nesto malo laksi raspored. U zadnja dva kola igramo protiv Barse i Sevilje pa bih voleo pretoga da osiguram opstanak sto ce biti dosta tesko. Javljam se na kraju sezone.

 

P.S. Poceo sam imena igraca da pisem na srpskom posto sam se skorz izgubio pokusavajuci da ih menjam po padezima a pisem onako kako se pisu na engleskom.

Edited by popaj
Link to comment
Share on other sites

Više bih volio da je neki noviji FM jer tu sam ima nekih igrača koji su odavno završili karijere (a nemaju ikonski status da bi zbog njih ovo bilo simpatično), ali svakako ću pratiti jer najbitnija stvar jedne karijere je pisanje, a ne sami igrači.

 

Sada kada ovako gledam sjetim se koliko sam ja nekad volio pisati karijere, ali sada se za to više nema vremena.

Link to comment
Share on other sites

Update #2 (jul 2013)

VXIBZCQ.jpg

 

Liga BBVA

Odigrali smo nesto slabije ovaj kraj sezone ali eto opstanak je osiguran. Ocekivao sam da ranije zavrsim posao ali na kraju je zadnje kolo odlucilo i ostajemo u ligi zbog boljeg medjusobnog skora u duelima sa Salamankom (0-0, 1-0 ako se ne varam). U prvoj utakmici nakon proslog apdejta nismo imali nikakve sanse protiv Atletika I savladani smo rezultatom 4-1. Nakon toga sam ocekivao koju pobedu ali su usledila dva remija: 1-1 sa Valjadolidom a onda i neverovatnih 4-4 sa Mursijom. U obe utakmice smo bili bolji ali smo na kraju odneli samo 2 boda iz ove dve bitke. Posle toga gubimo od Zaragose 2-1 i pobedjujemo Malagu 1-0. Nakon toga je usledio duel sa Majorkom koja je tu jos imala neke minimalne sanse da opstane. Ocekivao sam pobedu ali nas je Majorka ipak savladala rezultatom 1-0 i dodatno zakuvala situaciju na zacelju tabele. Sva sreca, Salamanka je ograla podjednako lose kao i mi, tako da ni u jednom momentu nismo bili u zoni ispadanja. Odigrali smo jos I 3-3 sa Almerijom i izgubili smo od Barselone 1-0 iako smo tu bili stvarno dostojan protivnik. Onda na red dolazi zadnje kolo a mi i Salamanka imamo podjednak broj bodova. Sva sreca, imali smo gore spomenut bolji skor u medjusobnim duelima i bolju gol razliku.Iako smo gubili od Sevilje na kraju smo ipak izvukli 1-1 golom Farneruda koji je odigrao finis utakmice na poziciji spica. Salamanka je isto odigrala 1-1 i time potvrdila ispadanje u Ligu Adelante.

 

[flash=]

 

Ekipa

Upoznati se sa stanjem u ekipi. Ofanzivno smo prilicno dobri mada bi i tu mozda dobro doslo neko pojacanje. Zadnji vezni i odbrana su dosta losiji. Kone, Farnerud, Eskudero, Penant i Botija su najzasluzniji za opstanak. Ruz i Moya su takodje lepo odigrali. Golman Luketi je kiksnuo par puta al nas je par puta posteno spasio. Sa golmanom cu jos videte sta cu a najvise cemo se pojacavati u odbrani. Trebace nam stoper i levi bek sigurno. Voleo bi da stoper bude snazan i dobar u skoku posto smo tu imali dosta porblema ove sezone.

 

Skauting

Cele sezone sam bio prilicno samueveren i verovao sam da opstajemo. Tako da sam se pri kraju vec malo okrenuo sledecoj sezoni i trazio potencijalna pojacanja za sledecu sezonu. Iako I dalje nisam siguran u kom pravcu cu ici, ima par imena za koje sam zainteresovan. Golman Karlos Kameni je visak u Liverpulu I mozda bih mogao da ga dovucem nazad u Spaniju. Dijegu Forlanu i Simaou isticu ugovori sa Atletikom pa bih mozda njih mogli da vidimo u dresu Las Palmasa sledece sezone. Mogao bih mozda da dovedem Marija iz Majorke koja je ispala. Jos jedno ime koje bih spomenuo je Artur Boka koji bi mogao da zakrpi rupu na poziciji levog beka. Ima jos i zanimljivih regena ali o njima vise u sledecem apdejtu. Naravno, ne mora da znaci da ce iko od ovih igraca doci ali eto cisto da spomenem igrace koje sam za sada drzao na radaru.

 

PjYm7wF.jpg

 

Finansije

Trenutno je jul i mislim da cemo dobiti jos para pred pocetak sledece sezone ali trenutno imamo svega 224k funti u banci. Videcemo kako ce finansije sljakati pa ce od toga zavisiti kolko cemo kupovati i prodavati.

 

Ocekivanja

Kao sto sam rekao, necu bas da ciljam na osvajanje LS kroz 3 sezone i takve stvari jer bi sejv postao nerealan i samim tim bi mi dosadilo igranje. Sledece sezone ponovo ciljam samo na opstanak dok bi u narednih par sezona voleo da probam da se kvalifikujem za Ligu Evrope. Ipak konkurencija u ligi je stvarno ogromna i mislim da nece biti ni malo lako kvalifikovati za Ligu Evrope. Videcemo kako ce ici.

Edited by popaj
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share




logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |