Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

[TUT]Playmaker


Sale92
 Share

Recommended Posts

Svi ste sigurno culi za ovog igraca. Verovatno ste se i mnogo puta zapitali koji je pravi igrac za ovu rolu? U daljem tekstu ce te videti sva objasnjenja u vezi playmakera...


U fudbalu je ovakav igrac prisutan jos od njegovog zaceca ali naravno shodno sa vremenom on se usavrsavao,usavrsava se i usavrsavace se. To je igrac koji je glavni kreativac u vasoj ekipi, ni jedna akcija sem mozda poneke kontre nece proci bez njega. On ima sjajan pas i vrlo verovatno ce biti najbolji asitent vaseg tima a trebalo bi da ima i najvise kompletnih paseva. Uglavnom igra na mestu centralnog ili ofanzivnog veznog igraca, jer se tako nalazi u sredini napada i moci ce da razigrava sve oko sebe. Takodje bih napomenuo da on moze da igra na bilo kom mestu u sredini terena ali po meni na ova dva pomenuta je najbolji s tim sto jedna vrsta playmakera moze da igra na mestu zadnjeg veznog ali o tome u daljem tekstu...Evo i kako izgledaju te pozicije:

[hs width=300 height=300]http://www.freeuploadimages.org/images/jvxal6w01lbkaew6kpxe.jpg[/hs]


Kao sto sam predhodno pomenuo postoje 2 tipa playmakera a to su advanced playmaker i deep lying playmaker:

-Deep Lying Playmaker-

Moze igrati na mestu zadnjeg odnosno centralnog veznog ima 2 uloge kao:

-Defend: Ostajace izmedju odbrane i sredine terena retko kad ce se odluziti da potpomogne napadacke akcije.

-Support: Kretace se izmedju odbrambene linije i igraca sredine terena kako bi zapocinjao napadacke akcije svoje ekipe.

Advanced Playmaker

Moze delovati kao centralni vezni, ofanzivni vezni ili bocni vezni igrac. Pokusavace da uposli igrace svoje ekipe koji se nalaze izmedju odbrane i igraca sredine terena protivnika.

-Support: Cesce ce pokusavati da doda lopta ka igracima sredine terena ili napada.

-Attack: Cesto ce odlaziti u protivnicki sesnaesterac kako bi iskoristio centarsut ili loptu u prazno svoje ekipe.


Naravno ovaj igrac ima kao i svaki drugi svoje najvaznije atribute (ocene) sto su mu atributi bolji to je naravno bolje po vas i vasu ekipu a evo i njegovih najvaznijih atributa:

 

Anticipation

Možemo nazvati igračevom sposobnoscu predviđanja onog sto ce protivnici odigrati. Igrac sa ovim velikim atributom moze jako dobro citati igru i reagirati brze od ostalih.

 

Creativity

Odnosi se na igracevu viziju i sposobnost da vidi nacin kako odigrati saigraca. Ali, da bi uspeo to odigrati, važno je da ima i razvijen atribut tehnike jer će u protivnom njegova proigravanja završiti svugde, samo ne gde je planirao.

 

Decision

Sposobnost igraca da donosi ispravne odluke. Ovaj atribut je jednako vazan za sve pozicije.

 

Dribbling

To je igraceva vestina s loptom u nogama. Pozeljno je da igrac ima uz dribbling ima razvijene acceleration, agility i staminu jer mu sam dribling nije dovoljan da napravi "nešto od ničega".

 

First Touch

Oznacava koliko je dobar igracev prvi dodir s loptom nakon sto je dobije. Igrac sa ovim velikim atributom brze ce proslediti i odigrati loptu, dok će igrac sa malim atributom imati problema sa "stopovanjem" lopte i verovatno ostati bez poseda lopte ako protivnicki igrac krene na njega.

 

Flair

Oznacava talent za nepredvidljivost. Igrac sa velikim Flairom ce biti jedan od glavnih napadackih igraca u svojoj ekipi. Uz Flair pozeljno je da igrac ima i dobar Creativity.

 

Passing

Koliko je dobro igracevo dodavanje lopte. Kod slanja dalekih lopti, o uspesnosti još odlucuju Technique i Ability.

 

Technique

Pokazuje igracevu vestinu s loptom. Ako igrac ima ovaj atribut veliki, cesto ce slati takozvane "tricky" lopte i pasove preko celog igrališta.

 

Teamwork

Pokazuje koliko igrac sledi takticke zamisli i radi zajedno sa ekipom. Ukoliko u ekipi ima vise igraca sa visokim Teamworkom, delovaće kao celina.


Evo 2 primera trenutno po meni najboljih playmakera sveta:

 

Wesley Snaijder

[hs width=150 height=150]http://www.freeuploadimages.org/images/onfsik9ejzbnc2fheu60.png[/hs]

 

Xavi Ernandez

[hs width=150 height=150]http://www.freeuploadimages.org/images/eqqwbdditklg7y2pca7.png[/hs]

 

Toliko od mene nadam se da sam vam pomogao :thumbup:


http://www.freeuploadimages.org/images/9gpknth6gndv0zp7bxv.png


Link to comment
Share on other sites

  • Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

btw. da te pitam sto si odustao od opposition  :huh:

Ma dosta od ovoga sto sam odradio u poslednjih par dana sam vec odraddio u svesci na casovima bilo mi dosadno. A iskreno ne mogu da stignem imam u planu jos neke stvari da odradim a i ne znam bas sta da pisem o njemu hmm

 

PS Hvala svima na pohvalama :great:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share




logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |