Jump to content

Welcome to Football Manager Balkan | Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

FK Partizan Beograd (FM 07) by ales_pfc: Crno na belom

• Please log in to reply
748 replies to this topic

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts
  • :Sir Aleš
  • Formacija:4231
  • Trenutno vodim:Partizan

Sezona 2193/94

ANTIVIRUS BEZ LICENCE

Kao što sam prošlu sezonu počeo u znaku Španije, bilo to u FM-u ili u stvarnom životu, naredna je bila u znaku virusa. I opet u tri paralelna sveta. Prvo: ta stvar je sad prva reč u svetu (Kina). Druga, na sreču ne ta, pogodila je mene, pa sam bio nedelju dana na bolovanju. Treča stvar:  FM, gde je neki drug virus na trenutne preuzeo sastavljivanje našeg tima i svojim tajmingom se pobrinuo za verigu događaja, koji su mi do sad bili nepoznati.

SS5DUcg.jpg

ZyY9P2H.jpg

LETO 2193

Leto 2193 u međunarodnom smislu obeležili su prvo Kolumbijci pobedom na kupu konfederacija u Brazilu, a u negativnom smislu proslavili su se domačini, koji u toj deceniji doživljavaju pravu kalvariju. Naslednici Romaria, Bebeta, koji če gostiti svetsko prvenstvo 2194 (200 godina od osvajanja u SAD-u 1994) su izgubili sva tri meča: 0:4 protiv Saudijske Arabije i Kolumbije te 0:2 protiv Španije. U martu 2194 na Fifini tabeli pali su rekordno nizko – na 87. mesto. Sanje o brazilskoj deceniji pukle su u prah več pre dve godine, kad je Brazil, isto kao domačin, eliminiran sa Kope Americe, u četvrtfinalu protiv največeg rivala – Argentine…

Nakon što su Rumuni na šampionatu u19 slavili dvaput zaredom, u 2193. je došao red na težku kategoriju, i videli smo »klasiku« između Nemačke i Engleske, gde su slavili mladi panceri. Ali su zato fudbaleri sa Karpata slavili na šampionatu u21 i time je imela Rumunjska slab mesec dana taj privilegij, da se ponosila sa titulom šampiona Evrope u obe mladinske kategorije. Dok je članove još čekala paklena borba za plasman u Brazil.

PRELAZI

Dva velika pojačanja bila su najavljivana polako več na zimu, i postala su stvarnost. Valerij Orlov je rezultat moje nostalgije na Vladimira Bogdanova, dok je Fornalik ono, što na desnom krilu tražimo več dugo – njegovo drugo ime biče eksplozivnost. Zbog gužve u veznom redu, Rebić, Kovacs i kasnije Skočibušić postali su začasni višak i stavljeni u Teleoptik. Moje želje o dovođenju nekog levog beka nisu se uresničile – kao da je na svetu globalno pomanjkanje tih igrača? Zato sam se na tu poziciju usudio na trenirati Milojevića*, no univerzalni vezista nikad nije zaigrao na toj poziciji.

Od Humske se je očekivano, nakon osam sezone poslovio napadač Dejan Lukman (Bayern). Pre slabe decenije smo u njemu videli novog Janeza Ostojića, no Dejan što se broja golova tiče, nikad nije dostigao njegove višine, ali je mnogo utjecao na izhod nekih, pre svega europskih utakmica.

Normalno ne pričam puno o pozajmicama.

rN3jce3.jpg

Gužva na poziciji štopera nikako da ustvari šansu, da reprezentativac Siere Leoneja – produkt naše škole dobije priliku u Partizanu. Ono, što me intrigira jeste, da je prošlu sezonu proveo na pozajmici u Sportingu, a ovu kod Dortmunda (dok je pre dva put bio pozajmljen OFK Beogradu). To nisu neki drugorazredni klubovi i ako se takvi klubovi zanimaju zanj – je tu nešto, što ja ne vidim?

Što se naših rivala tiče, u glavnom nisam imao namena pisati, no onda je Javor iz naftalina doveo igrača, za kojeg sam več zaboravio, da postoji. Naravno, pronašli su ga pošto ima srpski pasoš (=ni jedan klub osim nas ne skautuje izvan Evrope). Darcy Melo je posle neuspele avanture imao relativno uspešnu kampanju kod Academice, gde je u dve sezone postigao skoro 50 golova…

Zatvorene knjige sezone 2192/93 donele su još malu zanimljivost. Najbolje ocenjen igrač Superlige u prosjeku bio je Partizanov Branko Jurković – 7.38. Za ilustraciju, koliko ta ocena zvuči napram prošlim sezonama:

cSXjiro.jpg

U čitavom sejvu (skoro 190 sezona) ta prosječna ocena samo tri puta bila je niža, i znašala je 7.35: u sezoni 2133/34 (Vieira-Partizan), 2116/17 (Radomir Milošević-Srem) i 2008/09 (Obiorah Odita-Partizan).

6XJl3JF.jpg

JESEN 2193

Moguče, da je pomoglo, kad sam uz poslednje osvajanje titule rekao, da če biti veoma težak posao ponoviti taj uspeh, ako se ne pojačamo? Jer u prvih osam kola smo ostvarili 100% učinak, gol razlikom 24:1 (u prvih sedam 20:0). Dvostruki strelac u Novom Sadu u prvom kolu Kalinić hteo je, da mi pokaže, da ima veči repertoar, nego što mislim, pošto je postigao evrogol iz daljine, kojeg ne pamtim, kad sam poslednji put video.

Y7TWXHy.jpg

Hrvatski reprezentativac je na početku sezone bio u nenormalnoj formi i to bez obzira na to, ko mu je bio partner u napadu, u neko vreme imao je više golova nego nastupa. Isto možemo reči za oba pojačanja, pre svega na desnom krilu smo dobili ono, što smo tražili. Posle prvih pet kola mi i Sremci bili smo 100%, nakon njihovega savladanja tu smo ostali samo još mi.

Kraj augusta nas je šokirala ova vest:

xiBapc1.jpg

U prvi tim smo stavili slovenačkog rezervista Tadeja Kousa, koji je kod nas več par sezona. Kao broj 1 naravno, da smo pustili Olivaresa. Na izgled to nije poremetilo naših planova; malo drukčije je bilo, kad se povredio levi bočni Ungureanu i kad je na DL došao Ponomarenko, drugi veteran. U 9. kolu nas je čekao prvi pravi i jubilejni test, gostovanje Zvezdi u sklopu 850. prvenstvenog večitog derbija (12.10.2193), koja je šampionat kao obično počela sa vezanim porazima (ovaj put 4) i do prve pobede došla na sumljiv način tek u 7. kolu u Novom Sadu.

aQ5cNZF.jpg

Time je sve počelo, naš golman se neočekivano našao u protivničkom kaznenom prostoru (nitko mu nije rekao), i onda smo nakon prosulog kornera primili gol iz 75 metara, koji nam ga je postigao Zvezdin levi bočni. Isti igrač je zahvaljujuči nama, na kraju došao do hattricka – u poslednjem napadu je Ponomarenko još skrivio faul za penal.

xXxNaIt.jpg

Zbog obtužba bio sam kažnjen sa jednom utakmicom, i tu posmatrao sa tribina protiv jadnog Rada. Mini krize ipak nije bilo kraj, u sledeče dve utakmice doživeli smo ispad u kupu protiv Radničkog iz Sombora te u 11. kolu utrpeli drugi poraz u ligi, kod Javora, gde su nam zabili bivši (Čirić i Melo). Na sreču, to su bile jedine praske jeseni. Partizanovo prvo mesto nikad nije bilo ugroženo. Stvari su postale zanimljive zbog Zvezdinog dviga forme, za koju smo zaslužni – upravo mi. Sa nizom uzastopnih pobeda, Živanovićevi momci su skočili u top 4 i tamo se zadrževali prilično dobro, i kad menjali pozicije ili sa Sremom ili OFK Beogradom. Ne samo, da su bile brige oko plasmana u top 6 okončane praktično na jesen: Zvezda je imala sva prava, da se nada plasmanu u dugo očekivanu LŠ.

yWV0Z6j.jpg

Partizanov niz od vezanih pobeda (od poraza i Ivanjici) če se na kraju zaustaviti tek kod broja 13. Jedan od razloga tog niza je pored prvo imena jeseni Kalinića (15 golova na 19 utakmicama), radnika Chiloma, koji je više zabijao nego asistirao, neočekivano prvo ime na golu. Olivares je svoj izlet u kazneni prostor Zvezde platio klupom i time lansirao 27-godišnjeg Slovenca kao golmana broj 1. Rezultat: 13 utakmica, 1 primljen gol i 12 clean sheeta, u ligi još je bio nesavladan! Lagano smo došli i do prvog mesta u LŠ, gde smo čak dvaput savladali Čelsi, jednom 4:0, a drugi put sa kombiniranim sastavom u Londonu, gde smo jih prisilili u greške (autogol+penal).

gfiAnIA.jpg

WYgx43T.jpg

KVALIFIKACIJE ZA SP U BRAZILU

eWHQmMa.jpg

Dva gola Aleksandra Panića (52 nastupa, 30 golova za BiH, 10 u kvalifikacijama), koja su donela preokret na Maksimiru (1:2) u pretposlednjem kolu kvalifikacija za mundijal u Brazilu, trasirala su put do prvog mesta u grupi i »zmajeve« slala na drugi mundial u tom sejvu, prvi nakon 60 godina. Napadač Hamburga je poništio gol Nikole Bilića u 20. minutu i sa parom eksekucija u 62. i 88. minutu ušutio Zagreb.

Dramatični prizori su se dešavali u barem još dve grupe. U Grupi 2 su Island i Slovačka u poslednjem meču izravno odlučili o putniku u baražu. Do zlata vredne pobede su stigli vikingi (2:1) i obezbedili baraž sa Češkom. Najsretnija ekipa rednog dela ipak nedvojbeno je bila ona iz Crne gore. Posle katastrofalnog augusta-septembra i dva poraza protiv snažne Španije i malo manje snažnog Walesa, Crna gora je finiš kvalifikacija dočekala na 4. mestu u grupi, gde su i Švicarska i Wales imali pojednake šanse za baraž. Na nesreču crnogorskih konkurenata i jedne i druge je čekao po jedan meč sa Špancima. Ti su u 9. kolu deklasirali Wales 4:0, dok su Crnogorci u Baselu uzeli vredan bod Švicarcima, ali kolo pre kraja zaostajali su za oba tima. U poslednjem kolu su imali najlakši posao – 8:0 protiv Luksemburga, dok su oba rivala kolapsirala: Švicarska je igrala 0:0 protiv Španije, dok je Wales seznacionalno poražen na Kipru golom u 90. minutu. Oba tima su na kraju završila izza Crnogoraca, koji su prehiteli Švicarce baš zbog gola Zorana Stojkovića u gostima.

Crnogorska sreča je prestala u baražu protiv Irske. Posle 0:0 u Podgorici, u Dublinu su pobedili fudbaleri zelenog ostrva sa 2:1 (Cooper 60., Bradić 82./ag; Bajević 85.). Na rezultatsko isti način je put na mundijal u regionalnom derbiju obezbedila Rumunjska, koja je, kazali smo več, hit u mlađim kategorijama. Njihov junak bio je Viorel Suciu, iskusni vezist Academice, koji je pogotkom u 8., a pogotovo u 90. poništio madžarsko vodstvo iz 3. minuta. Česi su relativno lako prošli Island (1:1, 3:1), dok je derbi baraža definitivno pripao duelu Škota i Nemaca. Šampioni sveta iz 2186. su zadržali prednost od 1:0 iz Hampden Parka i u Nemačkoj (0:0).

Iz ostalog dela sveta treba izdvojiti reprezentaciju Indije, koja je »skoro« došla do Brazila. U medkontinentalnom baražu ipak na kraju su presudila iskustva Novog Zelanda (2:0, 2:0).

Grupa 1: FRANCUSKA 25,  NORVEŠKA 24, Austrija 17, Engleska 16, Estonija 6, Lihtenštein 0

Grupa 2: NIZOZEMSKA 26, ISLAND 18*, Slovačka 15, Portugal 14, Izrael 10, Farska ostrva 1

Grupa 3: BiH 25, IRSKA 21*, Hrvatska 16, Belgija 15, Moldavija 7, Armenija 0

Grupa 4: ITALIJA 20, ŠKOTSKA 18*, Albanija 16, Švedska 14, Kazahstan 5, Malta 4

Grupa 5: ŠPANIJA 25, CRNA GORA 17*, Švicarska 17, Wales 16, Kipar 8, Luksemburg 1

Grupa 6: GRČKA 19, NEMAČKA 19*, Latvija 15, Bugarska 15, Gruzija 7, San Marino 3

Grupa 7: SRBIJA 22, ČEŠKA 21*, Rusija 18, Finska 16, Litva 9, Azerbajdžan 0

Grupa 8: TURSKA 24, RUMUNJSKA 23*, Ukrajina 14, S. Makedonija 14, Belorusija 10, Andora 0

Grupa 9: DANSKA 18, MADŽARSKA 16*, Poljska 13, Slovenija 6, S. Irska 5.

* - plejof

ZIMA 2194

U zimskom prelaznom roku smo obezbedili transfere čak četiri igrača, ali samo jedan je bio smatran, da se odmah priključi prvom timu. Da ide za novog Rumuna (več 4. u timu!) nije iznenađenje. Ioan Munteanu  (Rapid) več je bio na listi Benfice, Arsenala, a mi smo blitzkriegom rešili sve i postao je član Partizana. Iznenađenje inače jeste to, da ga nismo registrirali za nastavak Lige šampiona, iako je bio na raspolaganju i prvotno sam ga imao namen promeniti sa Šalomonom, kojeg ispljen je daleko od očekivanog. Ali… ne znam, šta me obšlo, možda neke crne slutnje, da če se povrediti i onda bi ostao čak bez obojice; možda jedno 10% nade, da če se Slovenac ipak malo probuditi? 

Novikov, Vasić su dovedeni prvo, da pojačaju naš u19 tim, koji ima za sobom  katastrofalnu jesen, nakon koje je več poznato, da 98-struki prvaci u19 lige (trenutno imaju niz od šest liga zaredom) neče obraniti naslova: 11. mesto, skor 4-5-8.

Jedini transfer, dogovoren za leto, jeste dolazak levog beka iz Vojvodine, kojemu ističe ugovor. Popunjavanje te pozicije (kao i levog krila) biče ključni zadatak u sledečih par godina.

SECONDS FROM »DISASTER«

U prvom prolječnem kolu u Sremu zvezde su bile na naši strani. Kaliniča ceo meč nije bilo nigde, a onda je u 95. zabio svoj 50. ligaški gol za crno-bele. U Portu smo u prvom meču osmine finala osigurali 1:1, slavili još u Pirotu i lagano očekivali domači večiti derbi.

vkeJ3TK.jpg

Milojevića nečemo toliko pogrešiti kako čemo Jokića, a ne vidite vesti, da če biti odsutan i sad prvi golman Kous zbog vručine. Meč če započeti Olivares, koji nije kazao, da je nezadovoljan statusom drugog golmana, a na klupi če biti Stefan Jeftić*.

U 9. minutu meča se je Kolumbijac – neslavno ime jesenskog meča na Marakani – nešto povredio, tako, da smo teoretski ostali bez sve trojice golmana, a u vatru je bio šaljen Jeftić*. Jeftić who? Stefan je naš produkt (YI 2184), ima 27 godina, a do sad je za prvi tim upisao samo tri utakmice, sve u kupu, i to pojedinačni nastup na sezonu!

Najvažnije – bio je veran klubu i nikad se nije bunio.

U 20. minutu Zvezda vodi, Milenović je iznenadio našeg golmana i 174k gledatelja na tribunama. Ali to je bio slab znak. U nastavku su domači pokazali takav fudbal, da je gostima bilo žao i razmontirani su bili na krilima Orlova 1:4. A mene počelo, da trese, ne virus, nego činjenica, da nas za tri dana čeka odlučujuči meč u LŠ protiv Porta. Tako če Jeftić pored večitog derbija i ligaškog debija doživeti i europski debi -  u najgore moguče vreme…

Na tom meču zvezde su nas napustile. Slab teren i odlična partija golmana Ricarda, dva primljena gola... Jeftić nije bio kriv, zapravo da on ne bi parirao par puta, Porto bi mogao lagano, da zabije još 2-3 komada, kad su se jima ponudile (malobrojne) prilike. Partizan se tako drugu sezonu zaredom od Evrope oprostio več u 1/8 finala.

PREDSEDNIĆE…?

Jeftić* je nakon Porta branio još u Nišu, gde je prvi put ohranio mrežu (4:0), a kad se vratio Kous, prepustio mesto u vratima njemu. A to nije dobro prihvatio, te se počeo buniti, da ne igra dovoljno. Kasnije nije dolazio ni na treninge, a to je rezultiralo dvostrukom novčanom kaznom zbog neprofesionalnosti. Kad sam ga zbog trečeg prekršaja htio kazniti još jednom, dobio sam neočekivan poziv uprave:

kV25T5k.jpg

I tako sam ostao vezanih ruku. Inače, čudno ponašanje trenutnog predsednika mogao sam primetiti več pre sedam dana:

JIumCkQ.jpg

Šta tačno je mislio sa time, sa obzirom, da smo bili u pobedničkom nizu, i da smo protiv Porta dali sve od sebe (nije pokazao nikakvog razočaranja posle ispada)? Mislim, da nešto takvo još nisam doživeo. U glavnom, Jeftičeva karijera u Partizanu jeste završena, a mi smo išli vozom dalje. Titula je bila obezbeđena u 25. kolu-protiv Zvezde, i to nedelju dana kasnije, nakon što smo doživeli još poslednji poraz sezone od Srema i nakon što sam od predsednika dobio novi šamar:

8DXXBIH.jpg

Pre što vama pokažem zaključnu tabelu sezone, usudiču se vama razkriti statistiku tima. Razumeti čete, zašto. A neke od igrača možda nečete prepoznati.

L1X0TQY.jpg

Tamo negde pre plejofa počelo se dešavati ono, što sam polako očekivao: Kalinićeva forma se osušila. Na kraju je došao do ipak respektabilnih 22 golova. Pogledajmo si, ko su bili kraljevi završnice, odnosno, ko je zabijao za Partizan u poslednjih deset kola?

Alcoba (ofanzivni vezni): 6

Chilom (levi bočni): 4

Bondarenko (krilo/napadač): 2

Kalinić (napadač): 1

Juhasz* (napadač): 1

Jokić* (štoper): 1

Glavni kralj završnice nedvojbeno je urugvajski vezist, koji je šest od 7 golova zabio u poslednjih deset kola, a prvi gol sezone zabio je tek u 22. kolu Javoru. Za mene lično najbolji igrač sezone jeste rumunjski levi bočni, koji je odigrao najbolju sezonu u karijeri. Sa nenormalnom statistikom ponaša se Tadej Kous: 26 utakmica, 22 clean sheeta, 5 primljenih golova (liga: 19-17-3!). Nenormalnost u drugoj smeri važi i suprotno: napadači Topič i Dobre u toj godini još nisu zabili i ne daju nikakve pomoči Kaliniću kao ne ostalima. Tako, da me ne iznenađuje niti fakt, da ni zimsko "pojačanje" Munteanu još nije postigao prvenca...

Istvan Juhasz* (YI 2190) je u toj sezoni debitovao za prvi tim Partizana i svojim jedinim pogotkom protiv Zvezde doneo titulu. Kad pogledate atribute, pogotovo fizičke, rečičete, nije bilo šta. Mora to bolje, što se naše škole tiče. Ako na jedni strani imamo problema sa previše štopera (Marca Antonia Corteza*, YI 2190, smo zato forsirali malo i na DL), u ofanzivnom smislu smo tanki. To se nanosi i što se tiče registracije HG igrača u LŠ. Tako recimo izgleda momak, koji je bio daleko najbolji strelac u19 tima, dok je igrao za njih.

Naš u19 tim se na kraju poboljšao i završio takmičenje na 6.  mestu. 9 napadača je na raspolaganju, a mene zanimaju pre svega dva. »Kupljeni« Ukrajinac Novikov, koji ima probleme sa životom u Beogradu i peruansko »čudo« Tenemas, koji če na leto prerasti u19. Kako če svoj razvoj nastaviti MC David Granados, koji je više kod lečnika nego na terenu?

DOBRO, AJDE, IDEMU NA SUPERLIGU!

YTeO6uN.jpg

Ako se je meni treslo trenersko mesto, kako sam razumeo predsednika, i to nije bio vic, nešto manje smešno bilo je kod Romantičara, gde je Marjan Stojković »opet« bio u opasnosti. Srem, OFK i Zvezda bili su bitku za ulazak u LŠ, a crveno-beli su nekako uspeli ohraniti prednost od dva boda ispred Romantičara.

Ako su nekad Romantičari valjali za luzere i one, koje prave samoubistvo u zasedi, to sad važi za crveno-bele. Prvo su bili pre 24. kolom prisiljeni nastaviti novog trenera, pošto su Živanovićev »kvalitet« prepoznali u Milanu. Novi trener Zvezde, koja se tako vratila ka igri sa 4 pozadi, jeste Petar Jelić, koji je do sad vodio samo Posavac i Mladost. Tad to još nije bilo kobno, ali je postalo nakon 30. kola, kad je OFK u direktnom okršaju pobedio Zvezdu sa 3:0 i zakomplicirao situaciju na tabeli. Da Stojković ima 9 života, pokazao je i sledeči okršaj, u kojem je pala Voša. Tako su Romantičari imali +4 i utakmicu više, a Zvezda je kuči trebala, da odigra meč protiv Partizana, kojeg je pod hitno trebala dobiti.

36Eu0C0.jpg

I nije ga, još više, u sudijskoj nadoknadi je primila gol od prerođenog Urugvajca i kolo pre kraja več je bilo sve rešeno. Iznenađenje u doljnem domu: ispad Rada.

my7hyx3.jpg

LAV KUP, EVROPA

97k2IqO.jpg

U reprizi prošlogodišnjeg finala, ovaj put je slavio Javor. Uteha za OFK (koji su skoro celo proleče igrali bez Franca Avbelja), jeste, da če i sledeče sezone igrati u LŠ, u kojoj su u toj sezoni jedini od Superligaša dogurali do četvrtfinala i da su u poslednjem kolu grupne faze upisali največu pobedu u istoriji tog takmičenja. U Kupu UEFA su prijatno iznenadili Borac (četvrtfinale) i Novi Sad (polufinale).

GgMYHDa.jpg

Edited by Sir Aleš, 03 March 2020 - 08:13 PM.

• Debeli Ronaldo and Kruno™ like this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts

Sezona 2194/95 u marsičemu podseča na onu ispred tačno sto godina

IZMEĐU OVACIJA I ŽVIŽDUKA

moQQGk5.jpg

Neuspešan napad na treble, rasprodaja ugleda na domačem stadionu, golmanska ruleta i osvojenih samo 59 bodova u šampionatu

SP 2194: ŠPANIJA POSLE EUROPE POKORILA I SVET

Grupe A-D

Grupe E-H

Neče biti ni balkanskog ne ostrvskog derbija u osmini finala! U odlučujučem meču je BiH ostala bez osmine finala protiv Čilea (0:1), dok su si šampioni sveta tu fazu osigurali tek nakon pobede nad Gvinejom istim rezultatom i za nagradu če jim biti prvi protivnik u k.o. fazi prethodnu prvak sveta-Škotska. Argentinu je slično napred pogurala tek pobeda nad Dancima, dok Rumuni ni u trečem pokušaju nisu uspeli doči do pobede (uz povredu Chiloma), i tako je u Brazilu ostao samo još Partizanov srpski kontingent.

U grupi E smo videli spas Talijana (prvaci 2182), koji su nakon dva kola imali samo bod. Na kraju jima je bila dovoljna i pobeda protiv Urugvajaca, jer su Nizozemci savladali Saudijsku Arabiju. Brazilci su u transu nastavili sa 100% učinkom; drugog protivnika osmine finala odlučila je gol razlika. Najdramatičniji poredak se desio u pretposlednjoj grupi, gde je iz kruga od tri ekipe sa po šest bodova ispao S.A.D., dok je osečaj, da u grupni fazi zaista nije bilo velikih iznenađenja (osim moguče prvog mesta Irske u srpskoj grupi), potvrdila i grupa H.

Orlove je protiv Škota progurao »otpisani« Brazilac! Darcy de Souza Melo je pogodio več u prvom minutu a kasnije se povredio. Irska je nastavila bajku eliminacijom Čila (autogol Zambrana). U afričkom derbiju Južne Afrike i Tunisa su nakon 1:1 i penala slavili slednji; na isti način su na veselje domačih navijača Francuzi eliminirali največe brazilske rivale Argentince. No veselje domačih trajalo je manje od 24 sati-Stefano Bandiera, igrač Liverpoola je u Recifeju postigao odlučujuči pogodak za pobedu Azzurra i kraj nada domačih o trofeju sveta. Nizozemska je istim rezultatom savladala Češku. Iako su Južnoamerikanci napravili »mali korak dalje« usporedivši mundijal 2190, to, kako igraju na kontinentalnim takmičenjima u poslednje vreme, je milo rečeno katastrofa. Eliminacijom Kolumbije protiv Španije Južna Amerika je ostala bez svih svojih predstavnika, a čast američkog fudbala do kraja mundijala če nositi samo još Meksiko, koji je eliminirao Norvešku.

Orlovi su leteli dalje. U četvrtfinalu su eliminirali Francusku (0:0+penali), dok je Irska još sanjala (2:0 protiv Tunisa). Španci su kopirali Srbiju protiv Talijana, dok je prevladu Evrope zagarantirala eliminacija Meksika protiv Nizozemaca, koji na šampionatu (kao i Srbija) još nisu primili gol. U u polufinalnom duelu ta dva tima ta serija se zaključila za Tulipane, za koje je bio presudan gol Aleksandra Gligorića u 111. minutu, dok je irska bajka prestala protiv Španije (0:0-penali). I time smo dobili privilegij, da pratimo finale svetskog prvenstva između aktualnih šampiona sveta (Srbije) i aktualnih šampiona Evrope (Španije).

Slavila je crvena furija, to je zanju šesti naslov šampiona sveta, i prvi nakon 2138. godine. Odlučujuči pogodak preokreta je postigao krilni igrač Lyona Ruben Moreno u 92. minutu nakon što je nakon kornera bio viši od Aleksandra Jokića na bližnjoj stativi. Španija je tako kompletirala »slam«, pošto ima  u lasti i europski trofej. Zanimljivo-na njihovi klupi je Nemac-Uwe Dreher, koji je mesto preuzeo nakon slavja njegovog prethodnika Javiera Usera na prošlom Euru. Treče mesto su osvojili Irci, pobedom od 2:1 nakon produžetka protiv Nizozemske.

l8vmer0.jpg

PRELAZI 2194

Na leto je Partizan napustio bugarski duel. Več par sezona otpisani i puno puta povređeni Nikolaj Tonev pronašao je novu sredinu u Zaragozi, dok je Mario Stojanov, napadač, koji u tri godini nije skupio ni jednog nastupa za prvi tim, u vreme tog pisanja (kraj prelaznog perioda) još bio slobodan igrač, što nazorno priča o njegovom kvalitetu. Na drugoj strani Marius Kovacs je bio sve pre nego manje kvalitetna roba i pokazao je svoje kvalitete kod nas, međutim smatrao sam, da je to bilo premalo. Njegov novi klub (možda če mi biti zbog toga žao) je Javor. Od odlazaka spomenimo još kontroverzan prelazak našeg deteta Marka Mitrovića*, koji se za nastavak karijere odlučio kod Crvene Zvezde.

Dolazci? Ni nadolazeča debitantska sezona u prvom timu Wilhelma Bearda*, našeg produkta i reprezentativca Sierre Leoneja; ni eks levi bek Voše Ivan Vujinović nije bio toliko u fokusu medija kao preostala dvojica. Neočekivano smo doveli još jednog napadača, za kojeg se konačno nadamo, da če pružiti oporu Silviu Kaliniću. Kladili smo se na Chovaneca, slovačkog napadača bugarskog Boteva i zato privremeno slali Dobreja u Teleoptik. Ali ni Slovak nije bio medijsko tako privlačan kao poslednji transfer – to je golmana Filipa Lazića iz Novog Sada, koji je potpuno promešao naše karte.

aGTyEmH.jpg

Pre dve sezone je bilo jasno, da je naš prvi golman Kolumbijac Olivares i drugi Brazilac Martins. Brazilac je zbog virusne infekcije propustio čitavu prošlu sezonu, u kojoj se kao prvi golman neočekivano istekao Slovenac Tadej Kous, koji je branio nenormalno dobro i time je Olivares, i zahvaljujuči svojim eskapadama na Marakani postao tek rezerva. Dovođenje Lazića znači novi pretres. Prvo-Lazić je domači igrač, što znači manje problema sa HG kvotama u Ligi Šampiona. Drugo, Olivares je postao kolumbijski reprezentativac; u koliko če postati regularan, če to značiti, da če redovno propuštati neke mečeve u LŠ zbog kvalifikacija za sledeči Mundijal, uz to, od svih naših golmana, na koje računamo, najstariji je (29). Martinsova sudbina još je nepoznata, pošto do tog trenutka od povrede nije odigrao ni jedan meč u Partizanu. Tako, da je trenutna situacija na GK poziciji: 1. Kous 2. Lazić 3. Olivares i 4. Martins. Komplicirano?

JESEN 2194

Prvih pet utakmica u šampionatu je pokazalo, da če to biti »posebna« sezona, pogotovo na domačem stadionu. Ako izuzmmeo remi bez golova u Novom Sadu kod Vojvodine u petom kolu, Partizan je u sezonu startovao sa serijom od četiri vezane pobede od 1:0. U drugom i trečem kolu je zabio novajlija Chovanec več u prvom poluvremenu, dok je »Marena« drhtala protiv OFK  Beograda i Čačana sve do sudijske nadoknade, dok nas nisu spasili Kalinić odnosno Topič, kojeg sam tad još smatrao za člana prvih 25. Pored nesvakidašnjeg procesa događaja, u očima su mi pale i opcije u timskim razgovorima na kraju tim utakmica  - baš svaki put se je kao poslednja pominjala opcija, da igrače upozorim na »complacency«. Ta opcija se inače ne pokaže svaki put, nego samo posle mečeva, gde Partizan pobedi na zube. O tome pričaju i brojke forme igrača nakon cca meseca nove sezone:

Ug3SdGz.jpg

ficbkdM.jpg

To, da se je Kalinić, naš najbolji napadač, povredio u drugom kolu i bio odsutan oko mesec dana, pokazalo se u narednim mečevima. Ne pamtim, kad sam toliko strahovao od odsutnosti nekog igrača. U LŠ smo startovali pobedom bez bleska nad Bugarima, no onda je došla na naš stadion Zvezda i nadigrala nas. Osvojen bod (1:1) je bio za nas uspeh. Nakon toga-bez Kaleta-sledila su dva uzastopna poraza, od Srema zaslužen, i neočekivana nula u Lisabonu, gde je potek utakmice bio sasvim suprotan. Sad smo se nalazili pred dva postoječa problema: prvo je bio nepostoječi napad, a drugo stvar, koja če se još na goriji način potencirati sve do kraja sezone, a to je igra cele naše poslednje linije. Naš prvi muž odbrane, Aleksandar Jokić* u to vreme bio je prvi između jednakima po katastrofalnoj formi: skrivio je penal protiv Levskog, protiv Zvezde bio krivac za primljen gol, u Sremu je bio isključen… Ništa bolji nije bio ni npr. Kristić.

Kad se Kalinić vratio, ti problemi u zadnjoj liniji su se sakrili. Tek u osmom kolu protiv Posavca, crno-beli su zabili više od jednog gola na utakmici u ligi. Sledio je još show u Kuli. U 10 kolu je pao još Javor i time smo Sremcima pobegli na plus pet, ali prosjek golova po meču još uvek je bio nizak. Sreča u nesreči je bila, da su svi preostali naši rivali redovito gubili bodove, pre svega zbog brojnih remija, pa je tako u gornjem delu tabele privremeno gostovao novosadski duo.

Do kraja polusezone smo ipak doživeli dve neočekivane hladne prhe – poraza u Subotici i Čačku, dok smo na Karaburmi taktično odlično zaustavili Romantičare i nismo bili nezadovoljni bodom. U prvi tim smo polako gurali Novikova (nagradio nas je zabijanjem u kupu), dok je Munteanu, naša »nada« iz Rumunjske, slan u rezerve, jer čovek još nije zabio ni jednog gola za nas. Na polusezoni je tako naša prednost znašala plus sedam, što je zame bilo nerealno. Razlike na tabeli bile su male, tako da ni Zvezda, koja si je recimo priuštila poraz od Palića, nije bila otpisana za top 6.

HKxTmzM.jpg

Ako smo u čime napredovali u odnosu na prošlu sezonu, to jeste bilo, da smo bili na kraju godine još prisutni u svim mogučim takmičenjima. U kupu nama je žreb podelio domačinstvo na svim utakmicama, što smo iskoristili. Poseban je bio meč u prvom kolu protiv CSK-a Pivare, kojeg je tad još vodio naša nekadašnja bugarska ikona, Valentin Pašov. Na žalost zbog slabe forme njegovog tima, Pašov je smenjen na početku novembra, a njegov naslednik tima iz Čelareva nije uspeo zadržati u Prvoj ligi. Na drugoj strani, posao je dobila još jedna naša legenda: Zdenko Toplak je posle 17 kola preuzeo OFK Niš, koji se je borio za ponovni povratak u elitu (u prošlom plejofu su iznenađujuče ispali od Posavca). Sad vam mogu reči, da ni njemu nije uspelo: najbolji tim iz Niša sezonu če završiti ispod mesta za baraž (8.).

MHL2nzx.jpg

hZycMYd.jpg

ZIMA

Uz plus sedam na kraju polusezone i činjenicom, da smo još aktivni u svim mogučim takmičenjima (prošle sezone recimo smo u to vreme imali manko u kupu) trebali bi bili zadovoljni. Međutim do paklenog otvaranja prolječa, gde nas čekaju tri gostovanja zaredom – Posavac, Bayern i Zvezda, čekalo nas je još puno posla. Forma velike večine igrača na jesen bila je prosječna, neki, od kojih se očekivalo najviše, su podbacili, pre svega šef odbrane Jokić. Predstave golmana bile su za možda pola klase slabije nego prošle sezone i pitanje je, da li su moje letne rošade bile dobar potez (Martins i Olivares su u Teleoptiku). Fale nama golovi – golovi npr. štopera iz kornera, a u napadu je još uvek prisutna skoro bolestna ovisnost od Kalinića. Ne samo zbog njegovih golova; samo njegova prisutnost na terenu na tim deluje potpuno drukčije, kao kad ga nema, što smo najbolje iskusili na početku jeseni. Ako sam se na početku njegove karijere pravio skoro budalu iz njega i njegove neefikasnosti i usudio se ga usporediti npr. sa Lozićem, sad mogu slobodno da kažem, da si junak finala LŠ ispred dve sezone toga nije zaslužio. U poslednje dve sezone je dokazao, zašto je prvo ime napada.

Žalostno je, ali ostali igrači, koji pored imena nose znak FC ili AM/FC, Kaliniću ne segu ni do gležnjeva.

JpsRp9U.jpg

Munteanu je bio na polsezoni na nuli – kad je stupio na teren, se činilo, da smo igrali sa igračem manje.  Jedine znake života je pokazivao Topič i djelomično 19-godišnji Ukrajinac Novikov, za kojeg gojim velike nade. Chovanec se je još lovio, a Dobre je na jesen igrao u rezervama. Golove smo očekivali i od nekih drugih pojedinaca, za koje bi skoro rekao, da su u jednoj sezoni bolji u davanju golova, a u drugoj u davanju asistencija. Chilom (11 golova prošle sezone) se očigledno posvetio asistiranju (9). Alcoba je na jesen zabio samo  jedan put, ali on procveti u toplom vremenu na proljeće. Za igrača poslednjeg dela jeseni nedvojbeno važi Dragiša Milojević*, general na sredini terena, koji je Juliu Cesaru preuzeo mesto u prvom timu.

Dodatni problem, sa kojim smo se soočili na jesen, je nezadovoljstvo pojedinih igrača, što je – normalno. Na račun veče  minutaže za Bearda*, sad su se Kristić i Adamski počeli žaliti, da igraju premalo. Milojeviću je dva put nestalo motivacije, ali naš pristup mu je pomogao, da je na kraju jeseni možda postao čak najbolji igrač. Kad odemo u Teleoptik, situacija je još dramatičnija.

INLFxqx.jpg

Nekad prvi duo golmana Olivares su nezadovoljni zbog neigranja; jednako važi za armadu vezista: Branimira Rebića, Radovana Lazića* i Franja Skočibušića, za kojeg se je na jesen spominjao povratak u Dinamo. Največa »zloupotreba« je inače na mestu napadača, na jesen 2194 se je tako u Teleoptiku gužvalo čak 11 tovrstnih igrača, za večinu teh ne možemo reči, da nisu dobili prilike: Ioan Munteanu, Branko Šalomon, Dragan Stamenković*, Slavi Aleksiev, Viorel Dobre, Nikola Ilić*, Istvan Juhasz*, Novica Kukić*, Dragan Pantelić*, Kirils Skredelis, Esteban Tenemas.*

Na zimu je bio najtraženija roba Pavel Fornalik. Poljak je iza sebe po mojim kriterijima imao prosječnu jesen (1 gol, 3 asistencije, u ligi prosjek samo 6.64). Zato smo mu doveli konkurenciju, iako  možda nije trebala. U Humsku je doveden albanski internacionalac, i još bitnije, u profilu mu piše wonderkid, koji je bio naša meta več na leto, ali nije prihvatio mojih uslova rotacije. Pola godine kasnije se omehčao. Cela je na videz copy-paste Fornalika, ali če za razliku od njega biti  natreniran i kao levo krilo. Nenada Perovića* (17 godina), koji je na jesen debitirao u prvom timu u LŠ (2 asistenciji na jednom meču) smo do kraja sezone poslali na pozajmicu u Sombor.

PROLJEČE 2195: LIGA

Albanac je brzo morao pokazati, kako če se snači na poziciji, koja mu nije ni natural. Več u trečem minutu meča u Boljevcima povredio se Chilom, kralj asistencija. Na AMC je igrao Fornalik i time zatvorio usta onima, koji su kazali, da Albanac i Poljak ne mogu igrati zajedno. Dva gola Kalinića su donela pobedu od 2:0 i činilo se, da če Partizan otiči na plus devet, ali je gol Srema u 89. minutu protiv OFK Beograda (3:2) prednost ohranio na jesenskoj ravni.

LAŽNA ZORA

Nakon europskog uspeha, koji je sledio slavju kod Posavca, Partizan je prvi put ove sezone pokazao nadzemaljski status, pošto je sa čak 4:0 razvalio Zvezdu na Marakani (Kale 2x), a toj pobedi je sledila još pobeda od 4:1 protiv Hajduka. Napad u režiji hrvatskog golgetera u privremenoj formaciji bez krila (kad i čak sa tri klasična napadača) zbog povreda nekih vezista je svoju snagu potvrdio još u Evropi, gde se u uzvratu drugog meča na žalost drugi put u sezoni povredio. I uzalud smo se nadali na sve moguče rezerviste (opet bez njega nismo znali pobediti), pošto je završnica rednog dela Superlige donela pravi mali kaos. Taktika 4-1-2-1-2 je u poslednjem kolu rednog dela donela neočekivni domači kolaps protiv Spartaka, a na drugo  mesto se pobedom nad Sremom od 3:0 popeo Borac! Crveni Zvezdi (koja je Ligu za prvaka praktično izgubila več u drugom večitom derbiju) ni pobeda nad Hajdukom nije bila dovoljna za top 6 pošto je Javor savladao Novi Sad 1:0, a ostala je i ispod Voše, koja je remizirala sa Posavcem. To je donelo do prekida suradnje sa trenerom Jeličem, kojeg je na krmilu nasledio 61-pomočni trener i nekadašnji igrač (2150-67) Mladosti, Srema, Javora, Intera i Genoe, Nikola Petković.

zJd7Lxx.jpg

RULETA

Nastavak rulete na golu. Proti OFK Beograda u 24. kolu je posle promenljive forme i Kousa i Lazića na golu dobio priliku Olivares,koji je popio tri komada iz tri šuta na gol (2:3) pa su tako crno-beli utrpeli drugi domači poraz sezone. Od tu dalje negde Partizanova odbrana je doživela neviđene muke. Protiv Borca je primljen gol, ali kvalitet je svejedno doneo preokret; isti se dogodio protiv Srema, ali na štetu Partizana i opet primljena tri komada.

MaeJJEa.jpg

Nakon što u 26. kolu kuči nije uspeo savladati ni Javora (kod kojeg je nakon  meča smenjen trener), Partizanova (negativna gol razlika!) prednost ispred pratioca se prepolovila na samo plus pet, ali sad je glavni pratilac bio OFK Beograd, koji je vezao čak pet pobeda u nizu.

U Humskoj smo molili boga, da nam ohrani Kalinića do kraja sezone, iako nije ohranio martovskog nivoja zabijanja; Chovanec je bio out več protiv Borca, Markov protiv Redsa, a Topič (kojeg povreda nas nije poremetila, tako je retko zabijao) kasnije. U napadu je tako pored Kaleta stavljen Novikov, jedina moguča varianta. Za nas su sledila uzastopna gostovanja i moguč nastavak drame za naslov, koju smo prvi put djelomično sprečili u 27. kolu pobedom kod Novog Sada, dok je Srem igrao samo 0:0 protiv Romantičara. Kolo kasnije je Srem pobedio u Ivanjici, a mi smo na vručoj Karaburmi ohladili domače remijem. Psihološko smo odradili ispit i u 29. kolu u Čačku uz novu pobedu Sremaca. Oni su se od titule praktično poslovili več u meču 31. kola (meč 30. kola protiv Partizana je odgođen), kad su igrali samo 0:0 protiv Borca, što je značilo, da bi Partizan pobedom u Ivanjici osigurao novu titulu. To je i uradio. Otpisani Sergej Bondarenko je sa dva pogotka bio junak pobede od 2:0 i 62. titule zaredom.

J7qw76B.jpg

Teoretički ali i praktički se od Borca i Novog Sad nije očekivalo, da če se boriti za top 4 i ligu šampiona, što se i uresničilo. Za Partizan je sad sledila samo formalnost, da u preostala dva domača meča protiv Sremaca »proslavi« titulu. Ali se račun nije izašao: protiv budučih vicešampiona Partizan je prokockao 2:0, a onda se protiv Novog Sada kockao i izveo ne drugi, nego treči sastav po jačini, testirajuči moguče rezerviste i naslednike najboljih igrača, koji se sad polako več nalaze u 30+ godini. Eksperiment je neslavno propao. Partizan je zahvaljujuči Cortezu* ostao bez igrača manje i doživeo novi zasluženi domači poraz, ispračen neviđenoj situaciji:  brojnim žvižducima iz tribina.

NW4fU4H.jpg

LAV KUP: MADE BY CANEV

U polufinalu kupa je Partizan zaradio novo domačinstvo-protiv Romantičara, koji su nas izbacili pre dve godine. Bugarski štoper se u Humskoj opet pobrinuo za sivu kosu domačih, pošto je u 14. minutu postigao autogol, ali su u drugom poluvremenu Novikov (49.) i Chovanec (86.) postigli golove za preokret i finale protiv Javora.

Finale, kojeg su crno-beli dočekali u dobrom raspoloženju posle pobede nad Liverpoolom odnosno Novim Sadom, ali kompaktnih Ivanjičana nisu uspeli matirati nakon 90 minuta. Sve je mirisalo na produžetke, dok u 116. minutu Canev nije skrivio penal odnosno faul nad de Melom. Stefan Čosić je imao priliku, da bude junak, ali je Tadej Kous iz duela izašao kao pobednik. Partizan je imao tri minute do kraja produžetaka, da izađe kao psihološki pobednik.

7GVZaYB.jpg

Ali nemoguče je moguče. U poslednjoj akciji na utakmici, u glavni ulozi je opet bio Partizanov bugarski štoper, koji je ponovo uspeo, da skrivi novi penal za Ivanjičane; a pošto magarac ne ide dva puta na led, Čosić je u drugo  naravno pogodio i Javoru doneo kup.

BSfsNf8.jpg

LIGA ŠAMPIONA

Valentin Orlov bio je junak pobede u Minhenu nad Bayernom u samoj završnici utakmice; istim rezultatom je Partizan nadgradio tu pobedu u Beogradu. U četvrtfinalu (Milan) bili smo besni zbog primljenog gola u završnici, ali Novikov se pobrinuo, da smo kraj uzvratnog meča dočekali mirniji. Koncentracija nama je pala u prvom meču i kod Liverpoola, koji ima u napadu dva strašna Španca. No onda se u revanšu (povratak Fornalika) kod nas desio tornado, kakvog skoro da ne pamtimo, pod rekordnim brojem gledatelja.

0NomvpA.jpg

UkCA4Pl.jpg

Prvi put u sezoni ovacije. Sedam decenija od čuvenog finala LŠ (1:7) Redsi su opet primili sedmicu i opet tri gola od ukrajinskog napadača (Rjabcev 2125). U finalu nas je čekao Čelsi, koji je ove sezone bio magnet za srpske klubove: protiv Javora je igrao več u grupi i izbacio jih u četvrtfinalu, dok je fazu pre toga izbacio Sremce.

Pre tačno sto godina (2095) Partizan je bio u sličnoj fazi, osvojivši domaču titulu i imao finale kupa protiv Zvezde i finale LŠ protiv Glasgow Rangersa. Oba meča je, nakon što je bio bolji tim i prokockavši 1:0 odnosno 2:0, izgubio na penale. Sad se situacija ponovila, sa time, da je ovaj put u finalu LŠ izgubio od boljeg protivnika, koji je premoč nadgradio eurogolom iz daljine. Kous je bio nemočan.

y6ibt6z.jpg

Time je Partizan ostao na jednom trofeju i brojnim pitanjima u vezi nastavka karijere, tima, odnosa pojedinih igrača do svetog dresa i formacije.

BWfhvCs.jpg

ANALIZA: LABUDOVA PESMA NEKE GENERACIJE

AKswDkC.jpg

Gol razlika Partizana te sezone: 53:28. Primili su crno-beli 14 golova nakon 22 kola i onda još 14 u plejofu. To priča samo zase i o golmanima i o odbrani. Takva je recimo bila statistika trojice prvih golmana, koja nije ni slučajno bila na očekivanoj razini:

Tadej Kous: 32 utakmica, 22 primljenih golova, 15 clean sheeta;

Filip Lazić: 13 utakmica, 11 primljenih golova, 4 clean sheeta;

Pedro Olivares: 3 utakmice, 5 primljenih golova, 1 clean sheet.

Protiv Novog Sada branio je Jeftić, Lucifer prošle sezone. Pitanje jeste: dali je bilo moje dovođenje Lazića, koji nije pokazao ništa posebno, dobro za prvi tim. Da li sam Kousa nakon njegove prošle sezone precenio? Kakva če biti sudbina Martinsa, koji  nakon virusa još čeka na nastup u prvom timu i koji je barem pet puta zatražio transfer a onda se predomislio? Slično važi i za Olivaresa. Ko če biti prvi golman sledeče sezone – nemam pojma.

Obnove če biti potrebna i zadnja linija, koja je potpuno podbacila. Jokić* če biti uprkos brojnim greškama još zacementiran u prvih 11. Beard* je imao izza sebe solidnu prvu sezonu – pa se tako naša škola može pohvaliti dvojicom veoma dobrih štopera, ali samo, kad je glava na pravo mestu. Canev je svoj utisak pokvario u završnici kupa; Adamski je bio više puta korišten kao bek. Skoro sigurno od leta neču više računati na Kristića, i imam u planu več njegovu zamenu.

Obnovi če morati biti podvržene i bekovske pozicije. Djorić i Ponomarenko polako gube trčačku snagu. Vujinović se pokazao kao solidan, ali samo kao backup. Jurković se zbog toga puno puta preselio na beka; a suprotno sam uradio sa Arnaldom na levoj strani. Šest asistencija je solidan ispljen kao zamena za Chiloma. Rumun je ostao kralj levog krila (13 asistencija) i muka mi je, kad pomislim na traženje njegove zamene (Arnaldo je zame ipak samo rezerva, Markov* isto, dok Simov skoro sigurno odlazi na leto). Na desnoj strani je Fornalik, kad nije bio povređen, pokazao svoju snagu, dva gola i sedam asistencija, dok je albansko pojačanje na zimu asistirao šest puta i tek čeka svoj prvenac.

Najmanje enigma če biti, očigledno , na sredini terena, gde čemo, ako neče biti iznenađenja, još računati na Milojevića*, Orlova, Alcobu, Julia Cesara. Napad je posebna stran. Kalinič (30 godina) je opet dogurao do 20 golova, ali kad če njegova fizička snaga pasti, čemo biti u dubokoj krizi. Zato nas je veselila dobra forma Novikova na kraju sezone (hattrick protiv Liverpoola) i čini se, da je Ukrajinac jedini, koji može dogurati ka 10+golova po sezoni. Topič to ne može i na leto biče verovatno prodat. Isto tako Partizan napuštaju Viorel Dobre te Branko Šalamon, tako da če biti naš treči napadač Chovanec. U teku su potražnje još za kojim, jer za kvalitetnu utrku treba nam najmanje četiri. Munteanu? Još je u timu, ali za sad ne znam, šta ču sa njim.

Formacijsko se činilo, da smo naišli na zlatni gral, 4-1-2-1-2 bez krila u jednom razdoblju, pogotovo jer nemamo klasičnog wingera na desnoj strani; ali protiv defanzivnih suparnika kuči taj san se razbio pošto bekovi nisu dovoljno probojni.

U posmeh karakteru našeg DNK-a te sezone: naš u19 tim je izgubio titulu u prošlom kolu protiv Crvene Zvezde. Najbolje ocenjeni igrač jeste levi bek, koji je u prošlom youth intejku od mojeg pomočnog trenera procenjen kao jedan od boljih iz generacije YI 2194 i koji je debitovao za prvi tim u nesretnom meču protiv Novog Sada u poslednjem kolu sezone.

updABqH.jpg

U toku tog pisanja su (uključujuči zimu) završeni pregovori oko dovođenja čak četvorice igrača, a peti je još u toku. Zavisi od raspoloženja: možda na leto Partizan očekuje jedna od največih rošada u istoriji.

• Debeli Ronaldo and Kruno™ like this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts

I sezona 2195/96 podseča na onu ispred jednog veka

VEČITA RIVALA NIKAD TAKO ODDALJENA – DOBIVA SE UVID O SVEMIRSKIM RAZDALJAMA

Crno-beli dobili ono što su propustili prošle sezone; Zvezda u baraž za opstanak

Partizan je u oktobru slavio 250 godina postojanja. Par meseca pre isti jubilej slavio je njegov največi rival. Ali sudbina i okretanje snaga u tom periodu toliko je bio različit za jedne i druge, da je to teško opisati. U međuvremenu se snaga velike »trojice« povečala, OFK, Srem i Javor su se zasidrali na preostala mesta, koje vode u LŠ, a u Evropi su oduševili i drugi klubovi.

Od poznatih igrača čak dvojica je »pojačala« madridski Real, napadača Viorel Dobre i Branko Šalamon. Cristian Ungureanu (32 g., 10 sezona u Partizanu) otišao je u Lorient; Nebojša Djorić u Hajduk iz Kule. Javor če dolazkom Franja Skočibušića i Slavija Aleksieva imati ponovo šansu, da iskoristi zakon »bivšeg«. Poslovili smo se od dvojice malo više »poznatih« produkta naše akademije, koja je u prošlo vreme u glavnom izbacivala solidne štopere i desna krila. Branko Maravić (31 godina, desno krilo) u toku pisanja pronašao je novu sredinu u subotičkom Spartaku , dok je Branko Pokimica (24. g., AMC) dobio priliku, da svoju karijeru osveži u Radu, koji se ekspresno vratio u elitu.

V6srTOO.jpg

Dolazci? Rizik?

Mladen Vučemilović (AM/FC) je doveden iz hrvatskog prvaka ispred dve godine, Karlovca. Ali tad je igrao još za Dinamo. U prošloj sezoni je za Karlovčane zabio 14 pogodaka; impresionirala me pre svega njegova brzina. Možda če u toj sezoni slediti pozajmica, bilo je moje mišljenje, ali onda sam promenio ploču i na pozajmicu slao Chovaneca (Palermo).

Aleksandar Milošević (ST) je doveden iz Hajduka iz Kule. Njega smo pazarili več duže vreme, a prepričao nas je predstavama prošle sezone, u kojoj je postigao 20 golova i 13 asistencija te osvojio nagradu naj igrača sezone.

Obrambeni dio smo pojačali četvoricom igrača: Davidom Hadebejem (Orlando Pirates), Vukom Vurtulo (Novi Sad) i Miguelom Angelom Vidalom (Colo Colo). Ide za sličan tip igrača, u glavnem snažne štopere, koji če u sili igrati i na bekovskim pozicijama. Tu če svoju priliku čekati mladi Catalin Laszlo (U. Craiova).

Peruanac Javier Garcia (Melgar) če, nadajmo se, dovesti novu dinamiku u zadnjem veznom redu i biče zamena za Julia Cesara. Pavel Charvat, još jedan Laszlo, Sandor, i poslednji dan prelaznog roka Lazarević (dolazak na leto 2196), su dovedeni za budučnost. Dok smo kasnije doveli još igrača za levo krilo. Nikitin (CSKA) po karakteru nije moj tip igrača, navodno je previše sebičan, ali dok ne pronadjemo boljeg, mislim, da če dobro služiti.

U toku tog pisanja sam u Teleoptik u odnosu na prošlu sezonu prebacio »ikonu« Ponomarenka, Kristića, Bearda, Julia Cesara, Novicu Markova*, Sergeja Bondarenka, Dimitra Simova i Željka Topiča. Iz tog tima če možda naše skrivno oružje biti Dobrivoje Vasić, brzi desni bek/krilo, koji je prošlu sezonu proveo na pozajmici u Posavcu.

NAŠI RIVALI

iwAdW82.jpg

Najviše se na leto kadrovalo kod  našeg največeg rivala, koji je inače na početku sezone dobio novog predsednika. Da li to znači nova, bolja vremena? Mandat prošlog bossa, Edina Tankosića je trajao skoro tri decenije, od marta 2167. U to vreme, Zvezda je osvojila jedan domači kup (2189), a dodatnih šest puta je igrala finale i izgubila ga. U okviru europskih takmičenja, crveno-beli su se profilirali kao solidan tim – u kupu UEFA, osvojivši ga dvaput (2187, 2189-te godine su tako uz Lav kup osvojili nesvakidašnju duplu krunu).

Ali ono, što pristalice u Ljutici Bogdana najviše boli, su poslednje skoro dve decenije. Ne samo, da Zvezda ne može biti adekvatne borbe za titulu (a ko uopče može), nego su ju u klasi prestigli svi preostali rivali – Javor, Srem i čak OFK Beograd, koji je puno decenija bio tarča posmeha (srpski Loserpool), no u poslednje vreme imaju strahovit tim. Tu nemoč i nazadovanje u grupi velike petorice (ili ako očete, »preostale četvorice«) najbolje ilustrira podatak, da je Zvezda od sezone 2176/77 dalje (u kojoj su došli do osmine finala) do danas samo tri puta još uspela, da dođe do grupne faze Lige Šampiona uprkos tome, da od početka 2180-ih u najelitnije europsko takmičenje iz Ling Long Superlige vode čak četiri mesta. U sezoni 2181/82 su izborili kvalifikacije za LŠ 4. mestom, ali več u poslednjem kolu kvalifikacija ispali od Segeste. U sezoni 2183/84 su bili ubedljivo drugi i obezbedili direktan plasman u grupe u narednoj te došli čak do polufinala. U sezonama 2185/86 i 2189/90 su do top 32 opet morali kroz kvalifikacije (Budučnost, Falkirk) i kroz grupe došli opet do osmine finala. U oba navrata su u prethodnim sezonama osvojili treče mesto u prvenstvu. No u svim preostalim sezonama – neuspeh za neuspehom i čak nije više i iznenađenje, ako Zvezde nakon 22 kola nema ni u top 6.

Dodatan problem su brojne promena trenera, koji forsiraju svoje formacije. Pričali smo več, da je Zvezda pre par sezona više neuspešno nego uspešno forsirala sistem sa tri braniča i liberom, zahvaljujuči lekturama Milana Živanovića (2192-94), koji se rešio skoro svih napadačkih krila. Naš Marko Mitrović*, veteran na AMR je tako Ljuticu Bogdana napustio nakon samo godinu dana (sabravši samo devet nastupa) za OFK Niš. Živanovićev naslednik, Petar Jelić se vratio ka 4-4-2 i počeo, da kupuje prepotrebna krila i nove igrače, ali mu sreča nije išla na ruku, pa je tako marta ove godine smenjen. Njegov naslednik je postao, kao što smo več pisali, igrački puno veče ime, ali 61-godišnji Nikola Petković, nekadašnji pomočni trener, ponovo forsira formaciju sa 3 odnosno 5 braniča, sa tima, da umesto 3 centralna vezista, igraju sa 2 MC i jednim AMC (5-2-1-2). Devet novih igrača je došlo, uz najpoznatije ime – napadača Damira Stanojevića (31 g.) iz Srema.

Ipak Sremci neče biti u napadu hendikepirani, pošto su iz OFK Beograda doveli okretnog i brzog Todora Mičića. Pošto Romantičari nisu doveli novog napadača nego samo jednog štopera, možda če biti za nas manje opasni, pogotovo jer su (nakon samo godinu dana nakon dolazka iz Srema) na leto prodali odličnog vezista Marjana Rožića Štutgartu. Za Javor sam vama več rekao, da če biti kod njih dvojica eks Partizanovca, ali pogodilo me nešto drugo. Pogodilo me to, da je Javor u Lyon prodao ovog igrača, za 30 milijuna eura, igrača, kojeg smo pre deset godina doveli iz Subotice, i koji kod nas nije upisao ni jedan nastup. U januaru 2187 smo ga za 650k (jer u njem nisam video perspektive) prodali Javoru. Milosavljević je od tad postao centralna figura Javora u veznom redu…

ucCeKcL.jpg

JESEN: DEBITANTI ODUŠEVLJAVAJU, ZVEZDA TRPI SVUGDE

Nivo promena u timu Partizana pokazala je i prva utakmica u prvenstvu. U kuli je u prvih 11 startalo 7 debitanata, ajde kažimo 7.5 pošto je golman Lazić kod nas tek drugu sezonu. U prvenstvu smo igrali skoro bez grešaka, iako smo u prvom delu ponovili grčeve iz početka prošle sezone – teško smo zabijali i na sredini terena izgubili previše lopti. Na roku nama je išao i raspored: osim OFK Beograda, protiv kojih smo na Karaburmi odigrali taktično dovršenih 0:0, sve utakmice protiv največih, smo igrali kod kuče, i sve pobedili. Golova nismo zabijali ne znam koliko, ali zbog ove sezone odlične zadnje linije i golmana, znao sam, da če biti ova kampanja uspešnija i u formi i bodovno.

I pojačanja su se na početku pokazala kao pogodak u puno uz dodatni potez – ne, da se hvalim! Vidal uparen uz Jokića, na levom boku je briljirao tek 19-godišnji Laszlo. Na levom krilu polako dobijamo naslednike Chiloma, a u napadu sam i nisam znao, da če se Aca Milošević tako brzo uklopiti u naš sistem, pošto poznaje Superligu. Ali, taraaa, za potez godine, smatram »povratak« Martinsa na gol prvog tima. Povratak pišem u navednicama zbog toga, što zapravo nikad nije bio broj 1, nego je, kad je branio u prvom timu, »samo« rotirao sa Olivaresom, koji je imao uvek prednost. No- protiv Spartaka Subotice je za nas zaigrao prvi put nakon dve sezone. Jednu sezonu je propustio zbog virusa, a prošlu zbog mojih rotacija i ruleta, kola sreče, šta god hočete. Ove sezone-ništa od toga, uloge su bile jasno podeljene. Broj 1 – Martins, broj 2-Lazić, broj 3-Olivares i broj 4 – Kous-prvi golman ispred dve sezone, koji nije bio ni registriran u LŠ.

OFK je držao stik sa nama do nekog devetog kola, nakon toga ušao je u malu krizu, uz to, doživeo je i poraz protiv nas (1:2). To je bio početak kraja borbe za titulu, pošto se mi nismo zaustavili i polako došli do dvocifrene prednosti. Mesta, koje vode u LŠ bila su na polusezoni popunjena po očekivanjima, što se nikako ne može reči za borbu za opstanak. Naš večiti rival na jesen je doživljao nepamčenu kalvariju. Pet poraza u prvih sedam kola uz prvu ostvarenu pobedu tek u 11. kolu u Čačku, i dve petarde: 3:5 u Kuli te 2:5 na Marakani protiv Srema. Posao Nikole Petkovića bio je ugrožen, ali se ga tvrdno oklepao. Pobeda u Čačku za crveno-bele značila je lažnu zoru, pošto su onda pobedili oba novosadska tima, da bi jesen  zatvorili porazom u Apatinu i zaključili ju na mestu, koje vodi u ispadanje! Uz to, nestali su svi snovi o nekom trofeju i u kupu (poraz od Javora) iu Evropi, gde jih je na putu ka grupama UEFE zaustavio Kayserispor.

AiWD8H1.jpg

KUP I EVROPA

Niz uzastopnih domačih utakmica se je ustavio u osmini finala, gde smo igrali kod Borče, ali senzacije nije bilo. Na nagradu smo dobili u četvrtfinalu najteži možni meč: gostovanje na Karaburmi. Opet smo odlično odigralu taktički, sa vezistom više smo ustavili nalete domačih i slavili debitantskim pogotkom Garcie več u 8. minutu.

L1wm3zC.jpg

Liga šampiona je bila regionalno obarvana. Pored četvorice iz Srbije i tima iz Hrvatske (Osijeku kao vicešampionu je put sprečio Beitar) su između 32 igrali i slovenački i crnogorski prvak. U grupi smo osvojili prvo mesto, sa 13 bodova, 3 ispred Porta, kojeg u dve utakmice opet nismo uspeli pobediti. Probleme smo imali i protiv hrvatskog prvaka: na gostovanju nas je spasio Milošević u sudijskoj nadoknadi, dok smo se u Beogradu mučili sve do jedinog gola – iz penala, kojeg je u 75. minutu realizirao Vučemilović. Jedino protiv Francuza smo pokazali koliko toliko dobar fudbal, zato smo revanš prošle osmine finala, protiv Bayerna, očekivali sa mešanim osečajima. Od preostalih ekipa iz Srbije između 16 plasirali su se »samo« još OFK i Srem, dok je Javoru spodletelo i takmičenje če nastaviti u kupu UEFA. I dostiči če, veoma daleko.

DdE7KnK.jpg

0jWCeor.jpg

Kako se je u poslednje vreme razcepila grupa velike petorke, odnosno bolje rečeno »preostale četvorice« u 3+1, nazorno kažu i aktivnosti u zimskom prelaznom periodu.

WxUvb72.jpg

AWq1BE9.jpg

OFK Beograd je i na zimu ohranio moje spoštovanje do kolege Stojkovića, iako je popustio pod pritiscima i (konačno) prodao najtraženiju robu Superlige, njihovog najboljeg napadača Velizara Bogdanova Sevilli za 37 milijuna eura. Umesto njega na Karaburmu je stigla čak dvojica napadača, o kojima je tek suditi. Bojan Vučković je došao za 10 milijuna iz Srema (na jesen 21 utakmica, 4 gola, 5 asistencija), a Vladimir Stojanov za free iz bugarskog Pirina.

Na Karaburmu je stigao i eks desni bek Javora, Čosić, zbog čega je u Ivanjici nastala mala frka, ali se brzo polegla. Javor jedini od rivala na zim unije doveo  ni jednog igrača i morače se zanašati na eks Partizanovce: Kovacsa, koji je igrao odlično na jesen, dok su u napadu Melo i Aleksiev svak postigli po sedam golova.

Nešto aktivniji su bili u Sremu, dovevši Zvezdinog štopera Stojiljkovića, ali nazanimljiviji je bio dolazak Zorana Stojanovića (AMRC). Ide za jednog od najboljih srpskih vezista, i dete Zvezde, koji je imao neobičan razvoj karijere. Na početku desetlječa je bio smatran kao višak, otišao je u Rad i kasnije u Srem, gde je igrao tri sezone. Augusta 2194 se je na velika vrata vratio u matični klub, ali je prošle godine postao višak zbog promene trenera (i formacije). Drugi put u karijeri je napustio Ljuticu Bogdana i otišao u Novi Sad, ali samo za pola godine, jer če od zime 2196. biti ponovo član Sremaca.

Gde je tu poslednji član »velikih«? Zvezdin tim je na kraju prelaznog perioda izgledao ovako: crveno-beli, več prepuni defanzivaca, su »bolji« za nova dva štopera i 31-godišnjeg levog beka.

Partizan? Povreda Chiloma nas nije toliko poremetila, ali smo svejedno tražili barem još jednog takog tipa igrača, koji može biti dobar i kao levo krilo i bek. Vujinović nas za sad nije oduševio. Pronašli smo čak dva. Jedan dolazi na leto, isto smo mislili i drugog, ali sam zaboravio staviti, da dolazi tek na kraju sezone, pa smo ga dobili odmah. Iz bukareštanskog Dinama, copy-paste od Chiloma.

Zbog nas mogu več da kažem, da če biti Sremci jedni od pobednika letnog prelaznog roka. Naše dete i univerzalac, Dragiša Milojević (YI 2184), naš najbolji zadnji vezni, na leto 2196 napušta svoj matični klub. Želi si veče izazove, iči u veči klub (?), ali to neče biti neki iz lige petice, nego-sad več znate, ko. Očekivao sam, da če se za igrača za kontinentalnom reputacijom zanimati još ko, ali Sremci su bili najaktivniji. Do kraja sezone jedan od največih zadataka kod nas če mu biti tako tutorstvo Davida Granadosa*, koji če biti možda njegov naslednik. 

PROLJEČE 2196

PRVENSTVO

Do kraja rednog dela nas je delilo još osam kola odnosno čak tri velika gostovanja, dva u paketu, i to između obe  utakmice protiv Bavaraca u LŠ. Taj dio smo prebrodili odlikom. Jesmo opet igrali 0:0, protiv Rada, ali smo zato savladali i Javor i Zvezdu, oba puta sa po 3:1. Na Marakani je briljirala leva strana, Laszlo i Cela, a time smo Zvezdu posle momentuma ohladili i počeli njen (ko zna po koji) pad i time svu medijsku pažnju praktično obratili na nju odnosno na ligu za opstanak. Tim Nikole Petkovića je prolječe započeo domačim porazom od Hajduka 1:2, zatim pre večitog derbija nanizao dva uzastopna uspeha protiv Rada i Srema. Jeste, nije jima išao raspored na ruku (četiri kola i četiri rivala), ali na tri uzastopna meča KUČI Zvezda bi morala iztržiti barem koji bod. Umesto toga, na Marakani su se pored Partizana veselili još Javor (1:2) i OFK Beograd (0:2).

U Partizanu smo nastavili niz neporaženosti. Uz koji remi previše (tri remija u prva četiri kola Lige za prvaka) zato naša prednost još nije bila takva, da bi i teoretski garantirala titulu, pošto su i Romantičari igrali odlično i polako se konsolidirali na drugom mestu. I kod nas nije bilo baš sve idilično. Letno pojačanje Hadebe u to vreme zbog domotužja od jeseni praktično nije igrao, a slično je bilo i sa zimskim novajlijom iz Rumunjske. Zbog namere Milojevića, da na leto napusti Humsku, smo u prvi tim iz Teleoptika vratili Julia Cesara, pošto se Orlov polako vračao zbog 4-mesečne povrede. Jokić je ušao na mali spor sa njegovim učencem Rudenkom…

Q7warVl.jpg

63. naslov prvaka zaredom došao je »tek« 27. maja u prestavljenom meču protiv Javora – 7:0. Zbog njihovog igranja u finalu kupa UEFA doživeli smo i mi oni zanimiv slučaj-oba međusobna meča smo odigrali u razmaku od tri dana. Nikakve drame nije bilo u gornjem domu u borbi za LŠ – Borac i Novi Sad nisu imali šanse. Jedini poraz u prvenstvu doživeli smo na Karaburmi, gde ovaj put nismo uspeli zaustaviti našeg nekadašnjeg igrača Avbelja (22 golova).

U Ligi za opstanak je Zvezda u prva dva kola doživela dva poraza, protiv Spartaka i Voše (sudijska nadoknada) i sve je mirisalo na nepredstavljiv scenarij, pošto su opet pali na 11. mesto. Nakon toga upisali su tri pobede i jedan remi i time iz borbe za direktan ispad praktično eliminirali Apatince, koje su nakon još jednog šokantnog poraza od Voše (2 primljena gola u 90.) pobedili 2:0. Time su došli nadomak »snova« - direktnom opstanku, a sad je njihov rival neočekivano postao Novi Sad, koji je bio u slaboj formi, i ligu zaključio sa pet vezanih meča bez datog gola. Oba tima su meč 31. kola odigrali 0:0 i kolo pre kraja o izravnom opstanku su odlučivali na međusobnom meču kod Kanarinaca, koji su branili bod prednosti. Na tom meču je Zvezdi išlo naopako sve: uz igrača manje i tri povređena igrača te patnju kroz 90 minuta (šutevi: 24-6 za domače) jedva su ohranili bod, koji ima ne znači ništa.

T3LJ1or.jpg

Crvena Zvezda – koja je u prvoj godini novog veka (2101.) osvojila prvu titulu u tom sejvu, i time naglasila »kao« Zvezdin vek, na prolječe 2196 če strahovati za opstanak u eliti, verovatno sa istim trenerom, koji ju je doveo u tu sitaciju. Njen protivnik u baražu biče ili OFK Niš ili Bačka. Nišlije su veliki favoriti i ako bude sve po planu, očekiva nas spektakel. OFK Niš, predvođen trenerom, koji je bivša Partizanova ikona, i koji isto kao zvezda, forsira formaciju sa 3 štopera, samo bez bekova, nego sa krilima i jednim AMC-om. Ali sačekajmo… Prva sezona novog predsednika u svakom slučaju biče upisana u pamčenje, iako se Zvezda spasi.

3w85mhk.jpg

Prvu ligu je ove sezone zaznamovala Bežanija, koja je spisala istorijski uspeh. Na tabeli su završili sa čak 21 bodova više od drugoplasiranog Šajkaša i time se Lavovi nakon 91 sezona (!) vračaju u elitu srpskog fudbala, gde su poslednji put igrali u sezoni 2105/06.

Evolucija tima iz Novog Beograda je primer uspona i pada na dugo razdolblje. Lavovi su u 21. veku bili relativno stabilan superligaški tim. Največi uspeh su doživeli u sezoni 2020/21, u kojoj su završili kao vicešampioni; treči su bili u sezonama 2015/16, 2061/62 i 2067/68. U sezoni 2068/69 su igrali u grupi Lige šampiona: njihov stadion su posetili sami velikani – Sevilla, Roma i Arsenal. Nešto bogatije izkustvo Bežanija ima iz nastupanja u kupu UEFA, gde je tri puta obezbedila plasman u 1/16 finala.

Početkom 22. veka Lavovi su ušli u krizu. U tom veku samo tri puta su igralu u eliti, iz koje su ispali pre 90 godina. Ali ne samo to. Nakon dve uzastopne sezone u drugom, Bežanija je ispala u još niži rang. U Prvoj ligi je igrala još u sezonama 2114/15 i 2116/17, iz koje je opet ispala. Punih 72 godina (!) jima je trebalo, da se vrate prvo u drugi rang, gde su se brzo konsolidirali. (Ne) očekivana borba za povratak u Superligu bila je puna trnja – u sedam uzastopnih sezona (izuzemši poslednju) Lavovi su čak pet puta ispali u plejofu, (tri puta su bili šesti, jednom peti i jednom četvrti), u međuvremenu jednom 7. i jednom 11. Sve do ove -  sezone 2195/96, gde su obezbedili direktan plasman u Superligu.

Dobrodošli nazad!

LAV KUP

Obračun u porodici! U polufinalu Lav kupa na terenu ŠRC Zemunelo, pomerili su se Partizan i njegov rezervni tim. Duel »otpisanih« protiv prvom timu i prilika za prve, da se nadmetnu treneru. Videli smo nekad več iznenađenja u tom duelu, ovaj put ne. Prvi tim je slavio ubedljivo, sa 4:0, i jedina slaba stvar te pobede jeste, da su me neki pojedinci u Teleoptiku razočarali. U finalu smo ovaj put naišli na nama ugodnije Sremce, koji su eliminirali Javor, ali protiv nas nisu imali šanse. Dupla kruna.

kZgpKnK.jpg

LIGA ŠAMPIONA / KUP UEFA

qEfjfQO.jpg

Šta znači odbrana? Puno. Protiv Bavaraca smo videli dejavu ispred godinu dana i opet odlično predstavu nekog vezista (prošle sezone junak je bio Orlov). Protiv Lyona opet smo sve rešili več u prvom meču (Milošević, Fornalik, Kalinić uz autogol Nijhuijsa), dok smo protiv Čelsija u drugom, golovima Miloševića i Kalinića te obezbedili finale protiv Liverpoola. Koji nam… leži.

7jB1C9w.jpg

Time smo osvojili trojnu krunu i istorijske anale vratili 100 godina nazad. Tad smo treble isto ponovili nakon sezone, u kojoj smo izgubili i finale kupa i finale LŠ, i zanimljivo – i 2096. smo u finalu kupa pobedili Srem te u finalu LŠ Liverpool!

5XkCBPP.jpg

U LŠ je pored Partizana najdlje dogurao Srem-do polufinala, dok je OFK Beograd ispao več u osmini finala protiv Lyona. Pravu rapsodiju inače, srpski timovi su doživeli u kupu UEFA, koji se završilo konačnim slavjem Javora. Atromitos, Vukovar, Juventus, Roma i… Borac u finalu! Čačani, senzacija takmičenja, su do tamo eliminirali AEK,  Man City, Napoli i… Spartak Suboticu. Pored toga treba izdvojiti još jedan momenat 1/16 finala, gde je Novi Sad eliminirao Man Utd, pobedom od 2:0 na Old Traffordu posle domačeg poraza od 0:1. I svoje takmičenje završio u 1/8 finala protiv… Subotičana. Biče puna roba koeficienata ove sezone.

5o8Sa0J.jpg

8Av4zZ1.jpg

TIMSKI RAD

7FpkuwA.jpg

zEIhJOy.jpg

Staroselci su u odnosu na prošlu sezonu popravili formu. Chilom, Jokić, povratnik u prvi tim Cesar su najiskusniji i zgled drugima. Sa Nikitinom (Karakter? Koji karakter?) smo dobili ono, što smo hteli na levom krilu, za Fornalikom i Çelom (čak bolji na ML) na desnoj strani. Garcia je na zadnjem veznom iskoristio onu dugu povredu Orlova, ali je pitanje, da li če iskoristiti i Milojevićev* odlazak na leto.

U odbrani več imamo broj jedan na levom boku: Catalin Laszlo, najmlađi u timu pored Novikova i Vasića ispred sebe ima fantastičnu budučnost, i več sad se bojim, da svoju karijeru neče završiti u Partizanu. Za štoperski prvi par smatram Jokića i Vidala. Furtula je odigrao praktično bez greške. U toj liniji ipak postoje dileme. Canev je ove sezone zbog godina (ne zbog greške u finalu kupa prošle godine) igrao manje, još više to važi za Adamskog (koji me sve manje oduševljava), dok sam za Kristića več rekao, da je u rezervama. To znači, da čemo morati za sledeču sezonu razmišljati o barem jednom novom štoperu – nekom dovoljno brzim, da bi mogao igrati i na desnom boku. Kakva če biti situacija sa Hedebejem? Pošto je naša škola u poslednje vreme izbacila nebroj štopera, razmišljam, da u prvi tim vratim Bearda*, ali je u zadnja dva kola odlično igrao Diaz*, 21-godišnjak iz Peruja. Slično važi za poziciju DR: u tom trenutku Partizan na toj poziciji koristi u glavnom Jurkovića (29 g. i polako oče van); Vasić je ofanzivno krilo, natreniran kao DR, dok  Vujinović može igrati na obe strane, ali se izkazalo, da on nije kalibar za Partizan.

Moje brige oko napadača več poznate i biče jih još, ali nakon ove sezone ipak mogu reči: lakše se diše. Nedvojbeno če Kalinićevo vreme polako isteči, ali šta reči, kad čovek igra iz sezone u sezonu bolje, kao vino? Ova sezona je njegova treča zapored, da je postigao dvocifreni broj ligaških golova odnosno ukupno barem 20. Od 25 golova u toj sezoni čak 20 je postigao u ligi, što je neverovatno pošto se zna, da je lakše postiči golove u LŠ nego u defanzivnoj Ling Long lutriji. Kalinićev ispljen u poslednje tri sezone ukupno: 67 golova i 27 asistencija. Njegov »naslednik« Aca Milošević je postigao 18 golova – 9 u ligi, 1 u kupu i 8 u LŠ. Vućemilović samo 6, sličan tekst sam imao spremljen za 20-godišnjeg Ukrajinca, ali on je eksplodirao u finišu sezone, gde je postigao dve trečine svih svojih golova odnosno skoro 1/3 samo protiv pobednika odnosno malo više od 1 / 4 samo protiv pobednika kupa UEFA. Ne zaaboravite: Chovanec je bio te sezone na pozajmici.

Report čemo zaključiti sa golmanima, pošto se u toj sezoni desilo nešto, što se verovatno do sad nije nikad. U upravo završeni sezoni za Partizanov prvi tim branila je – samo dvojica. Martins (koji je dobio lak srpski pasoš) je branio na 36 utakmicama, primio 16 golova i imao 22 clean sheeta, dok je Filip Lazić na 14 utakmicama čak 11 puta imao clean sheet i primio ukupno samo tri gola. Ne Pedro Olivares, ne Tadej Kous, ne Stefan Jeftić, ne Miodrag Milojević*, ne Aleš Žilavec… ni jedan od njih nisu dobili priliku, čak ne u kupu!

• Kruno™ likes this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts

u35gXAH.jpg

BARAŽ ZA OPSTANAK: ZVEZDA U POSLEDNJIM SEKUNDAMA DO SPASA; BIVŠI PARTIZANOVCI TUGUJU

TFYxNQn.jpg

Par minuta bili smo oddaljeni od nepredstavljivog. Crvena Zvezda je posle domačeg poraza od OFK Niša (1:2) u uzvratu dodatnih kvalifikacija - finala za opstanak - lovila drugi gol, koji bi ji obezbedio opstanak u eliti. Nišlije su na Marakani pobedile i zbog gola Marka Mitrovića, eks Partizanovca, ali u revanšu taj isti igrač bio je isključen, i kao igrač Zvezde. Igrala se igra 10-10. Niš, koji je uprkos povredi drugog najboljeg strelca, Nemanje Djordjevića, koji se povredio upravo pre baraža, tako dobro odigrao prvi meč, u drugom je trpeo muke. Najbolji strelac Zvezde, Ištvan Radić, u 63. minutu jima je doveo znak nade, a za konačni triumf se pobrinuo slovački internacionalac Bartos, koji je u 91. minutu glavom iz kornera postigao gol za 2:0 i time stavio tačku na sve moguče iluzije o Zvezdinom ispadu.

I time produžio Petkovićev staž na njenoj klupi i kako je sezona počela, nastavak agonije...

mSvgyEl.jpg

Kvalifikacije za EP: NAJBOLJI NAUVERLJIVIJI; ČAK ČETIRI EKIPE EX SFRJ NA EURU; IMAMO NOVE ZLATNE GENERACIJE?

Grupe A-C

Grupe D-F

Grupe G-I

Grupa J

Španija (grupa A), aktualni prvak evrope i sveta te Srbija u grupi F (7x prvak Evrope, poslednji put 2184 i vicešampion 2188) bodovno su bili nauverljiviji timovi kvalifikacija za sledeče europsko prvenstvo, koje če gostiti Italija. Iz našeg regiona izravni plasman su si (konačno) zagotovili u Hrvatskoj, kojoj je u napetoj utrci u poslednjem meču bio dovoljan bod protiv Ukrajine 1:1 (Kalinić), iako su pre toga utrpeli, izkazalo se, nebitni poraz u Briselu, čak 3:5. Kockastih na eurima nije bilo čak 12 godina, isto toliko Crnogoraca; a 28 godina na taj nastup čeka obično nesretnik kvalifikacija, Slovenija, kojoj su za baraž bile dovoljne samo tri pobede uz pet remija. Dodatne kvalifikacije su obezbedili i Severni Makedonci.

Bez nastupa i Italiji su ostali europski vicešampioni Turci, ali veče iznenađenje je kolaps Škota, koji su kraj 2180-ih uprizorili double (prvaci sveta 2186 i Evrope 2188). Zlatnoj generaciji Gordon Albiona je, to več znamo, primat, preuzela Španija, ali nismo se nadali, da če propustiti prvi Euro nakon 26 godina. Škotska bilanca na eurima u tom sejvu je inače veoma zanimljiva: na prvih deset uzastopnim eurima u tom sejvu nisu prošli grupe, 2184. su jih prvi put prošli, da bi ispali u četvrtfinalu; četiri godine kasnije osvojili su ga, a 2192. opet su ispali u četvrtfinalu.

Malo su razočarale i neke »veče«ekipe iz Istočne Evrope – Poljska, Češka i Ukrajina, dok su Bugari i Rusi barem bili drugi. Prvi su se u dodatnim kvalifikacijama merili sa Crnom Gorom i izašli kao poraženi; posle 2:2 u Bugarskoj, Petar Kovačević u 90. potvrdio je nastup Crne Gore na EP! Na drugoj strani Rusija je jedini tim u baražu, koja u uzvratu nije iskoristila dobrog rezultata iz prve utakmice; nakon 2:2 u Grčkoj, prvaci Evrope 2004. su šokirali Moskvu golom iz penala u 84. minutu.

Pored Crne Gore konačno je uspelo i Sloveniji i to protiv favorizirane Norveške: posle 1:1 u Oslu, slovenački junak bio je bivši Partizanovac Branko Šalamon golovima u 3. i 114. minutu produžetka (2:1). Samo Severni Makedoniji (pored BiH-a, koji nije prešao grupe) iz nekadašnje skupne države nije uspelo u baražu, protiv Finske su izgubili več u Skopju (0:2, 1:1). Nakon nestanovitnih predstava i čak promašenih velikih takmičenja (na Euru 2192 jih nije bilo) vračaju se Portugalci, koji su eliminirali Austriju (1:0 u gostima i 1:1 kuči).

Več nakon završetka rednog dela kvalifikacija, stručnjaki su na sve pretege hvalili pre svega dve reprezentacije, koje bi mogle iznenaditi na leto 2196. Primat fudbala na Ostrvu je očigledno preuzela reprezentacija Irske, koja je leto 2195 predvodila kao vodeči tim na Fifinoj tabeli. Treče plasirana ekipa iz SP-a 2194 jeste i igra na krilima izvanrednog napadača Valencie, najboljeg igrača prošlog mundijala, Justina Donoghueja, koji je za Irsku zabio 44 golova u 66 nastupa i bio je sa 10 golova najbolji strelac kvalifikacija. Ali možda imaju za naziv  tamnog konja Eura 2196 veču osnovu Romuni. O toj reprezentaciji smo več pisali, da su njene obe mlade kategorije postali prvaci Evrope u prethodnim godinama, a za razliku od Iraca, Rumune lično bolje poznajem(o) i zbog igranja njihovih igrača kod nas.

plIHHRW.jpg

U grupi A, grupi smrti, nismo očekivali, da čemo na šest utakmica videti samo četiri golova. Šampioni Evrope i sveta su u prvom kolu sa igračem manje ubedljivije kao što kaže rezultat savladali Sloveniju. Oduševili nisu ni sedmerostruki prvaci Evrope, koji su igrali dvaput zaredom 0:0 i golom Darcyja Mela tri minuta pre kraja protiv Slovenije spasili bod, koji jima je bio dovoljan za plasman u najboljih osam. U grupi A su oba favorita ubedljivo prošla dalje- sve golove u tim delu su postigli Partizanovci (Kalinić 2x i Jurković 1x). Engleska je bila jedini tim, koji je bio nakon dva kola več sigurni četvrtfinalist. U grupi C su domačini i Francuzi prošli dalje sa jednom pobedom i dva remija. Slično su u poslednjoj grupi Rumuni završili kao pobednici. Tu je bilo i najviše drame, iz koje su srečni izašli Crnogorci. Oni su bili u najslabijoj poziciji nakon dva kola, ali jih je pobeda od 1:0 nad Danskom golom Ognjena Muhovića torpedirala u četvrtfinale zahvaljujuči samo bodu Danske protiv tima iz Karpata.

ČETVRTFINALE

Španija – HRVATSKA 2:4** nakon 11-m (0:0)

ENGLESKA – Srbija 4:0 /Skinner 12, Austin 29, 42, 56/

ITALIJA – Crna Gora 4:1 /Scarriglia 12, 60, Pieri 15, Eder 90.(p); Mihajlović 84./

FRANCUSKA – Rumunjska 5:4** nakon 11-m (0:0)

POLUFINALE

HRVATSKA – Francuska 3:1 /Lozić 11, Jurković 39, 48; Rossi 8(p)/

ENGLESKA – Italija 1:0 /McGoldrick 37/

FINALE

Hrvatska – ENGLESKA 0:1 /McGoldrick 40/

Englezi su zasluženi prvaci Evrope, možda malo neočekivano. Ali to je tim, koji je tako ponizio Srbiju, eliminirao i domačina Italiju i na kraju iznenađenje turnira Hrvatsku za prvo slavje nakon 40 godina te ukupno šesto. Za »vatrene« je to prva srebrna medalja na Eurima, posle dva triumfa (2088, 2140) i tako su na najbolji način predstavljali naš region u Italiji. »Orlovi« su razočarali i pustili slab utisak, slabijeg čak od Crnogoraca (koji ipak nisu stalni tim na velikim takmičenjima) i Slovenaca.

Edited by Sir Aleš, 01 March 2020 - 04:01 PM.

• Kruno™ likes this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts

Završena sezona 2196/97

IZ TROJKE U KECA

Bio je to period, gde fudbal nije bio u prvom planu zbog znane situacije. U sejvu za to smatram period negde od 21. februara 2197 dalje, baš, kad je Partizan čekao prvi meč osmine finala Lige Šampiona.

ZIMSKI I LETNI PRELAZNI PERIOD

Leto 2196 su pored več raportiranog Eura obelodanile i olimpijske igre u Meksiku, koje su nečekivanu pobedu na kraju donele mladim »orličima«.

EUZBZQE.jpg

Transfer period… »Veterani« 80-ih su bili između prvima, koji su na leto napustili Humsku. Druga kategorija su bili »otpisani«, sa kojima su se na našu želju »pojačali« naši rivali. Novica Markov* je nakon slabe dve decenije prvi put u karijeri promenio klub. Ide za zlatno dete Partizana, »zvezdu YI 2179«, za brzog napadača, kojemu je jedina ali glavna mana Composure, koji mu skače između 7 i 9. Zbog tega smo ga kod nas natrenirali i kao levo krilo. Njegov maksimum je bilo dvaput 12 golova u jednoj sezoni, a dovoljno govori i podatak, da u 25 nastupa za »orlove« nije zabio ni jedan put. Njegov novi tim je Javor. Možda če biti veče pojačanje Ioan Munteanu za OFK Beograd? Rumun je bio kod nas na hladnom. Za njega su se zanimali i Javor i Zvezda, a ja sam ga odlučio prodati u ovo doba direktnom rivalu za naslov – OFK Beogradu. Latvijac Skredelis, isto tako otpisan, je novu sredinu pronašao u Academici, klubu, protiv kojeg čemo igrati u LŠ.

l1vdnHd.jpg

Ivan Lazarević (Mladost) i Slaviša Janković (Novi Sad) su jedina pojačanja za Partizan. Pre svega drugi je odmah stavljen u prvi tim, pošto čemo na njega računati i biče dodatna brojka na ML (DL?),  jer smo Chiloma, možda nezasluženo, stavili u rezerve. Moj stav je, da se od zvezda treba posloviti na višku slave i prošla sezona to jeste uradila – trojnom krunom. U prvi tim sam, kako sam naglasio, vratio Hadebeja i dao priliku našem Diazu*. Povratnik je i napadač Chovanec, koji je prošle sezone branio barve Palerma na pozajmici, tako da smo na početku sezone (uz Alcobu, koji je po novom natreniran i kao FC) imali barem šest igrača, koji mogu igrati kao FC, od toga četiri, koji mogu igrati na poziciji desetke.

Zima?

2e9v1qt.jpg

Od ostalih transfera spomenimo prodaju Javorovog i bivšeg našeg igrača Skočibušića u Barsu te bizarne aktivnosti Crvene Zvezde, koja je dovela tri nova igrača za svega 275k eura, rešila se jih je 15, a 11 slala na pozajmicu, od tega veliku večinu u estonsku filijalu Floru Talin.

Naš največi rival je opet pazario defanzivce: iz Apatina je doveo zadnjeg veznog Bobana Živkovića, a iz  Birminghama na pozajmicu doveo levog bočnog Aleksandra Bunjevčevića (produkta Arsenalove akademije) sa opcijom kupovine na kraju sezone za  400k eura.

Kod nas se kao največe pojačanje smatrala situacija sa Moldovanom. Čovek je Beograd prepoznao kao dom i sad čemo znati, da čemo računati i na njega. Kad. Bude. Trebalo. Na njegovu žalost njegov mentor Chilom ga na provodima više neče moči držati za ruke: 32-godišnja ikona Partizana, gde je proveo 12 sezona, na zimu je prešao u Čelsi. Jedino pojačanje na zimu je (za sad) čileanski anonimus, 17-godišnji napadač Renato Diaz (još nespreman za SS) iz još anonimnijeg Coquimba Unida. Ali, kad se sečamo 30 godina nazad, kakav anonimus je bio Vargas…

LINGLONG SUPERLIGA

Superliga u ovo doba beleži zlatu eru. Po jednoj strani je ta bazirana na europskim uspehima, gde su seu toj godini (2196) predstavili i neki manje tradicionalni timovi izvan velike petorke. U domačim uslovima je možda bitka za prvo mesto izgubljena unapred, ali zbog čak četiri mesta, koje vode u LŠ, krug kandidata za te pozicije, znatno se razširio. To znači, da če barem jedan od »velikih« izviseti. Na drugoj strani timovi poput Novog Sada, Rada, Borca trebali bi to iskoristiti, kao što su to uspeli nekad.

pulaQad.jpg

Ovaku sliku nakon devet kola malo ko si je mogao zamisliti. Partizan je do tad upisao več gostujuča poraza od Borca i Javora (kojeg je savladao u superkupu Evrope), a kuči nije uspeo savladati Srema. Razmere snage su ligu od 12 timova promenile u Serie A iz 1990-ih: ligu sedmerice. U toj mini ligi gledamo i Crvenu Zvezdu, koja se sezonu počela sa porazom u Čačku i Karaburmi (1:5), dok se upravo Romantičari nalaze na najslabijem delu tabele te sedmorice pošto su drugom delu jeseni zašli na puta gomilanja remija.

Izjednačenost nije prestala ni četiri kola kasnije. Crno-beli su bodove izgubili i na Banjici i na Karaburmi i Zebre su odnele bod iz Humske. Kad smo igrali bez Kalinića, bili smo za pola klase slabiji, što je uspeh, jer smo u prošlosti, kad je Hrvat bio povređen, bili slabiji za barem jednu.  Svi smo se čudili pre svega jednom timu – upornim Čačanima, koji su nama zajedno sa Sremcima disali za ovratnik. Partizan je na jesen čelo  tabele prvi put zauzeo tek u 14. kolu posle remija na Banjici i poraza Borca od Zvezde; tu prednost je do kraja polusezone uspeo povečati na plus tri. U poslednjem zimskom kolu prvenstva su crno-beli učestvovali u jednom najlepših večitih derbija, kojeg su kronalu pobedom od 3:2 i time prekinuli Zvezdin niz od remija i četiri vezane pobede zaredom. Tad je bilo več jasno, da   se (tad još) Petkovićeva i prerođena Zvezda ove sezone neče boriti za opstanak, nego za mnogo više.

fZNuKpH.jpg

PROLJEČE

Ako je ko pomislio, da če se Borac slomiti na prolječe, pogrešio je. Zebre su u  preostalih šest kola (jesu imali na papiru lakši raspored) do kraja rednog dela od mogučih 18 obezbedile 16 bodova, dok smo crno-beli bod manje, pošto smo doživeli poraz kod Srema i dobili sve preostale utakmice. U ligu za prvaka su do kraja visili Zvezda, OFK Beograd i Rad; na kraju so izviseli Gradjevinari pošto su izgubili kod Srema, dok su oba preostala rivala pobedila.

Kad proučujemo tabelu prvih 22 kola, ne možemo se otresti utisku, da je takva izjednačenost  timova pre svega rezultat odlične domače forme, dok je gostujuča bila prosječna. Ako bi računali samo domače utakmice, ubedljivi lider na tabeli bio bi Borac, koji je u rednom delu na svojem stadionu imao neverovatan  100% učinak. Neporaženi su bili i Partizan (9-2-0) i OFK Beograd (7-4-0).

IZPVjcs.jpg

Ako je Borac bio iznenađenje jeseni, ako je bio senzacija nakon 2/3 prvenstva, je sav svoj utisak pokvario na kraju. Nizom uzastopnih poraza je počeo prosti pad. Kad je upisao prve tri, zbog nesposobnosti ostalih rivala još je zadržao drugo mesto; ali ga je posle četvrtog na toj poziciji nasledio Javor, a Ivanjičane Sremci, pre svega zbog odlične forme i samopouzdanja baš na kraju sezone.  Samo velikoj prednosti ispred Romantičara, Borac se može zahvaliti, da je na kraju završio kao 5. Partizan je poslednji dio sezone odigrao »mješovito« i ušao u period izrazite neefikasnosti; i igrao tek toliko, da zadrži prednost na vrhu.  Prva prilika za 64. titulu zaredom bila je u Sremskoj Mitrovici, gde smo imali vodstvo 2:0, kojeg smo prokockali te naslov umesto toga očigledno lepše slavili na domačem terenu u zaostaloj utakmici 30. kola protiv Javora.

Najmanje tinte se prelilo na u poslednje vreme konsolidirane Sremce i uvek prisutne Ivanjičane. Borac smo več obdelali, a na red stižu dva velika beogradska rivala, koja su sezonu zaključila na neočekivan način.  Kod Crvene Zvezde je šlag na tortu slavio novi trener Djordje Stojaković, koji je Petkovića zamenio nakon 25. kola. Stojaković je do kraja nanizao četiri pobede, dva poraza i remi i Zvezdu od tima, kojeg su sekunde delile do Prve lige, napravio tim, koji če sledeče sezone igrati u kvalifikacijama za LŠ. Ali da budemo pošteni  - velik dio rada opravio je sad več bivši trener, koji je imao poverenje Zvezdine uprave i nakon neubedljivog početka sezone.

qTUHYYf.jpg

Največe razočaranje sezone sigurno jeste tim iz Karaburme, koji je u protekle tri sezone uvek završio između prva tri tima. Trener Stojković je pre par godina več osetio borbu sa pritiskom u istom timu; tu borbu uspešno prebrodio, ali sad ga čega verzija broj 2. Razloga, zašto su Romantičari tu sezonu u glavnom posmatrali iz daljine i tako brzo bili odsečeni od borbe za LŠ, je barem trojica. Prvi su neka taktična podešavanja, kao što je ponovno stavljenje Avbelja na krilo umesto u napad, a pogotovo igranje Munteanuja na centralnom veznom. Drugi je odbrana, koja je za tim poput njih, primila čak 37 golova u 32 kola. Treči jeste slaba forma pojedinaca, ne toliko napadača, koliko veznjaka i krila: januarsko pojačanje Tripković je odigrao svega sedam utakmica, sa praznom statistikom.

Liga za opstanak je bila jedna od najdosadnijih do sad i več nakon time smo mogli pretpostaviti redosled poslednje trojice. Bežanija i Pekari se odmah  vračaju dole, Spartak je bio toliko zacementiran, da nije mogao ni gore ne dole.

Evropu  2197/98 če igrati čak 9 od 12 Superligaša:

LŠ: Izravno Partizan i Srem; u kvalifikacije idu Javor i Zvezda

Kup UEFA: Borac, OFK Beograd, Rad, Novi Sad* (nagrada fer pleja)

Kup Intertoto: Vojvodina

LAV KUP

Muke u Smeredevu, ubedljivo protiv Obilića, opet muke protiv Apatinaca do sudijske nadoknade, pa poezija na Karaburmi do finala protiv Srema, protiv kojih nismo imali šanse. Zbog previše grešaka u odbrani smo treči put u sezoni protiv njih popili tri komada, ali bolje tako, nego izgubiti meč, u kojem šutiraš 30:0 i izgubiš zbog autogola. Diaz je imao sreču u nesreči: da je na meču postojao i slabiji igrač, to je bio rezervni golman Filip Lazić, koji je greškom Sremcima poklonio drugi gol.

NsX4FVo.jpg

LIGA ŠAMPIONA

kAYMiDy.jpg

Iako obično počinjemo na početku, zbog sličnosti finala kupa, prvo zadnji dio. Novi lov na treble i to protiv Lyona.

rkik7XN.jpg

Sličnosti ne samo sa finalom kupa, nego i sa finalom LŠ 2118. protiv istog protivnika. Kalinić je počeo sak lupe, u obrani nije igrao ni Jokić ne Vidal (povreda), nego je sa Diazom* bio uparen Furtula. Kao i pre slabih 8 decenija, znašli smo se u zaostatku, pošto je greškom Laszla, koji je igrao kao desni bek sudija prestrogo dosudio penal za Francuze. Fudbal nije umirao u lepoti, pa je i izjednačujuči gol bio produkt pre svega greške golmana Rodriguesa, koji je Ukrajincu praktično poklonio loptu. Pošteno je reči, da ni na tom meču nismo bili na nivoju, što govori i statistika i pobednički gol Lyona, koji je iskoristio mini povredu Furtule i zaobišao ga kao najbrži skijaš.

Da čemo tako završiti sezonu, nismo slutili. Grupu smo završili sa 100% učinkom; u četvrtfinalu ubedljivo eliminirali i Arsenal (3:0, 1:0) i Čelsi (3:0, 0:0). Zapravo najviše »problema« smo imali u osmini finala protiv splitskog Hajduka. Prvi put odkad igram mečeve protiv susjeda kao trener Partizana, snašao sam se u zaostatku pošto je Miljenko Brozović u 36. minutu savladao Martinsa. Iznjednačio je Novikov u 69. Revanš u Beogradu bio je sličan onome ispred pet godina, Partizan je iskoristio pre svega nervozu gostiju i pobedio sa 3:0 (Vidal 8./11-m; Vučemilović 62., 78.).

Srpski klubovi su nas razvadili u poslednje vreme,zato možemo njihovo učešče u Evropi u toj sezoni smatrati samo kao »solidno«. U Ligi Šampiona su OFK Beograd (Lyon) i Javor (Real Madrid) stigli do najboljih osam; fazu pre je svoje takmičenje završio Srem (Arsenal). U kupu UEFA su u grupama igrali Borac, Vojvodina, Spartak (S) i Rad; poslednja dvojica je jedina uspela obezbediti plasman u 1/16 finala, gde je ispala; prvi protiv Porta, a drugi protiv Tenerifa. U finalu je Bayern sa 2:1 pobedio Sevillu.

TIM 2196/97

PD6KdYi.jpg

Posle tri sezone Kalinić nije najbolji strelac Partizana. Ovaj put do tog naslova stigao je Andrej Novikov. Upravo forma ostalih napadača nekoliko smanjila je našu ovisnost od Kalinićevih golova, ali je 32-godišnji veteran još uvek alfa i omega na terenu. Vučemilović je stigao do dvocifrene brojke, dok su Chovanec i Ilić dostigli samo do broga pet. Upravo ta dvojica napadača je jedno od pitanja… Slovački napadač i njegovo zalaganje na utakmicama (u kojima je uopče dobivao priliku) nisu me uverile, pa sam tako na kraju zime dao priliku našemu Nikoli Iliču*. I kako je u toj sitaciji obično, pokazalo se. Ilić* je odmah briljirao, i u Japanu, naterao me, da ga stavim u prvi tim, dok se na prolječe sasvim izgubio. Jeste, od njega nisam imao velikih očekivanja, ali, u njemu ipak vidim neki X-faktor, kojega recimo Chovanec nema uprkos brojnim dvocifrenim atributima.

U odbrani smo za moj okus ponovo primili previše golova. Martins, a pre svega Lazić mogli bi tu bolje. Štoperima nemam puno za zameriti, greške se dešavaju svima. Aleksandru Jokiću* (30 g., 193 cm) polako upada brzina i možda čemo tu tražiti neko novo rešenje. Pohvale idu bekovima, gde smo neočekivano pronašli novo rešenje. Catalin Laszlo, inače levi bek, je u neko vreme tako solidno odigrao na desnoj strani, da se je na levoj našao prostor za Arnalda, koji je odigrao najviše utakmica, odkad ga imamo kod nas. Najbolju sezonu do sad u Partizanu upisao je i Branko Jurković, 7 golova i 6 asistencija.

Poznaje se i nedostatak Dragiše Milojevića*. Na poziciji defanzivnog veznog su igrali Julio Cesar, Garcia i Orlov; Rus je od njih pokaza očak najmanje, ali samo što se tiče broja golova i asistencija. Upravo kod njihovog broja u toj sezoni beležimo zanimivu transformaciju, iako načina igre nismo puno promenili. Obična »krvna« slika Partizana je, da su krila ona, koja imaju največi broj dodavanja. U toj sezoni najviše asistencija je imao ofanzivni centralni vezni, Alcoba (10) – jedini sa dvocifrenom brojkom.

Od rezervista ili mladih nada neka spomenimo sledeče igrače, u dobrom i slabom:

David Granados* (20 g., MC). Našeg Španca smo na početku sezone poslali na pozajmicu u Hercules, gde začuda nije igrao ni minuta. Na zimu smo ga zato vratili nazad u Humsku, gde je igrao za Teleoptik. Priliku u prvom timu je dobio na poslednjem meču sezone, na večitom derbiju, kojeg smo dobili 2:1. Granados je bio jedan od najboljih igrača (u sistemu 4-4-2) i postigao vodeči gol u 11. minutu. Igram se sa planom, da bi Granados u sledečoj sezoni postao standardni član prvih 25, gde bi zamenio Julia Cesara plus dobili bi još jedno mesto za HG igrača i ako smanjimo minutažo Jokiću*.

Ivan Vujinović (25 g., DR/L). Na pozajmici kod Voše je igrao solidno, međutim ne smatram, da je on klasa za nas.

Bogdan Moldovan (24 g., D/WBL/ML). »Chilom v2« je igrao samo tri utakmice, od toga dve u kupu. Da li če biti sledeča sezona njegov preporod? Ako če uopče dobiti priliku. Zanimljivost: još nije dobio poziv za selekciju Rumunjske.

Nenad Perović* (20 g., AMR). Na pozajmici kod Bežanije, upisao 24 utakmice i dodao 3 puta.

Esteban Tenemas* (22 g., ST).Izuzetni tehnički, a loši fizički atributi tog hajpiranog igrača, koji je več postigao prvenac za Peru, ostavljaju na cedilu. Za Teleoptik u 16 nastupa bez gola ove sezone.

Renato Diaz (17 g., ST). Devet nastupa, pet golova i šest asistencija u u19 timu

Pavel Charvat (19 g., AMC). Sedam asistencija na devet nastupa na pozajmici u Sigmi Olomuc.

EPqP2HY.jpg

odJHcwe.jpg

4wMF1xJ.jpg

• Kruno™ likes this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts

Sezonu 2197/98 obeležio paket duela Partizana i Srema

7oVpU0P.jpg

SREMCI IMAJU PARTIZANA VRH GLAVE …

… ali sami su krivi, kad su kuči Deda Mraz

U toj sezoni smo dobili novog prvog napadača, ali prvog između veterana itekako nismo otpisali. To nama je vratio u drugom delu sezone i pokazao »klincima« (između koje možemo dati i one sa 26 godina), kako se igra.

Transfer period

Humsku su napustili više ili manje zaboravljeni Dimitar Simov (Sporting Lisabon), Sergej Bondarenko (Castellon), Jaroslaw Adamski (Tottenham), Ivan Canev (Sporting Gijon), a moje oči još uvek ne mogu verovati, da je naše dete Wilhelm Beard* tako cenjen: reprezentativac Sierra Leoneja je postao novi član Man Utd-a.

Naše dete je i Aleksandar Jokić*, isto štoper, 31 godina. Presudio sam, da je sad previše spor za največe utakmice. Jokić je bio produkt YI 2182., a pravu šansu u Partizanovom prvom timu je dobio tek nakon sedam godina, od 2189-2197. U Teleoptik smo preselili i Branka Jurkovića (30 g.), koji na svu silu hoče promeniti sredinu; te Julia Cesara, za kojeg ne valja ništa od ovog. Ono, što sam najavljivao u prošlom reportu, sam i napravio: Granadosa* sam prebacio u prvi tim i osim toga osigurao dva pojačanja. U Humsku je stigao slovenački štoper iz Liverpoola te brazilski desni bek Silvio iz Fluminenseja.

dFuZPz1.jpg

Rivali? Po očekivanjima se Zvezda vrača u bitku za najbolje igrače i ponovo čemo gledati situacije, kad kradu igrače rivalima. I koji igrači če biti prvo u modi? Pa naravno krila, pošto se vračaj uka 4-4-2. Od pet pojačanja, tri igrača su krila i dva iz Srema, najzvučnije ime je Zoran Stojanović (10.25 mil.). Skoro dva puta više je za četvoricu novajlija potrošio Javor (u kojem je na čelo šefa struke došao Marjan Stojković, sad več bivši trener Romantičara), od toga 12.5 mil. za napadača OFK Beograda Bojana Vučkovića. Romantičari, koje če predvoditi eks trener Bežanije, Fahrudin Jevdijević, na veliko iznenađenje u njemu nisu tražili zamene.

PRVENSTVO: NA JESEN SLATKE MUKE U NAPADU; NA PROLJEČE RAČUNANJE NA SUPERMENA

Silvio Kalinić je obeležio svaki početak poslednjih nekoliko sezona pogotkom. Obeležio je prvo kolo za Partizan, ali nesretno – isključenjem u 24. minutu. Taj potez neočekivano je stvario prostor za jednog od junaka jeseni. Slovački internacionalac Chovanec odlučio je taj meč sa dva gola, a do kraja jeseni počeo dosta redovno zabijati, da bi na kraju došao do konta 14 golova. Uvod u sezonu bio je i u znaku derbija Srem-Javor (1:0) i debakla Zvezde na Banjici (0:4).

Za crno-bele je bio nastavak jeseni u znaku ubedljivih partija napadača, a i ostali su igrali u skladu sa očekivanjima. Ali bila je to i psihološka borba protiv odličnog Srema. Zbog ogromnega broja prestavljenih utakmica tabela sve do kraja jeseni nije bila baš realna. Npr. Borac u neko vreme dve nedelje nije igrao takmičarske utakmice. A Partizan je u neko vreme imao dva odnosno čak tri odigrana meča manje od konkurenata; te je veči dio tog perioda zaostajao za timom iz Sremske Mitrovice, koji još nije izgubio. Od prvih devet odigranih utakmica, čak šest su crno-beli igrali u gostima, između ostalim na Marakani i u Ivanjici, gde je bod uvek sličan pobedi. Ali tako nije bilo u Požarevcu, gde je Partizan može se reči prvi put kiksnuo pošto je pao na minu veteranskog orkestra, koji če ipak na kraju sezone ispasti iz lige.

Ta dva izgubljena boda u sledečem meču teško je platio Rad, a u pobedi od 8:0 partiju života upisao je Alcoba, upisavši 4 gola i asistenciju i to baš u vreme, kad sam u tamnom kotu mojih misli pomislio, da ga Vučemilović (koji je bio isto odličan na jesen) polako gura na klupu.

Na početku novembra ipak smo došli do kapitala domačih utakmica, koje smo iskoristili, a konačno smo počeli pobeđivati i u gostima. Kapitalnu pobedu smo obezbedili tri kola pre kraja jesenskog dela pobedom u derbiju kod Srema. U prvom poluvremenu tog meča smo bili nadigrani, dok smo jih u drugom smirili i golom svestranskog krilnog igrača pobedili 1:0.

If4buHC.jpg

Malo koji tim nas je tako nadigrao kao Srem u prvom poluvremenu: pa su tako ofanzivni vezni postali zadnji vezni, a napadači centralni vezni...

Onda smo u poslednjem zaostalom meču zime pobedili Zvezdu sa 2:1 i na kraju još Subotičane, dok je Srem u poslednjem meču jeseni kuči izgubio od Borca golom u 90. minutu i tad se je šampionat prelomio. Činilo se, da čemo pratiti mrtvu utrku Partizana i Srema, dok čemo u borbi za prva 4 mesta očigledno opet pratiti Zvezdu, koja je kad do boda došla i silom.

aVqe7fS.jpg

Početak prolječa nije slutio na promene. Partizan je do kraja rednog dela izgubio samo još četiri boda, da bi posle 22 kola imao dvocifrenu prednost ispred Sremcima.Sremcima, protiv kojih če(mo) od kraja marta do prve polovine aprila odigrati čak pet međusobnih utakmica u svim takmičenjima. Zaostanak drugih rivala do kraja bio je relativno »visok«. Polako su se počele slagati kockice i što se sudionika u top 6 tiče. OFK I Javor su to relativno brzo uradili. Zvezda je to obezbedila u 21. kolu pobedom u sudijskoj nadoknadi nad OFK Beogradom, dok je poslednjeg sudionika dalo 22. kolo. Tu su najviše sreče imali fudbaleri Spartaka, koji su sa 2:1 pobedili do tad još aktivne Apatince, a Borac je bio poražen istim rezultatom kod Rada i pao iz šestog mesta u plejout.

Ziu8FMi.jpg

PARTIZAN DELI BODOVE

Na oba gostovanja u Humskoj do kraja sezone u prvenstvu, Sremci su ostali neporaženi, a način, do kojih su došli pre sve do boda u meču 22. kola, za mnoge bio je sporan i spružio teorije zavere o stogodišnjem prijateljstvu sa Sremcima… Crnobeli su propustili vodstvo od 2:0, a promašili su i penal. Ali ni to nije pomoglo Sremcima, koji su u plejofu upisali samo jednu pobedu uz pet remija. Četiri kola pre kraja su porazom na Marakani prvi put pali čak na treče mesto; drugo je zauzeo OFK Beograd. Zaostrila se i borba za top 4, pošto se Zvezda, koja je uvek zaostajala, opasno približala Javoru.

Ta bitka je skoro došla kraju u 29. kolu. Partizan je u Sremskoj Mitrovici treči put ove sezone pobedio, ovaj put 2-0, za šlag na torti se pobrinuo na prolječe prerođeni Kalinić pogotkom iz svoje polovine u prazni gol. OFK je ohladio Zvezdu (2:0) i time povečao prednost ispred Sremaca na drugom mestu, dok je zato Javor pobedom od 2:0 nad Subotičana lakše disao na 4. mestu (+3).

Da bi bila situacija za Sremce nepredstavljiva, su nakon 31. kola pali čak na 4. mesto posle poraza na Karaburmi (gol u 90.!) i pobede Zvezde nad Spartakom, što je rezultiralo, da su pred poslednjim kolom strahovali čak za Ligom Šampiona. 4. mesto bi definitivno izgubili u slučaju poraza od Javora i pobede Zvezde u Humskoj. Na kraju se nije desilo ni jedno ni drugo: oba meča su završena remijem, 1:1 odnosno 0:0. Šta bi se desilo, da bi prva zvezda Srema, David Jirašek (23 golova u 44 meča) bio više konstantan? Zvezda ostaje bez Lige Šampiona. U borbi za opstanak je Voša spasila bod u direktnom okršaju protiv Rada. A u Superligu se (konačno!) vrača OFK Niš!

XBaWY0t.jpg

U utakmicama Partizana u poslednjih deset kola teško je suditi. Igrali smo »toliko« koliko smo hteli. Slabe trenutke imali smo u Ivanjici, a pre svega na Karaburmi. Posle tog meča sam četiri igrača kaznio zbog slabe igre.

LAV KUP

Domači raspored, jeste, ali sve to su Superligaši, idemo od rivala do rivala. Raspištoljenje odnosno rapsodija u crno-belom u prva dva kola. Protiv Apatinaca je Juan Manuel Neyra* upisao prvi pogodak za članski tim; protiv Romantičara hattrickom se proslavio inače ambivalentan Novikov. Stopnjevanje napetosti se nastavilo: Zvezda je odpravljena 2:0. U polufinalu možda finale pre finala; prvo gostovanje i to kod Srema i baš tad se uklopio tzv. sremski paket od pet međusobnih utakmica u 26 dana. Nakon što smo prvenstveni meč jedva preživeli, u tom meču smo se predstavili još jednom nekonvencionalnom formacijom i ponovili recept: i ovaj put je odlučujuči pogodak postiglo levo krilo, ovaj put Janković. Srem je poslednju šansu za izjednačenje propustio u sudijskoj nadoknadi, kad bi nas greška Arnalda mogla skupo koštati. U finalu poslednji od rivala: za nas ljuti Javor, kojeg smo ipak probili par minuta pre kraja golom ruskog veznjaka.

08kaQtk.jpg

LIGA ŠAMPIONA / KUP UEFA

O7HZm2J.jpg

Ako izuzmemo milo rečeno šetnju u grupi i prilično lak posao protiv Betisa, gde je oba gola u Sevilli postigao »Kale«, finale pre finala odigrali smo u četvrtfinalu – protiv Srema. Par dana nakon »podarjenih« 2:2, ponovan susret kod nas uzeli smo ozbiljnije, ali u prvom poluvremenu nismo uspeli probiti njihove linije, To je uspelo tek iz prekida – Ruben Alcoba iz odlično izvedenog slobodnog udarca za konačnih ali zasluženih (samo) 1:0. Da če biti uzvrat težak, nije bilo jasno samo Sherlocku Holmsu, nego i tradiciji: Partizan baš nikad, kad pričamo o duelima na izpadanje protiv srpskih klubova, nije uspeo pobediti na oba meča. Najbliže ovom je bio pre deset godina, kad su se oba tima sreli u polufinalu tog takmičenja. I sve se činilo, da če crno-beli lagano obaviti svoj posao, posobno, kad je u sedmom minutu Sremov štoper Jan Vaclavik zaradio izravni crveni karton. Gosti nisu uspeli izrabiti svoje terenske nadmoči, ali daleko od toga, da smo pratili jednosmerni promet. Onda se desilo, to, što se obično- slabih deset minuta pre kraja su Sremci izveli brz protinapad, kojeg je u gol pretvorio Dragan Vojinović, rezerva iz 73. minuta, 19-godišnje dete Srema, debijem u LŠ i naravno, svojim prvencem ikad u karijeri…

Partizan je onda išao na sve ili ništa, i do kraja meča i u produžecima, jer je vazduh mirisao po prolazu Srema, ako dođe do penala. Kraj muka je na sladak način došao u četvrtom minutu drugog produžetka. Po akciji Granadosa i Cele, koji je za Srem bio presudan več u šampionatu, Albančev centaršut je pronašao glavu Dobrivojea Vasića za konačnih 1:1. Naravno, da i taj zgoditak ima svoju priču. 22-godišnji napadački wingback je iz klupe došao na početku drugog produžetka, zamenivši Slavišu Jankovića, ali umesto na levu, Vasić je otišao na desnu stranu, dok se na suprotno preselio Cela. I da bude priča još zanimljivija – to je bio Vasićev prvi gol za Partizan uopče, a nije bio prvi eks fudbaler Bačke, koji je bio presudan za Srem. Pre 33 godina u finalu LŠ, Ljubo Georgijev bio je isto desni bek, ali on je tad bio igrač Srema (igrao i za Partizan) i promašio je penal, nakon kojeg se tad serija i zvanično završila…

Kraj zanimljivosti: nekadašnji igrač i dete Partizana Dragiša Milojević* u oba meča protiv bivšeg kluba u LŠ nije sedio ni na klupi.

U polufinalu je pala Barsa: pre prvog meča me iritirao prvi poraz sezone na Karaburmim zato sam zaboravio, da se prvi meč igra u gostima i ne kuči, pa nisam stavio pep-talka, što bi nas skoro koštalo. U revanšu: poezija.

U finalu repriza prošlogodišnjeg. Zanimivost: Partizan i Lyon več treči put igraju međusobni finale u zaporednim godinama. To se desilo več u godinama 2154 i 2155 te u 2188-89. Partizan je imao imperativ pobede pošto je protiv OL-a izgubio pre godinu dana. Ovaj put finale je bio dosadan; u prvih 11 nije bilo nijednog od dvojice tragičara iz 2197. (Laszlo, Furtula). Ali i napad je radio na suvo i opet su bili pred nama produžetki. Očigledno ima Slaviša janković nešto u sebi, da njegova zamena postaje junak meča. Nakon rednog dela ga je zamenio Vučemilović, inače centralni ofanzivac. Čitav meč je odigrao Kalinić, i nikad nisam bio u dilemi, da ga zamenim. To se isplatilo u finišu; u 115. minutu; upravo mlađi od Hrvata je sa naše ubojite leve centrirao, a Kalinić je toliko prevario golmana Rodriguesa, da se lopta odbila u gol; gol, kojeg su na kraju pripisali Lyonovom vrataru. Vučemilović je doneo kraj nada Francuza, kad je u 120. minutu, kao u hokeju, iz daljine slao šut u praznu Lyonovu mrežu i konačno Partizanu doneo trebl odnosno 83. naslov prvaka Evrope.

LUj6SER.jpg

Srpske ekipe su ove sezone napravile korak dalje u kupu UEFA, pošto je Javor eliminiran več u osmini finala LŠ od Liverpoola. Največi uspeh ostvarila je Crvena Zvezda. Povratnica u LŠ je platila svoju odsutnost iz europske elite plasmanom tek u 3. kakovostni šešir pre žreba, da bi se našla u grupi sa dvojicom favorita-Realom i Liverpoolom. Na kraju je takmičenje nastavila u kupu UEFA, gde se, između ostalog, eliminiravši OFK Beograd u 1/8 finala, probila sve do polufinala, gde ju je zaustavio finalist Arsenal. Topničari su to gradili i sa eliminacijom Vojvodine u 1/16 finala, dok je rad u istoj fazi ispao od pobednika-Porta. Borac iz Čačka je posle eliminiranja Man Cityja ispao od nemačkog Werdera.

ANALIZA TIMA

BytNpMS.jpg

Igor Rešek je novo prvo ime odbrane, što smo znali. Zato smo ga i doveli. To je dokaz, da je dobre braniče puno lakše pronači nego napadače. Njegov partner na DC je naš Diaz*, rezerva je Furtula, koji je protiv Betisa upisao svoj prvi pogodak u dresu Partizana. Vidal kao i Hadebe mogu igrati na svim obrambenim pozicijama. Na golu ima Martins prednost pre Laziča; srpska »nada« polako testira moje strpljenje. Ali ima još prostora za napredak – jer smo za moj okus na kraju primili ipak malo previše golova – 10 na poslednjih 10 utakmica i ukupno 23. Jedan od tragičara te sezone nedvojbeno je bio madžarski bek Laszlo, koji je septembra u Novom Sadu slomio nogu i bio odsutan pola godine; vratio se upravo protiv istog protivnika, 3. marta u Humskoj (0:0).

Centralni vezni red je bio u toj sezoni pod rizikom, pošto nama treba još jedan igrač, sličan Milojeviću, ali mi smo se odlučili, da probamo forsirati Granadosa.* Španac je odigrao korektno, odnosno ništa posebno, kad je bio na raspolaganju – puno puta bio je povređen i postavlja se mi pitanje, da li mu više odgovara npr. balet. Zato smo u politiku rotacije bili prisiljeni u repatriaciju veterana – Julio Cesar, iako mu još ide u nos, da ne igra u prvom timu, »nagradio« nas je sa nekoliko slobodnjaka.

Krila su odigrala solidno. Teško čemo ostvariti dvostruke brojke asistencija jednog igrača poput Chiloma, ali me sve više brine pitanje odnosno ocena za Rusa, koju su mi doneli skauti pre nego smo ga kupili: Nikitin je prosto previše sebičan.

Naravno, da imamo najviše reči spremne za napadače, gde su se na kraju stvorile male grupice. U prvoj su Chovanec i Kalinić, dva kontrasta. Prvi je 18 od ukupno 22 golova (19 u ligi!) postigao na jesen i kao svak normalan napadač, baš na prolječe došao u zonu somraka od 11 sati bez gola. Drugi je to radio, kad je bio mlađi, ali u toj sezoni je 13 od svojih 17 golova postigao u drugom delu sezone. Igrači sa prezimenom Tuna i Cantona (Betis) samo su ga mogli pospremiti ovacijama, kao i navijači Partizana protiv Barcelone, i mnogo pre, protiv INONA, gde se proslavio hattrickovima. Što znači za naš tim priča i podatak sa meča na Nuevo Mestalli, da je bio, iako nije postigao gola, prvi igrač utakmice.

Vučemilović je u drugom delu sezone postigao još »samo« šest golova, dok je Novikov bio još gori, na polusezoni imao je na kontu 8, do kraja stigao je do broja 10. Čini se, da je još klasu niže Aca Milošević, kojemu nikako ne steče, da o Nikoli Iliću, koji je več u rezervama, ne pričamo.

TlWyvcZ.jpg

Na leto pratičemo poslednji mundijal u tom veku: SP U ENGLESKOJ 2198. A od 12 igrača, koji če predstavljati Partizan, moramo spomenuti – Arnalda.

vZmVPDR.jpg

Arnaldo Silva Costa polako postaje stalni član Partizanovog prvog tima. U upravo završenoj sezoni iskoristio je Laszlovu povredu te njegove ne tako ubedljive predstave. To, da je sad več brazilski reprezentativac, moramo pojasniti u luči statičke reputacije u ovom FM-u, što dodatno povečava njegovu kvalitetu i vrednost. Južnoameričke ekipe su (to je moja teorija, koja se uvek potvrđuje), što se prelazaka u Partizan, normalno podeljene u dve grupe. Prvu sestavljaju Brazil i Argentina. Igrači tih nacionalnosti kao i ostali iz tog kontinenta, normalno nemaju zadržka, da bi došli u Srbiju; međutim zbog slabe i statične reputacije srpske lige, selektori Argentine i Brazila jih obično ne pozovu u nacionalni tim. Takvi igrači, ako su dovoljno dobri, zato nakon tri godine preuzmu srpski pasoš i igraju za Orlove. Darcy Melo, Martins, Julio Cesar… su samo trenutni primeri. Slično važi i za neke druge nacionalnosti, pogotovo iz zapadnih zemalja, koje se kreirajo u našem youth intejku (ja vam kažem sad, da Granados NIKAD neče igrati ni minuta za Španiju). Na drugoj strani su ostale zemlje Južne Amerike, koje normalno zovu svoje igrače, zato je šansa za naturalizaciju  manja.

Arnalda možemo na mundijalu (Brazil igra sa Nizozemskom, Australijom i Togom) smatrati i kroz okvir Selesaa, a i šire-južnoameričkog fudbala, koji je na poslednjim svetskim prvenstvima podbacio. Brazilci imaju kao pre četiri godine iza sebe katastrofalnu Kopa Ameriku (2195), koju su završili več u grupnoj fazi (Venezuela, Čile, Paragvaj), gde nisu uspeli nijednom pogoditi protivničke mreže.

ynT8wX1.jpg

qrV54Io.jpg

rGQrrn4.jpg

CYeL2BJ.jpg

• Kruno™ likes this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts

NA PUTU KA MUNDIJALU U ENGLESKOJ 2198

Nakon »eskplozije« našeg regiona što se tiče kvalifikacija za prošli Euro, stvari su se dve godine kasnije »smirile«. Na mundijalu u Engleskoj, poslednjem u tom veku, eks Jugoslaviju če zastupati na papiru najjači, Srbija i Hrvatska, obe kao pobednika svojih grupa. Ali još udarnija je vest, da če baš domačini Englezi biti jedini predstavnici »Ostrva« i to u vreme, kad se činilo, da i taj region doživlja razcvet. U istoj kvalifikacijskoj grupi i Škoti (šampioni 2186) i Irci (bronzani iz 2194.) su zaostali za Latvijci.

E N G L E S K A    2 1 9 8

BRAZILCI NA NEBRAZILSKI NAČIN PRVACI SVETA; TEMA ZA ŠAMPIONE SVETA NA EMIRATIMA I VICEŠAMPIONE NA STADIONU SVETLA

bDPdtUI.jpg

Nijedan Brazilac ni u prvih 18 šampionata; individualne nagrade u glavnom Hrvatima!

Španija, Hrvatska i Rumunjska su več nakon prva dva kola sa 100% učinkom obezbedile osminu finala i teoretički, dok su Francuzi, isto sa dve pobede, bili nadomak toga. Nadaljnji rasplet čekali smo sve do kraja (A-D, E-H)

Grupa A: Pored Španaca su napred i Belgijanci, kojem je bio protiv furije dovoljno i bod

Grupa B: Srbija ponovo u šoku. Posle pobede nad Egiptom u prvom kolu od 2:0 i remija Paragvajaca i Ukrajinaca, »orlovi« su bili u psihološko najboljoj poziciji. Onda su u 2. kolu izgubili od Paragvajaca, dok je Ukrajina sa 2 gola Novikova pobedila Afrikance. Time je Srbija pre meča sa Ukrajinom na stadionu Sunderlanda pala na treče mesto i trebala joj je pobeda. Ali uzalud: oba preostala meča su završila 0:0, i »orlovi«, finalisti prošlog prvenstva, napuštaju Englesku, i prvi put posle 2170. završavaju šampionat posle grupne faze.

Grupa C: Hrvatski niz se nastavlja, pobeđena je i Italija 1:0 autogolom Bandiere, a azzurrima je i taj poraz bio dovoljan za drugo mesto. Urugvajci su napunili mrežu Uzbekistanaca (4:1) ali bili za dva kola prekratki, jer u slučaju jednakog broja bodova presuđuje gol razlika.

Grupa D: Iznenađenje do sad Finska, delila je prvo mesto sa Argentincima pre finiša (4), ali njihove snove pokopao je autogol njihovog braniča protiv Meksika (0:1). Gauči su pobedom od 2:1 protiv Kameruna došli na prvo mesto.

Grupa E: Pobeda Nemaca i Turaka u poslednjem kolu rešila je sve dileme oko prva dva mesta.

Grupa F: Francuzi su postigli još treču pobedu, a Tunizijci prvu nad Šveđanima. To je stvarilo krug od tri  ekipe sa po 3 boda, gde su najbolje ipak prošli Skandinavci.

Grupa G: Največi skok! Brazilci su posle poraza od Nizozemske (0:2) i 0:0 protiv Australije bili na čak 4. mestu, ali su u poslednjem kolu na krilima tri gola napadača Reala, Jailsona savladali Togo, dok su Tulipani pobedili Australiju i na taj način gurnuli u osminu finala Brazilce.

Grupa H: Največe iznenađenje i tuga na šampionatu – takmičenje napuštaju domačini Englezi, inače prvaci Evrope! Presudan je bio poraz na poslednjoj utakmici protiv Rumunjske na stadionu Arsenala, dok je Čile nakantao Kanadu sa 5:1 i time za gol završio ispred Gordon Albiona!

hcKohHR.jpg

Ako je bila do sad to priča poslednjem mundijala u tom veku, u greški ste. Največu priču napisali su oni, koji su u 2190-ima bili tarča posmeha. Južnoamerički fudbal uopče napravio je malo veči korak dalje napram prošlim mundijalima. Ali poanta jeste: nije toliko šok zbog več desetog i rekordnog 10. naslova prvaka sveta Selesaa (prvog nakon 2146), nego na način, na kojeg su došli do njega. Na šest utakmica na mundijalu zabili su tri gola Togu i gol Belgiji u polufinalu; na preostala četiri meča NISU zabili gol. Sve gole jim je zabio Jailson! Kakva če biti reakcija Brazilaca buduči, da kod njih treba osvajati trofeje i lepom igrom? Arnaldo? Igrao je celi meč protiv Nizozemske, u narednim je u večini došao sa klupe, a na poslednja meča nije igrao.

Pr1j0aX.jpg

Da je bilo nešto »nesvakidašnje« kod prvaka sveta, govore i nagrade. Nagradu za najstrelca »razdelilo« si je čak šest igrača, koji su svak postigli po četiri gola: Samir Filipović (HRV), Gonzalo Granero (ŠPA), Kevin Gazeau (FRA), Jailson (BRA), Michele Scarigglia (ITA) i Thomas BAdet (BEL). Hrvatska je dobila (i) nagradu za Zlatnu loptu šampionata (Mladen Vučemilović) i nagradu za naj golmana (Ivica Istuk). U naj ekipi šampionata nema ni jednog Brazilca, a najviše je Španaca.

TznWGaI.jpg

Edited by Sir Aleš, 05 April 2020 - 01:05 PM.

• drull_mbombo and Kruno™ like this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts

U sezoni 2198/99 pao još jedan rekord

66-88-99: 

NAJBOLJI PRVAK, NAJBOLJI VICEPRVAK I DVA TRAGIČARA

Pitao sam se, šta če biti, kad bi bili svi napadači u formi…

PRELAZNI ROK: POVRATAK I LABUDJI SPEV IZGUBLJENOG JAVOROVOG SINA

XeSlRTc.jpg

Nadimak »busiest« ako gledamo šire nije baš tačan; u glavnom je zanj odgovoran Javor pošto ostali timovi i nisu nešto kupovali. Tim iz Ivanjice, koji je pored Partizana u poslednjoj deceniji pokazao najviše stabilnosti i najmanje fluktuacija, se pojačao sa šestoricom igrača, između kojima oko zapali za Dragišu Milojevića*. Izkusni 30-godišnji vezni igrač (dete Partizana) se u Javor seli nakon dve sezone u Sremu.

Nešto veči peh Javor je priredio u stručnom štabu. Velecenjeni trener Marjan Stojković nije mogao zavrniti ponudu Rome (sa kojom če dogurati do polufinala LŠ), a na njegovo mesto stigao je 64-godišnji proslavljeni slovenački stručnjak, koji je svoju fudbalsku karijeru započeo pre pola veka – u Ivanjici.

Ali tamo nije dobio prilike, za Javor je kao rosni mladić odigrao samo jedan meč u ligi, i to je bilo to, što se najvišeg ranga srpskog fudbala tiče. Svoju igračku, a posobno trenersku karijeru je obeležio pre svega u slovenačkoj ligi, gde se sve, što je taknuo, pozlatilo:

* kao trener CMC Publikuma doveo ga je iz druge u prvu ligu i u sezoni 2182/83 postao prvak te 2185. i 2186. i pobednik kupa.  Sa njima nikad nije završio niže od 3.  mesta;

* sa HIT Goricom je tri puta zaredom postao slovenački prvak (2189-91) i 2192. prvak kupa;

* sa Murom je bio slovenački prvak 2195. i 2196.; u 2195/96 je sa slovenačkim crno-belima igrao čak grupnu fazu LŠ u grupi sa  - Javorom (!), HSV-om i Milanom.

Da li su upravo ti okršaji odnosno povratak izgubljenog sina u Ivanjicu u 2195. posle skoro 50 godina zapalili iskricu i trasirali buduči posao i največi trenerski izazov ikad? To nikad nečemo znati, ali nešto mora biti na tome. Vez između Javora i Pečnika nikad nije bila prekinjena i brojke su na njegovi strani -  Slovenac iz Martjanaca iz severoistoka Slovenije rođen je u 2133. godini; na svet je došao dobra četiri meseca nakon čuvenog osvajanja prvog i do sad jedinog naslova prvaka za Ivanjičane.

Kako če se kasnije izkazati, to če biti i poslednja Pečnikova trenerska sezona u karijeri, jer se usred leta odlučio, da se sa julom 2199 penzionira. Ali u Ivanjici če za manje od godinu dana uprkos manku lovorika ostvariti velik trag.

U Partizanu smo (ako se ne računa prekomanda u prvi tim Ivana Lazarevića, obrambenog veznog, koji je dve godine igrao na pozajmici u Požarevcu) i youth intake doveli samo jednog igrača, u oko nama je pao štoper Loznice, pred kojim je dugi put do prvog tima.

42ULbA4.jpg

Ugovor je istekao mnogo igračima. Na Branka Jurkovića nismo računali ni prošle sezone, ostalo su naše nekadašnje mlade nade, produkti naše škole. Obično ne obračam pažnje na tu listu, ali ovogodišnji spisak mi daje malo muke. Jer sam večini od tih igrača davao priliku, mogao samo komu još više, ali se nekako nije izašlo:

Stefan Jeftić* (YI 2183, GK, 31 g.): večna rezerva i jedan od najstrpljivih igrača… do jednog momenta…  jedan od tragičara iz one sezone, gde je (samo zbog povreda) dobio priliku protiv Porta, nakon koje se počeo buniti, da ne igra… Karijeru nastavlja u Novom Sadu u Prvoj ligi.

Branislav Trninić* (YI 2185, AMRL, 29 g.): samo još jedan od premnogih krilnih igrača, koje je producirala naša škola u kratkom periodu i nije dobivao prilika. Po njegovih stupnjevima možda ide i Perović*, ali možda zanj nije prekasno. I on če biti Jeftičev suigrač.

Dragan Stamenković* (YI 2187, FC, 27 g.): Dobio priliku na početku decenije. U sezonama 2190/91 i 2191/92 je bio član prvog tima, u 44 navrata je zabio 16 golova, a onda sam nanj prestao računati. Njegova nova sredina je Mladost Apatin, kamo je došao tek na početku oktobra.

Claude Saunier* (YI 2190, D/WBR, 24 g.): mislim, da njega uopče ne znate. Reprezentativac Francuske Gvajane (24 utakmica, 4 gola!) je dobivao par prilika u finišu par sezona nazad.

Istvan Juhasz* (YI 2190, ST, 24 g.): pre četiri godine nama je jedinim pogotkom u ligi protiv Zvezde doneo titulu…

Ivan Bakalov (AMC, 22 g.): on  nije naše škole list, u junu 2193 smo ga doveli iz Litexa. Upisao je samo jedan nastup u prvenstvu u sezoni 2194/95, onda dve sezone pozajmljen u filijalu Sigmu Olomuc. Karijeru če probati oživeti kuči, u Loku Plovdivu.

PRVENSTVO

JESEN: PARTIZAN EKSPRES; ATOMSKI FUDBAL JAVORA I HIT IZ NIŠA

U trečom kolu šampionata u Humsku je stigao Javor, isto sa 100% učinkom. Prva specialna utakmica sezone. U 18. minutu je Dragiši Milojeviću* uspeo to, čemu se verovatno nikad nije nadao. Posle centaršuta glavom je prevario Lazića i zabio svojem matičnom klubu usred Humske za 1:0. Nije se veselio. Crno-beli su uspeli preokrenuti več nakon prvog poluvremena: Rešek u 23., Chovanec u 45. i zatim još u 46., a konačnih 4:1 postavio je Aca Milošević u 77. minutu. Pobedio je bolji protivnik, ali Javor je IGRAO. Ni posle vodstva nisu otišli u bunker, što radi večina gostiju. Pečnikov dopronos bio je očigledan, iako nije doneo bodova.

Javor če nov, duži niz bez poraza, započeti i trajati če do 10. novembra. Crno-beli su nakon tri kola ohranili 100% učinak, a na tabeli bili su svejedno samo drugi. Zbog slabije gol razlike u leđa su gledali hitu jeseni (pre svega prvom delu tog perioda), povratniku u Superligu, OFK Nišu, koje vodi ikona Partizana Zdenko Toplak. Zanos niškog ponosa je bio na početku sezone tako velik, da su u 5. kolu na koljena spravili čak crno-bele (2:1).

Partizana taj poraz nije poremetio, i nitko nije mogao, da sluti, da če to biti sezona za pamčenje. Sledio je niz od 14 pobeda zaredom, u kojem su npr. do početka marta 2199 pali i Srem i Zvezda na gostovanju. Najvažniju utakmicu jeseni Partizan je odigrao 10. novembra u Ivanjici. Tad smo bili več svi uvereni, da je Pečnikov Javor na steroidima.

kDeasLQ.jpg

Jesenski derbi najviše kvalitete odlučio je neuništljivi (34 godina) »Kale« pošto je nakon slabog izbijanja domačeg golmana sam (!) krenuo skoro sa centra i preskijao par protivničkih braniča te  postigao pobednički pogodak.

FUxMW2k.jpg

Taj poraz za Javor nije značio puno, jer je zahvaljujučoj svojoj formi uprkos nizu vezanih pobeda Partizana iza njih još uvek zaostajao »samo« 7-9 bodova, ali zato je očigledno več pre polusezone rešio pitanje drugog direktnog učestvenika LŠ 2199/00, jer je imao ispred rivala več dvocifren broj prednosti. Tad se mi je u glavi porodila »misao« o »najboljem vicešampionu ikad«, pogotovo kad su do kraja jeseni postigli još drugu pobedu i nad Zvezdom i nad OFK Beogradom.

HXHnzfG.jpg

Tabela na polusezoni tako izgleda očekivano. Pad OFK Niša nije čudo, opstanak je skoro siguran, uz malo sreče možda i Evropa?  U borbi za 4 mesta u LŠ če se očigledno boriti OFK, Srem i ove polusezone odlična Zvezda.

A tabela če nas u nastavku prevariti.

Ne jednom, nego dva puta.

ZIMA 2199

Zimsko spavanje ili udanost u sudbinu? Tako je izgledao zimski prelazni period u Superligi, gde su »največi« transfer IN ostvarili večiti rivali. U Partizanu smo več na jesen dogovorili zimski dolazak fudbalera iz Zrinjskog, ide za (barem kako se mu vidi) izuzetno kreativnog vezista, no u toku dolazka postavilo se pitanje – gde če on u tom timu, koji je rasturao na jesen? I koga od sledečih igrača bi mogao izriniti ne iz prvog tima, nego iz rotacije. Možda je tome bio najbliži ili Orlov ( koji po individualnoj statistiki ne briljira, ali zna postignuti odlučujuče golove) ili Granados*, ali Španac je naše dete i u LŠ smo jedva prošli registraciju… Javier Garcia je več pokazao svoju kvalitetu. Ivan Lazarević ima tek 19 godina i na jesen je sabrao več pet asistencija i domači je igrač (žuti HG).

Največi »realni« novodošli transfer zime je dolazak bivšeg štopera subotičkog Spartaka u Zvezdu (3.6 mil.), dok je Superliga izgubila jednog od najboljih igrača lige. Marius Kovacs, nekadašnji igrač Partizana, 28-godišnji ofanzivnac, koji može igrati na svim pozicijama iza napadača, za 32 milijuna eura napustio je Ivanjicu za Man Utd. Rumun je izza sebe imao polusezonu života: u 26 utakmica postigao je 7 golova i 10 asistencija. Javor prave zamene zanj nima i okrenuo se ka nama. Zanimanje za našeg Perovića* (AMR) raste iz meča u meč, ali mi smo jim ponudili drugu stvar: na pozajmicu smo jim poslali centralnog vezista Sandora Laszla.

NASTAVAK 2199

6OGkVs6.jpg

Javorovih 5-1-0 i Partizanovih 5-0-1 do kraja rednog dela. Crno-beli ne znaju za remi: niz pobeda u 20. kolu je prekinuo OFK Beograd na Karaburmi, zato se prednost ispred Javora smanjila na -6. Top 6 su več obezbedili i Zvezda (10 bodova prednosti u odnosu na Srem) i OFK Beograd, ali smo poslednja dva putnika »gore« imali potvrđena več kolo kasnije i drame nije bilo. Sremcima su se pridružili Apatinci, koji če do kraja sezone ostvariti status najpodcenjenog hita ove sezone. Sapu je izgubio Toplakov Niš.

3v2oWsR.jpg

Upravo u Apatinu, nakon još jedne teško izbojevane pobede (Diazov prvenac sezone) u 28. kolu Partizan je proslavio svoju 66. titulu zaredom. Golman Mladosti Trailović, koji je crno-bele namučio i u kupu, ipak je bio pobednik duela pre nekoliko nedelja u Humskoj, gde je Partizan ostvario jedini i najneočekivaniji remi sezone (0:0). Ukoliko tog remija ne bi bilo, crno-beli bi došli do 90 bodova u šampionatu. No, rekord je svejedno pao. Neverovatan niz pobeda i predstave u plejofu su crno-bele ponele do rekordnih 88 od 96 bodova, obezbeđeno je i rekordnih 29 pobeda. Upravo tu se vidi, šta znači jedna pobeda napram tri remija i zato Partizanove sezone neporaženosti u šampionatu ne donose rekord po broju bodova.

Javor je na kraju popustio (psihološko smo jih smorili i u Evropi), itekako se poznao odlazak Kovacsa, bio  je razvaljen i dvaput od nas, ali nije opustio Pečnikovog totalnog fudbala. Na kraju smo ispred njih završili sa +22, ali su oni ispred 3. OFK-a nabrali čak +17.

Protiv svih očekivanjima zaostrila se borba za 4. mesto, koje je Zvezda veči dio sezone držala u rukama (pogledajte tabelu 20. kola sad). U 28. kolu su Sremci možda prvi put zamirisali priliku posle pobede nad Javorom i porazom Zvezde na Karaburmi: crveno-belima su se približali na minus 4. U 29. kolu su na Marakani obranili bod. Zvezda je meč 30. kola protiv Partizana imala odgođen i zato su se živci još napeli, kad je Srem pobedio još OFK Beograd 2:0, te u 31. kolu Apatince 1:0, dok je Zvezda kuči izgubila od Javora, koji je do tad vezao tri poraze zaredom, 1:2. Time su Sremci sa utakmicom više imali plus 2 ispred Zvezde, koja je pala na 5. mesto.

Činilo se, da ima Partizanov večiti rival sreču u nesreči. Kako čudno to zvuči. Jer do kraja sezone Zvezda jeste ima gostovanje u Humskoj, dok u poslednjem kolu gostuje u Apatinu. Sremci imaju još samo  jedan meč, u 32. kolu – gostovanje kod Partizana. Večiti derbi za Zvezdu zapravo nije tako bitan, jer če biti u svakom slučaju obavezna pobeda u Apatinu. Da če Sremci pobediti u Humskoj, bez obzira na »prijateljstvo« oba njih, zvuči kao čudo, ali ni bod Sremcima u slučaju pobede Zvezde ne bi bio dovoljan za 4. mesto, pošto je Zvezda od Sremaca bolja u međusobnim okršajima – pobedili su jih u Sremskoj Mitrovici 2:1.

Kod Zvezde se na poslednjem večitom derbiju rodio vrag, koji je rodio mladiče. U 15. minutu kod 0:0 je morao iz igre njihov prvi golman Karlo Selak. Pošto je rezervni, Vladimir Ajdarić (i onako ne igra!) bio povređen, svoj vatreni debi je dočekao 17-godišnji Jovan Adamović, koji je na leto za 5k eura došao iz Novog Sada. I zapamtiti če taj dan: več šest minuta kasnije prvi put je morao u svoju mrežu, a to se do kraja meča ponovilo sedam puta.

Da bi bila stvar još gora (nema sarkazma!) do poslednjeg kola se povredio i Adamović, pa je u Apatinu golmanska kriza naplavila još jednog debitanta, 18-godišnjeg Nikolu Tatalovića, koji jeste Zvezdino dete. Uz mizernu formu Zvezdi ni tamo nije bilo spasa, iako su več znali, da Partizan Sremcima neče dajati nikakve kompenzacije, jer napadaju rekordnih 88 bodova. U Humskoj smo tako videli dvojicu radostnih tima: Sremci su se uprkos porazu od 1:2 radovali 4. mesta i debakla Zvezde u Apatinu od čak 0:3. Zvezda je u poslednjih 10 kola primila čak 19 golova, a ukupno 47.

1WmCHbu.jpg

Od kandidata za naj »luzera« sezone če verovatno prvo mesto ipak uzeti neki drugi tim i to na našu žalost. OFK Niš je od hita jeseni sad na pragu Prve lige! U toku pisanja je izza nas več prvi meč finala za opstanak, u kojem su Nišlije kuči poražene od Bežanije od 0:1 i u uzvratu u Novom Beogradu če jim trebati čudo, slično onome, koje je uprvo protiv njih napravila Zvezda pre tri sezone. Crno-beli dio Novog Sada, koji se je pre godinu dana radovao ispadu svog gradskog rivala, če sad sa njima zameniti uloge: Novi Sad če zbog pobede Kanarinaca u Prvoj ligi ipak u sezoni 2199/00 imati Superligaša.

KUP

Na jesen imali smo dve muke. U 1. kolu protiv Djerdjapa nas je penala u sudijskoj nadoknadi spasio mladi Jovan Celar*; u Apatinu u četvrtfinalu Rešek. U međuvremenu smo eliminirali OFK Niš 3:0 i u polufinalu Vošu.

BstJc8s.jpg

Finale kupa je u poslednje slabe dve decenije rezerviran samo za Veliku petoricu. Jedino je Rad u to vreme nekako uspeo popestriti kup završnicu. Dve godine nazad Srem nas je pobedio, sad smo jima uzvratili – golom Chovaneca.

nrthd9N.jpg

EVROPA: KRAJ JEDNOG »CENTURIONA«

hB06IdJ.jpg

Evropu smo počeli sa najslabijom partijom sezone, bez žara, u superkupu Evrope, koja je zajedno sa porazom kod Niša razgalila neke naše slabosti. Ali teh nije bilo puno, tako, da smo grupnu fazu prošli bez praske. Novikov je proti svog matičnog kluba zabio ukupno 4 gola. Nakon Palerma smo u četvrtfinalu dobili najtežeg mogučeg protivnika. Javor. Oni su nas eliminirali iz Evrope u prošla dva navrata, tako, da je bio impulz uz njihovu odličnu formu na našoj strani.

Dobrivoje Vasić je igrač za Evropu. Prošle sezone nas je taj momak, koji ima u karijernoj  statistici od četiri čak tri gola zavedena u LŠ, doneo nama je brzo vodstvo u Ivanjici, koje je presekao njihov najbolji napadač. Taj se pobrinuo i za pobednički gol glavom par minuta pre kraja i potvrdio europsko prekletstvo stadiona Javora za Partizan. Taj ovde nikad nije pobedio, upisao je remi uz četiri poraza. Tri puta do sad je morao u Beogradu nadoknađivati zaostatak iz prvih utakmica, uspeo je dva put. Odnosno tri: u revanšu je Ukrajinčev gol več u 1. minutu dao slutiti na reprizu kanonade iz 2118. Partizan kao u prvom meču, gde je bio bolji, nije uspeo kronati nadmoči: gosti su domače u neko vreme držali u šahu, jer bi samo jedan gol totalno promenuo stvar. Onda se desila stvar, koja mnogo puta odlučuje u tako važnim utakmicama  živci. Gosti su ostali u kratko vreme sa dva igrača manje, što je Partizan iskoristio golom Vučemilovića, ali sve do kraja meča nismo bili mirni.

Bolji smo bili i od Liverpoola, ali to smo iskoristili tek na New Anfieldu, predvođenim zimzelenim Kalinićem. U finalu bi se skoro sreli sa Stojkovićevom Romom i podoživeli sečanja na 2119., ali smo se umesto toga zadovoljili Arsenalom. Protiv drugog najtrofejnijeg kluba Evrope (17 naslova) smo se poslednji put u finalu sreli davne 2144. i ne trebam gledati starih reporta, da se setim, da nama je tad presudio španski Brazilac Jefferson.

Dobra forma Filipa Lazića na golu odnosno svih rezervista stavila me je u veliku dilemu za prvih 11 u Dortmundu. Na kraju sam se, izuzevši njega, poslužio proverene recepture. Dilema je bila ili staviti na DC Vidala i na DR Hadebeja ili Silvia. Na poziciji MR bi obično igrao Fornalik, ali je izgubio nekoliko sezone zbog povrede, pa je tako zaigrao Albanac na inače prirodnoj poziciji, iako je više puta koriščen kao ML. Tamo je bio u toj sezoni zacementiran Nikitin, koji igra kao prerođen. U napadu je Slovaku delao društvo kapiten Kalinić, kojeg sam planirao samo za prvih 45 minuta, a onda ga zameniti Ukrajincem. Aca Milošević, koji se puno puta žalio zbog minutaže i koji je u toj sezoni isto odigrao veoma dobro, za LŠ nije bio registriran.

Nakon 0:0 u prvih 45 minuta nastavak je bio kao iz najružnijih snova. Topničari su došli u vodstvo, odnosno smo jih mi… nakon Shawovog centaršuta sa desne strane, Lazić je otišao u prazno i spetljao se sa Diazom*, koji je loptu odbio u vlastitu mrežu. I tek tad sam se setio, da je naš Čileanac jednom več postigao gol u finalu; finalu kupa pre dve godine protiv Srema. Tad je jedini gol za Partizan postigao Slaviša Janković; taj isti igrač, koji je u drugom poluvremenu došao sa klupe, nakon akcije Cela-Chovanec izjednačuje na 1:1. 25-godišnji Subotićan imao je ulogu i kod pobedničkog gola, gde je odlučio drugi rezervist. Novikovov šut je nespretno u svoj gol preusmerio David James. Arsenalov Paragvajac Cristian Centurion, koji je do sad spašavao svoj tim, bio je drugi put savladan.

9DSJMEL.jpg

I tako je kapiten Kalinić prvi dignuo trofej za prvaka Evrope 2199 – za kraj drugog centuriona.

Od ostalih srbskih timova u Evropi su Srem (Real) i OFK Beograd (Arsenal) ispali več u osmini finala. U kupu UEFA je neverovatan niz napravila Mladost Apatin, koja se je probila sve do polufinala; izbacio ju je tek finalist Betis. Crvena Zvezda je ispala u osmini finala protiv Barcelone. Spartak Subotica nije prošao grupe, dok Borac nije došao ni do nje (GAK).

TIM PARTIZANA

ehdJEdS.jpg

Naravno, da su u ospredju brojke u napadu: imati tri igrača sa 20 i više golova je za ovo doba neverovatno, uz odlične igre Aleksandra Miloševića, koji je opravdao svaki minut igranja. Novikov ima iza sebe najbolju sezonu uprkos tome, da je večinu golova zabio u "kontinentalnim" takmičenjima... Ali prvi između jednakima: Kralj, Silvio Kalinić, koji je u 35. godini posle Muhe Savića definitivno najbolji veteran u napadu, kojeg smo ikad imali.

M5hVojv.jpg

Čudo od igrača i dokaz multipraktika. Miguel Angel Vidal je po osnovnoj profesiji štoper tipa libero, a može igrati i na bokovima (natreniran je po mojoj zaslugi i na DL). Ti tipi štopera-SW-a obično imaju bolju tehniku od standardnih DC-a, a kad i manji tackling (što kod njega ne valja). Pošto sam ga več natrenirao na DL, i pošto mi deluje zver u svakom trenutku, na par utakmicama sam ga koristio kao DM, MC, a kad i kao ofanzivno krilo. Na tim utakmicama na tim pozicijama, gde nema ni žute boje, jer ga ne treniram, pokazao se skoro bolje nego štoper.

h0VAxbd.jpg

Braniči su tako celokupno dali ogromnu razliku. Rešek je postigao čak 11 golova. U toj sezoni smo iz kornera pogodili 12 puta, u prošloj samo 4. Krila su briljirala asistencijama, a pogotovo treba naglasiti učinak Nenada Perovića*, koji je jedan od najinteligentnijih krila, koje sam ikad video. Između centralnih vezista pored očekivanih zvezda u oči stupa i 8 asistencija Lazarevića. Nije čudno, da je Granados* slan u Teleoptik i očigledno čemo za narančaste HG kvote morati potražiti neko drugo ime.

wsprK1n.jpg

ijnyjXW.jpg

4tFvNkl.jpg

Edited by Sir Aleš, 05 April 2020 - 01:29 PM.

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,113 posts

OSVRT NA ZALAZAK 22. VEKA 

Pu2rpCx.jpg

(Vir slike: https://crnobelanost...e-partizan.html)

Partizan je u 22. vek došao kao najbolji tim Srbije, igrajuči na krcatom, starom stadionu od 150 godina, i pun večnih lažnih obečanja o novom domovanju i blokiranju lokalne opozicije. Bilo je to vreme, kad Zvezda u tom sejvu još uvek nije imala ni jedne titule prvaka i kad je bio glavni pratilac Partizana Srem sa 3 titule. Več par godina kasnije situacija se promenila, promenili su se i Partizanovi glavni rivali za naslov. Na početku 22. veka Partizan je konačno dobio novi stadion, največi na planetu, dostojan svog imena, kojemu je na početku poslednje decenije tog veka iznenađujuče sledio još jedan. Još veči.

22. vek je na površje lansirao neke nove timove, a neki su otišli u zaborav. Neki su se nakon par decenija probudili, ali samo za kratko vreme. Neki su nastali »iz ništa«, zasvetili i mešali štrene največim, da bi onda zauvek potonili u spavanje.

Kao menadžer sam se u proteklih 100 godina (7 u stvarnom životu) puno toga naučio, nešto i iz novijih FM-a, koji me ipak nisu tako zasvojili kao taj. Na kratak način želim predstaviti i to, kako sam se učio i kako se još uvek. Mislim, da sam se nešto, inače ne bi bilo 66 godina Partizanove dominacije. Ako bi mi ko pre 100 godina rekao, da čemo to postiči, ne bi mu verovao.

Šta su onda glavne stvari za izdvojiti u (Partizanovoj) eri 2099-2199?

PROMENE RIVALSTVA: PRVE TITULE ZVEZDE, USPON JAVORA, PERIODIČNI POVRATKI OFK BEOGRADA I SREMA

Sa osvajanjem prve titule posle 95 godine u sezoni 2100/01, crveno-beli dio Beograda počeo je pričati o Zvezdinom veku. To se samo djelomično uresničilo. Zvezda je toj tituli dodala još četiri (2112, 2113, 2119 i 2132). Na prelomu veka je Srem kao rival za naslov i čak za učestovanje u LŠ (pošto je u LŠ vodilo 1. in 2. mesto) nestao. Sremska Mitrovica če se od Lige Šampiona posloviti za više od 30 godina, od 2092 do 2125!

Na prelomu veka je pad Srema počeo iskoristiti Javor, koji je tad važio tek za tim broj 3/4 u Srbiji. U 21. veku je samo 4 puta završio kao vicešampion Srbije, ali je u periodu 2098-2103 uvek završio kao treči. Krmilo za Partizanovog glavnom rivala preuzeli su večiti rival i »zaboravljeni« rival iz Karaburme. Romantičari su u tom sejvu osvojili dva naslova, u 2010. i 2038., a mogli bi jih barem dvaput toliko, da jih nisu izdali živci ili nešto drugo… Četiri uzastopna naslova viceprvaka (2110-13) pričaju o time, a pogotovo tesne su bile sezone 2109/10 i 2110/11, u kojoj su recimo Romantičari prokockali +10 na jesen…

YnpXfhA.jpg

Period druge i treče decenije 22. veka možemo smatrati kao period največeg rivalstva između Partizana i Zvezde. Nije bilo ma nikakve šanse, da prva dva mesta zauzme ko drugi. U tom periodu su večita rivala odigrala i žestoke europske duele (2110, 2116, 2120), iz prvog od naštetih je kao pobednik izašao Partizan, iz drugog i trečeg Zvezda.

U četvrtoj deceniji dolazi na vreme Javor sa golgeterom, srpskim  Bugarom Dimitrom Trifonovom. Imavši u žepu več neki europski trofej (o čemu čemo več kasnije) u 2133. godini u izravnom okršaju u poslednjem kolu savlada Partizan 2:1 u Humskoj i time osvoji svoj prvi i do sad jedini naslov prvaka Srbije i postaje prvi srpski šampion izvan glavnog grada. To je bila pretposlednja ultradramatična sezona Superlige, još dramatičnija je sledila dve sezone kasnije, kad smo u poslednjem kolu pratili čak troboj Javora, Partizana i OFK Beograda. Po staroj tradiciji, kao pre dve godine, Romantičari su završili kao 3., a naslov je ovaj put pripao Partizanu, koji če biti do kraja zahvalan Sremcima i njihovom remiju 1:1 u Ivanjici.

oOC8lbP.jpg

Iako su Srem i OFK Beograd po koji put uspeli dođi na prva dva mesta, sledeče razdoblje možemo karakterizirati kao era Velikih 3. Prvak je bio poznat več unapred, a za mesto, koje vodi u kvalifikacije za LŠ borili su se u glavnom Zvezda i Javor. Nekad je sreča presudila jednim, nekad drugim.

U periodu negde od 2160-80 če se opča slika prvenstva ponovo malo promeniti pošto je tim iz Ivanjice nekako počeo stagnirati (to ne važi toliko za Evropu!), a to su iskoristili na Karaburmi i kod Srema.

MiK7WcU.jpg

MiK7WcU.jpg

Prirodna evolucija u vidu stagnacije je u zadnjem delu 22. veka zahvatila i našeg največeg rivala, što ponavljamo skoro svaku sezonu več jednih 10-15 godina. Zanimivo je, da se je to počelo dešavati baš u vremenu, kad je Linglong superliga postala najjača liga Evrope; od 80-ih dalje ima čak 4 mesta, koje vode u LŠ (2+2). Promene trenera, formacije, upitljivi transferi… su se nagomadili, pa je tako Zvezda pre četiri godine bila čak na pragu ispada u Prvu ligu. Od tad dalje upisali su jedno četvrto i dva peta mesta: a pogotovo u poslednjoj deceniji ne mogu se pohvaliti dobrim početkom sezone.

dleIURt.jpg

Poslednji put Zvezda je dobila prvi prvenstveni meč u 2189., od tad dalje njeni početki sezone (uključivši prvih pet kola) izgledali so ovako (W= pobeda, L=poraz, X=remi):

2190/91: L-L-X-W-W (7/15)

2191/92: X-L-L-L-W (4/15)

2192/93: L-L-L-W-L (3/15)

2193/94: L-L-L-L-X (1/15)

2194/95: X-X-W-X-X (7/15)

2195/96: X-L-L-L-X (2/15)

2196/97: L-L-W-W-L (6/15)

2197/98: L-W-L-L-X (4/15)

2198/99: L-X-W-X-L (5/15)

Činjenica, da je u večini primera Zvezda imala na početku protivnike poput Javora, Srema, OFK Beograda, ne izdrži puno vode: jesu na početku sezone prvi tri protivnici bili upravo ti plus OFK Niš i Hajduk, ali na početku sezone 2195/96 to su bili: Mladost Apatin, Voša, Novi Sad, Hajduk Kula i Rad.

SRPSKI KLUBOVI U EVROPI (IZUZEMŠI PARTIZAN)

Osim Partizana, Javor je tim, koji je najviše zaznamovao evropska takmičenja. U godini, kad je slavio 200 godina postojanja (2112), osvojili su prvi evropski trofej, to je kup UEFA. To su ponovili još šest puta: 2137, 2160, 2177, 2181 i 2196. I ne samo to: dva puta su postali čak prvaci Evrope – 2156. i 2191 i jednom vicešampioni (2183).

Međusobni susreti Superligaša (i regionalnih derbija protiv hrvatskih i slovenskih ekipa) u Evropi su postali tradicija. Partizan je največeg rivala pored Zvezde dobio u Javoru, igrao je i protiv OFK Beograda, Zvezde i Srema. Uobičajena su postala i svesrpska finala europskih takmičenja a čak i superkupa Evrope. Prvi je to iskusio baš Javor – 2137. u finalu kupa UEFA slavio je protiv Srema, a pre tri godine protiv Borca. Do vrhunca smo došli i u ligi Šampiona: u 2149. i 2150. za naslov prvaka Evrope pratili smo večiti derbi između Partizana i Zvezde; oba puta pobedili su crno-beli. U 2165. Partizan je na penale savladao Sremce, koji su do sad jedini tim iz Velike petorice bez i jedne europske lovorike. Osim izgubljenog finala LŠ izgubili su i sva tri finala kupa UEFA (2137, 2171, 2186).

Preostala člana petorke su u 22. veku osvojila po neki kup UEFA, ali ne i nove Lige šampiona. Zvezda u LŠ ostaje kod broja dva (1991, 2063) i četiri izgubljena finala (2116, 2120,2149, 2150), dok ima bolju statistiku u kupu UEFA – pobede 2044., 2084., 2139., 2187., 2189. i fibale 1979., 2178. Slično važi za Romantičare, šampione Evrope 2041. i vicešampione 2191. odnosno pobednike kupa UEFA u 2030., 2115., 2153. i 2190. / finaliste 2097.

INFRASTRUKTURA

Ako je Partizan  na početku veka bio predmet zasmejavanja zbog starog stadiona, pošto su na novih stadionima več igrali u Ivanjici, Sremu, Karaburmi, sad se on smije drugim. U 2104. je bio izgrađen novi stadion Partizana sa kapacitetom slabih 145k gledatelja. Taj stadion je potrajao do 2189., kad je izgrađen drugi, još moderniji stadion sa kapacitetom od dobrih 175k gledatelja.

Sa velikom verovatnoščom možemo reči, da su Partizanovi veliki rivali svoju infrastrukturu, iako več iz 21. veka, razvili do krajne granice. Dok kod Partizana (zbog reporta, koje dobijam kraj svake sezone i sad, deset godina nakon domovanja na novom stadionu) postoji mala ali ne nemoguča šansa, da bi nekog dana naš stadion mogli još proširiti.

Od članova Superlige sezone 2198/99 svi osim Posavca imaju najbolje moguče uslove za trening (Top) i razvoj mladih igrača (State of the art). Na novih stadionih igraju:

Javor – Habitpharm Javor stadium (33.795)

OFK Beograd – OFK Beograd stadium (40.539)

Srem – Srem stadium (35.185)

OFK Niš – OFK Niš stadium (16.653)

Rad – Rad stadium (21.693)

Borac – Borac stadium (7.010)

Neki Prvoligaši:

Novi Sad – Novi Sad stadium (15.321)

Hajduk Kula – Hajduk Rodić MB Stadium (17.406) – ispali!

BPI Pekar – BPI Pekar stadium (5.953)

Bežanija – Bežanija stadium (9.067)

SEČANJA NA NEKE KLUBOVE, KOJI SU SE »POJAVILI« U 22. VEKU

FK BEOGRAD

FK Beograd na Karaburmi je u prvim decenijama tog stolječa doživljavao zlate trenutke. Bio je redovni član top 6 i velikim redovno oduzimao bodove i pobeđivao jih-Partizan »čak« pet puta. Imali su igrače poput zlatnog  napadačkog dua Mladen Bogdanović i Nemanja Stepanović. I Partizan je slao tamo igrače na pozajmicu, najpoznatiji od njih bio je isto napadač Nenad Raković. Igrali su par puta i u Europi, u sezonama 2104/05 i 2122/23 čak grupe kupa UEFA. Igrali su i tri puta u finalu Lav kupa (2108, 2109, 2119) ali sva izgubili, protiv Rada, Partizana i Zvezde.  

Sezona 2138/39 je za klub iz Karaburme bila poslednja u Superligi. Skoro celo sledeču deceniju proveo je u drugom rangu (Prva liga), da bi onda i ta postala prevelik zalogaj zanj. U sezoni 2153/54 su ispali i iz tog ranga, da bi se vanj vratili samo još dvaput-u sezonama 2163/64 i 2164/65, kad su opet ispali i nema jih u aktivnim ligaškim takmičenjima.

OFK NIŠ

Iako Nišlijama grozi ispad u Prvu ligu, treba naglasiti, da valjaju za jednog od najstabilnijih klubova u Srbiji. U 21. veku su samo tri puta nastupali u Superligi, sve to od negde kraja 2080-ih. U 22. veku njihovo učestvovanje u top 12 nije iznenađenje; največi post su doživeli između 2107. i 2141. U sezoni 2187/88 su došli čak do osmine finala kupa UEFA, ali največi uspeh još sega u prošli vek – pobeda u kupu 2092. protiv Crvene Zvezde.

RFK NOVI SAD

Bez obzira na koje ispadanje, prvi je klub u Novom Sadu i po ambicijama i po infrastrukturi. U tom veku tri put su pobedili u kupu (Voša samo jedan put).  

RADNIČKI SOMBOR

Kratka bajka ali duža za razliku od nekih tipa Budučnost Dobanovci, Metalac Kraljevo… Radnički je bio između 2147 i 2192 14 puta sudionik elitnog fudbala u Srbiji. Največi uspeh je doživeo u sezoni 2152/53, u kojoj je osvojio peto mesto i izborio učestvovanje u Evropi. U toj sezoni je u poslednjem kolu u Humskoj pobedio Partizan sa 1:0 i time crno-belima sprečio, da bi sezonu u ligi završili neporaženi. Partizanu je čak dvaput sprečio i prolazak dalje u kupu (2160, 2193). Pre dve godine su ispali iz drugog ranga takmičenja.

SLOGA TEMERIN 

Prvi put u Superligi u sezoni 2108/09, a poslednji put u 2142/43. Kraj 2120-ih bili su stabilni član elite, kojemu se nije bilo teško plasirati ni u top 6.

SREM JAKOVO

Za razliku od Temerinaca imaju nešto veču tradiciju nastupanja između elitu, ali jedini put su se u top 6 plasirali u sezoni 2079/80. U prve dve decenije su valjali za tim, kojeg nije lako pobediti (pitajte Partizan). Poslednji put u eliti: 2157/58.

ŠAJKAŠ

U FM-u ima iste boje kao Sloga, tako da sam jih kad pobrkao i smatrao jih za isti klub…  Zanje valja slično kao za Slogu. U prve tri decenije tog veka bili su stabilni tim i umeli su dogurati do Evrope. Proti njih smo se retko razigrali. Poslednji put u eliti: 2139/40.

KLUBOVI IZ POČETKA SEJVA, KOJI SU SKORO POTPUNO NESTALI SA FUDBALSKE KARTE ILI SE SPORADIČNO POJAVLJUJU SVAKE TOLIKO

ZEMUN. Večino 21. veka su proveli u Prvoj ligi. Iz nje su poslednji put ispali pre 20 godina. U Superligi su poslednji put igrali u sezoni 2107/08.

SMEDEREVO. U prvoj sezoni (2006/07) su osvojili čak treče mesto u Superligi, ispred Voše, Hajduka Kule i Bežanije. Nakon toga se njihova sudbina promenila. Sezona 2135/36 je njihova poslednja u Superligi, sezona 2185/86 njihova poslednja u Prvoj ligi. Od januara 2137 su Partizanova filijala, ali bez konkretnih učinka.

BEŽANIJA. Pre tri godine su se nakon 91 godina  vratili u Superligu, da bi iz nje ekspresno ispali, ali kako jim trenutno kaže protiv Niša, na dobrom su putu, da napreduju.

VOŽDOVAC. Potpuno nestali sa radara. Superliga jih je poslednji put gostila pre skoro 120 godina (2082/83). U tom veku su bili član Prve lige između 2131-35 i 2170-79.

BANAT. Samo jednom su u tom veku igrali u eliti, u sezoni 2114/15.

ČUKARIČKI. Sa 16 osvojenih Prvih liga, Čuka je rekorder. Sledeče sezone če nakon 20 godina ponovo igrati u Superligi.Veči post imali su između sezone 2133/34 i 2166/67.

TAKTIČKO "NADMUDRIVANJE": OD TIMA KA POJEDINCU

Ako su me kao menadžara u prvih 100 godina u glavnom vodile timske instrukcije, podešavanje formacija, nastavak karijere išao je u malo drukčiju smer. To ne znači, da nisam podešavao formacija, nego sam saznao, da su one samo dio uspeha.

Neverovatno se čuje, ali u 21. veku igrača skoro da nisam trenirao na druge pozicije. Nisam obačao pažnju na pep-talke. Nisam obračao pažnje na neke atribute. Kod napadača imao sam prvo u fokusu Finishing i Composure. Onda sam se čudio, zašto moji južnoamerički igrači, koji imaju obično fiziku nula, ne zabijaju. Kad sam sklopio i to i stavio fizički snažnije igrače, i kad ni to nije radio, rabio sam kasno paljenje, da se osredotočim i na ostale mentalne atribute.

INcQL5A.jpg

CPF0sK0.jpg

Dva dela mojih eksperimenta. Mile Momčilović* (2115) i Marco Hernandez (2137), oba natrenirana kao napadača. Kod prvog sam se nadao, da če svojom snagom biti naš visok targetman. Time smo prilagodili i igru. To je radilo u recimo 1-2 primera od 5. Ali time smo izgubili na igri i  na lepoti, no izkazalo se kasnije, da ni efikasnost nije bila nekakva -  a pazite, mi smo u to vreme imali Enriqueja Tizama*, koji če postati najbolji ligaški strelac svih vremena. Mometa smo prestali trenirati kao napadača oko 2118. i od tad dalje počeli smo dominirati. Mometova karijera trajala je još 10 godina. Na drugi strani nije trebalo biti Šerlok, da bi znali, da če biti eksperiment sa Peruancem bolji, iako je čovek, kad je došao kod nas bio natural samo na AMC i to mu je bila jedina pozicija, koju je umeo, da igra. Do kraja karijere kod nas došao je do brojke 173 ligaških golova.

Igrači su se zajedno sa mnom u 22. veku promenili. Momčilović* je bio možda jedan od poslednjih iz stare škole (a valjao je za naše dete) koji je u Partizanu »izdržao« skoro 20 sezona. Moguče zbog toga, jer nije bio dovoljno ambiciozan. Na drugoj strani sam u 2150, 2160-ima imao seriju ambicioznih igrača, koji su uprkos osvajanju LŠ zatražili odlazke. To važi i za neke debitante u prvom timu. Zato igrače lastne škole ne smatram za samoumevne i vredne minutaže sve dok ne pokažu i mentalnog kvaliteta. Ali to je dugoročni proces. Lepo je imati ideju od tri centralna vezna iz Zemunela praviti Barsu, ali šta ako jedan nije dovoljno kvalitetan, drugi jeste, ali igra promenljivo, a treči mi traži odlazak u Real par sati pre finala LŠ?

Sve u svemu, pred nama su novi izazovi.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users