Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Nestanak slajdera? Dobra odluka ili ne?


Dino151
 Share

Recommended Posts

Nije bas da je 5 linija visine odbrane realnije od 20. Kao sto rekoh, ima smisla ideja, ali je limitiran sistem. A ME je najgori ikad.

 

Zamisli samo Ancelottija kako govori: "Pepe! Ramos! Idemo obranu povuć na 16. crticu" Vrlo realno. Ili je ipak bolje da kaže "...Idemo obranu povuć malo više naprijed..."?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Crtice su reprezentacija dela terena, trener moze reci "ajmo malo vise" ili "malo nize" kad bi znao gde se u datom trenutku nalazi odbrana, sto u novom sistemu nemas. Nemas nikakav vizuelni prikaz gde ti se po difoltu nalazi odbrana s odabirom koje strategije. S druge strane, trener moze stati na mesto gde zeli odbranu u fazi napada i reci "stanite ovde". Slozices se da je to blize 1-20 nego "malo vise"-"malo nize".

 

Ako zanemarimo logiku postavke igre, mozda dati trener zeli da ekipa igra izrazito ofanzivno, ali da odbrana uvek stoji na ivici kaznenog. Ovo nije moguce izvesti u novom sistemu, dok je savrseno bilo izvodljivo ranije. To sto bi takav sistem verovatno bio los ne znaci da ga niko nikad nije probao. U tome je i problem novog sistema. Takodje, ne moze se ni igrati usko bez fokusiranja dodavanja kroz sredinu. Ogranicavajuce, narocito posle sistema koji je davao opcije da se napravi skoro svaki sistem u fudbalu. Tacno, neke opcije (ili bolje receno role) su falile, ali je mogucnosti i dalje bilo vise.

 

Uostalom, sad su od igre napravili "simulaciju" gde laznu devetku i CWB moze odigrati svako, a gotovo niko ne moze braniti.

Edited by L'Aeroplanino
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

FM 13 je taktički najsavršeniji, to se slažem, ali je ovo ipak dosta bolje za profit, lakše je razumjeti pa više igrača kupuje igru i igra je.

 

ME mi je okej, čak i bolji od FM13.

 

Reputacije moraju popraviti, ako vodim klub iz SM, bez obzira da osvojim LP pet puta, liga bude najbolja na svijetu, opet će mi najbolji igrač vrijediti manje od milion eura.

Link to comment
Share on other sites

pa bogati neće reć na 16. crticu nego će reć na "35 metara od gola".

 

npr. deseta crtica = 35 metara od gola

 

Govorimo o realnosti i realnije je da je opcija kao što su ove godine nego kod prošlih serijala. Ne možeš ti njemu točno reći 'hajde na 35 metara' i da on stoji na 35 metara. Kažeš mu da izađe malo više (push higher up) i on izađe malo više (otprilike 30 metara od gola) ili da izađu još malo više (much higher up) i tada izlaze na 35 metara otprilike.

Crtice su reprezentacija dela terena, trener moze reci "ajmo malo vise" ili "malo nize" kad bi znao gde se u datom trenutku nalazi odbrana, sto u novom sistemu nemas. Nemas nikakav vizuelni prikaz gde ti se po difoltu nalazi odbrana s odabirom koje strategije. S druge strane, trener moze stati na mesto gde zeli odbranu u fazi napada i reci "stanite ovde". Slozices se da je to blize 1-20 nego "malo vise"-"malo nize".

 

Ako zanemarimo logiku postavke igre, mozda dati trener zeli da ekipa igra izrazito ofanzivno, ali da odbrana uvek stoji na ivici kaznenog. Ovo nije moguce izvesti u novom sistemu, dok je savrseno bilo izvodljivo ranije. To sto bi takav sistem verovatno bio los ne znaci da ga niko nikad nije probao. U tome je i problem novog sistema. Takodje, ne moze se ni igrati usko bez fokusiranja dodavanja kroz sredinu. Ogranicavajuce, narocito posle sistema koji je davao opcije da se napravi skoro svaki sistem u fudbalu. Tacno, neke opcije (ili bolje receno role) su falile, ali je mogucnosti i dalje bilo vise.

 

Uostalom, sad su od igre napravili "simulaciju" gde laznu devetku i CWB moze odigrati svako, a gotovo niko ne moze braniti.

 

O rolama neću govoriti je li može svatko odigrati ili ne, ali stojim iza toga da je ovaj FM po nekim opcija (većini) realniji od prijašnjih verzija. FM15 će biti još realniji, FM16 još više itd itd. FM14 je meni najbolji do sada, kao i svaki koji je najnoviji jer u svakom naprave nešto novo i bolje :)

Link to comment
Share on other sites

Govorimo o realnosti i realnije je da je opcija kao što su ove godine nego kod prošlih serijala. Ne možeš ti njemu točno reći 'hajde na 35 metara' i da on stoji na 35 metara. Kažeš mu da izađe malo više (push higher up) i on izađe malo više (otprilike 30 metara od gola) ili da izađu još malo više (much higher up) i tada izlaze na 35 metara otprilike.

 

Mozes reci "na 35" i da odbrana stoji oko 35. Malo vise i malo nize bi imali smisla kad bi znao gde se u startu nalaze. Malo vise nije isto na Counter i Attacking. U tome je problem, ti nikad ne znas kad postavljas taktiku gde ce oni tacno stajati. Nemas gde da vidis. 1-20 sistem je davao jasan prikaz gde ce otprilike stajati.

 

O rolama neću govoriti je li može svatko odigrati ili ne, ali stojim iza toga da je ovaj FM po nekim opcija (većini) realniji od prijašnjih verzija. FM15 će biti još realniji, FM16 još više itd itd. FM14 je meni najbolji do sada, kao i svaki koji je najnoviji jer u svakom naprave nešto novo i bolje :)

 

Po nekim da, ali ME u njih ne spada. Stoperi koji izlaze sa pozicija iako im niko nije dao instrukciju da izadju nikako nisu realniji nego proslogodisnji. Zapravo, sve sem ME i taktike je napredovalo (uostalom, napreduje konstantno), dok je ME stagnirao u FM12-13, a sada krpe greske stvaranjem novih. Lose ponasanje odbrane kompenzovali su isto toliko losim napadom. Zapravo, mnogo bolja opcija bi bila da su zadrzali proslogodisnji ME, sa svim svojim manama a da se novi sistem taktika uvede kako treba, ovako ni jedno ni drugo nisu odradili do kraja. Takodje, role su suvise rigidne, previse je predefinisanih i nedozvoljenih opcija, mnogo je manje prostora za prilagodjavanje.

 

Evo recimo, presing mi pada na pamet kao nesto sto od izlaska FM-a nisu implementirali kako treba. Nema razlicitih opcija, Dortmund, Barselona i recimo Murinjov Inter su pritiskali na potpuno razlicite nacine, manje-vise ni jedan se ne moze kako treba preneti, ukljucujuci i koriscenje OI. Ima neceg sto lici na presing, ali to jos uvek nije kolektivan presing.

 

Da se razumemo, slajderi imaju svoju nerealnu notu, ali ovo je prelaz s konja na magarca. Da su to kompenzovali novim stavkama u istom delu, recimo sredjivanjem vec pomenutog presinga, mozda bih i svario neke nedostatke, ovako je nekako nedovrseno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

SI ima materijala za narednih 4-5 serijala i oni s namjerom idu na to da sve te promjene ili ti ga poboljšanja rasporede na više serijala jer gdje im je korist da naprave sada najbolji FM, tko bi im kupio novi? U tome je bit, ali opet znaju zasrat do bola sa nekim stvarima. Ovo što si spomenuo presing, to bi mogli vidjet kroz dva-tri serijala jer ima tu posla, nije to lako kako misliš.

 

Ja se samo nadam da će FM14 donijeti neke nove opcije oko taktike i da će poboljšati trenutne, ja bih tada bio zadovoljan i dao bih ocjenu 4 za taj serijal.

Link to comment
Share on other sites

Realno gledano, njima ME ne prodaje igru. Prodaju propratni sadrzaji - komunikacija s igracima, transferi, agenti, ne sama igra. Vecina igraca u taktiku ne zalazi previse duboko i bas zato im je i jasno da ako negde moze da se zakine, najbolje da to bude taktika. Prosecnom igracu ionako nije bitno kako igra Alaba kod Gvardiole, vec kako da svoj Vest Hem/Bolonju/Verder dovede do titule najbrze moguce.

 

Sto se presinga tice, verujem da nije jednostavno izvesti ga, ali isto tako verujem da treba probati, a napretka u tom segmentu nema vec dugo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Razlika u mentalitetu izmedju pozicija. RoO ili Ro1 bi bio najslicniji Very fluid filozofiji u "novijem" sistemu. U isto vreme, jedna teorija Engleza o tome kako treba igrati FM.

Edited by L'Aeroplanino
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SI ima materijala za narednih 4-5 serijala i oni s namjerom idu na to da sve te promjene ili ti ga poboljšanja rasporede na više serijala jer gdje im je korist da naprave sada najbolji FM, tko bi im kupio novi? U tome je bit, ali opet znaju zasrat do bola sa nekim stvarima. Ovo što si spomenuo presing, to bi mogli vidjet kroz dva-tri serijala jer ima tu posla, nije to lako kako misliš.

 

Ja se samo nadam da će FM14 donijeti neke nove opcije oko taktike i da će poboljšati trenutne, ja bih tada bio zadovoljan i dao bih ocjenu 4 za taj serijal.

 

Možeš ti branit SI koliko hoćeš, ali činjenica je da je ME sve lošiji i lošiji i nikako da neke stvari poprave(ME i još neke) nego su preloše iz nastavka u nastavak.

 

Mislim praviš igru usranih godinu dana, imaš xy zaposlenih, izdaješ 3 službena peča i dobiješ ovakvo govno od ME-a :svakacast: :svakacast:

pa zar je toliki problem napravit normalni ME? a ne ovako umobolan.

 

Realno gledano, njima ME ne prodaje igru. Prodaju propratni sadrzaji - komunikacija s igracima, transferi, agenti, ne sama igra. Vecina igraca u taktiku ne zalazi previse duboko i bas zato im je i jasno da ako negde moze da se zakine, najbolje da to bude taktika. Prosecnom igracu ionako nije bitno kako igra Alaba kod Gvardiole, vec kako da svoj Vest Hem/Bolonju/Verder dovede do titule najbrze moguce.

 

Sto se presinga tice, verujem da nije jednostavno izvesti ga, ali isto tako verujem da treba probati, a napretka u tom segmentu nema vec dugo.

 

X

Link to comment
Share on other sites

Ma po mn je bolje i realnije ovako, a sto se ME tice sjecam se FM13 Jelavic se nalazi 10m od gola iskosa, dobija loptu ide do coska 16-erca da bi centrirao, i nerviralo me isto na fm12 ili 13 igrac kad dobije loptu blizu linije on se ne zna okrenuti nego samo nastavi dok lopta ne zadje isto tako i kod aut linije, sve u svemu mi je bolje ovo sad od slajdera svako ima svoje misljenje

Link to comment
Share on other sites

Dobar je ME, ali prejednostavan.

Bazira se primarno na reputaciji kluba i oko 30% na igračima.

Kad protivnik zareda tri prilike znaš da je jednostavni algoritam aktiviran i da ćeš primiti gol. facepalm

 

 

Ali napreduje i to je fino.

 

Link to comment
Share on other sites

A dobro ljudi, usporedite ovo sa 3D-om koji je izašao 09 ako se ne griješim. I svake godine on je 5-10% bolji, eto ove godine će biti i komentatori mislim da sam to negdje vidio već. Tako će biti i sa slajderima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |