Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Dodavanje Novih Opcija u Editoru (XML Uređivanje) [Tutorijal]


prodo
 Share

Recommended Posts

Ovo je tutorijal kojim ćemo pokazati kako dodati nove opcije u editoru s kojima možemo olakšati izradu raznih baza. Ovaj tutorijal je namijenjen onima koji su potpuno svladali osnove editiranja. Tutorijal je namijenjen za edukaciju i poticaj na daljnje razvijanje u ovom polju editiranja i zato je ovako opširno pisan.

 

Za one koje ne zanima postupak izrade nego samo konačni rezultat na dnu posta se mogu naći download linkovi gotovih xml fileova i upute unutar njih za njihovo ubacivanje. Također je na dnu posta i download link za originalne xml fileove koji su u ovom postupku mijenjani u slučaju da nešto zeznete pri izradi ili se pak želite vratiti na staro. Napomena da su to xml fileovi iz mog editor foldera, a moja verzija igre je 12.0.4

 

Xml fileovi koje ćemo uređivati se nalaze u folderu editora koji se nalazi na C disku.

 

Xml fileove možete otvarati i uređivati i običnim Notepadom ali vam je moj prijedlog da za uređivanje xml fileova iz ovog tutorijala koristite program Notepad++ radi lakšeg snalaženja i praćenja tutorijala. Također Notepad++ vam omogućava i pretragu po ključnim riječima klikom na sličicu dalekozora što još više olakšava postupak izrade.

 

Također obavezno prije uređivanja kopirajte i sačuvajte originalne xml fileove ukoliko pogriješite prilikom postupka.

 

Svaka od dolje navedenih promjena xml fileova zapisana je u obliku:

Značenje promjene,

Lokacija filea koji se uređuje,

Originalni dio koda koji treba pronaći,

Dio originalnog koda koji treba promijeniti,

Screenshot rezultata promjene.

 

Najprije ćemo objasniti promjene koje će po meni dosta pomoći grafičarima prilikom izrade grafike za FM. Primjetio sam da grafičari prilikom izrade raznih facepackova, grbova i sl. uključuju u samoj igri prikaz Unique ID-a i od tu ga ručno prepisuju. Zašto ne koristiti editor koji daje velike mogućnosti pretrage baze, sortiranja i sl.? U editoru prilikom klika na svaku stavku (pa tako i države, igrače, klubove, natjecanja, stadione) se pokazuje Unique ID koji je po defaultu zaključan tj. ne može ga se mijenjati pa samim tim ni kopirati i koristiti. Nama nije cilj mijenjati Unique ID jer bi to dovelo do grešaka na igri nego nam je cilj samo ga "otključati" da ga se prilikom izrade određene grafike može jednostavno označiti i kopirati iz editora te dalje koristiti bez ručnog prepisivanja.

 

Otključava Unique ID stadiona

Lokacija: editor/data/format/database/stadium.xml

 

Pronaći dio:

 

<!-- unique id -->

<record>

<flags id="field" value="duni"/>

<string id="name" value="Unique ID"/>

<flags id="type" value="integer"/>

<boolean id="is_read_only" value="true"/>

<list id="dependencies">

<record field="number_records_editing" equals="1"/>

</list>

</record>

 

 

Promijeniti:

 

<boolean id="is_read_only" value="true"/>

u

<boolean id="is_read_only" value="false"/>

 

 

http://i.imgur.com/DeYnx.jpg

 

Otključavanje Unique ID kluba

Lokacija: editor/data/format/database ui/club ui.xml

 

Pronaći dio:

 

<record db_field="club,duni" is_read_only="true"/> <!-- unique id -->

 

 

Promijeniti u:

 

<record db_field="club,duni" is_read_only="false"/> <!-- unique id -->

 

 

http://i.imgur.com/Ri39U.jpg

 

Otključavanje Unique ID natjecanja

Lokacija: editor/data/format/database ui/comp ui.xml

 

Pronaći dio:

 

<record db_field="comp,duni" is_read_only="true"/> <!-- unique id -->

 

 

Promijeniti u:

 

<record db_field="comp,duni" is_read_only="false"/> <!-- unique id -->

 

 

http://i.imgur.com/LNMFh.jpg

 

Otključavanje Unique ID države

Lokacija: editor/data/format/database ui/nation ui.xml

 

Pronaći dio:

 

<record db_field="nati,duni" is_read_only="true"/> <!-- unique id -->

 

 

Promijeniti u:

 

<record db_field="nati,duni" is_read_only="false"/> <!-- unique id -->

 

 

http://i.imgur.com/nlrrr.jpg

 

Otključavanje Unique ID igrača i osoblja

Lokacija: editor/data/format/database ui/person ui.xml

 

Pronaći dio:

 

<record db_field="pers,duni" is_read_only="true"/> <!-- unique id -->

 

 

Promijeniti u:

 

<record db_field="pers,duni" is_read_only="false"/> <!-- unique id -->

 

 

http://i.imgur.com/7QHFN.jpg

 

Mijenjanje kontinenta državi – ova opcija je iznimno korisna kod oživljavanja izumrlih nacija ili izrade novih nacija.

Lokacija: editor/data/format/database/nation.xml

 

Pronaći dio:

 

<!-- Continent -->

<record>

<flags id="field" value="Ncti"/>

<string id="name" value="Continent"/>

<flags id="type" value="database_record_unique_id"/>

<flags id="database_table_type" value="continent"/>

<boolean id="is_client_field" value="true"/>

<boolean id="is_read_only" value="true"/>

 

 

Promijeniti:

 

<boolean id="is_read_only" value="true"/>

u

<boolean id="is_read_only" value="false"/>

 

 

http://i.imgur.com/sv1vM.jpg

 

Mijenjanje Second Nations više igrača odjednom – ova opcija se koristii na način da se označi više igrača odjednom (koristeći shift+klik na prvog na listi i shift+klik na zadnjeg na listi), zatim ide na Edit i Add pod Second Nations.

Lokacija: editor/data/format/database/person.xml

 

Pronaći dio:

 

<!-- second nations -->

<record>

<flags id="field" value="P2ni"/>

<string id="name" value="Second Nations"/>

<flags id="type" value="database_record_list"/>

<flags id="database_table_type" value="nation"/>

<list id="dependencies">

<record field="number_records_editing" equals="1"/>

 

 

Obrisati dio:

 

<record field="number_records_editing" equals="1"/>

 

 

http://i.imgur.com/AExbE.jpg

 

Mijenjanje Types, Nations, Competitions i Clubs više medija odjednom - ova je opcija korisna kod izrade različitih media packova sa većim brojem medija. Ova vam opcija omogućava da najprije kreirate medije na način da im pojedinačno samo unesete imena, a kasnije ih označavate i odjednom im namještate gore navedene postavke. Ova opcija uvelike smanjiva bespotrebno klikanje.

Lokacija: editor/data/format/database/media source.xml

 

Pronaći dio:

 

<!-- Type -->

<record>

<flags id="field" value="Mtyp"/>

<string id="name" value="Types[COMMENT: media source field name]"/>

<flags id="type" value="list"/>

<list id="dependencies">

<record field="number_records_editing" equals="1"/>

 

 

Obrisati dio:

 

<record field="number_records_editing" equals="1"/>

 

 

Isti postupak primijeniti i kasnije. Pronaći gore navedeni dio koji započinje sa Nation umjesto Type i opet obrisati dio:

 

<record field="number_records_editing" equals="1"/>

 

 

Zatim pronaći dio koji počinje sa Competitions i obrisati navedeni dio. I na kraju isto obrisati u dijelu koji započinje sa Clubs.

 

http://i.imgur.com/U2KU7.jpg

 

Aktiviranje Debug-a – debug može poslužiti kod izrade složenih baza i struktura liga i daje opciju loadanja baze bez ljudi što ubrzava rad i reagiranje editora na vaše zahtjeve.

Lokacija: editor/data/panels/controls.xml

 

Pronaći i promijeniti dio:

 

<widget class="popup_button" id="debu" text="Debug" fixed="true">

u

<widget class="popup_button" id="edit" text="Debug" fixed="true">

 

 

http://i.imgur.com/I70oj.jpg

 

Mijenjanje Regional Divisions postavki više klubova odjednom – ova opcija je korisna kod izrade nižih liga koje se dijele na regije ali je njeno aktiviranje i primjena malo složenije od ostalih i sastoji se iz 2 dijela.

 

Kod primjene ove opcije prije podešavanja novih Regional Divisions trebate obrisati stare postavke klubovima. To se nažalost ne može napraviti automatski pa ćemo prvim fileom skratiti taj postupak za 2 klika tj. duplo manje vremena će trajati brisanje starih postavki Regional Divisions klubova. Ovim prvim fileom ćete dobiti to da ćete čim kliknete na neki klub kojem želite očistiti Regional Divisions biti prebačeni na taj dio i sve što ćete morati kliknuti je Clear.

 

Lokacija: editor/data/format/database ui/club ui.xml

 

Pronaći i izrezati dio:

 

<!-- Competitions Section -->

<record>

<string id="name" value="Competitions"/>

<flags id="type" value="record"/>

<boolean id="is_section" value="true"/>

<list id="fields">

 

<!-- Competitions tab -->

<record>

<string id="name" value="Competitions"/>

<flags id="type" value="record"/>

<boolean id="is_tab" value="true"/>

<list id="fields">

<record db_field="club,Cdvi"/> <!-- division -->

<record db_field="club,Cldi"/> <!-- last division -->

<record db_field="club,Clps"/> <!-- last position-->

<record db_field="club,Cndi"/> <!-- next division -->

<record db_field="club,Codi"/> <!-- other division -->

<record db_field="club,Chrf"/> <!-- no reserve fixtures -->

<record db_field="club,Chyf"/> <!-- no youth fixtures -->

 

<record name="EURO Coefficients">

<flags id="type" value="record"/>

<list id="fields">

<record db_field="club,Cuf1"/> <!-- uefa coefficient 1-->

<record db_field="club,Cuf2"/> <!-- uefa coefficient 2-->

<record db_field="club,Cuf3"/> <!-- uefa coefficient 3-->

<record db_field="club,Cuf4"/> <!-- uefa coefficient 4-->

<record db_field="club,Cuf5"/> <!-- uefa coefficient 5-->

</list>

</record>

</list>

</record>

 

<!-- Regional divisions -->

<record db_field="club,Crdl" is_tab="true" allow_column_sorting="true"/>

</list>

</record>

 

 

I kopirati ga iza dijela:

 

<!-- fields for the whole club -->

<record id="clrc">

<list id="fields">

 

 

Zatim od kopiranog dijela irezati dio:

 

<!-- Regional divisions -->

<record db_field="club,Crdl" is_tab="true" allow_column_sorting="true"/>

 

 

I prebaciti ga s razmakom između dijela:

 

<!-- Competitions Section -->

<record>

<string id="name" value="Competitions"/>

<flags id="type" value="record"/>

<boolean id="is_section" value="true"/>

<list id="fields">

 

<!-- Competitions tab -->

<record>

<string id="name" value="Competitions"/>

 

 

tj. promijeniti mu redoslijed i na kraju bi to trebalo izgledati ovako:

 

<!-- Competitions Section -->

<record>

<string id="name" value="Competitions"/>

<flags id="type" value="record"/>

<boolean id="is_section" value="true"/>

<list id="fields">

 

<!-- Regional divisions -->

<record db_field="club,Crdl" is_tab="true" allow_column_sorting="true"/>

 

<!-- Competitions tab -->

<record>

<string id="name" value="Competitions"/>

 

 

http://i.imgur.com/zlpX2.jpg

 

2. dio

Ovim drugim fileom aktivirate samu mogućnost mijenjanja Regional Divisions postavki više klubova odjednom.

Lokacija: editor/data/format/database/club.xml

 

Pronaći dio:

 

<!-- regional divisions -->

<record>

<flags id="field" value="Crdl"/>

<string id="name" value="Regional Divisions"/>

<flags id="type" value="list"/>

<list id="dependencies">

<record field="number_records_editing" equals="1"/>

</list>

<record id="list_item">

<list id="fields">

 

 

Obrišite dio:

 

<list id="dependencies">

<record field="number_records_editing" equals="1"/>

</list>

 

 

http://i.imgur.com/jFcWv.jpg

 

 

Download izmijenjenih xml fileova

 

http://www.mediafire.com/?56tpt4q6itoubum

 

Download originalnih xml fileova

 

http://www.mediafire.com/?ihp62x5ddn4fm7p

 

 

Velika zahvala članu krlenjuska koji mi je mnogo pomogao pri razumjevanju i uređivanju xml fileova i koji me na kraju krajeva zainteresirao za ovu problematiku.

Edited by prodo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nemam nekih zamjeri, sem toga sto si trebao da pises u kojem se redu nalaze te stvari koje se edituju. Mislim da sa notepad ++ to moze. Sve u svemu, najvrijedniji si researcher. Mozda i za krlenjusku ima posla u RSu ?

Link to comment
Share on other sites

mislio sam to ling napraviti ali s obzirom da se neki redovi brišu, premještaju i sl., a kasnije nanovo editiraju za potrebe novih opcija mislio san da bi se ljudi pogubili prateći striktno broj reda. htio sam da nauče malo razumjevati što piše u tim xmlovima, nauče neke obrasce koji se ponavljaju i kako će to moći primjeniti na budućim verzijama igre

 

krle stvarno zna sve što se tiče editiranja ali najbolje da se sam očituje o tome. bilo bi mi drago kad bi nam se pridružio

Link to comment
Share on other sites

svaka cast prodo...kod mene je komp u servisu na liječenju tako da kad bude gotovo vracam se i ja, a zanima me ovo za regional division..ova kad opcija se napravi kao sto si rekao znaci ne mora se zasebno svakom klubu dodati regional divisions ili jednostavno obiljeziti vise klubova koji pripadaju istoj regiji..da li je to tak ako nije ispravi me :D jos jednom svaka cast

Link to comment
Share on other sites

da. obelezis sve klubove koje zelis i dodas im regional divisions odjednom

 

naravno pre toga moras obrisati postojece regional divisions svim klubovima. to je prilicno obiman posao i ne moze se odjednom uraditi ali smo uspeli da ga skratimo duplo. pre si morao da kliknes na klub pa na competitions pa na regional divisions pa na clear-znaci 4 dugmica po klubu. sad smo namestili da ti odmah po kliktanju na klub prva stavka bude regional divisions pa mozes odmah kliknuti na clear-znaci dva dugmica po klubu. trebalo bi da smanji posao za duplo

 

imas gore objasnjeno u tutorijalu

Edited by krlenjuska
Link to comment
Share on other sites

svaka mu cast..ja sam smisljao i nasao bolje reci mijenjao opcije max broj klubova, grupa i to, ali ovak slozenije stvari nisam :D...samo naprijed, ovo je jedna od stvarno olakotnih okolnosti, a samo tako nastavite jer ih sigurno ima jos..

Link to comment
Share on other sites

nemoj da me hvalite- uobrazicu se :D

 

ima jedan mali problem i kod menjanja second nations igracima. NPR: kad idete na filter i ukucate igrace iz srbije sa second nations podesenim na bosnu, izbaci vam odredjeni broj igraca-npr 333. ako probate da obelezite svih 333 i obrisete im second nations necete uspeti jer ce biti prazan kvadratic gde treba da pise bosnia. to je zato sto neki od tih igraca sigurno ima jos jednu second nations drzavu. nema ih puno ali ipak dovoljno da sjebu sav trud. moj savet vam je da obelezavate po 20-30 igraca i onda brisete sec nations. tamo gde nece- znate da ima neki sa dve second nations drzave pa uradite jedan po jedan

 

uglavnom mnoge stvari se mogu menjati u editoru. npr njegov izgled kao kod ove opcije brisanja reg divisions. u filtere se mogu ubaciti mnoge stavke na osnovu kojih se vrsi pretraga. npr kad ubacujete timove u neke svoje lige idete na add i izbaci vam filter. u njemu nema opcija pretrage kluba po gradu i ja sam to ubacio jer mi je koristilo kod pravljenja nizih rangova takmicenja.

 

tesko je setiti se svih mogucnosti ali ako nekome treba nesto a nije siguran da li moze to da se uradi nek pita pa cemo videti kako stoje stvari

Edited by krlenjuska
Link to comment
Share on other sites

ma care krnjeuša to nije nikakav problem, sta si nam sve pomogao, pokusaj otkriti jos koju caku sto se tice editora, al definitivno ce mi regional divisions sada najvise pomoci u brzini kreiranja liga :D

Link to comment
Share on other sites

ma joj vjeruj sad si smanjio posao za jedno cca 50%, jer je to najvise vremena oduzimalo..sad samo odabrati klubove koji pripadaju nekom kantonu / zupaniji i to je to..jos samo da naucim kako da se unatoc tome sto sve nastimas ne desi da neki klub igra u regiji sjever a treba igrati u regiji jug i bit ce super :D

Link to comment
Share on other sites

probaj da izmenis gradove. ja sam poceo da pravim svoju db ali slabo imam vremena pa polako ide. uradio sam25 regija u srbiji i u svaku regiju sam ubcio sve opstine koje ima. koristio sam tacne podatke. u ligama podesim one najsevernije najjuznije..... gradove i kad podesim regional divisions nece biti problema.

 

a razlog sto se mesaju klubovi nije tu. moras koristiti advanced panel da bi to namestio. evo ti primer: iz prve lige srbije ispada 4 kluba u 4 srpske lige. ako ne ispadne svugde po 1 eto problema. npr u srpsku ligu vojvodina ispadne 3 kluba a u njoj ima samo 1 promotion mesto. u tom slucaju igra sama gura klubove u ostale lige samo da bi popunila mesta i da bi bilo 16 klubova. u advanced panelu za svaku ligu imas opciju da podesis max i min broj klubova. imas opciju promotion, max promotion, i min promotion. isto tako za relegation. ta opcija bi trebalo da sredjuje taj problem. tako je i zapravo u fudbalu. ne zna se koliko klubova ispada iz nizih liga dok ne zavrsi prvenstvo jer zavise od visih rangova. ja planiram to da isprobam na 3 ranga takmicenja pa cu videti da li radi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

moja greška nisan napisa u uvodnom postu da se xmlovi ne mogu uređivati na originalnoj lokaciji (c disk-program files) bar je meni tako na windows7. moraš ih pribacit na desktop npr. pa kad ih središ vrati ih nazad. jel sad radi?

Link to comment
Share on other sites

Da li postoji mogucnost da se promjeni velicina populacije jedne nacije. Nasao sam nesto za FM 2011, sto je se koristilo, ali na FM 2012, ne mogu da promjenim. Broj stanovnika jedne zemlje mi prikazuje u Editoru(sto sam napravio prema upustvima iz FM 2011), ali svaki put kad ukucam novi broj, cim pomjerim mis na drugo mjesto i kliknem, vraca se stari, broj stanovnika tj. nece da se promjeni.

Link to comment
Share on other sites

Da li moze u editoru da se omoguci da menjam national youth raiting posto imam patch 12.0.4 a sa tim patchom to nije omoguceno?

Nisam siguran kako bih to uradio a ne bi nesto da sjebem... I postoji li mogucnost da se ubaci u transfer rules opcija da igraci ne mogu

da odu u inostranstvo ukoliko ne napine x godina? Posto, recimo u nekim zemljama ne mogu da idu pre 18te..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

svaka mu cast..ja sam smisljao i nasao bolje reci mijenjao opcije max broj klubova, grupa i to, ali ovak slozenije stvari nisam :D...samo naprijed, ovo je jedna od stvarno olakotnih okolnosti, a samo tako nastavite jer ih sigurno ima jos..

 

jel ima di to za max broj klubova za skinit?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |