Jump to content

Welcome to Football Manager Balkan | Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

SS-ovi - prethodne verzije

• Please log in to reply
86 replies to this topic

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,131 posts
  • :Sir Aleš
  • Formacija:4231
  • Trenutno vodim:Partizan

FM 2015 Classic-Slovan Bratislava, završena sezona 2019/20

5nsX6jr.png

Peti naslov prvaka zaredom i treča i treča dupla kruna (liga+kup) zaredom. Liga je postala relaksacija, u sezoni smo doživeli samo dva poraza, ali smo jih dugo pamtili.

Prvi je bio od našeg največeg rivala Spartaka Trnave 0:3, kojeg bi mogli igrati između duela plejofa kvalifikacija za LŠ protiv Zvezde. Ali su nam derbi prestavili baš pre prvog meča sa Zvezdom. Tako smo za nedelju dana izgubili i derbi te ostali bez LŠ (0:2, 0:1). Drugi meč u sezoni smo izgubili u poslednjem jesenskom kolu kuči protiv poslednjeplasiraneg DAC-a (1:2), gde smo prokockali vodstvo 1:0, i to nije bio slučaj. Par dana pre toga smo u grupnoj fazi LE isto kuči prokockali vodstvo od 2:1 protiv Sociedada (2:3), a par dana kasnije skoro vodstvo od 5:2 protiv Jabloneca u odlučujučem meču za prolazak dalje u LE. Na sreču smo izdržali i slavili sa 5:4. 

U toj sezoni smo u Evropi ustvarili največi uspeh do sad, to je osmina finala LE. Prvo smo izbacili Dinamo Kijev (5:3, 2:0), a Leicester je bio premočan (2:0, 6:2). Što se Evrope tiče, od mojeg mini updejta, na  nekom drugo mestu, to su naši uspehi u tom sejvu:

2014/15: ispad u 4. pretkolu LE protiv Lecha

2015/16: grupna faza LE (Lazio, D. Kijev, PAO)

2016/17: Grupa LE, gde smo bili kanta za nabijanje (Stuttgart, Sporting, Lech), 1 bod.

2017/18: Grupna faza LŠ, do koje smo izbacili između ostalih Celtic (2:4, 4:1) i RB Salzburg (0:0, 1:0 u gostima). U grupi sa Arsenalom, Atleticom i Spartakom Moskvo smo dostigli do 2 boda, oba u gostima,  na Emiratesima 1:1 (navijači nisu bili veseli, jer sam izvadio rezervni tim prepun lesenih igrača) i u Moskvi isto 1:1.

2018/19: Grupa LŠ nakon izbacivanja Olympiakosa i grupa sa Barcom, Dortmundom i Sampdoriom. 0 bodova, ali smo protiv Barce vodili 4:2 kuči, da bi izgubili 5:6. Inače, protiv Barce, Slovan je u istoriji doživeo  največi uspeh u povijesti- g. 1969 pobeda u kupu kupova 3:2.

Do kraja te sezone smo se fokusirali na domača takmičenja, gde nismo imali problema, ali treba izdvojiti barem dve neobične stvari. Prvo je to, da su nam opet prerazporedili dve derbi utakmice sa Spartakom iz Trnave. U sedam dana smo tako igrali prvo domači derbi (sreda), zatim u petak (!) finale kupa protiv timu Mihalovce, i onda u sredu opet ligaški derbi u gostima. Ali smo pobedili sve - 6:0, 4:1 i 2:0.

Druga, strašnija stvar je, da je naš fudbaler Nikolas Špalek staknuo resnu virusnu infekciju u aprilu i odsutan če biti oko 8-10 meseci. To se desilo par dana pre okršaja za Žilinom - a Žilina je njegov nekadašnji klub, iz kojeg je prešao kod nas...

Evo i tima plus SS-a najboljih igrača i par budučih nada naše akademije:

bUrx3Ji.png

Večina igrača je dovedena na free ili za malo. Neki (Bero, Bruggeman) su bili kod nas par godina na pozajmici pre nego jim je istekao ugovor. Največi transfer smo napravili za Mihu Dodleka (zaboravio sam staviti SS-regen) iz slovenačke Gorice (1.9 mil. eura), napadača...

XdtiZ4W.png

Ikona kluba, najbolji ligaški strelac Slovana svoh vremena (74). Obično igra na poziciji DLF(s). Kad igra sam, igra isto kao DLF(s), ali sam probavao i Trequartistu.

hmJ6evb.png

Eksplodirao u paru sa Juliennom kao AF ili Poacher, najbolji strelac u ligi, postavio rekord sa 23 golova.

kQZZ71E.png

Igra na krilima, na sredini i kao polušpica. Odsutan 5 meseci zbog povrede ali se vratio i sad je još bolji.

Par produkta Slovanove akademije:

26WcFdu.png

LWtHIfp.png

HohY8p5.png

m06Odj5.png

Edited by Sir Aleš, 15 April 2018 - 12:48 PM.

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,131 posts

24025.png?lm=1476510858

Da malo popestrimo događanje na forumu... Pre par meseci sam si u FM 2013 poželeo, da vodim neki skandinavski tim. Loadovane su sve raspoložljive skandinavske lige plus Engleska do L2. Prvi klub, kojeg sam uzeo, bio je finski Lahti, ali moja avantura tamo  nije trajala dugo. Nepoznavanje igrača, taktične greške, rezultirali su poslednjem mestu na tabeli i otkazu usred leta 2012. Obično bi taj sejv obrisao i krenuo odmah FM 2007, ali sam si rekao, da ču potražiti drugi izazov. Otišao sam na odmor i čekao, ko če mi ponuditi posao. 

Nisam dugo čekao. Moj novi klub postao je Ytterby IS, koji se tad nalazio u donjem delu tabele 4. švedske lige Zapadnog Gotlanda. Kungalv je grad, odakle dolazi, a taj grad se nalazi samo oko 20 kilometara severno od Goteborga. 

NIsam si mislio, da ču tu provesti čak devet godina. Prvi igrač tad u 2012., bio je 41-godišnji finski napadač Ville Viljanen. Ali taj klub me blagoslovio nekom drugom srečom. Več u prvoj godini (pre youth intejka 2012) su se u njemu stvorili neki regeni, da popune ekipu, kod mene čak trojica veoma dobrih napadača, i sva trojica bili su tip targetmena. A komandant veznog reda bio je stvarni igrač i legenda tima, Kristian Olausson.

Nakon tri uzastopna treča mesta, u 2015. godini izborili smo prvu promociju, u 3. švedsku ligu zapad. Prvi put u životu igrao sam formaciju sa dva targetmena. Regen duo iz vlastne škole Christer Johansson (TMs)-Adam Holmen (TMa) dominirao je naš napad, a zanimivo je bilo, da je u glavnom više golova postigao prvi. To se sasvim promenulu u dve sezone u 3. rangu, gde je proradio drugi, Holmen. No, polako smo dolazili do zaključka, da nama treba taktička preformacija. Pre smo u glavnom igrali sa 3 braniča i 2 napadača, a posle smo prebacili na 4-5-1, gde nama je polako glavni igrač- i to poacher-postao turski igrač iz naše vlastite škole. U 2017. godini smo tom taktikom izdominirali i ostvarili istorijski plasman u 2. rang švedskog fudbala.

I tamo smo saznali, da su razlike između timova veoma male. Imali smo i pre izkustvo pobeđivati profesionalne timove, pre svega u švedskom kupu. Novo takmičenje nama je donelo nove lekcije. Naša reputacija je narasla. Polako smo postali puno bolji tim od naše prve filijale, Geflea, zato smo sa njim otkazali suradnju te povezali se sa jedinim logičnim izborom-Goteborgom. Ali pozajmice nisu bile one, koje su ikad odlučivale. 

Ako smo u debitantskoj sezoni (2018) valjali za na papiru kantu za nabijanje i glavne kandidate za ispad, nije nama bilo teško izboriti opstanak. Čak više, do zadnjih utakmica bili smo u borbi za promociju. Ali u poslednjih par mečeva zakazao je do tad najsigurniji, naš prvi golman, koji nije umeo, da odbrani ni jedan šut u okvir gola. 

Slično se desilo u sezoni 2019. Tad je došla druga lekcija. Timovi su nas respektirali i više puta se povukli nazad. Mi tega nismo bili vajeni,a pogotovo pošto smo daleko najslabiji tim lige, što se kreativnosti i odluka u vezno redu tiče. U poslednjem kolu je mirisalo po direktnoj promociji, ali smo po našoj staroj navadi prokockali i u najvažnijem meču sezone protiv Brageja izgubili 0:2, bez borbe, te ostali čak bez plejofa. Zadobile su nas i povrede dva glavna igrača po skoro pola godine.

Onda je došla sezona 2020.

Katastrofalan start, veči dio sezone u borbi za opstanak. Na sredi sezone razgovor sa predsednikom, gde sam ga molio, da nama ovu sezonu zaboravi. Možda 5 sastanka sa timom. 

owvuV1r.jpg

nriqSyN.jpg

IYGBRj8.jpg

Evo, zbog toga se igra FM. Neverovatan niz u samoj završnici, gde smo napadali kao ludi. Čak smo u gostima pobedili ubedljivo naj tim lige. U poslednjem kolu nama je trebao samo bod za drugo mesto, kojeg smo jedva spasili.

Za izdvojiti:

Zyz4w2N.jpg

Produkt naše škole i prvi napadač tima. Treči strelac 2. lige sa 21 golova. Može se igrati i sa Poacherom u napadu. 

RjI57Df.jpg

Prva (ili druga) zvezda tima, isto produkt naše škole. Isto, mladi reprezentativac.

ttv7ykU.jpg

Nije naš produkt. Ali jedan od motora našeg pobedničkog niza u 2020., gde je zbog promene taktike u 4-2-3-1 iz MC prebačen na poziciju AMC, gde je sa svojih 190 cm dominirao. Ali morate priznati, da liči na Scholesa.

2OAxujR.jpg

Produkt naše škole, po ocenama najbolji tim iz u19, koji če u sledečoj sezoni verovatno biti prebačen u prvi tim, pošto su naši targetmani prve generacije nekako izgubili formu. Ima još nekih potenciala, o njima možda drugi put. Da napredujemo, vidi se i po tome, što je naš u19 tim več dve sezone zaredom osvojio kup.

Edited by Sir Aleš, 14 February 2019 - 06:29 PM.

• Kruno™ likes this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,131 posts

Kratko je trajala naša epizoda u najelitnijom švedskom fudbalskom rangu, nije falilo ni crnog humora.

V5l37ld.jpg

9Pdz1Ve.jpg

To je to, kad prvu pobedu postigneš nakon 15 kola. Sve nama je išlo naopako, kad smo igrali bolje (malo manje slabo), okrale su nas sudije, pre svega protiv Malmoja, protiv koga smo čak, ako se ne varam, ostali neporaženi u sva tri navrata (liga i kup). 

To je tako, kad jedan manager prvi put u životu oseti brojne promocije, i kad njegov klub odjedno postane profesionalan i iznenada se oseča kao dete u tvornici slatkiša, jer se mu otvori sasvim drug svet i dostup to igrača iz cele Evrope. Očigledno nismo bili spremni na to. Naš prelazni period bio je milo rečeno katastrofa. Iako smo doveli neke igrače, za 2-3 puta kvalitetnije, od onih, koji su nas poveli kroz 2. ligu, ti se nisu izkazali. Možda sam u toku sezone proveo jedno pet različitih formacija, pre svega me zanimalo, zašto ne funkcioniraju wingeri, iako bi trebali po atributima biti najbolji igrači. 

Loše vesti su se kazale i u odlazcima, pre početka sezone smo ostali bez  našeg bisera Westina. Prihvatili smo ponudu od 140k od Djurgadernsa. Naš turski biser i prvi strelac tima, u toku nove sezone je potražio odlazak. A kako sam bio totalno nespremljen za naš profesionalni status i agresivne transfer ponude: našem prvom štoperu Bellingeru sam zaboravio produžiti ugovor (obično, kad smo bili semi pro, to sam mogao, da uradim kasno), i tako smo posle ispadanja u drugi rang ostali i bez njega.

Pre početka sezone 2022 tako sam napravio največi remont tima ikad u životu. 

s4yxOc8.jpg

Pre godinu dana sam, pre učestovanja u Allsvenskan, potrošio 15k eura, sad za drugu ligu čak 250k. Potršio sam ceo transfer budžet, a za plate sam otišao za 4k u minus. Od igrača, koji su nas doveli u ispad, su od prvog tima preživeli samo 3 ili 4. Internacionalizacija kluba je i zvanično potvrđena, od 23 igrača prvih tima, "samo još" 13 ima HG status, i biče zanimljivo boriti se sa pravilom, da mora biti u 18-članskom timu polovina igrača HG statusa. U potpunosti je promenjena obrana,dovedeni su igrači iz Afrike, Litve i u ofanzivi Brazilci, čak jedan Francuz, kiparski veznjak... Zapravo sve pare smo potrošili za pet domačih igrača, od kojih je najviše, 100k, bio vredan ovaj igrač.

IzwATHV.jpg

Uprava zanimljivo, NE OČEKUJE promocije, nego plasma u gornji dio tabele. Ja bi želeo promociju odmah, pre svega zbog toga, da se nama povrate potrošene pare u obliki sponzora i TV prava. A drugo-u decembru 2022. biče izgrađen novi stadion, i lepo bi bilo, da se prva zvanična utakmica na njemu odigra u top rangu. Biče (samo) duplo veči od trenutnog (1.500+razširenje za 375), koji je bio rasprodat na baš svakoj utakmici.

Što se taktike tiče, igračemo bez wingera, 4-1-2-1-2, sa ofanzivnim (ali ne previše) bekovima. 

Edited by Sir Aleš, 16 February 2019 - 08:14 PM.

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,131 posts

5oRiK74.jpg

N8UcjRf.jpg

Slikano na ekspres, zato slabija kvaliteta. U porodici se sve oprašta. Vodim Paok, FM 2013, 2. sezona i Ščepakadabra nas je koštao europskog proleča u poslednjem kolu grupa EL, no dva meseca kasnije moj pomočni trener osigurao je njegov buduči transfer na Tumbu na leto 2014. 

:cestitam:

• popaj and Kruno™ like this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,131 posts

PAOK_BC.jpg

Završena je druga sezona sa Paokom. Ali pre nje, par reči u vezi prve. To su transferi, sa time, da igram sa updejtom za sezonu 2013/14, zbog kojeg su u timu več na početku bili članovi tria fantastikus iz pozajmica-Sotiris Ninis (AMC), Tomaš Necid (ST) i Miroslav Stoch (AML). Ostali glavni igrači su bili štoperi Inigo Lopez i Vitor; Lucas na desnom krilu, koji je zvanično odkupljen u januaru 2013 te glavni napadač tima, Stefanos Anasthasiadis. Najkritičnije pozicije su bekovske, tu sam probao stvar rešiti sa Ivom Pintom, što se pokazalo kao pun pogodak, tok se rešenje levog beka pokazalo kao manje uspešno. U timu je ogroman višak igrača na centralnim veznim pozicijama, ali za moje pojme veoma nezbalansiran u godinama. Zvonimir Vukić je recimo u prvom timu kod mene izdržao pola godine. 

Nismo se nadali, ali smo sezonu otvorili odlično, pre svega sam bio iznenađen ulaskom u Ligu Šampiona odnosno izbacivanjem PSV-a i Šalkeja u plejofu. U grupi sa Realom, Marsejem i Leverkusenom smo osvojili poslednje, 4. mesto, ali smo u poslednje dve utakmice remizirali u Nemačkoj i pobedili Francuze. Na domačoj sceni, iako smo puno puta predvodili čelo tabele, na kraju nismo uspeli ni jedan put pobediti Olympiakos sa Saviolom na čelu. U spektakularnom okršaju u Pireju prokockali smo vodstvo od 3:0 i 4:1. Šampionat je bio prelomljen, kad su nas posetili u Solunu u prolječu i pobedili nas 2:0, ali mi smo ga izgubili več pre, na utakmicama, koje bi morali dobiti. FM 2013 je stručnjak za stvaranje niza bez pobeda, i imao sam sa tim probleme u svim svojim sejvovima ovde, od Partizana, Man Utd-a, Rome i Ytterbyja, ali ne pamtim, da li sam ikad prokockao vodstvo od 4:0-to se desilo protiv Verioie. 

Olympiakos nama je presudio i u finalu kupa (2:1). Pored njih, mi smo bili daleko "najozbiljniji" tim sezone 2012/13, pošto je Panathinaikos sezonu počeo sa minus bodovima (-2) i borio se za opstanak. Nakon 30 kola rednog dela za nevaspitanog mene bio je pravi šok nastavak- ubedljivo drugo mesto morali smo braniti još u posebni mini ligi za Evropu, u kojoj igraju klubovi od 2. do 5. mesta. Svi bodovi se brišu i tim broj 2 startuje sa 3, tima broj 3 i 4 svako sa jednim, dok petoplasirani tim ulazi u završnicu sa 0 bodova. Na kraju sa 5 pobeda u 1 remijem potvrdili smo još jednom drugo mesto i novi nastup u kvalifikacijama za LŠ putem rute za neprvake. 

Glavni nosioci prve sezone: Anasthasiadis 25 golova, Necid 20, Ninis 4 gola i 22 asistencija i Stoch sa 13 golova i 17 asistencija. Za što više bi trebali malo bolju odbranu i još nekog zdravog napadača i boljeg od Bojinova. Nisam spomenuo, da je Dimitris Salpingidis, po rangu zame 3. napadač nakon odličnog početka sezone slomio nogu, i nakon toga nikad više nije bio isti.. 

S E Z O N A   2 0 1 3 / 1 4

Za tu sezonu sam neke od veterana, i ako su bili povratnici iz 2012/13 stavio ne u drugi, nego u treči plan. Znao sam, da če biti nemoguče nadomestiti trio fantastikus, pošto su se svi vratili svojim matičnim klubovima i bili nezainteresirani za nove pozajmice. Zato je bio prelazni period veoma intenzivan, ali da ne radim sve sam, odlučio sam, da djelomično odstupim dio tog zadatka predsedniku Ivanu Savvidisu. Pored mene, i on če biti zadužen za traženje igrača i dogovaranje detalja, ali poslednja reč, da li če igrač na kraju doči ili ne, biče moja.

MPPKcki.jpg

Prvi njegov transfer-potvrdio sam. Alen Šarić je inače regen iz prve sezone, doveden iz Zagreba, obrambeni vezni, koji je u prvoj sezoni bio solidan, ali ništa više od toga. Ivić je zaslužen i za dovođenje dvojice veznjaka iz Olympiakosa odnosno Arouce, ali najviše me oduševio pošto je na zimu uspeo dogovoriti novu pozajmicu mladog Grka, DLP-a iz Briža; to meni na leto nije uspelo. Uspeo je dovesti i Eltona, i Banguru, dvojicu igrača na pozajmicu u novoj kritičnoj poziciji-ST. Za moj največi "koup" smatram transfer ofanzivca iz Bologne i štopera iz PAO-a, koji če biti uskoro u prvom timu.

Početak sezone i cela jesen bili su-turbulentni i skoro sve je išlo naopako. Počevši sa zamenom kapitena (Salpingidis->Inigo Lopez) i vicekapitena, koja je uzrokovala uzbuni. Sledio je kolaps protiv Briža i  nestabilna jesen, koja je kulminirala izbacivanjem iz LE- u Humskoj. Bile su to utakmice preokreta, u kojima smo u glavnom mi bili na gubitničkoj strani. Jedino smo u Norveškoj uspeli do junačkog preokreta od 0:2 do 1:1. U Kazanu smo vodili do 90., na Tumbi smo od Partizana primili gol pet minuta pre kraja. Dve pobede u 4. i 5. kolu i samo bod Partizana u to vreme dale su nas u pole-position pre gostovanja u Beogradu, gde se desilo ono, što se več videli. 

08sXZBf.jpg

Za dodatan crveni alarm se pobrinula povreda prvog (i do tad jedinog) čoveka, koji je bio sposoban dati gol-Anasthasiadisa, kraj januara, ali se ispostavilo, da njega nismo ni trebali. Neke promene u taktici (4-2-3-1) lansirale su neočekivana imena. Na levom krilu je eksplodirao do sad neviđeni Christodopoulos, ali to je blaga reč. Na kraju sezone postao je naš najbolji strelac sa 20 golova i 8 asistencija. Naša igra se polako stabilizirala, ali još smo svake toliko gubili previše bodova. U prvenstvu smo sad zaostajali več za dvojicom, neuništljivim Pirejcima se pridružio Pananathinaikos, koji protiv nas još nema pobede. Liga je te sezone bila proširena na 18 ekipa i nakon rednog dela PAO nama je bežao na +10. Ali u kvalifikacijama za Evropu pre mini lige četvorice, to je značilo samo +2. Mi smo nastavili, da budemo otrov zanje, pobedili smo jih 4:0 i odlučujučem meču pretposlednjeg kola 2:1 u Atini sa 2 gola Simaa osigirali još jednom 2. mesto. PAO se sad može žaliti na sistem takmičenja, ali tu je, šta je. Mini detalj: ispala su dva tima iz Soluna.

hKmnCIJ.jpg

2LJH8mg.jpg

4Mbi3y5.jpg

OcoVCHc.jpg

Ako bi mi ko u decembru rekao, da če biti ta sezona bolja od prošle, ne bi mu poverovao, ali u drugoj sezoni smo konačno osvojili i pehar. Pitanje, da li če se pre nači lek za koronu ili za Olympakos? Mi smo ga za crveno-bele te sezone konačno pronašli, pošto smo jih izbacili u osmini finala kupa veličastvenom pobedom na Tumbi, a onda smo jih pregazili i u prvenstvu. U nervoznom finalu je odlučujuči gol postigao naš mladi štoper Tryantafyllopoulos. 

vg3hh9D.jpg

Za sledeču sezonu jedin garantovan transfer jeste Ščepovića. Za Partizan je postigao 26 golova, a crno-beli su na kraju dogurali do respektabilnog 3. mesta, iza Zvezde i Bežanije. Naša glavna potraga biče još uvek za kvalitetnim levim bekom! Marek Čeh je bio na pozajmici samo do kraja zime, i nije se izkazao, dok je madžarski ofanzivac, doveden iz Pescare, više ili manje krilo nego bek. Kao najbolje kratkoručno rešenje tako se pokazalo prekomandovanje Gassame na DL, ali to nije to...

Edited by Sir Aleš, 24 August 2020 - 07:05 PM.

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,131 posts

paok-eist-actie-van-uefa-na-schandelijke

Paokovo samoubistvo sezone 2014/15: pirejski mini se priključila i atinska

Nova sezona je bila početa na čudan način: iako je bio povratak igrača zakazan za kraj juna, oni su na odmoru ostali nedelju duže od zamišljenog, a neki su bili očajno fizički spremni.

UEMB1jj.jpg

QfQwJoT.jpg

A evo, kako je to izgledalo u maratonskoj kampanji.

ti0uqw5.jpg

hzP800F.jpg

REhyRhu.jpg

Prvi cilj sezone smo ostvarili ulaskom u Ligu Šampiona, opet smo eliminirali nizozemskog predstavnika, a onda još baskijsku ekipu. U šampionatu smo več u prvom kolu gostovali u Pireju, gde smo opet, u sudijskoj nadoknadi, ostali bez pobede. Nastavak prvenstva bio je drukčiji-obe sezone pragmatični PAOK je non stop disao za vrat Pirejcima, koji su bodove gubili samo kojim remijem. Transferi so se u glavnom pokazali kao pun pogodak. Dolaskom Amada dobili smo novi element stabilnosti u veznom redu, gruzijski golman je branio tako dobro, da je odmah postao broj 1, dok se kao prvo ime na levom boku pokazao ne onaj, od kojeg sam to očekivao (Obradović), nego Salama. Bangura i Falorni su naši  znanci več iz prošlih godina, dok je Marclay argentinski regen, desno krilo, kojeg sam na jesen zaboravio registrirati za ligu, a onda se pokazalo, da imam previše igrača »izvan« EU-ja. Sve u svemu, sem poraza od Asterasa, jesen je bila odlična. Pošto smo se fokusirali na ligu, u grupama LŠ smo malo eksperimentirali protiv nedostižnih Engleza i Talijana, igrajuči bunker sa 5 braniča, ali glavni zadatak smo postigli remijem i pobedom protiv Celtica u poslednjem kolu (2:1), i plasmanom u 1/16 finala EL.

Krajem godine i početkom 2015. počele su se dešavati povrede važnih igrača, veznjaka i krila. Uz to, početkom februara imali smo zbog odloženih utakmica tri utakmice manje od Olympiakosa, koji nama je u 23. kolu sad bežao na plus 6 i stavio nas je pod psihološki pritisak. Mi smo se još uvek dobro držali, ali FM nije dao više; Olympiakos je recimo u revanšu i kod nas ostao neporažen, a gol za 1:1 su postigli nakon prekršaja nad našim igračem. U 29. kolu su Pirejci doživeli prvi poraz sezone protiv Ergotelisa, dok smo mi u novoj formaciji 4-4-2 pregazili Apolon 5:2 i za to platili skup ceh: naše prvo desno krilo Lucas, glavni asistent tima, povredom je završio sezonu! Uz i neke ostale povrede krilnih igrača i važnih veznjaka, te neke brojne mini detalje, dočekali smo dramatični rasplet sezone. U to vreme sa 2 utakmice više, Olympakos je imao +2.

U 30. kolu, igrajuči dan pre, crveno-beli su golom iz penala u 90. savladali Atromitos, dok smo se mi izvukli protiv Asterasa 3:2 golom Ščepakadabre u 93. U sledečem kolu smo obojica pobedili, sa time, da smo za sledeči meč zbog žuteg kartona izgubili Šarića (čovek požuteo več nakon 7 minuta).

Prva skoro meč lopta igrala se u meču nadoknade protiv Eth. Gazoroua, gde smo imali priliku za skok na vrh. I naravno-odigrali najslabiji meč u sezoni, kojeg je golom u 81. presudio Dario Zahora. Vrag je dobio mlade  i par dana kasnije: Ščepović je na srpski turneji dobio virus; Bangura je prestao zabijati, povedio se prvi golman, dok je Obradović bio još nezadovoljan zbog slabe minutaže- i zbog tega je bio stavljen u očajni tim prošlog meča… Moja greška.

U 32. kolu konačno, da oba rivala igraju u isto vreme: oba igraju 0:0. A za nas za par dana nova brejk prilika: domači meč protiv Veroie, posle toga čemo biti po broju mečeva poravnani. I novi neviđeni kiks: poraz kuči od Veroie sa 1:2 uz tri puta pogođenu stativu.  U 33. kolu sledila je domača pobeda protiv Ksantija uz kiks Pirejaca protiv Panoniosu 0:0. Uoči poslednjeg kola i mi i Pirejci imali smo 76 bodova; a pošto su se oba međusobna meča  završila 1:1, u tom slučaju, presudiče gol razlika, gde su za pet golova bili u prednosti gosti. U poslednjem kolu njih je čekao lagani posao kuči protiv Apolona, dok je nas čekao PAO. U gostima.

Zeleno-beli nikad u tom sejvu nisu pobedili Paoka. Do sad. Marcus Berg je bio presudan za nas u najgore moguče vreme. I kakva je to prilika bila-Olympiakos je kuči samo remizirao 1:1, što znači, da smo za bod izgubili titulu. 

CZSb5My.jpg

Psihološko izcrpljiva sezona, gde smo igrali na tri fronta, očigledno je presudila.  Povrede krilnih igrača naterale su nas, da probamo čak 4-3-2-1, što je funkcioniralo u prvom meču protiv Ajaksa; u drugom ne. Umesto slavja u Solunu posle tačno 30 godina, čekala nas je još mini liga odnosno europske kvalifikacije, novih šest napornih kola. Očigledno imaju neka pravila, kako se dele bodovi, pošto za razliku od prošlih sezona, kad su bili podeljeni 3-1-1-0, ove sezone mi smo štartali sa 4, PAO 2, Levadiakos sa 1, a Atromitos sa 0 bodova. Uz dva poraza, novi u Atini i domači u 5. kolu, svoju kožu smo spašavali u gostima protiv Atromitosa, kojeg smo ipak pobedili sa 2:0 i obezbedili nove kvalifikacije za LŠ.

Dew5Xrn.jpg

Ali teško mi je sad reči, da smo sa boljim timom u toj sezoni napravili korak napred ili nazad? Jer smo za razliku od prošle sezone ostali bez trofeja: u finalu kupa nas je pobedio poslednjeplasirani tim lige sa 1:0. Izuzevši finale, još uvek je prisutna več znana misterija: kako odigrati dva koliko toliko ekvivalentna meča protiv istog suparnika u utakmicama na eliminiranje?

Sledi odmor a onda razmislek, kako dalje, kako se boriti protiv svih demona FM-a 2013 u Solunu.

Edited by Sir Aleš, 24 August 2020 - 07:12 PM.

• Kruno™ likes this

Sir Aleš

Sir Aleš

Rotation

• Član foruma
  • 1,131 posts

Započela je nova sezona, 2015/16, trenutno smo još na početku augusta, a prelazni rok za sad izgleda ovako: 

NCgOekx.jpg

Uspeli smo se otarasiti Bojinova, koji je za svoje (ne) predstave primao previsoku platu. Njegova nova destinacija je povratnik u elitu, atinski AEK, a do kraja isteka njegovog ugovora u Partizanu če od nas još primati mesečnu platu od oko 20k+ hiljada eura  

Finansijski ne možemo se još uvek uspoređivati sa Olympiakosom; do tog trenutka za transfere su potrošili 7.5, a zaradili 6.5 milijuna eura. Baš u toj drugoj brojki se skriva drug problem, pošto para ne možemo zaraditi ni prodajom glavnim igrača. Cene naših igrača su smešno nizke u odnosu na njihove atribute. Tako smo bili prisiljeni odbiti za mene uvređujuče ponude za prvog napadača Athanasiadisa (1.3 milijuna eura), a za Ščepakadabru Sampdoria je ponudila svega 800 k. Kad bi bila stvar obrnuta, klubovi bi cene stavili na faktor 5-10x. Za prvog sam stavio klauzulu od 8, a za drugog 10 milijuna eura, naravno, da su oba kluba odustala i još sam jih čuo od obojice zašto jim nisam pustio otiči. 

Tako nema druge, da se fokusiramo na male transfere odnosno na igrače bez obeštečenja i na drugoj strani maksimiziramo fond za plate. Probao samo prvo i razgovor sa Ivanom Obradovićem, koji prima najvišu platu u timu (a nije prvi levi bek) i milo rečeno, probao sam ga "naterati" iz kluba, što ga je šokiralo. Možda se baš zato pre početka "kampa" povredio. Probao sam eksperiment, ako bi on otišao, da doveden neku jeftiniju variantu, sa EU pasošem, ali za sad očigledno "Obrad" ostaje u timu. Treča stvar je registracija igrača za LŠ, koja polako postaje problematična. Nije imao PAOK puno talenata iz vlastite škole (a to če se polako menjati-više u sledečim reportima), prednjače uvoženi igrači, pa treba kod transfera i paziti, da ima dovoljno igrača iz grčke lige. 

Do sad novodošli igrači: 

GoswicM.jpg

"Novi Michael Owen". 

01pdI9r.jpg

aqtBlEB.jpg

Krilni igrači če zaostriti konkurenciju na obe strane, gde čemo očigledno opet imati problema: Lucas (kojeg nedostatak smo u zaključku prošle sezone skupo platili) se opet povredio i propustiče veči dio jeseni.

RoYJ54a.jpg

Najzvučnije ime, koje je došlo u PAOK, barem, odkad sam na čelu tima. Na pripremnim utakmicama je imao probleme sa kondicijom, tako, da njegovu ekploziju tek čekamo. 

1lsU7h0.jpg

Dosadašnji tok sezone. U Belgiji smo izgubili nakon vodstva od 2:0 i 100% učinka domačih u šutevima u okvir gola i podaljšali naš čuveni niz bez europske pobede u gostima.* Na poslednjoj prijateljskoj utakmici smo (iako ide za niželigaša) odigrali najbolji meč u 3 godine, i to sa asimetrijskom formacijom bez desnog krila i sa ofanzivnim desnim bekom.

Za ulazak u LŠ nas čeka portugalski vicešampion, i sa obzirom na to, kakav kadar imaju, očekuje nas misija nemoguče. Važan podatak u vezi Evrope. grčka liga če sledeču sezonu izgubiti direktan plasman u grupama LŠ, pošto su na nacionalnoj tabeli pali iz 16. na 17. mesto. 

* U tom sejvu je PAOK u gostima na 17 utakmicama zabeležio samo jednu (1) pobedu, i to kraj augusta 2013 na kvalifikacijskom meču EL protiv Gaziantespora (1:0). Evropska gostovanja nikad nisu bila tako zakleta kao sad - evo, kako smo igrali sve od 2012.: 

2012/13

PSV 1:1 (kvalifikacije za LŠ)

Schalke 2:2 (kvalifikacije za LŠ)

Marseille 1:2 (grupe LŠ)

Real Madrid 1:3 (grupe LŠ)

Leverkusen 0:0 (grupe LŠ)

2013/14

Club Brugge 0:2 (kvalifikacije za LŠ)

Gaziantepspor 1:0 (kvalifikacije za EL)

Molde 2:2 (grupe EL)

Rubin 1:1 (grupe EL)

Partizan 1:2 (grupe EL)

2014/15

Feyenoord 0:1 (kvalifikacije za LŠ)

Athletic Bilbao 2:2 (kvalifikacije za LŠ)

Celtic 0:0 (grupe LŠ)

Juventus 0:2 (grupe LŠ)

Man Utd 0:3 (grupe LŠ)

Ajax 0:2 (1/16 finala EL)

2015/16 (u toku)

Standard 2:3 (kvalifikacije za LŠ)

Edited by Sir Aleš, 26 August 2020 - 07:17 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users