Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Priča jednog propalog fudbalera...


Ruf™
 Share

Da li da napustim Hoffenheim na kraju sezone 2012/13 i preuzem neki slabiji klub?  

10 members have voted

  1. 1. Da li da napustim Hoffenheim na kraju sezone 2012/13 i preuzem neki slabiji klub?

    • Da
      0
    • Ne
      5
    • Napusti Hoffenheim po kraju sezone 2013/14
      5


Recommended Posts

Priča jednog propalog fudbalera...

 

(epizoda 1)

 

...i tako, 1991. se raspao moj nogometni klub, NK Vareš. Rođen sam 1957. godine, u istoimenom gradu. Bavio sam se raznim sportovima do svoje 12. godine, ali sam se posebno isticao u fudbalu. Prošao sam kroz sve kategorije NK Vareša, oni, kako se zovu, pjetlići, predpioniri, pioniri, juniori, kadeti, i na kraju sam prešao u seniore. Ostvario sam zavidnu karijeru, a sada ću vam je, sažeto, ispričati. Dakle, rođen sam 1957. godne u Varešu, 1974. sam prešao u seniore NK Vareša. Bio sam napadač, a u prvoj sezoni moje profesionalne karijere, zabio sam 4 pogotka u 14 utakmica. Bio sam veoma sretan, jer je to bila jaka liga (Druga savezna liga, ili prevedeno treća jugoslovenska). U Varešu sam se zadržao do 1980. - a tu sam već postao legenda kluba, ušli smo u najjaču jugoslovensku ligu, a naš najveći uspjeh je bilo 2. mjesto u jugoslovenskoj prvoj ligi - ispred nas je bila jedino Crvena Zvezda. U toj sezoni sam zabio 27 golova u 41 utakmici - osvojio sam titulu najboljeg strijelca 1. JN/FL. 1980., točno na svoj 23 rođendan, prelazim u španjolsku Compostelu koja je bila solidan tim, ali u kojoj sam bio zapostavljen od strane trenera Luiza Puyola, djeda Carlesa Puyola, te nakon 2 sezone (u kojoj sam u samo 14 utakmica zabio 6 golova), napustio Španjolsku. Negdje 1982., počinje naftna groznica u Katru, Bahreinu, Kuvajtu, Arabiji i sličnim zemljama. Tako se počinje razvijati i arapski fudbal. Klub Al-Ain, mali klub bez trofeja ali sa velikim parama me otkupljuje po maloj cijeni te tako počinje moja arapska avantura...To je bio moj treći, i posljednji klub u karijeri, u kojem sam u 9 sezona zabio 151 pogodak u 231 utakmici. To mi je bilo najljepše doba u karijeri - nakon onog u Varešu. 1991. sam bio neko vrijeme i skaut u mom Varešu - zbog teške ozljede ligamenata), ali svega 7 mjeseci. Volontirao sam - stadion i klupske prostorije su mi bile ispod kuće. Onda je započeo rat u Bosni...

 

[shadow=red,left][move]NASTAVITI ĆE SE...KOMENTIRAJTE![/move]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Priča jednog propalog fudbalera...

 

(epizoda 2)

 

 

Budući da vam ne želim pričati kako je bilo u ratu, krenuti ću opisivati život nakon rata. Razrušene kuće, stanovi, o stadionu mog najdražeg kluba ni da ne pričam - sve je bilo uništeno. Ne znam koji je đavo bio onima koji su to radili, ali im se mogu zahvaliti (ironija) na svemu što su učinili, moj nogometni klub neće se oporaviti do današnjih dana, kada rade na rekonstrukciji kluba. NK Vareš je imao i dva (istina B, ali stalna reprezentativca), među kojima je bio i moj ujak, koji je samo jednom (i to s klupe, ali ipak!) nastupio za A reprezentaciju bivše Jugoslavije. A ja, ja sam bio sasvim razularen. Nisam znao što ću raditi. Sa 39 godina me nitko neće. Odlučim pokupiti kofere i otići na rad na bauštelu. To je postala balkanska svakodnevnica. Otišao sam u Munchen, u Njemačku, gdje sam radio kao građevinac, ali sam ubrzo otkrio da mi Bosanci imamo vlastiti nogometni klub u Njemačkoj Oberligi (!) a koji se zove Bosna/Hercegovina Munchen 1992. Tu su igrali mnogi amaterski, redom ex-yu igrači - mnogi, od Vardara do Triglava, sjećam se Zorana (HR), Jovana (SRB), Matjaža (SLO), Hamdije (CG), Petra (BiH) i Kireta (MKD) - mi smo bili stari (Matjaž je imao 45 godina!), ali smo ipak bili zadovoljni rezultatima. Ovo ne smatram pod profesionalnu karijeru, tako da mi je ovo bilo samo prolazna faza. Sa 44 godine sam definitivno ostavio nogomet - bez ideja što ću raditi u budućnosti. Plaća na baušteli je bila mala, a moj san, san o UEFA A PRO licenci je bio teško ostvarljiv. Imao sam onu glupu, UEFA B SEMI-PRO licencu, ali ništa više, osim malo novca. Punih 6 godina sam štedio, pa sam 2002. upisao akademiju za nogometne trenere. Testovi su bili teški, ali sam ipak uspio riješiti većinu toga. Ova akademija mi je donijela i nekoliko prijateljstava, između kojih i ono s Krasimirom Balakovom, Didierom Deschampsom i Romanom Le Boeufom - koji će mi kasnije utjecati na karijeru. Ali da se mi vratimo na test. Završio sam ga s 97 bodova od mogućih 100, što me učinilo najboljim polaznikom akademije! Bio sam presretan zbog toga što konačno imam UEFA PRO licencu, kojom mogu ostvariti svoje snove, i zaposliti se u bilo kojem klubu. Do sada sam vodio klubove tipa Castillo (španjolska peta liga) i NK ZET (hrvatska četvrta), a sad bih bio zadovoljan i s nekim hrvatskim trećeligašem.

 

[shadow=red,left][move]NASTAVITI ĆE SE...KOMENTIRAJTE![/move]

 

Inače imam učitane tri hrvatske, tri bosanske, prvu katarsku i prvu lgiu UAE.

 

Link to comment
Share on other sites

Priča jednog propalog fudbalera...

 

(epizoda 3)

 

 

 

Posljednjih dana, šire se novosti o najnovijoj aferi namještanja utakmica. Klubovi ispadaju u niže lige ili im se oduzimaju bodovi, igrači masovno napuštaju klubove itd. Ali postoji nekolicina onih timova, koji imaju lukavu upravu, i koja će učiniti čudo. Žarišta ove afere su Turska, Engleska, Škotska, Njemačka i Danska. U aferu su upetljani mnogi poznati timovi, poput Manchester Citya, Chelseaja, Hoffenheima i sl. Svi klubovi koji su bili upetljani u namještanje utakmica izbačeni su iz svojih liga, ali su odlučili otići u porezni raj u Europi, zemlju zvanu Lihtenštajn, i osnovati vlastitu ligu, koja čini 20 klubova. timovi koji čine ligu su sljedeći: Alloa, Ankaragucu, Buyuksehir Belediyespor, Chelsea, Dundee, Evian Thornon Gaillard, Vestsjaelland, Gateshead, Goztepe, Hoffenheim, Huddersfield, Kolding, Manchester City, Montpeiller Herault, Morton, PSG, Peterborough, Siirtspor, Southampton, Stirling. Moje mišljenje je da će liga biti zanimljivas, s par timova koji če biti nosioci lige. Ali, već sutradan mi je poslana ponuda od člana ove lige, TSG 1899 Hoffenheima. Bivši Chairman Hoffenheima me je nazvao i rekao mi da dođem sutradan u lokalni kafić "Merak". Ostalo je povijest... Potpisao sam dvogodišnji ugovor s Hoffenheimom s mogućnošću produženja ugovora. Stanje u timu je bilo očajno. Nije bilo vratara, a samo 6 igrača je bilo pod ugovorom. Doveo sam dosta igrača na početku sezone i na polusezoni, a najzvučnija imena su Abdoulaye Konko, Andrej Kramarić, Pernia, Landzaat, Vieri i sl.

 

[hs width=300 height=300]http://www.dodaj.rs/f/2d/tj/1yqdrCtu/transferi.jpg[/hs]

 

Ovo je trenutno stanje u Lizi, baš onako kako sam očekivao:

 

[hs width=300 height=300]http://www.dodaj.rs/f/2U/nH/NlPEcAg/liga.jpg[/hs]

Obratite pažnju na broj zabijenih golova ( i na to kako moj ćale loše vadi SS-ove facepalm!

Ovo su neke utakmice u sezoni, imao sam brilijantnih rezultata, ali i užasnih kikseva:

 

[hs width=300 height=300]http://www.dodaj.rs/f/2q/KT/1PseKvpL/utakmice.jpg[/hs]

 

 

[shadow=red,left][move]NASTAVITI ĆE SE...KOMENTIRAJTE![/move]

 

Ipak sam uzeo SD databazu. Dakle samo prva lihtenštajnska s internacionalnim timovima. Ako treba neki SS samo kažite.

 

Link to comment
Share on other sites

To mi je kao da sam osvojio ligu jer realno gledajući neću moći uraditi ništa Cityju i Chelseaju u narednih par sezona. BOKICIC

Link to comment
Share on other sites

Sugar Daddy status imaju klubovi čiji vlasnici "upumpavaju" jako velike novce u klub - npr. Abramovič u Chelseaju, Mubarak u Cityju, i kojima vlasnici automatski vraćaju sve dugove, meni je naprimjer prije 20 minuta novi vlasnik (također Sugar Daddy) vratio 20 milijuna funti dugova zbog toga što sam u Hoffenheim doveo Seedorfa, van der Vaarta, Rubena Baraju, Mida... :thumbup: Nadam se da sam ti malo razjasnio ovo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share




logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |