Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Vas stil igre - diskusija!


Dino151
 Share

Recommended Posts

Igram i ja na rezultat, sa tim da ne biram uvek top tim. Zavisi od inspiracije u trenutku kada kreiram igru..

 

Ne volim napadački fudbal, kontrola sredine terena je osnova svega.. :)

Edited by SlobaGrobar™
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

volim igrat napadacki...ne volim gubiti i cesto puta se znam tolko naljutit da ne igram fm ako izgubim utakmicu...zato pokusavam sto bolju taktiku slozit...najvise volim u napadu igrat s Poacherom...Kad igram s Wingerima to najcesce bude Counter formacija i wingeri budu mr i ml poziciji, ali kad igram sa inside fowardima najvise volim igrat bez amc pozicije...u veznom redu mora biti jedan bwm ili bbm...tu su jos adv play ili dlp na mc pozciji sve zavisi s kojim timom igram a volim igrat i sa zadnjim veznim da ne bude rupa između veze i obrane i tu sve zavisi od formacije igraju igram ili s Ancor manom ili dlp defend...Obrana mi je standardna, 2 cd defend i bekovi na support/automatic ...moja idealna formacija je GK - DL - CD - CD - DR - DM - MCL - MCR - AML - AMR - ST ...tempo mi je uvijek na quick zato da se prije rijese lopte a ne da mi se vucu po terenu i onda im uklize igrac i tako se kontra stvori...nogomet se igra na golove zato nikad ne koristim possesion...meni possesion imaju i sa attakting formacijom... Legende ne prodajem i to je moja politika, volim mlade igrace dovodit u klub i od njih igracine napravit... Financije neznam vodit i jako sam rastrosan, jebiga niko nije savrsen ...kroz sezonu puno razgovaram sa igracima, hvalim im formu ili ne hvalim i tako jos tu ima par razgovora ...ne volim igrace koji vole puno pucat (osim Sigurdsona), no ako je jako koristan timu prijeci preko toga inace lete iz kluba... takodjer volim imat i dobro osoblje, ali ima caka da nakon sto zavrse karijeru u Chelsea ili su legende kluba onda ih zaposljavam bez obzira na ocjene... vodim brigu i o razvitku igraca, vazno mi je da ih saljem na posudbe tamo gdje ce sigurno igrat...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tako i ja, samo sto ja retko kom igracu cu dati broj 10, po meni brojevi od 7-10 imaju neku vaznost. Jer te brojeve nose ili su nosili najveca imena. I taj kome dodelim desetku, mora da je opravda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim Boss igramo slično samo što ja volim posjed lopte...jednostavno tako kontroliram utakmicu. Igram napadački neovisno koji je rezultat ali ne srljam. Čak i ako gubim ne srljam, ne stavljam sve u napad. Naravno sve to baziram na obrani. Ona mi je temelj. Jednostavno već po samim ocjenama usred utakmice vidim kako tko funkcionira. I ono najvažnije da mi svaki igrač ima visok determination i eventualno work rate. Tako dobivam igrače koji se trude i laganini mogu preokrenut rezultat ako imam nepovoljan, više se trude i imaju bolju konstantu u ekipi. Ne pada im olako forma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I ja uglavnom redam brojeve zbog živaca, čega već :P

1. golman dobije jedinicu, drugi 12, treći 23,stoperi 4,5,15,16, bekovi 2,3,13,14, centralni vezni 6,8,17,19, spoljnji vezni 7,11,18,22, napadač(i) (i polušpica) 9,10,20,21 itd. :D

Edited by Bili Tić
Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim Boss igramo slično samo što ja volim posjed lopte...jednostavno tako kontroliram utakmicu. Igram napadački neovisno koji je rezultat ali ne srljam. Čak i ako gubim ne srljam, ne stavljam sve u napad. Naravno sve to baziram na obrani. Ona mi je temelj. Jednostavno već po samim ocjenama usred utakmice vidim kako tko funkcionira. I ono najvažnije da mi svaki igrač ima visok determination i eventualno work rate. Tako dobivam igrače koji se trude i laganini mogu preokrenut rezultat ako imam nepovoljan, više se trude i imaju bolju konstantu u ekipi. Ne pada im olako forma.

ovo za determination je stvarno odlično spomenuto...ja uvijek gledam da mi momčad u opisu bude highly determination jer to dosta daje važnosti u utakmicama :D

Link to comment
Share on other sites

igram disciplinovano i determination je kljuc svega... nema mjesta za balotellije i slicne junce... kad ubacujem igraca sa klupe sa visokim determinationom, toliko se uzivim koliko izgara na terenu, jos kad ga motivisem, ihhh... :D kad kupujem igraca, ako nema mentality professional ili determined, nema ni govora da cu ga kupiti, izuzetak su mladi ambiciozni igraci u kojima prepoznam igraca za buducnost (ne podgoricku, vec onu pravu! ) xD

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Još jedan neki moj sistem igre:

 

Nikada neću osvojiti ligu (osim sa Dinamom, ili nekim takvim favoritom), u prvoj sezoni, instant rezultat me ne zanima. Graditi ću ekipu ako treba 5 sezona, sve dok ne bude savršena taktika, način igre, te homogenost ekipe, tek tada napadamo ligu,odnosno trofeje koji nas zanimaju..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Meni posjed ne predstavlja neki važan dio igre, ja moju igru svodim na kontrolu i nametanje ritma protivniku, što se može ostvariti i sa 40% posjeda. To su situacije kada oni nemaju rješenja i njihov igrač sa najviše dodavanja bude golman! Ne pokušavam da se ušetam u gol, a ni da lupam po lopti sa 40m. Moji napadi se zasnivaju na pravljenju viška po strani, ako igram sa krilima, a ako igram u nekoj uskoj formaciji, dubinski pas za napadača je moj izbor.

Naravno, shvatam da veliki dio timova se ugleda na Barcu i njihovu Tiki-Taku, čak se i ja par puta u jednom FM-u oprobam sa tom taktikom. Takve taktike obično imaju problem sa odbranom, što se kosi sa mojom igrom koja počinje od odbrane.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

U igračkom dijelu volim imati 20-23 igrača, nikad više, većinom i manje. Napadač nikada neće biti target man, zbog ograničenosti.

 

Veliki sam fan totalnog nogometa, mjenjanja pozicija, fluidnosti, visokog presinga, lopti u prostor, brze igre sa što manje dodira i oduzimanja vremena.

 

Uvijek moram imati i volim imati par internacionalaca od preko 30 godina, ali takvi nikada nisu članovi prve ekipe, max rotacija. Oni služe za backup, rotaciju, tutoring, i prije svega, balans u ekipi.

 

Jako sam slab na domaće igrača, pogotovo regena iz škole. Takav mi je uvijek kapetan, najbitniji brojevi, korak ispred ostalih.

 

Mrzim davati brojeve iznad 30, a 14 je posebno, i to zaslužuje samo onaj koji to zasluži svojim igrama. 10 je playmaker, 8 centralni, 4 zadnji vezni, 5-6 stoper, 2-3-13 bekovi, 9 poacher/adv, 11 napadač/krilo. 1-12-23/25 golmani.

 

Timska igra pobijeđuje i to je moja najjače oružje protiv jačih ekipa. 11 podjednakih igrača koji "rastu" zajedno par godina, i kada se uigraju, nema tog Messia kojih ih može zaustaviti.

 

OT, TT odrađujem sam, najčešće po osjećaju i iskustvu. Na konferencije idem minimalno, u najvažnijim utakmicama, i derbijima, ostalo pustim asistentu jer mislim da je to gubljenje vremena, kao i prijateljske, koje sam počeo davati asistentu.

 

Što se tiče trenera, i samog osoblja, volim imati što više iz što više zemalja, pogotovo scouta, i tu obično biram najkvalitetnije, + legende kluba koji mi možda ne daju najbolji rezultat, ali mi daju neku realnost tako da sam opet na dobitku.

 

Napisao sam u drugoj temi, igram koliko me inspiracija hvata, poslije 5-6 sezona nije to više to. Konkurencija uzima najbolje regene,a ja šutim. Većinom napravim ono što sam htio na početku tako da me ni izgradnja novog stadiona ne ostavlja. Prelazak u drugi klub nije to, možda mjesec dva u igri budem i prekinem, ne vidim zanimljivost u tome jednostavno.

 

Kada se sjetim još nekih stvari, dodati ću..

Link to comment
Share on other sites

Slijedeće serijal ću najvjerovatnije nabaviti samo offline i odigrati samo jedan save maksimalno pedantno, sporo, racionalno, makar mi sezona trajala mjesec dana. Pitanje je hoću li uzeti nekog dalmatinskog drugoligaša s ciljem da preuzmem Hajduk kad mi daju ponudu, ili odmah početi s Hajdukom.

Znači, sve što inače radim ali još izraženije: odigrati apsolutno svaki meč, redovno razgovarati s igračima, napraviti nekoliko taktika i svaku redovno dorađivati, svakome rezonski dodijeliti trening koji mu je potreban, ekipi na pravi način balansirati trening, dovesti brojan i kvalitetan staff(samo domaći treneri), voditi pravu transfer politiku(da kadar kvalitetom postupno raste, skupa s financijama), svaku paru koja dođe u klub najprije investirati u trening građevine i omladinski pogon, maksimalno sudjelovati u svakom meču itd.

Znači, hoću odigrati jedan, ali prave save na fm14.

Malo je off topic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Po Dininom šablonu:

 

U igračkom dijelu volim imati 15-21 igrača, nikad više.

 

Igram napadački sa direktnim pasovima u formaciji 4-2-3-1 što podrazumijeva kvalitetan nogomet.

 

Uvijek moram imati i volim imati par internacionalaca od preko 30 godina, ali takvi su rijetko članovi prve ekipe, obično samo rotacija. Oni služe za rotaciju, tutoring, i prije svega, balans u ekipi.

 

Jako sam slab na domaće igrača, pogotovo regene iz škole.

 

TT odrađujem sam, najčešće po osjećaju i iskustvu. Na konferencije idem samo pred jako važne utakmice i kada dođu važna pojačanja da me asistent ne "provaljuje".

OI su po meni nepotrebne, ali ih ipak stavim u važnim utakmicama.

 

Što se tiče trenera, i samog osoblja, volim imati što više iz što više zemalja, pogotovo scouta, i tu obično biram najkvalitetnije, + legende kluba koji mi možda ne daju najbolji rezultat, ali mi daju neku realnost tako da sam opet na dobitku.

 

Igram u zavisnosti od toga koliko budućnosti vidim pred klubom i koliko me je klub "navukao".

Link to comment
Share on other sites

Evo i ja ću malo po tom šablonu.

 

O broju igrača je teško govoriti. Iz rezervnog tima otpustim ili prodam sve što ne valja i ostatak prebacim u prvi tim. U prvom timu imam najmanje 22-23 igrača s tim što 5-6 onih iz trećeg plana igra redovno za rezerve. Za rezerve igraju i neki juniori kako bi skupili što više utakmica. Treba dodati igrače na posudbi. Ako nekog posudim, znači da računam na njega. Nikad nemam u ekipi nijednog igrača koji ili nije kvaliteta za prvi tim, ili nije potencijal da to postane. Zato se ukupan broj igrača, računajući prvi tim, juniore i posuđene igrače redovno vrti između 35 i 40.

 

Što se taktike tiče, prilagođavam se ekipi koju imam, uvijek s težnjom da se napreduje. Kako ekipa napreduje, tako i taktika postaje zahtjevnija, a najzahtjevnije su taktike koje podrazumijevaju organizirani visoki presing, brzu tranziciju, fluidnost i besprijekornu surdanju među igračima.

 

Nikad ne kupujem igrača da bi popunio broj, ili čisto da bi bio tutor. Starost igrača ovisi o ekipi koju vodim. Ako težim napretku glavninu će činiti mlađi igrači, kako ekipa stasava, tako je i balans izraženiji. Redovno 5-6 igrača iznad 30 godina i isto toliko mladića.

 

Favorit za kapetansku traku je domaći igrač, ali to nije uvijek slučaj. Ipak, kapetan mora biti starosjedilac, više godina u klubu.

 

Brojeve dijelim po pozicijama, npr.

1

2 4 5 3

7 6 8 11

10

9

Rezerva za svaku poziciju ima za 11 veći broj.

 

Timska igra se podrazumijeva, svatko igra za ekipu.

 

OT, TT, konferencije, sve odrađujem redovno, jer je to dio "posla", nikad ništa napamet.

 

Rekoh, domaći trener imaju veliku prednost, posebno legende kluba, samo skauti mogu biti iz inozemstva.

 

Inspiracija mi je problem kad igram na silu, treba pauzirati koji tjedan/mjesec kad nestane želje za igranjem. Bit je da se igra što raznovrsnije i koristiti što više opcija koje ova ograničena simulacija nudi. Dovesti provjerene talente, izvući provjerenu nelogičnu taktiku iz arhive meni sigurno nije užitak.

Edited by Bili Tić
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Slijedeće serijal ću najvjerovatnije nabaviti samo offline i odigrati samo jedan save maksimalno pedantno, sporo, racionalno, makar mi sezona trajala mjesec dana. Pitanje je hoću li uzeti nekog dalmatinskog drugoligaša s ciljem da preuzmem Hajduk kad mi daju ponudu, ili odmah početi s Hajdukom.

Znači, sve što inače radim ali još izraženije: odigrati apsolutno svaki meč, redovno razgovarati s igračima, napraviti nekoliko taktika i svaku redovno dorađivati, svakome rezonski dodijeliti trening koji mu je potreban, ekipi na pravi način balansirati trening, dovesti brojan i kvalitetan staff(samo domaći treneri), voditi pravu transfer politiku(da kadar kvalitetom postupno raste, skupa s financijama), svaku paru koja dođe u klub najprije investirati u trening građevine i omladinski pogon, maksimalno sudjelovati u svakom meču itd.

Znači, hoću odigrati jedan, ali prave save na fm14.

Malo je off topic.

 

hah ovo planiram već nekoliko serijala. Nikako da sprovedem u djelo :unsure:

 

Nešto najbliže real life-u. Ne odmah u jak klub već u klub iz kraja, iz svog grada. Pa cijela karijera, do penzije (normalno, mijenjajući klubove i lige). Jednom ću valjda odigrati takav sejv, do sada sam bio previše neozbiljan za tako nešto. Ljepše jedan takav save pa makar i osvojio samo par trofeja, nego desetak u kojima posle 2. sezone izdominiram ligu.

 

Neću to uraditi ni ove godine, ne vjerujem.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam počeo dosta vremena da posvećujem finansijama. Ranije sam to slabo gledao i nisam shvatao ozbiljno. Medjutim, upisah ekonomski fakultet pa sam dobio neko interesovanje za finansije. Nadam se da će se i tu vidjeti napredak u odnosu na FM13. Taj segment je napredovao u odnosu na neke ranije serijale, ali mislim da tu još može da se radi. Volim kad su mi finansije u plusu, kad sabiram i računam plate i pravim projekat budzeta za narednu godinu xD

 

Što se igračkog kadra tiče, retko kad prebacim 25 igrača. Uglavnom gledan da imam 22, 23 igrača. Odmah pogledam šta ima u mladjim kategorijama da prebacim u A tim. Pogledam i mladje selekcije zemlje iz koje je tim koji vodim. Uvijek se tu nadje par iskusnih igrača. Štoperi su mi obavezno iskusniji, a stariji napadač je na klupi. Volim da imam spremne igrače, trkače, kako ih zovem. Volim fudbal koji igra Atletiko (ili Bajern). Jako i tvrdo, ali opet brzo i ubitačno. Ni Barsinu tika-taku, ali ni britansko prebacivanje lopte.

 

Volim da stvorim kult domaćeg terena. Ne moram da dobijam, ali ne smijem ni izgubiti na svom terenu. To mi je jako važno. Takodje mi je draža pobjeda 1:0 ili 2:1 nego neka tipa 5:3, 4:3 itd..

 

Transfere odradim temeljno. Nekad pogodim, nekad ne. Ali ne uzimam puno igrača ako imam novca. Dovedem 2, 3 igrača, ali prava pojačanja. Ne zatrpavam igrački kadar. Volim da ostanem istraživajući ekipe i igrače, igram po pola sata a ne stisnem "continue". Mada sam čuo da ima i ludjih slučajeva. xD

 

Ne volim da igram sa jednom ekipom po 10 sezona. 3, 4 godine i menjam tim.

 

Draže mi je kad izgubim finale Lige Šampiona i patim zbog toga nego da ponovim utakmicu i posle se hvalim drugovima.

 

 

I najvažnije. Najviše volim da igram pre podne, kad mi nema nikog kod kuće pa uz kaficu pikam. KAVA Tad mi je najmilije. Ali kad nema nikog kod kuće da me cima. Budio sam se i u 7, 8 sati pre podne. Tad mi je pravi užitak.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam počeo dosta vremena da posvećujem finansijama. Ranije sam to slabo gledao i nisam shvatao ozbiljno. Medjutim, upisah ekonomski fakultet pa sam dobio neko interesovanje za finansije. Nadam se da će se i tu vidjeti napredak u odnosu na FM13. Taj segment je napredovao u odnosu na neke ranije serijale, ali mislim da tu još može da se radi. Volim kad su mi finansije u plusu, kad sabiram i računam plate i pravim projekat budzeta za narednu godinu xD

 

Ovdje smo isti, obožavam imati kontrolu nad financijama, pratiti sve u tome i tako...

 

Što se igračkog kadra tiče, retko kad prebacim 25 igrača. Uglavnom gledan da imam 22, 23 igrača. Odmah pogledam šta ima u mladjim kategorijama da prebacim u A tim. Pogledam i mladje selekcije zemlje iz koje je tim koji vodim. Uvijek se tu nadje par iskusnih igrača. Štoperi su mi obavezno iskusniji, a stariji napadač je na klupi. Volim da imam spremne igrače, trkače, kako ih zovem. Volim fudbal koji igra Atletiko (ili Bajern). Jako i tvrdo, ali opet brzo i ubitačno. Ni Barsinu tika-taku, ali ni britansko prebacivanje lopte.

 

Što se igračkog kadra tiče i tu smo slični, samo recimo ako sam u engleskoj onda volim imati igrača više zbog puno utakmica. Volim mlade igrače, forsirati svoje i tako. Igru također temeljim na tvrdo uklizivanje i brz tempo, nekakve kontre i to, a ne tika-taka(5000 dodavanja = 1 gol)...više volim 3-4 dodira i gol...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ljudi imam pitanje jedno?

igram sa monakom,reko ajde da krenem da napravim finu ekipicu znam da ne mogu psg da pariram ali ajde lagano imaju fin budzet moze da se sklopi fina ekipa.

nakon 14 kola imam 2 boda i ne mogu da dobijem tipa bastiu kuci??

o cemu se radi?sta se desava?? igram managera 10 godina i nikada mi se ovo nije desilo da ovako bude?

jel ima nesto novo sto ja ne znam ili sta??

hvala na pomoci pozz

Link to comment
Share on other sites

Volim igrati realno.

22 do 27 igraca

Kupovina:Kupim po 3,4 igraca pa zbog toga i retko promasim(Naravno desava se i da promasim neki transfer).Volim kupovati mlade igrace koji su veliki klubovi otpisali.

Prodaja:Cilj mi je zadrzati kostur ekipe.Oni koji su nezadovoljni zbog toga sto nisu presli u drugu ekipu,odmah odlaze jer mi takvi ne trebaju

Tim:Volim mesavinu iskusnog i mladog prosek godina u ekipi otprilike oko 25,26.Strance kupujem u zavisnosti od ekipe.

Taktika:Uvek igram na gol vise,napadacki bilo da igram protiv sitija ili hadersfilfa.

Finansije:Nisam neki veliki trosadzija na prvom mestu su plate.

Edited by fk bezanija
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |