Jump to content

Welcome to Football Manager Balkan | Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

FK Partizan Beograd (FM 07) by ales_pfc: Crno na belom

• Please log in to reply
766 replies to this topic

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,133 posts
  • :Sir Aleš
  • Formacija:4231
  • Trenutno vodim:Partizan

Sezona 2206/07

UKRAJINSKI GRENKO-SLATKI TANGO; KAKO SU VEČITA RIVALA ZAPALILA MILANO I NIŠKA RENESANSA

JESEN 2206 (SVA TAKMIČENJA): EKSPRES UZ PAR OPOMENA

Da li se je poznao nedostatak dvojice štoperskih veterana? Surovo rečeno-ni pod razno. Partizanova jesen 2206 je bila slična jeseni 2204. Zadnja linija, koja je zajedno igrala prvi put u životu, zajedno sa preporođenim prvim golmanom Rodriguesom, prvi primljen pogodak sezone doživela je nakon slaba meseca trajajuče sezone. U centralnom veznom redu, gde je ne tako dugo nazad bila velika gužva, pozicionirao se je duel Zajac-Lazarević. Uz standardna krila, efikasnost je zagotovljao »nenormalni« napadački orkestar, gde je-ne prvi put-eksplodirao najbolji ukrajinski napadač svih vremena. Andrej Novikov je polusezonu zaključio sa nerealnim ispljenom od 19 golova na 20 utakmica. Svoju ulogu su odlično odigrali i »bekap« igrači, iako su igrali na njim manje prirodnim pozicijama. Utakmicu karijere za Partizan na jesen odigrao je slovački internacionalac Mesaroš na poziciji ofanzivnijeg MC-a na Marakani.

YkT59Xq.jpg

Jesen je uprkos odličnoj formi (glavna potvrda le-te bio je 100% učinak na 4-strukom paketu gostovanj kraj oktobra) bila i u znaku manjih »pomračenja«, koja su zapravo koristila i motivirala tim. Prvo se desilo u Minhenu, gde smo doživeli nezasluženi poraz. Nakon toga nismo se uspeli sastaviti protiv odličnih Nišlija i Sremaca. Drugo je došlo u našom hramu, gde nama je Javor očitao lekciju strpljenja i kontranapada (1:3). A treče je došlo u kupu na Karaburmi, ali tamo sam video pre svega pozitivne trenutke. Znam, gde smo grešili (previsoko postavljena zadnja linija), uz to smo (što se ne događa često) preokrenuli zaostatak od 0:2, ali penali su lutrija, gde bi po  nepisanom pravilu mi morali iči dalje. Ali dobro. Više sam se pribojao povreda, a te su najviše udarile našeg prvog desnog beka. Šunko si je na utakmici u Ivanjici u 5. kolu slomio nogu i na teren če se njom vratiti tek krajem februara protiv Srema, dok če njegova noga u maju-pozlatiti. Lazarević se povredio na 4 mesece u prvenstvenom meči na Karaburmi, ali na prolječe postao je onaj pravi (kad bi bio i u glavi…).

pNljjBS.jpg

Naš glavni pratilac na jesen bio je (ne) očekivan. OFK Niš je sa 100% učinkom započeo prva tri kola šampionata, onda izgubio od Zvezde i očekivao se po običaju njegov prosti pad. Ali on se nije desio. Kakva je prava slika naših ostalih rivala, tako je ostalo veliko pitanje, pošto su gubili bodove na veliko. Zbog poraza kuči očekivao sam, da če se na prolječe konačno probuditi Javor.

ItHUjxv.jpg

P6NOGvX.jpg

PRELAZNI ROK NA ZIMU 2207: RASPAD SREDINE? KOLUMBIA, IMAMO PROBLEM

OkdVVG3.jpg

Tako je izgledao naizgled odličan prelazni rok za ambiciozne Sremce, dok smo u Humskoj maštali, kako bi pokrenuli istoriju.

Dogodilo se ono, čega smo se bojali. Od leta 2207 više nečemo uživati u igrama ukrajinskog virtuoza Zajaca. Možda nitko u istoriji tog sejva u toliko kratkom periodu neče pustiti dužeg utiska kao 26-godišnjak iz Fastiva. Na jesen se pokazao kao jedini sposoban Lazarevićev partner na sredini terena, a inače neverovatan univerzalac u tom periodu na 19 utakmica upisao je 4 gole i 3 asistencije. I na žalost mogu reči, da je več njegov dolazak u Partizan bio trasiran sa poljem nesreče. Slićno kao što je raketoplan Columbia svoju sudbinu zapečatio več sletanjem, Zajčeva sudbina u Humskoj se (ako izuzmemo, da smo transfer čekali godinu dana) zapečatila sa problemima adaptacije, koji su rezultirali u period neigranja, a umesto, da bi se uspešno rešio prvi, glavna tema debate, postao je taj drugi problem. Zbog njega nije hoteo produžiti ugovora ni za koju cenu i postao je glavna zimska meta običnih europskih velikih riba. I na kraju pobedio je-Real Madrid. Nije pomoglo, što sam mu jeo iz ruke, da ostane.

yrxDqdR.jpg

Njegovu zamenu još čemo tražiti. Umesto toga, posvetili smo se pre svega skautiranju mogučih pojačanja za sledeče leto u napadu. Ali ni jedan od jedno 40 skautiranih napadača (sa filtrom, bazirajučem se na solidnom Anticipationu i brzini) nije zadovoljio mog okusa. Iz vranjske Budučnosti smo doveli 17-godišnjega Predraga Lekića, no on je još previše zelen za koji SS. Od prošlosezonskih prvotimaca dogovorili smo pozajmicu Charvata u HSV i transfer Diaza* na leto u Inter.

PRVENSTVO

BAc7Kmc.jpg

U veznom redu je krajem februara pukla nova  bomba, pošto je odlazak iz kluba zatražio i Lazarević. 28-godišnji general sredine terena na našu sreču još ima ugovor do 2210. I pošto ga smatram tako važnim za naš tim, u toku sezone sam promenuo strategiju, da nezadovoljne igrače sa ovakvim slučajem stavim na hladno. A imao sam i objektivan razlog: zanj jednostavno nemamo adekvatne zamene. Nadao sam se, da če očekivano osvojenje 74. titule zaredom promeniti njegovo mišljenje, da o osvajanju Evrope ne pričam.  Uz to, malo je falilo, da nismo izgubili i Perića. Za slovenačkog napadača je Čelsi slao neodbijajoču ponudu uz izlaznu klauzulu (zašto se ovome nisam posvetio pre?) od 22.5 milijuna eura. Na sreču u toku pregovora, Perić je od Partizana dobio odmah novi ugovor sa rekordnom izlaznom klauzulom od 290 milijuna, pa su Plavi naravno odustali.

nsjzy9b.jpg

O rezultatima u prolječnem delu neču puno pričati. Za nas je važno, da smo novu titulu osvojili več na »dan pobede«, 9. maja. Do kraja sezone imali smo još jedan slab dan, opet na Karaburmi (0:4), a ta pobeda je praktično donela odgovor na pitanje, koja četvorica če u Ligu Šampiona. Prednost Romantičara na 4. mestu (posle samo 26 kola) tad je bila skoro nedostižna-za Nišlije i-največe razočaranje sezone-Ivanjičane. Oba tima su nakon 4 kola plejofa bila bez pobede. Ko bi na početku sezone stavio, da če Javor i OFK Niš imati jednaki broj bodova? Zbog odličnih Nišlija iz borbe za top 6 ispali su tradicionalno neugodni Apatinci.

BgeL8Tm.jpg

KUP

Čekali su do 2206. prvi trofej nakon 2092. Onda su uspeli taj trofej i obraniti. OFK Niš je novi-stari pobednik Lav kupa, dok je Rad izgubio svoje drugo uzastopno finale (pre dve godine izgubili su od Javora). Trenutni ponos Niša plasirao se i u polufinale kupa UEFA, gde je na penale izgubio protiv škotskog Dunfermlina. Škoti (Rangersi su bili pobednici kupa UEFA u prošloj sezoni) su u finalu poraženi od Rome.

DX29fng.jpg

Na razcvet fudbala u Nišu priča i podatak, da čemo u narednoj sezoni u Superligi prvi put pratiti dva kluba iz trečeg največeg grada u Srbiji. I predstavljati če ga-debitant! Posle OFK Niša, Radničkog te Železničara, koji su več okusili igranje u fudbalskoj eliti u tom sejvu, to če biti premijera za najstariji fudbalski klub iz Niša – Sindjelić, pobednika Superlige u sezoni 2206/07.

EVROPA

Jedan po jedan-to je bio moto za crno-bele u novoj europskoj sezoni,  gde smo jedva čekali, da zaboravimo lanski Real Madrid. Več prva prepreka bila je ozbiljna-u poslednje vreme se protiv Porta nismo nadigrali. Ovaj put je bilo  malo drukčije, ali bilo je napeto sve do kraja (1:0, 1:0). Bila je inače to samo uvertura za možda finale pred finalom-i ponovni susret sa Belim baletom u četvrtfinalu.. Čarobnjak iz Ukrajine na Bernabeuu doneo nama je važan gol, a tamo smo imali i nešto, što lani nismo. Golmana. Uprkos minimalcu znali smo, da nas očekuje pakao kuči. Humsku je zato napunio rekordan broj gledaoca, koji pratili gladiatorski boj.

HXlX51i.jpg

Marat Simonenko je nakon probijenog našeg levog boka skoro nosom otišao u našu mrežu, a prekinut urok protiv Španaca prekinuo je njegov žestoki susjed sa druge strane granice u 74. minutu. Za 1:1 i polufinalni susret protiv prvaka Evrope-Liverpoola. Da li postoji još bolji tim od Madrižana? Jeste-Redsi su u prošlogodišnjem finalu savladali njih sa čak 4:2. Obično naša omiljena stranka na New Anfieldu je doživela šok od koga drugega nego od Novikova, međutim uz pomoč sudije stigli su do remija. Za to su »platili« u revanšu, gde je blistao naš junački duo iz finala ispred 2 godine, a Liverpool je meč završio crveniji, da više ne bi mogao biti.

F2ByExR.jpg

I naš finalni suparnik je bio Crveni- treči put u povijesti. Zvezda na trofej prvaka Evrope čeka več 144 godina. Jedini naslov u LŠ u tom sejvu osvojili su davne 2063. (kad su na putu izbacili i Partizan). Izgubili su i dva finala protiv Partizana- 2149. i 2150.

Uprkos tome, što je na četvrtfinalnom meču, slično kao Srem, izgubila igrača, Zvezda je imala u napadu još dva ubojita i eksplozivna igrača. Zvezdin strateg Mile morao je njih, a pre svega sebe, dobro psihološko spremiti na meč na San Siru: u svojoj trenerskoj karijeri protiv Partizana izgubio je sve mečeve. Ipak, Delije mu opraštaju barem to, da je več od početka sezone svoju omiljenu formaciju 3-5-2 (koja garantira borbu za opstanak) promenuo u 4-4-2.

dn3MQXY.jpg

WIjb7f1.jpg

Pošto je Zvezda u Milanu imala ulogu »domačina«, očekivali smo aktivniju igru, no od crveno-belih u prvih 45 minuta nismo videli ništa. Jednog od retkih izlazaka na protivničku polovini, baš pre isteka prvog poluvremena, iskoristili su crno-beli, i preko pola kontre i Akwuegbuja* poveli sa 1:0. Gol nije poremetio crveno-belih; nastavak su počeli poletno i več  nakon slabih pet minuta nakon lepe akcije preko Božiča rezultat je bio poravnan.

Zvezda se onda probudila, ali je zatim opet ušla u konzervativniju fazu. Uskoro je došlo novo buđenje. Slobodan udarac za Partizan dobrih 15 minuta kasnije izveo je slovenački bek-povratnik, koji je na jesen slomio nogu. Da li je bila ta noga, ne znam, ali znam samo to, što sam video-bomba iz slobodnjaka ubila je sve pajkove u mreži Zvezdinog golmana za prvi pogodak Slovenca u sezoni! Ne pogađaju desni bekovi Partizana često, u finalima LŠ, ali kad to store, golovi su nenormalni (pogledajte si report sezone 2118/19 odnosno gol u finalu te LŠ). Tek tad je Zvezda opet počela igrati; tek tad je Rodriguez imao pune ruke posla na golu crno-belih. I u fazi največe Zvezdine ofanzive, primili su  još treči, odlučujuči pogodak. Opet pola konta, u glavnoj ulozi olimpijski i europski šampion, da bi na kraju šlag na torti pobrao Ukrajinac sa lepim udarcem iz ruba kaznenog prostora, možda čak dlje, za konačnih 3:1.

UdG0sHt.jpg

tBx5yaI.jpg

Wns5Hbt.jpg

wK9RCWd.jpg

Albanac na klupi Zvezde doživeo je novi-možda najgori poraz u karijeri u večitom derbiju. Do kraja sezone sa Partizanom če u nebitnom meču u Humskoj za prvenstvene bodove odigrati 1:1 i to če biti prvi put, da nije poražen. Inače treba naglasiti još, da se 18. aprila 2207 odigrao jubilarni 900. večiti prvenstveni derbi!

lLruDFm.jpg

P A R T I Z A N   2 2 0 6 / 0 7 

rlWbLHS.jpg

O 90% tima moram, da pričam u superlativima. Novikov je imao sezonu života, pogađao glavom, nogom, iz slobodnjaka, narodnjaka. Mijajlović* je u debitantskoj sezoni u Partizanu odigrao čak 42 mečeva-najviše od svih. Spomenuo sam i ulogu bekap igrača, a kad gledam ovu sliku, moram spomeniti i učinak Bruna Burića, kojeg sam pre početka sezone več imao za višak. Prva sezona Kristića u Partizanu je uzeta sa rezervom. Rodrigues je bio apsulutni vladar Partizanove mreže i ako zaključim na podlagi te sezone, tako če i trajati, iako znam, da če se forma pre svega golmana i napadača na početku naredne sezone »resetirati«. Nešto manje sam bio zadovoljan i učinkom Sušca na kraju sezone, 29-godišnjak je nakon solidne jeseni u maju promašivao sve živo i mrtvo.

Kako napred? Da li sam si pre 3-4 godine predstavljao, da ču morati vezni red sastaviti skoro na novo?

Ali prvo-zasluženi odmor.

Edited by Sir Aleš, 13 October 2020 - 08:29 PM.

• Kruno™ likes this

Madridista

Madridista

No lajfer!

• Legenda
  • 19,174 posts
  • :julac1234

Kralju prijavljuj se, imaš rekord :D

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,133 posts

Na žalost, još sam daleko.  :crying: Ovog lika prestigla su barem još dva, Poljak (https://www.givemesp...ootball-manager) i trenutni rekorder sa neverovatne 333 sezone. (https://www.guinness...ootball-manager). 

Medjutim, i ako se desi, da bi stigao taj rekord, ne znam, da li bi ga priznali. Možda samo (ako/kad dođem do 333+), ako pronađu podatak, kad je bio sejv ustvaren (maj 2009 u stvarnosti).  Što se tiče samog profila-u toku sejva sam nakon par decenija penzionirao star profil i počeo sa novim, pa tako nemam ukupnog podatka o broju utakmica, pobeda, poraza itd.  Isto tako moj zvanični broj sati i minuta u tom sejvu je po mom mišljenju relativno nizak, pre svega zbog toga, jer kad ne igram FM-a, ne puštam ga upaljenog u pozadini, da mi broji minute u ništa, nego sejvam i izadjem. 

Inače trenutno pravim malu pauzu, trenutni mini projekat je FM 2013 sa Paok-om. Ali ne sumnjam, da če biti ovde još materiala.

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,133 posts

Još postojimo: početak sezone 2207/08

UOČI PRVE UTAKMICE U HUMSKOJ

Više od dva meseca se nije igrala sedmica, sad je Paok na čekanju. Da li če trebati WD-40? Kako kaže, »normal service resumed«. Nakon tri službena meča, Partizan je na 100% učinku. Bili su u stožeru Zvezde nestrpljivi nakon crne serije protiv Partizana u poslednje vreme, zato su se verovatno radovali rasporedu LLSL, koji je več u prvom kolu na Marakani upario večita rivala. Kad, ako ne sad? Pritisak Zvezde, sasvim suprotan način, sa kojim su se crveno-beli zoperstavili crno-belima pre tri meseca u Milanu, nije obrodio sada. Perič u prvom i Jurčič u završetku utakmice produžili su agoniju menadžera domačih Milea protiv Partizana- nula bodova na Marakani, odkad je trener. Još jedno gostovanje odrađeno je još višom pobedom, dok je u superkupu Evrope savladana Roma. A tako izgleda trenutna tabela šampionata, koja nije regularna zbog več sad mnogih odgođenih utakmica.

Ibz362q.jpg

U Humsku su na leto stigla tri velika pojačanja. Možda ove reči zvuče ludo, ali u prvom planu sam imao dovođenje jednog napadača (ofanzivca), iako jih imam u prvom timu več pet. Pogledajuči stvar detaljnjije i kroz prizmu starostne strukture i dosadašnjih predstava, vidimo, da su u top godinama samo još 2. To su 27-godišnji Domen Perič i 26-godišnji Frank Akwuegbu*, naš nigerijski Totti. Zvezda prošle sezone i najbolji ukrajinski napadač svih vremena (102 nastupa, 70 golova), Andrej Novikov je ušao u svoju 33. godinu, ugovor mu isteče sledečeg leta i neče biti produžen. Andjelko Sušac (29) je suviše nekonstantan, a isto važi i za 26-godišnjeg Miloša Savića. Iako u prosjeku zabija još manje golova od Hrvata, Savić kao jedni od manjine srpskih igrača mora ostati u Partizanu, ako ne zbog drugog, zbog kvote HG igrača za LŠ. Zato je od svih otpao baš Sušac, koji je več slan na pozajmicu u HSV, dok je nov član crno-belih nekadašnji član Krila Sovjetov, Jevgenij Losev, koji je Bački zabio dvaput.

5VNG3mh.jpg

Naredna dva igrača u stvari nismo trebali. Ali kad ti na skaut report skrinu briljiraju leva krila, iako jih ne trebaš… Miroslav Jurčič je dobio konkurenta, sunarodnjaka iz Segeste Želimira Kosa, koji je doveden na krilima uspeha hrvatskih mladih reprezentacija u21 i u19, koji su obe u istoj godini pokorile Evropu. Kos je bio dio u21 tima, ali je odigrao samo jedan meč zbog povrede. Trečeg igrača i nismo trebali. Međutim Ivan Lazarević, kao najjači obrambeni vezni, je tiha mina, koja traži novi izazov i želi napustiti klub, ali za sad mu to »nije uspelo«. Maksimović je doveden iz OFK Beograda. To znači, da smo se još za jednu sezonu odrekli Riveri, kojeg smo slali u ambiciozan OFK Niš.

9PNg3NC.jpg

Veliki rivali su poslovali na veliko međusobno, što je rezultiralo i u tenzije, pre svega u taboru OFK-a i Zvezde: 

WXD6fZk.jpg

arHybja.jpg

IhiIcC6.jpg

Dok u toku pisanja postoje zanimljive razlike u balansiranosti svakog od tima. Tako Srem OPET nije doveo nijednog napadača, u tom trenutku mu je samo jedan zdrav od trojice. Tim Javora ima u sastavu samo dva klasična centralna vezista, dok jih recimo Zvezda ima četiri uz i četiri klasična napadača…

qr5mliE.jpg

Navijači Partizana su dugo čekali, tek 2.9. če prvi put u šampionatu gledati svoj tim protiv Srema, a tom meču, ako neče biti odgođenja, sledi još paket trojice utakmica-Basel u LŠ, OFK Beograd i Novi Sad. Youth intejk 2207 po mnenju asistenta obeležio je ukrajinski, a ja mislim drukčije i mislim, da če se bolje razviti nigerijski branič.

81JBbjP.jpg

dNlvBHj.jpg

• Kruno™ likes this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,133 posts

Partizanova sezona 2207/08

Konačni poredak skoro kao iz učbenika; sezona u znaku Lazarevićeve kislo-slatke sapunice i nastavka Zvezdine crne (ili ako očete crvene) serije protiv Partizana

JESEN 2207: NA KRILIMA PERIČA I LAZAREVIĆA; NEREGULARNA LIGA ŠAMPIONA

Sezonu 2207/08 možemo nazvati i sezonu bez velikih iznenađenja, ako izuzmemo individualnu eksploziju Partizanovog defanzivnog veznjaka, o koji čemo još pričati. O domači tituli nikad nije bilo dileme. Parni valjak je u šampionatu na krilima praktično jedinog raspoloženog napadača Periča nanizao osam pobeda u nizu. Crno-belima je koliko toliko uspela slediti i Zvezda (6-0-2), ispred koje crno-beli još nisu uspeli stvoriti neke psihološko ohrabrujuče prednosti. Nadu za četu Juliana Milea su djelomično značila dva neočekivana neuspeha Partizana na gostovanjima: prvo su odali bod kod slabijeg tima iz Niša, a onda upisali prvi poraz u Novom Sadu. Crveno-beli su se tad približali na -4, ali su na zimski odmor otišli ponovo na minus sedam pošto su u drugom večitom derbiju-uz dobru, na trenutke bolju igru od Partizana-poraženi sa realno gledano previsokih 1:4 i time nastavili sa negativnim  kompleksom večitih derbija otkad je na klupi Zvezde albanska ikona, koja je par dana nakon derbija »slavila« 50. rođendan.

Unatoč rezultatskim uspesima, u redovima serijskog srpskog šampiona videle su se neke pomanjkljivosti. Na čak devet navrata crno-beli u prvih 45 minuta nisu zabili gol. Domen Perič (10 golova na polusezoni) bio je jedini koliko toliko raspoloženi centarfor, ostali ofanzivci mu za sad nisu sledili.Na levom krilu se istekao Kos (dvostruki broj asistencija), dok je iz Slovenca prvi muž jeseni predstavljao 29-godišnji, inače obrambeni vezni Dragan Lazarević, koji ne samo, da je nenormalno pogađao, nego je i asistirao. Svoj dio posla za sad obavila je i zadnja linija. Više smo očekivali od Schucha, Savića, dok smo za Novikova (za kojeg se očekivalo, da na leto napusti crno-bele) očekivali pad. Ali vratimo se ka Lazareviću, koji se upravo nakon poraza u Novom Sadu prelevio od čoveka, željnog napustiti klub, do čoveka, koji se predomislio i potpisao novi ugovor sa astronomskom platom od 300k na mesec. To je bio zame osobno  naj događaj jeseni.Bruno Burić, krilni napadač, koji se sa njim na početku sezone posvađao na treningu, tako se još tvrdnije zasidrao kao – član rezervnog tima.

AyPcN9d.jpg

Izuzevši turneju u Japanu i Lav kup, jesen 2207 je zaznamovao neviđen osip reprezentativnih igrača u Ligi Šampiona zbog kvalifikacija za EP, koje su se igrale u skoro isto vreme. Mislim, da se tako nešto desilo prvi put. Do sad sam kad pričao o utakmicama superkupa Evrope, koji se igrao u godinama pre EP-a; pričao sam o slučajevima, kad su Partizanovi Južnoamerikanci propuštali mečeve LŠ zbog kvalifikacija za SP. No u toj sezoni su dugačke kvalifikacije za Euro Partizanu čak tri puta u grupni fazi oduzele skoro sve reprezentativce. To se najbolje osetilo u meču u Istanbulu, gde smo bili prisiljeni igrati sa najmanje dva igrača iz u19 tima (Nešković*,  Milenović*), išlo je tamo sve naopako i zbog isključenja Vukoviča, dok se drugi golman Kristić povredio i na golu je debitirao 17-godišnji Alvarez. Poraz od 1:4 nije nikakvo iznenađenje.

CdCubry.jpg

PROLJEČE 2208

Gak6ULC.jpg

Zimski transfer period  su zaznamovali OFK Niš i Zvezda. Nišlije su za 11.5 milijona doveli štopera iz Srema i porušili klupski rekord, dok su naši največi rivali brojno več lepo selekcioniran tim dopunili još sa jednim napadačem, isto iz Srema. Julian Mile je tad još valjao za pravi trenerski izbor, dok sam se tad pitao, kako če Srem praktično bez napadača dogurati do 4. mesta.

Period do kraja rednog dela ipak su zaznamovale neke promene. Naša prednost ispred Zvezde ostala je nepromenjena, a glavna karakteristika tima jeste bila pad koncentracije u odbrani, dok je napad uz Periča počeo dopunjavati na jesen slab Savić, još za pola klase bolji Lazarević te slovačko krilo Mesaroš. Pala je i forma golmana. Tri primljena gola od Apatinaca i zaslužen poraz u Ivanjici naterale su me na misao, da rotacija štopera i nije dobra ideja, ali šta kad ni sad ne znam baš, koji je prvi duel. Upravo pobeda nad nama je preporodila Javor; Ivanjičani su onda upisali još dve pobede u nizu. Neočekivano efikasni postali su i Sremci, a sve to na rovaš OFK Beograda. Romantičare je slaba forma kraj marta možda neočekivano oddaljila od top 4, dok su poslednje mesto u top 6 očekivano ili ne, zauzele Nišlije.

LLSL: MILEOV KOMPLEKS OD PARTIZANA

Romantičari su i na kraju ostali bez Lige Šampiona, no ono što više brine jeste, da imaju barem tri igrača visoko na moji skauting listi. To nije toliko lepa vest za nas (pošto se trudim, da ne oslabim rivale), nego postoji velika mogučnost, da sva trojica (WNT znak) ode u inozemstvo. Javor i Srem su zadržali mesto u top 4. A posebno mesto u priči poslednjeg dela sezona zauzima Zvezda, ko kojoj bi težko napisali ambivalentniji utisak.

rcxBlHR.jpg

Četa Juliana Milea je drugu sezonu zaredom završila kao vicešampion, na kraju kao ubedljivi vicešampion ali sa lepotnom greškom i neslavnom gol razlikom. Predstavama u završnici sezone i najvernim Delijam se postavilo pitanje, dali je Mile pravi izbor za budučnost. Pet pobeda i pet poraza, ali ti porazi su bili milo rečeno sramotni: 0:4 u Nišu (uz 4:4 par nedelja tamo), dok su domači večiti derbi 29. kola dočekali sa popotnicom od 0:3 u Ivanjici i 0:3 u Karaburmi! »Mizerija« na Ljutici Bogdana je bila tako velika, da se Mile odlučio protiv Partizana prvi put upotrebiti formaciju 3-5-2, ali ni to nije pomoglo (0:3) i da bi bila tragedija još veča, time je Partizan i zvanično potvrdio 75. titulu zaredom.

Dali uopče treba spomenuti i rezultat trečeg večitog derbija u Humskoj (0:4)? Mileova statistika večitih derbija u svim takmičenjima odkad je trener Zvezde (od aprila prošle godine): 10 utakmica, 1 remi, 9 poraza uz gol razliku 6:26!

L2Hqnhj.jpg

LAV KUP

Bilo je i do žreba, ali kad se ga osvoji, uvek je lepo. U finalu protiv Srema presudio je ove sezone ne tako efikasni Nigerijac*, koji je tako na najlepši način zaboravio katastrofalno učešče na afričkom šampionatu u februaru.

3Eyoyzf.jpg

LIGA ŠAMPIONA

Realna slika Partizana se pokazala u nastavku, eliminacijom PSG-a, kojoj je sledila jedna od fudbalskih klasika sa Bayernom. U Humskoj su Bavarci 90 minuta spavali, a u 91. udarili prvi put-uspešno, nakon izgubljene lopte na sredini terena i pola kontre uspeli zabiti gol nade. Gol, koji psihološko znači puno. Gol, koji je u međuvremenu poremetio crno-bele, koji su kuči izgubili dva boda od Niša, a ta nervoza očigledno je trajala čitavo prvo poluvreme meča u Minhenu, u kojem se Partizan snašao u zaostatku od 0:2. Moj moto, da je treba prvo igrače smiriti a tek onda usmeriti, se izkazao kao pravi. Senegalac Fall postigao je svoj najbitniji pogodak u karijeri, koji nas je odneo u produžetke, gde su nas u polufinale dovele dve zlatne zamene Vuković (od 106.) odnosno Savić več od pre i potpuni preokret na Allianz Areni 3:2 je značio polufinalni duel sa Interom. Sa timom, sa kojom se nismo sreli več 16 godina, od čuvenog finala LŠ, koji je odlučio Kalinić; ali sadašnjost je donela činjenicu, da u redovima Nerazzurra igra verovatno  najdraži igrač tog sejva ikad, škotski napadač Neil Lister, za kojeg je Inter Čelsiju platio (za FM 2007 neverovatnih) 71 milijuna eura. Protiv njih je konačno proradila odbrana; duel se odlučio u revanšu, a novi milanski velikan nas je čekao  na Bernabeuu.

Finale protiv Milana dočekali smo sa trojicom problema. Prvi je bio ta, da jedan od junaka San Sira 2207, desni bek Šunko, nije bio 100% spreman; drugi-da je Lazarević početkom maja neočekivano opet zatražio transfer. Da bi ohranio njegov moral i moral tima, obečao sam mu, da če otiči na kraju sezone, ali unatoč tome, jednom se nije pokazao na treningu i dobio je zasluženu kaznu. Iako je bio njegov moral odličan, recimo nisam ga stavio u finale Lav kupa, dok je svejedno u finalu LŠ dobio priliku, zajedno sa Fallom. Treči problem je nedostatak štopera Stanića zbog kartona.

7gGwobP.jpg

Manko koncentracije u odbrani i sterilni napad na žalost odlučili su finale 2208, gde smo par minuta pre kraja uspeli doči u produžetke pogotkom ukrajinskog štopera Terenske nadmoči nismo uspeli iskoristiti i to platili kaznom. Minut pre kraja drugog produžetka je naš prvi golman Rodrigues, inače srpski reprezentativac, nakon kornera rosso-nera zaplivao u prazno i poklonio pogodak odluke Talijanima, koji slave prvi naslov prvaka Evrope posle 45 godina.

a1nR3e7.jpg

9ULcNT8.jpg

Zvezdu je u osmini finala eliminirao Liverpool, a Sremce u narednoj fazi Milan. OFK Beograd je takmičenje nastavio u kupu UEFA, gde je stigao do četvrtfinala (Lille).

UTAKMICE U 2208:

dHWNg72.jpg

dYwtZo2.jpg

Analiza tima sezone 2207/08:

x2Iz7tF.jpg

Plus: Najbolja predstava nekog veznog igrača u poslednjih par decenija; ali igrača, koji če skoro sigurno na leto napustiti Partizan. Njegov najčešči partner u vezi Fall isto tako imao je najbolju sezonu u karijeri.  Kos i Mesaroš su bili prvi neprikosnoveni na krilima. Do dvostruke brojke golova su došli još Akwa* i Savić, od kojih se možda očekuje koji gol više.

Minus: Ko je kriv, da je odbrana tako pala u drugoj polovini sezone? Sa obzirom na prosječne ocene, moglo bi se brzo zaključiti- golmani. Od četiri štopera u minus kvalitetu možda izstopa Rodić, ali i njega je bezmisleno kriviti. Na Rodriguesa sam računao kao broj 1, i kad je Brazilac grešio (barem za dva gola u sezoni je direktan krivac). Kristić je bio solidan kao rotacija, ali za moj okus je primio previše, a impresioniran nisam bio ni Pavlovom, koji je dobio par prilika (celu prošlu sezonu ni jedne).

Rezerve su i u napadu. Losev nije odigrao ništa posebno, što me nateralo na ideju, da Novikovu, koji se u par navrata finiša sezone izkazao, produžimo ugovor i da popravim grešku, pošto sam ga u prolječnem delu sezone izbrisao iz registracije za LŠ i vanj stavio na zimu došlog Litvanca. Koji je pokazao još manje od Rusa. To smatram za veči »problem« nego odlazak Lazarevića: potencial Maksimovića je ogroman, a u vezi če u sledečoj sezoni-to je sad več zvanično-konačno dobiti priliku čileanska mašina Rivera, kojoj na leto isteče pozajmica u OFK Nišu.

Edited by Sir Aleš, 29 September 2020 - 06:40 PM.

• Debeli Ronaldo and Kruno™ like this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,133 posts

EURO 2208: UDARAC ZAPADA

9seWaUC.jpg

Maratonske kvalifikacije su inače golovima sterilni alpski Euro osiromašile za žrtve guste konkurencije. Bez aktualnih šampiona Ukrajinaca, ali i bez dvojice velesila, Španije i Engleske. No, zapadna Evropa je uzvratila udarac. Ako se mentalno vratimo na početak 21. veka i kao okvir za top 5 liga uzmemo tadašnje zemlje petice, rečičemo, da smo prvi put nakon 2156. (Engleska-Francuska) pratili finale teške kategorije. Moussa Larrieu je osim toga, da je slaba dva meseca pre u dresu Milana presudio Partizanu, sad presudio i Azzurrima, koji su izgubili drugo finale zaredom: za četiri godine biče tačno 200 godina od njihovog poslednjeg naslova prvaka Evrope. Dok su se na drugoj strani trikolori sa sedmim tovrstnim naslovom (prvim nakon 32 godina) izjednačili sa Srbijom, koje su na penale izbacili u četvrtfinalu. Taj poraz je značio kraj za Fahrudina Jevdijevića, kojeg je na mestu selektora zamenio Milan Grabež, inače eks trener Radnika Stari Tamiš (!). Čast našeg regiona je neko vreme vratila i Hrvatska, koja je četvrtfinale obezbedila pobedom u 3. kolu protiv Danaca, ali je zatim doživela neočekivanu ledenu prhu od Portugalaca, koji su brojili do pet.

Sezona 2208/09, sezona udarca Halijeve komete i pada Rima

POSLE 75 GODINA KRAJ NIKAD VIĐENE DOMINACIJE

Gq6R6Qi.jpg

Četvrta sremska titula i prva posle 129 godina

Transfer period u Srbiji zaznamovala je neobična »izmena« igrača OFK Beograda i Srema: čak tri Romantičara su na leto 2208 obukla crno-beli dres, dok je u suprotni pravac otišla dvojica Sremaca. U SM inače još jedna pjaca bez novodošlih centarfora, ali jim je dobra stvar ta, da razvijaju na toj poziciji barem dva igrača vlastite škole. Javorovi posli nisu za spomenuti, dok je Zvezda bila još konzervativnija- 0 pojačanja.

Zvanično nula pojačanja imali smo i u Humskoj, ali u praksi imali smo jednog. Čileanski vezist Sergio Rivera je nakon šest godina razvoja i pozajmica konačno dobio priliku u prvom timu. Inače ofanzivni veznjak ima i solidne defanzivne atribute, koji če nama trebati posle odlaska Lazarevića u Valenciu. Za suradnju smo zahvalili i Sušcu, dok treba od ukupno čak 22 višaka naglasiti još odlazak štopera Veselinovića*, dugo godina projektiranog naslednika legendarnog Reška. Sad več 26-godišnjak prave prilike u Humskoj nije dobivao i njegova sledeča destinacija je ruski Cska.

LIGA

Jesen je bila skoro copy-paste prošle. Znali smo, da u napadu NEČEMO biti bolji, zato nama je niz utakmica bez primljenih golova dobro služio. Na početku smo postigli lepe pobede na Marakani i na Karaburmi i sve je ličilo na novu šetnju do titule.

Onda je došao niz od tri utakmice bez postignutog gola, izuzemši LŠ smo doživeli dva debakla protiv Spartaka i Apatinaca. U Subotici treba naglasiti i do sad neviđene vremenske uslove: prvi put u tom sejvu video sam broj 40 stupnjeva Celzija. U sedmom kolu je čelo tabele preuzeo Srem-zapamtite taj podatak.

Višestruke povrede napadača su nama pretile do kraja sezone. U  neko vreme igrali smo bez Periča (koji se povredio najmanje u tri navrata), Akwuegbuja* i Loseva. Njihovo breme su nekad odlično, ali ne dovoljno konstantno preuzeli Savić i Novikov, ali slednji pre svega u LŠ. Da li se nedostatak Lazarevića toliko poznao? Povrede su u bitno vreme »ubile« i naše najbolje desno krilo Mesaroša. Možda se sve to u kojim sezonama ne bi poznalo, međutim u toj sezoni osetio samo nešto neobično. Kad kuči izgubiš dva boda protiv Djerdapa, kad postigneš samo jedan gol protiv Novog Sada i Loznice (=trojice najslabijih timova u ligi); i kad pored toga Srem nije popuštao, onda znaš, da si pod pritiskom.

I kad smo u 11 kolu došli na megdan vodilnom timu lige, koji nama je bežao na plus 5 i bio bez poraza, bio je to za nas doktorat jeseni. Doktorat, kojeg smo, tad se činilo, uspešno prošli-nakon izuzetnog preokreta odneli smo sva tri boda! No, Sremce taj poraz nije poremetio i ušli su u novi pobednički niz; a mi smo nastavili našeg. Sa strpljenjem smo čekali, kad če Sremci, koji su celu sezonu igrali sa samo dva-tri sposobna, ali ZDRAVA napadača; popustiti. To se nije desilo, naprotiv. Kad smo u Ivanjici izgubili več dobijeni meč (1:2, preokret za 3 min), bilo je jasno, da če Srem postati prvak jeseni.

BjZRyR3.jpg

Jeseni, koju je pored Srema i Partizana obeležio i OFK Beograd, koji je na 3. mestu imao veliku prednost ispred preostala dva rivala. Crvenu Zvezdu smo u Humskoj u večitom derbiju (rekord posete) ponovo nakantali na znani način: počeli su dobro, zapravili par prilika i onda platili kaznu za to. Julian Mile je imao iz dana u dan više suparnika- izgubio je SVE velike derbije (Partizan, Srem 2:4, OFK, Javor) jeseni.

ca7B7pT.jpg

SefW1U6.jpg

ZIMA 2209

Iako smo znali, da če biti naša največja prolječna pojačanja zdravi Perič i Akwuegbu* te djelomično Losev, u Partizanu smu znali, da tom triu treba pridodati barem još jednog centarfora. Savić nije igrač za 20+ golova, Novikov je i zvanično u zalasku karijere, tok smo od Timinskasa u odnosu na njegove atribute očekivali mnogo više, ali ga FM 2007 ME bez obzira na njegove tehnikalije kažnjava zbog toga jer nije dovoljno brz. Tako se bojim, da polako dolazimo u več poznati period u Partizanu, gde če nama za koju godinu-dve trebati par prelaznih rokova, da nađemo 3-4 napadača, za koje se barem malo može predviđati, da če konstantno zabijati. U tom trenutku takav je jedino Perič, ali su njega več tri puta na jesen zadobile povrede. Još jedan Litvanac? Videčemo. Kao u posmeh nama: Srem je celu jesen odigrao sa samo dva napadača (zdrava), koji su zajedno postigli 34 golova.

No, više sam oduševljen i zanj skoro, da znam, da če biti zver: naša politika se od Južne Amerike preusmerila u Afriku, gde smo dobili pojačanje u veznom redu. Samo nepoučeni nisu primetili nedostatak Lazarevića, dok Maksimović kao njegova kopija, do sad nije pokazao skoro ništa. Kao buduče pojačanje smatram i naše dete Neška Milenovića (AMRC)*, pošto se zanj počeo zainteresovati Srem, sad znam, da če možda biti nova »zvezda« sad veoma zauzete pozicije MR.

PROLJEČE: LOV ZA SREMCIMA

Djerdapu smo vratili milo za drago, ali smo to platili povredom Akweugbuja* za dva meseca. Komenan je u veznom redu odmah  upozorio nase: kao PPM ima, da voli pucati dugačke slobodnjake, i to radi odlično. Ne pričam o golovima (jedan ili dva je zabio tako), nego o tome, da sa njima pravi i prilike sa odbitim loptama.

grMK0um.jpg

Sremci su odali dva boda na Karaburmi (0:0). Opet šansa za nas, ali u smo u dva domača meča u razmaku tri dana ostali bez pobede. Onda je u napadu proradio duo Perić-Savič. U poslednjem kolu rednog dela je u Humskoj pao Srem sa 3:0 i time smo jima došli na samo bod razlike razmaka. Sa uverenjem, da ako nije išlo na jesen; ako jih nismo slomili u drugom delu; da če se to desiti u zaključku. Sa bezobraznim mišljenjem: trebala je samo jedna povreda jednog od njihovih super napadača, ili Litvanca ili Albanca, pa bi imali autoput do naslova.

1G67hej.jpg

Umesto toga sledile su nove povrede: Mesaroš je iz europskog duela zadobio povredu do kraja sezone, a ostali smo i bez prvog golmana Rodriguesa. To je onaj momak, koji je u prošlom finalu LŠ svojom greškom poklonio gol Milanu i bio je spreman, da napravi sve, da bi se otkupio zanj. U toj sezoni je (osim greške protiv Fiorentine) branio odlično, ali sam svejedno mislio, da imamo u Kristiću i Pavlovu adekvatne zamene…

Podatak, da smo u poslednjih deset ligaških kola primili za naše standarde sramotnih 16 golova, priča za sebe. U 23. kolu smo gostili Zvezdu i Milea, koji je bio pod strahotnim pritiskom uprave. Poraz kod nas bi ga, to je bilo tad zvanično, koštao posla. Šta je radio do sad, kakve psihološke prijeme je do sad imao, to nije bilo važno; važno je samo ono, šta si sad, u tom trenutku. Zvezda je usred Humske u 16 minuta zabila tri gola i u 59. minutu vodila 3:0. Partizanu je trebalo slabih 20, da izid poravna; ni novo vodstvo Zvezde jima nije bilo dovoljno za pobedu!

aH5Xvgl.jpg

Normalno bi se pričalo o zlatnom« vrednom bodu, ali Sremci su savladali Niš sa 4:0 i otišli na +3 i to pre derbija u Sremskoj Mitrovici. Tamo je Kristić ponovo popio 4 komada i sad je situacija postala smrtno resna (-6). Osam kola pre kraja na vidiku je bilo ono, što se nikako nije moglo pretpostavljati pre početka sezone. A udaraca još nije bilo kraj; u sledečem koli Srem slavi na Karaburmi, dok smo mi odigrali 1:1 protiv Niša- i to je bio zaista vredan zlatni bod, buduči, da su gosti sedam minut pre kraja promašili penal! -8.

U narednom kolu su oba tima pobedili, a za nas je možda došla spasilna biljka.

ONKvHqi.jpg

U 27. kolu Zvezda-Srem 2:0, a nas je naredni dan čekalo gostovanje u Ivanjici. Posle vodstva u 25. minutu i Rajićevog isključenja u 41. imali smo sve preduslove za tri boda, ali smo se u nastavku promenili u magarce i na slični način kao na jesen došli iz trice u nulu. Sremci su prvi put došli u mini krizu, ali mi smo oni, koji nismo obavili svog zadatka. To nama se ipak desilo u 28. kolu. Srem je u Nišu izgubio drugi put zaredom (2:4), dok smo mi sa predstavom karijere Pavlova na golu i raskošnim talentom Komenana (2 gola) pre 29. kola; pre derbija u Humskoj, Sremcima došli na -5 razlike. Sad ili nikad.

xlva2xQ.jpg

Umesto toga doživeli smo poslednji žebelj u krstu. Povratnik Akweugbu* je postigao gol za vodstvo, kojeg je dvojica Sremaca poništila. Za pobedu od 2:1 i sad skoro nije bilo dileme. Tri kola pre kraja Sremci su imali +8. Naslov bi eventuelno mogli slaviti več u sledečem kolu kuči protiv OFK Beograda, i to se i desilo.

Helijeva kometa pre 75 godina videla je naslovJavora, onda je nestala; čitavo to vreme Partizan je dominirao ligom, uzevši 75 titula zaredom. Onda se Heli vratio i video četvrti sremski naslov i prvi posle 129 godina. Na krilima Cesnauskisa (29) i Albanca sa nečitljivim prezimenom (23); očigledno su Litvanci slab omen za crno-bele. U poslednjem sremskom naslovu u 2080. briljirao je njihov litvanski golman; Cesnauskisa je Partizanovo skautsko oko začuda promašilo (pre Srema igrao je u Partizanovoj filijali Sigmi Olomuc), dok su Litvanci kod Partizana više promašaj nego kvalitet…

z3qOykS.jpg

Jedina stvar, koja je Partizanu na kraju donela smeh na lice, bila je eliminacija Zvezde iz mesta, koje vode u Ligu Šampiona. Do kraja smo pratili najdramatičniju borbu za 4. mesto, u kojoj je učestvovala sva preostala trojica. Kratku su potegnuli Javor (0:4 u Humskoj) Zvezda, koju je iz LŠ izbacio gol u 93. minutu kod Srema, a istorijske kvalifikacije za LŠ prvi put u istoriji igrače OFK Niš, koji je bio sa 2:0 bolji od Romantičara. Ti su imali toliku prednost ispred rivala nakon rednog dela, da su i sa čak sedam poraza u deset utakmica »ubedljivo« ostali treči.

LAV KUP

My8291s.jpg

Iako jedini trofej u sezoni, zame je to osobno pirova pobeda.

EVROPA

sgVGqr7.jpg

Silvio Kalinić se vratio u Humsku- kao dio stručnog štaba hrvatskog prvaka Rijeke. RIjeka je bila hit prvog dela, prvo pobedivši Juventus, a onda odigravši 0:0 u Beogradu. Partizan je neobičnih 0:0 igrao i protiv Lyona, te posle stvari postavio na svoje mesto pobedama i remijem u Torinu. A Rijeka je na kraju ostala bez evropskog prolječa. Fiorentina je ubedljivo eliminirana u osmini finala (2:1, 3:1), dok preko Porta (2:1, 0:2) nije išlo, presudio je primljen gol i pre svega nervoza i slaba forma Kristića na golu.

Presežak u Evropi ostvarili su samo Apatinci, plasiravši se u polufinale kupa UEFA, gde su eliminirani od finalista Seville. U LŠ je Zvezdu u 1/8 finala eliminirala Barsa; Javor je eliminirao Man Utd i u narednoj fazi ispao od Reala, dok su Sremci iz Evrope ispali več na jesen. I ako ste mislili, da je 129 godina čekanja od jednog do drugog domačeg naslova dugo: naslov europskog prvaka 2209 osvojila je Barsa sa Sušcem, koja je na to čekala- 199 godina!

OQswUcR.jpg

T I M     2 2 0 8 / 2 2 0 9 

VWsrAGG.jpg

Teško je biti pametan. Skoro isti tim kao prošle sezone se upisao u istoriju-na negativni način. Glavne rezerve vidim prvo u golmanima. Kad nije branio Rodrigues, naša odbrana se raspala. Analize štopera pričaju o tome, da je Kalašnikov napravio 6 grešaka, od toga su 4 bile kobne za gol, ali je Ukrajinac svejedno bio prvi muž odbrane, sa čak 9 naslova naj igrača utakmice. Stanić je napravio grešku više, ali samo jedna je bila kriva za gol, istu statistiku ima i Mijajlović. U toj sezoni na DR-u malo je podbacio Šunko, zbog toga je više igrao Vuković. Vezni red i krila (leva više od desne) su najbolji dio tima, sa manje oscilacije. Centralni vezni red je sa dolaskom RIvere i pre svega Komenana dobio neverovatan raspon kvaliteta, dok je Maksimović več drugi sezonu zaredom bio veoma rezerviran.

Opet ču jamrati: napad, napad. Oba Litvanaca za sad nisu pokazala ništa i treba če nama opet ozbiljan, možda i manualan skauting. Sremci se nama smiju, oni su kralji racionalnosti u napadu. Upravo zbog napadačkog dela polako izgubljam volju za igranjem i moraču malo napuniti baterije. Ne želim si perioda gomilanja napadača, bitan je i link sa klubom, nekako sam dobio osečaj, da između nekih »pojačanja« i navijača nije bio kemije.

Šta znači ta sezona zame osobno? Tužnu vest, da je kraj snova o »100 titula zaredom« te spoznanje, da smo posle toliko dominacije sad praktično na nuli. Biče potrebno puno napora, da se nastavi dalje. Kao pozitivnu smatram barem činjenicu, da smo »izgubili« od boljeg. Srem u toj sezoni nije imao sreče, bio je prosto-dominantan. Na kraju je prešao broj 70 bodova i njegova prednost od plus 9 bila je največa baš na kraju šampionata.  Interesantno je, da je Srem time obeležio drugu sremsku istorijsku deceniju. Kao prvo smatramo onu između 2070 i 2080; to su godine prve i treče sremske titule, kojoj je u međuvremenu sledila i druga u 2073. Pre osam godina je Srem otvorio ne samo deceniju, nego čitav 23. vek osvojivši prvi evropski trofej; cilj, za kojeg nikad nismo mislili, da če ga dostiči. A prvu deceniju 23. veka zaključio je još večim »čudom«.

Čudom, kojeg je dominacija pretvorila u stvarstvo.

Edited by Sir Aleš, 12 October 2020 - 05:50 PM.

• Debeli Ronaldo and Kruno™ like this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,133 posts

Sezona 2209/10

wJSeMB7.jpg

UZ KALAŠNIKOVA  SVE JE LAKŠE: PONOVO DOBAR DAN SRBIJI I EVROPI

Uprkos gubitku, Sremci pokazali karakter; Javor ga jeste u borbi za LŠ; pad Hajduka i (ponovno) stagniranje večitog rivala; slovo najboljeg ukrajinskeg napadača svih vremena

KOLIKO GLAVA JE PALO U PRELAZNOM ROKU 2209?

Malo. Zapravo za klub, koji je nakon tri četvrt stolječa izgubio domaču titulu, može se reči, da je u novu sezonu ušao sa nepromenjenim timom. Od poznatih igrača (ukupno je bilo odlazaka 15) su klub napustili: a) Lazar Djokić (AMRC), koji se nakon osam godina »vrača« u OFK Niš; gde su ga crno-beli nakn dovođenja iz Novog Sada poslali na pozajmicu;  B) Pavel Charvat (AMC), češki vezista, koji je več par godina na stranačkom tiru (Werder). te c) Bruno Burić, koji se vrača u Dinamo Zagreb. Vezista Veljka Andrića* (MC, 24 g.) ne znate; ide za produkt naše škole sa ni sekunda provedenega u crno-belom dresu, ali možda čemo čuti više za njega u sledečim sezonama,pošto je momak prešao u redove največeg rivala, Zvezde.

Porez su možda platili samo dva igrača. Anthony Kristić, golman broj 2, je slan u rezerve, a od tamo je početak sezone kao rezerva započeo bugarski »talent« Kiril Pavlov. Iz Teleoptika smo nakon par godina pozajmica u prvi tim stavili beka Srdjana Dimitrijevića, u rezerve se preselio Garmašev, koji je ruku na srce bio jedan od solidnijih braniča u proteklih par godina, ali iracionalnost radi svoj posao…  U Teleoptiku smo pustili i Timinskasa, a tamo če biti mesto za još barem jednog od napadača; pošto se nalazimo u periodu gomilanja napadača- na leto smo opet otišli u Afriku i doveli ganskog centarfora. Do kraja sezone o njem, osim, da je odlučio meč u kupu protiv Sloge, nečete čuti.

c1nRuim.jpg

Prošlog leta sam zaboravio staviti SS youth intejka, verovatno zbog toga, jer je prvi »pik« bio golman sa slabim Aerial ability. Ovog leta nisam- taj štoper je po proceni asistenta najbolji pik generacije, a treba naglasiti i prvi dolazak bilo kojeg južno korejskog igrača! Za njegovo stvaranje u YI 2209 ima naravno najviše zasluga jedan od skautova Kim Jung-Woon.

Kako su poslovali naši rivali? (uključivši samo zanimljivije transfere)

SREM: posle samo jedne sezone pošto su ga doveli iz Karaburme, ofanzivni bek Boško Cerović je za 30.5 mil. prodat šampionu Evrope Barsi, dok su dovedeni nekad odlični napadač Zvezde Nenad Božić, iz tamo i AMC Stefan Stojanović, dok je iz ruskog CSKA stigao – nekadašnje dete Partizana, štoper Andrija Veselinović*!

ZVEZDA: glavne gubitke smo spomenuli, dovedena je četvorica igrača, svi (!) bez obeštećenja i po mojem mišljenju sa ne dovoljno kvaliteta; uz Veljka Andrića* neka spomenemo još jednog našeg igrača, kojeg smo doveli iz Dobanovaca i  nije dobio ni jedne prilike kod nas: napadača Predraga Lekića.

JAVOR: Petorica pojačanja, miks Srbije i Istočne Evrope; ja se osobno najviše plašim napadača Stosića (ex Mladost), koji če morati nadomestiti eksplozivnog Priščana (Real Madrid).

OFK BEOGRAD: Šteta trošiti reči, doveden samo štoper Borca; kostur tima od prošle sezone je ohranjen.

PRVENSTVO – JESEN

Tabela na jesen postala je realna baš na kraju: crno-beli smo zbog odgođenih utakmica skoro celu jeseni bili na zaostatku utakmice ili dve. Početak šampionata bio je inače u znaku dvojice velikih povreda napadača rivala, Sremovog Bytyqja (2 meseca) te Zvezdinog  Stanića za pola godine u susretu protiv Javora (2:3). Kod nas jesen je bila večinoma topla sa tri hladna tuša: kod Srema, tad veoma vruče Kule te tad još jednom zakletog Javora. Baš Hajduk iz Kule, novi stari novajlija iz Prve lige, predstavljao je hit jeseni, provevši veči dio le-te na vodečem mestu tabele!

Kad imate za glavnog pretendenta za naslov tim, za kojeg to nitko nije očekivao, treba se pitati, gde zapravo su vaši glavni rivali gubili bodove? Odgovor-svi su bili nekonstantni. Več u prvom delu jeseni otpali su glavno razočaranje prošle sezone Javor i Zvezda, koji su uvek bili na ivici čak plasmana u top 6. Dok su Sremci, aktualni šampioni, u drugom delu jeseni doživeli to, što smo od njih očekivali več par godina nazad. Uz individualne povrede napadača, Božić (iznenađujuče) nije mogao sve sam, ali za šampione neke zemlje je prosto neverovatno, da su ušli u niz od osam vezanih utakmica  bez postugnutog gola! U poslednjem jesenskom kolu su kod nas doživeli blamažu, a samo promašeni penal je falio, da nisu primili petarde. »Hajlajt« jeseni je bio prvi večiti derbi sezone, koji se igrao u Humskoj na Partizanov rodjendan. Puno golova pada u poslednje vreme, i ni ta utakmica nije bila izuzetak; Partizan je kao obično pobedio (3:2), ali je, bez obzira na derbi, iznenadila grubost igrača, zbog koje je polusezonu završio još jedan od ubojitih napadača crveno-belih, koji je polomio nogu.

iEwUiZn.jpg

Glavne zvezde Partizana na jesen-svako u svom redu: Perič (11 golova) je briljirao uz Loseva (9), koji je ruku na srce tu brojku ostvario na rovaš LŠ; u veznom redu je eksplodirao Maksimović (8), koji je odigrao čistu kopiju Lazareviča ispred dve sezone u ulozi »ofanzivnog zadnjeg veznog«. Prvi čovek zadnje linije iz dneva u dan postaje Kalašnikov, i u ofanzivi.

MrYjsUs.jpg

ZyDQcfv.jpg

PRELAZI ZIMA 2210: ODBRANA ISPRED NAPADA

Na zimu smo u stručnom štabu analizirali stvari i na izgled, možda na začudenje onih, koji ne poznaju insajderska posla, odlučili, da je Partizanu- pre osveženja u napadu- treba (još malo) osvežiti zadnju liniju. Do pravog osveženja doči če na leto, kad če zaista doči do zvanične smene, dok je dvojica novih pojačanja več tu.

Do smene na levom boku je več došlo. Dimitrijević je imao veoma dobru debitantsku jesen u Humskoj te iz prvih 11 izrinio Makedonca Ignjatovskog. Ta če biti naš član još do leta, a tad če karieru nastaviti kod Liverpoola. No još pre njegovog budučeg transfera, u Beograd stiže nov kapitalac. Za Nazarova predviđam, da če biti možda još veča zver od Dimitrijevića, dok Rus u odnosu na Makedonca ima taj plus, što je več Accomplished na ML, što Ignjatovski nije bio. Zato če moči Nazarov natrenirati i drugu poziciju, a ta če biti DR. I na toj poziciji če biti sledeče sezone drugo ime. Znano je, da Šunku nečemo produžiti ugovor i da če Dražen Vuković na leto biti prodat u Javor. Ali, kako je več rečeno, obojica do leta ostaje u Humskoj.

Rošada če biti i na poziciji štopera. Sad je več dve sezoni jasno, da se Kalašnikov iskristalizirao u kapitalnog levog štopera, dok su njegovi partneri bili u glavnom Stanić i Mijajlović. Najmanje od njih igrao je Rodić, za kojeg čemo više ili manje potražiti nov klub, ali ne još u toj sezoni, gde če ostati registriran za LŠ. U Humsku je na zimu stigao odlični poljski štoper, eks član Mladosti iz Apatina, protiv koje se, kad god je Poljak bio u timu, nismo nadigrali.

dNidCRR.jpg

Miran prelazni period ostalih timova razburkao je samo prelazak (povratak) napadača Nenada Stanića iz Zvezde u OFK Beograd- kamo se vrača nakon 2.5 sezone u crveno-belom dresu, gde sami presudite, kako se proslavio (70 utakmica, 11 golova). Svejedno je transfer po malo iznenadjujuć, ako uzmemo u obzir, da Karić još dva meseca neče biti spreman za igru.

PRVENSTVO-PROLEČE

Nastavak je bio po očekivanjima. Tim iz Kule je probao održati visoku poziciju što više vremena, ali če biti njihova poslednja pobeda za neko vreme ona iz 3. marta protiv Apatinaca (3:2). Tad če Kuljani doživeti prosti pad i uči u niz od deset uzastopnih poraza, dok če drugu poziciju polako a uverljivo zauzeti Sremci. Plasman u top 6 je za svih šest timova bio poznat več kolo pre rednog dela; Javor je iskoristio nekoliko bolju formu i dovoljan jim je bio bod protiv Srema (1:1), dok je Zvezda doživela seriju uzastopnih poraza. I novog-domačeg-protiv Partizana, a potopio ju je Akwuegbu* sa nova dva gola (od ukupno osam jih je tako polovinu zabio Zvezdi). Zvezdu je u 21. kolu dokrajčio OFK Beograd sa 3:0 i time je četa Juliana Milea (koji je do kraja sezone imao poverenje uprave) pre poslednje trečine sezone ostala bez šanse za plasman u LŠ.

w5pmbqS.jpg

Ako je Hajduk bio hit jeseni, onda je Srem, još prvak, bio hit prolječa . Od 2.12. i poraza u Humskoj Sremci su bili bez poraza u prvenstvu. Taj niz su nastavili i u 24. kolu u derbiju u Humskoj, gde su sa odličnom igrom sasvim zaboravili decembar i slavili sa 2:1. Time su se Partizanu bodovno priblizili na »samo« minus 7. No to je bio njihov zenit. Posle toga ušli su u seriju remija: več u sledečem kolu smo bili na +9 pošto smo konačno prekinuli urok Ivanjice. Povratak titule u Humskoj ipak nije mogao, da bude slađi: u 29. kolu smo Sremcima uzvratili vizitu i pobedom od 2:1 i teoretički i praktički postali prvaci. Bio je to tako prvi prvenstveni poraz Sremaca u 2210. godini.

29. kolo je donelo još jedan mejnik: prvu pobedu Kuljana posle crnog niza poraza (10 utakmica odnosno 2.5 meseca bez i jednog boda). Ta pobeda je bila postignuta u Ivanjici, gde je Javor do kraja imao žestoku borbu sa Apatincima za 4. mesto i LŠ. Ivanjičani tako nisu iskoristili njihovog poraza na Karaburmi i u to vreme su zaostajali na -3. Očigledno je bio apatinski zenit pobeda nad Partizanom-posle toga su izgubili kuči od Srema 0:3 i kolo pre kraja čak u Kuli od 0:2. To je dalo šansu Javoru, koji su u 31. kolu pobedili Srem, a nakon te, odigrali zaostali meč 30. kola u Humskoj. Tamo su iskoristili činjenicu, da smo bili crno-beli glavama več na odmoru: i slavili zasluženo i ubedljivo čak 3:1 i time kolo pre kraja – pre gostovanja u Apatinu-otišli na +3. Na kraju je presudila forma i nervoza domačih: Javor je slavio sa čak 4:0 i time očekivano zauzeo poslednje mesto u kvalifikacijama za LŠ.

BxvSPDx.jpg

LAV KUP

Očekivali smo večiti derbi: dobili Mladost v Srem, gde su na penale slavili Sremci, koji su se specializirali za plasmane u finale kupa. U polufinalu su na penale savladali Zvezdu, dok je  Mladost na isti način eliminirala Partizan u gostima-nakon što je gol za 1:1 postignula u sudijskoj nadoknadi.

A6DxBT2.jpg

EVROPA: DAVID PROTI VIŠE GOLIJATA

KCULSdC.jpg

Konačno ubedljive predstave u grupi bez stresa. Trenutak resnice je, ako izuzmemo Bešiktaš, došao u četvrtfinalu. Tamo su i Englezi i Srbi imali po tri predstavnika. Mi smo dva put pobedili Lyon (2:0, 2:0),, a u polufinalu išli na Liverpool, koji je nakon teške borbe na krilima Perića eliminiran ukupnih 3:2. Posle 1:1, slovenački eksekutor, koji inače nije ponovio svoje jesenske forme, imao je konačno svoj večer, kad je u drugom minutu drugog produžetka nakon odbite lopte odlučio meč i doveo nas u finale – protiv Čelsija. Na žalost oba ostala engleska tima tako su bila presnažna za druge – hit LŠ u debitantskoj sezoni OFK Niš je posle eliminiranja Fiorentine izbačen od Man Utd-a, dok su Redsi eliminirali Liverpool.

10 godina nakon Fornalikovog gola, crno-beli i plavi su se opet sastali u finalu LŠ. Ovaj put se na trenutak čekalo samo pet minuta. Nakon druge akcije Šuha (prva je bila neuspešna iz kornera), njegov centaršut iz igre je pronašao najboljeg napadača od branića, Kalašnikova za konačnih 1:0. Čelsi nije ozbiljnije ugrozio Rodrigueza do kraja meča, kojeg bi morali odlučiti več pre. Plave je ograničila i kartonijada sudije: sedmorica igrača je meč završila sa žutim kartonom. Nakon tri godine konačno evropsko slavje Partizana!

DQAierf.jpg

U Kupu UEFA je slavila Roma, koju je do kraja pratila boginja Fortuna. U finalu je pogodak za 1:1 zabio nekadašnji član Mladosti Apatina, koji je inače presudio Zvezdi na Marakani u polufinalu (2:2, 1:0).

Mz1ecdN.jpg

P A R T I Z A N   2 2 0 9 / 2 2 1 0 

hS5zLNz.jpg

Ukrajinski štoper je uz prerođenog Maksimovića glavno ime Partizana sezone 2209/10. Zanj ne postoji prosjek: ili je najbolji (90% utakmica) ili se ga zapamti po  neki kardinalni greški. Maksimović je Lazarević v2 na steroidima: on i Kalašnikov su zaslužni za čak 22 Partizanovih golova. Na poziciji drugog štopera se uz Smolinskog, koji je propustio dio drugog dela zbog povrede, zacementirao Stanić, dok je Mijajlović* ove sezone napravio mali korak nazad.  Na poziciji bekova smo najčešče koristili Dimitrijevića i konvertiranog wingera Marka Vukovića. Na krilnim pozicijama smo u drugom delu sezone imali krizu sa povredama, gde smo ostali bez obojice Hrvata (oba ML), dok je Mesaroš (Liverpool) več drugu sezonu zaredom završio predčasno. Svoj zadatak na ML je odlično obavljao za drugu sezonu več otpisani Ignjatovski, dok je na desnom krilu bolje nego prošle sezone odigrao reprezentativac Lihtenštajna*.

U centralnom veznom redu se kao Maksimovićev top partner iskazao Rivera: kad kod su dvojica igrala zajedno, je bila igra fluidnija nego kad je igrao jedan (ili dva) od oba Afrikanaca. Očekivao sam više od Komenana, koji me je tako oduševio na početku svoje karijere ovde.

Napad? Po očekivanjima i tu se poraja najviše pitanja: ko če preuzeti Peričevu štafetu. Trenutno na vidiku ne mogu pronači adekvatne zamene. Ne samo to: večina odličnih napadača domače lige igra kod naših rivala. No, uzmimo u obzir srpsko nacionalnost. Za Partizan nekad nezamislivo: ali u mlađim kategorijama skoro da nema reprezentativaca domače zemlje? Zato sam skautirao celu u21 i u19 reprezentaciju Srbije (jedno 40 igrača) i od njih identificirao možda 1-2 potencialnih napadača. Ali-euforije nema. Ni kod golmana. Rodrigues je prvi put odkad je kod nas, proveo kao nedvojben broj 1, no još uvek imam utisak, da bi mogao bolje (37 utakmica, primljenih 24 golova, 19 utakmica bez primljenih golova).

Tako se zatvorila prva decenija 23. stolječa. 2210 ima par sličnosti sa 2200. I pre deset godina, recimo, smo pobedili Čelsi u finalu LŠ. Ali pre svega-pre deset godina smo se poslovili od najboljeg napadača Partizana u 2190-ima. To je bio Silvio Kalinić. Sad, u 2210. je svoju poslednju utakmicu za Partizan te u karijeri odigrao naš najbolji napadač, koji je kod nas došao u januaru 2194. Rezultat: 16 sezona, 409 nastupa, 221 golova i 79 asistencija.

S5mFq1y.jpg

To je naj ukrajinski napadač svih vremena, koji je sa reprezentacijom postao 2204. europski te 2205. prvak kupa konfederacija, a dve godine zatim u eksploziji klupske karijere postigao 30 golova u 38 utakmicama . Poslednje dve sezone je kod nas imao samo epizodnu ulogu-jedini meč te sezone igrao je u poslednjem prvenstvenom kolu, kad ga je u zasluženu penziju ispratilo nebroj navijača. Novikov inače ostaje u fudbalskom poslu: i to kao skaut!

0bqYhkA.jpg

Edited by Sir Aleš, 25 October 2020 - 05:40 PM.

• Kruno™ likes this

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)