Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

FAQ - FMB FD-a


Ling^2
 Share

Recommended Posts

Prvo, sta je to FAQ? FAQ znaci na engleskom frequently asked questions, ili direktan prevod na nas, cesto postavljana pitanja. Ova tema ce sluziti za sva vasa pitanja, i samo za pitanja. Diskusija oko svega ostalog ce ici u posebnu temu. O tome nesto kasnije.

 

Q: Sta je to Fantasy draft?

A: To je offline verzija online karijere. Svaki ucesnik ima svoj klub i upravlja svojim klubom. Napominjem, ovo je offline.

 

Q: Rekao si da je ovo offline, kako to funkcionise?

A: Funkcionise na taj nacin da cu ja prenjeti sve vase ideje na FM. Dakle ubaciti vasu taktiku, dovesti vase igrace i ostalo. Princip je jednostavan, da svakih pola godine simuliranja, znaci ja necu igrati vase utakmice, nego cu namjestiti asistenta da igra utakmice sa vasom taktikom. Nakon pola godine (ili ako vam je lakse polusezone) ja prekidam simulaciju i vi u tom momentu mozete da promjenite sta god zelite. Taktiku, asistenta, igrace.. bilo sta.

 

Q: A sta se desi ako dobijem otkaz? Jer neko ce uvijek biti zadnji na tabeli i dobiti otkaz?

A: Tu na scenu stupa glavni alat ovog takmicenja, a to je In Game editor preko kojeg cu da radim transfere te ispravljati atribute vaseg asistenta. U tom in game editoru postoji opcija da postanete nezamjenljivi u klubu, tj. da ne mozete dobiti otkaz kako god vam lose islo.

 

Q: Cekaj, to znaci da sam ja u principu vlasik kluba, odredujem koga da kupim, ali asistent ih bira.

A: Tako je. U principu. To ce i dalje biti vasa taktika, tako da cete imati ulogu menadzera/vlasnika.

 

 

Jos jednom da ponovim. Trazice se 8 do 10 ljudi. Igrace se 4 puta u sezoni u jednoj ligi koju cemo napraviti. Svaki klub ce imati isti budzet. Na kraju svake sezone, bas zbog toga sto imate isti budzet, nije vazno kako ste zavrsili u ligi, imate jednake sanse kao i prethodni pobjednik da osvojite ligu. Ali taj budzet nece biti bas tako prost. Taj budzet ce u stvari biti buzet za plate. Princip ce biti jednostavan. Plata ce se mjeriti prema CA igraca.

 

Q: Zanimljivo. Mozes li mi jos malo objasniti na koji nacin ce plate djelovati?

A: Mogu. Recimo da imate Ronalda i Messija, jedina dva igraca u igri sa preko 190CA. Logicno je da ce oni biti najskuplji. Sljedeci igraci su koji imaju od 180 do 189 CA. Pa od 170 do 179CA. Shvatate, ja se nadam. Dakle, necete moci imati citav tim pun igraca od preko 190CA. Moracete strateski da razmisljate.

 

Q: Aha, a sta je sa ugovorima igraca?

A: Jednostavno. Uvijek i svake sezone potpisujete novi ugovor sa svojim igracima. Ukoliko igrac zadrzi svoj CA u okviru postojece plate ( znaci ostane izmedju 180 i 189CA) onda se njemu automatski daje novi ugovor, osim ako vi ne kazete drugacije ( ne zelite novi ugovor za njega, zelite ga otpustiti da mi oslobodili novac za dovodjenje nekoga drugoga)

 

Q: Dakle mozemo dovesti koga hocemo?

A: Mozete, sve dok je to u okviru vase plate.

 

Q: Sta se desava sa igracem kojeg ne zelimo vise u timu?

A: On postaje slobodan igrac i bilo ko drugi ga moze dovesti sebi.

 

Q: Mozemo li dovoditi igrace iz drugih timova koje kontrolisu drugi menadzeri/vlasnici?

A: Naravno ukoliko se dogovorite sa drugim menadzerom oko transfera. Oblici transfera mogu biti razliciti, od jednostavnog igrac za igraca, pa do malo komplikovanijih kao jedani igrac za dva igraca, te igrac za pik na draftu.

 

Q: Cekaj, pik na draftu?

A: Da, inspirisan NBA-om, odlucio sam da uvedem svake godine draft. Znaci birace se 20 igraca i svaki menadzer ce moci dovesti 2 igraca. Svaki menadzer ce imati svoj redni broj na draftu. Ono sto je veoma vazno, ti igraci iz drafta ce dvije sezone biti kod vas i njihova plata u te dvije sezone se nece mjenjati bez obzira na njihov CA. Tek u trecoj sezoni cete imati opciju da produzite ugovor ili da ih otpustite.

 

Q: U kojem periodu mogu da biram igrace?

A: To mozete ovdje da vidite: http://www.fm-balkan.com/forum/topic/16060-biranje-igraca/#entry481954

 

 

Sve ostalo sto vam nije jasno, slobodno pitajte ovdje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Je l' na pocetku klubovi nemaju igraca,mi dovodimo igrace?

Da. Kada izaberes svoj klub, onda u taj klub dovodis svoje igrace. Nije vazno koji je klub u pitanju, svi ce kretati bez igraca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |