Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Napredak Man markinga- Da ili ne?


Madridista
 Share

Recommended Posts

Covek na coveka ti je najjednostavniji tip markiranja, gde svako ima svog igraca na kojeg se fokusira. Ovaj nacin igre ce dati manje vremena protivniku "na lopti" i prinuditi ih na greske jer ces stano juriti loptu. Medjutim endostatak ove taktike je to da pri otimanju lopte, postoje velika mogucnost da zbog man markinga tvoji igraci nece biti na svojim pozicijama, jer su odjurili za svojim igracem kojeg cuvaju pa ce ti to dosta otezati kontra napade ako ne i skroz ubiti iste. Medjutim sa defanzvnijom i sporijom igrom bez kontri, ovo ti nece biti problem. Ali ukoliko bas zelis da koristis ovo, onda mozes na PI ovim ofanzivnijim igracima staviti "zonal marking" kako bi zadrzali oblik formacije i u slucaju kontri bili na svojim mestima. Kroz moje isksutvo uvideo sam da se u ovakvoj odbrani najbolje snalaze igraci sa dobrim: concentration, marking i talking.

Zonksa odbrana je korisna u vidu toga da ce se medjusobno ispravljati igraci u slucaju greski, ali isto tako cesto se moze desiti da duboka lopta izmedju stopera zavrsi kao "nicija" tj da dodje do nesporazuma i ona se otkotrlja do protivnickog centarfora. Takodje, ova odbrana ti i zahteva dosta bolje tehnicki potkovane igrace i teza je za primenu. Ovaj nacin branjenja ti zadrzava oblik ekipe, igraci se medjusobno pokrivaju pa je i teze pronaci rupu medju njima, ali to sad zavisi od njihovog kvaliteta. Ovo ti je efikasniji nacin branjenja ukoliko igras napadacki. Ovde su ti potrebni:anticipation, concentration, decisions i positioning.

 

Ha, pravi mini tutorial :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Odlično,ovo sam tražio u ovoj diskusiji,i ostale očekujem da se uključe...Uz to,da se i ja nadodam,ukoliko se koristi Zonska obrana dobro je jednog braniča staviti na Cover,kako bi uvijek vrebao lopte koje bi išle iz obrane u pokušaju podvaljivanja napadaču

Link to comment
Share on other sites

Da da... Dobar je tandem Stopper-Cover, pogotovo ako mozes Ball-playing defender na Cover da stavis.. Onda imas jakog igraca sto malo izlece i ometa organizaciju protivinka, i ovog pozadi sto ispravlja greske i to ne bacanjem u aut kao Limited Def, nego davanjem odlicnih lopti napred (nije dzabe Ball playing).

Link to comment
Share on other sites

Man marking moze proci protiv slabijih timova kada igras off, ali u online-u, nikad. Dovoljno je da napravi rokadu i sve se u odbrani rusi.

Iako Man marking ima svoje prednosti, kao veci posjed lopte, mane su jos vece, ako jedan igrac ispadne, to je CCC. Igrajte Mm na Messija ili Ronalda, unistice vas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zna čovjek šta priča i upotpunosti se slažem s tobom...Pogotovo uz Man Marking stavi npr. na Messija Tight marking-Always,on kada vaš igrač tako čuva svojom brzinom i tehnikom vrlo brzo pretrči i ide na golmana tako da Zonal Marking je bolja protiv jakih ekipa,a i kako je rekao Ling u onlineu gdje ne igra komp već pravi čovjek koji zna što će napraviti i kada

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zonska odbrana uvek. Covek na coveka nikada nisam ni probao ni necu. Lagano moze da se dogodi da taj igrac iz ekipe koju vodite lagano ispadne od brzeg i boljeg tehnicara protivnicke ekipe i da vas dovede u nezavidnu situaciju.

 

Mislim da je definitivno zona sigurna nebitno dali vodite Celzi, Juventus, Real, Rijeku ili neki sta ja znam tamo tim.

 

Covek na coveka je odbrana koju ja nazivam mac sa dve ostrice. Jedino nekada, ako imam dobrog stopera a igram protiv dobre ekipe iz samog vrha evropskog fudbala namestim da cuva tok igraca u podesavanjima tokom utakmice ali odbrana i dalje ostaje zonska.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Jedino i iskljucivo zona.Cilj mi je da se igra sto vise kolektivno,a to postignem upravo zonskim pressingom na loptu.Man marking je zapravo 10 individualnih duela na terenu.Moze biti djelotvorno kad su ti igraci puno brzi,bolji u postavljanju od protivnickih igraca,ali je opet velika vjerovatnost da se pojavi neka rupa nasred obrane.

Zona-uvijek i zauvijek !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Ti mi uvijek stoji default.To sve mijenjam u PI.Napadaču i krilima je zonska isto kao i bočnim igračima, stoperi čovjek čovjeka ali closing down smanjen na own area.Imam i jednog Bwm-a kojem je isto man marking i plajmajkera(zonal).I zaboravih DMF-a isto Man.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Jedino i iskljucivo zona.Cilj mi je da se igra sto vise kolektivno,a to postignem upravo zonskim pressingom na loptu.Man marking je zapravo 10 individualnih duela na terenu.Moze biti djelotvorno kad su ti igraci puno brzi,bolji u postavljanju od protivnickih igraca,ali je opet velika vjerovatnost da se pojavi neka rupa nasred obrane.

Zona-uvijek i zauvijek !

 

Ovako sam pisao prije skoro pola godine, na proslom serijalu. Zona mi dosad nije donijela nista dobro s Hajdukom. Samo "man marking" funkcionira...

Kakvo je kod vas stanje ?

Link to comment
Share on other sites

kod mene je to na default i moja obrana savršeno funkcionira sa tim jer svake sezone u ligi imam najmanje primljenih pogodaka...ja mislim da nije to potrebno stavljat uopće već samo kupiti brze i kvalitetne braniče koji mogu ako ih i prođu svojom brzinom nadoknaditi to i uspijeti blokirati ili uzeti loptu :)

Link to comment
Share on other sites

Ovako sam pisao prije skoro pola godine, na proslom serijalu. Zona mi dosad nije donijela nista dobro s Hajdukom. Samo "man marking" funkcionira...

Kakvo je kod vas stanje ?

Isto ko i kod mene. Mada zona funkcionira kod mene jedino kada je stand off..Man marking vrlo dobar zasada,ali HNL je u pitanju,tako da..

Link to comment
Share on other sites

Zonal marking koristim i imam trenutno najbolju odbranu u ligi.

Man marking zahteva savrseno tehnicko-takticke igrace sa odlicnom fizickom pripremljenosti. Pogledajte prosle godine Athletic Bilbao, imali su neverovatne utakmice protiv Man Utd i jos par utakmica, a na sledecim su gubili od daleko slabijih ekipa zbog umora. Morate da imate 8 igraca u odbrani koje ce da rotirate (a da budu pribliznog kvaliteta). Tako da, ako ne vodite Barselonu, Real Madrid...ne predlazem man marking.

Link to comment
Share on other sites

Half way def line + Zonal Marking + Press more + BWM kojem je mentalitet na ultra defanzivno i closing down na own area. Sto se tice ostalih veznih, svima je closing down na whole pitch. Napadac ima closing down na own half iz nekih drugih razloga.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |