Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Želim u novom Football Manageru..


Dino151
 Share

Recommended Posts

A činjenica je da su plaće nerealne.

Evo ja poznajem plaće igrača Hajduka, a u FM-u većini nije plaća ni približna onoj u RL-u.

Grešaka s plaćama ima puno i u najjačim ligama a tu je sve transparentije i plaće su poznate, samo što oni ne prikupe podatke.

Link to comment
Share on other sites

Evo ja poznajem plaće igrača Hajduka, a u FM-u većini nije plaća ni približna onoj u RL-u...

Ajmo onda ovako da odradimo. Daj mi zvanični dokument gde stoje tačni iznosi plata igrača Hajduka i ja ću to proslediti nadležnima u SI da ubace za naredni FM. Jel može?

Link to comment
Share on other sites

Ja bih htio nešto utopijsko, a to je da novi menađer izlazi svake dvije godine kao što je bilo mislim sve do CM4. Dakle iziđe novi, recimo CM3, dogodine izlazi CM 99/00 dakle samo season update i onda dogodine CM4.

Programeri bi dakle imali cijele dvije godine za radit na novom serijalu i on bi nedvojbeno bio bolji i manje bugovit nego sad, al kako se već dugo igre rade prvenstveno da bi se zaradilo, a onda ako može da to bude i dobro teško da će se ikad vratit ovom uspješnom modelu.

Link to comment
Share on other sites

Ali kako ne shvataš. Kod koga da se raspitaju? Kako da garantuje taj kod kog se raspitaš da je informacija o plati tačna? To uopšte nije podatak od javnog značaja i kao takav ti ne moraš i ne treba da ga znaš. To zna tvoja banka i poreska uprava. Naravno i klub koji ti daje tu platu.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih htio nešto utopijsko, a to je da novi menađer izlazi svake dvije godine kao što je bilo mislim sve do CM4. Dakle iziđe novi, recimo CM3, dogodine izlazi CM 99/00 dakle samo season update i onda dogodine CM4.

Programeri bi dakle imali cijele dvije godine za radit na novom serijalu i on bi nedvojbeno bio bolji i manje bugovit nego sad, al kako se već dugo igre rade prvenstveno da bi se zaradilo, a onda ako može da to bude i dobro teško da će se ikad vratit ovom uspješnom modelu.

Na taj način 2 godine vučeš bagove a ovako kad izlazi svake godine oni te bagove otklone i posvete se novom serijalu maksimalno.

Link to comment
Share on other sites

Championship manager ima uigravanje prekida, više varijanti, gdje će se tko postaviti, kako će se kretati, jako zanimljivo i korisno.

Ali sve ostalo na stranu, samo da porade na realnosti. 3% igrača ima plače kao i u RL, mnogi 5-10x veću ili manju nego u RL. Da smanje bugove u ME! I da prilagode cijene transfermakrtu, da nije pravilo da moraš dati za igrača više nego što je procijenjen. Puno je slučajeva da su igrači plaćeni manje nego što su cijenjeni na transfermarktu...

A transfermarkt je priznat od koga da bi na osnovu njega odredjivali cijene igraca? FM ima lijep sistem za to odredjivanje. Par faktora utice na to, od raznoraznih reputacija do ukupnog CA i PA kojeg igrac ima. Kada bi ljudi znali prije 20 godina kakvi bi Messi ili Ronaldo bili danas, kaparisali bi ih za 50 miliona, mozda cak i vise. Iako to nije realno, FM svijet je po tome dosta tacniji od ovog naseg.

Plate igraca u vecim ligama su dosta tacne, naravno u nekim ligama je to nemoguce uraditi zbog same strukture lige i drzave.

Link to comment
Share on other sites

Shvaćam ja što govoriš, ali... naživcira me kad vidim te nerealnosti.

E zato postoji mogućnost da preko raznih editora ti namestiš kako tebi odgovara i rešio si problem :)

A transfermarkt je priznat od koga da bi na osnovu njega odredjivali cijene igraca?

Ja mislim da je neko pomenuo da se i transfermarket u određenoj meri oslanja na fm :)

Link to comment
Share on other sites

Na taj način 2 godine vučeš bagove a ovako kad izlazi svake godine oni te bagove otklone i posvete se novom serijalu maksimalno.

 

Pa baš to što su imali dvije godine, e sad ne znam točno/ne sjećam se jel se što na season updateu osim updaatea radilo, imali su vremena i prostora, programiranja i testiranja da se to svede na minimum. Koliko je patcheva bilo prije deset godina po serijalu, a koliko ih sad iziđe da to liči na nešto?

Link to comment
Share on other sites

Ima grešaka s plaćama u najjačim ligama, a transfermarkt je mjerodavan jer se njime služe skoro svi u svijetu nogometa.

Ko se sluzi sa njim? Daj mi primjer gdje se neko sa njim sluzi. Cijena igraca se odredjuje jednostavno, njegov kvalitet + ( ili u danjasnjem vremenu je x ) ponuda/traznja. Nema tu velike logike. Klub odredjuje cijenu igraca, ne trasfermarkt. Zasto bi neko trece lice meni kao vlasniku kluba odredjivalo cijene za moje igrace?

Link to comment
Share on other sites

Pa baš to što su imali dvije godine, e sad ne znam točno/ne sjećam se jel se što na season updateu osim updaatea radilo, imali su vremena i prostora, programiranja i testiranja da se to svede na minimum. Koliko je patcheva bilo prije deset godina po serijalu, a koliko ih sad iziđe da to liči na nešto?

A koliko je liga imalo pre 10 godina a koliko ih ima sad? Sada je baza mnogo veća, igra je mnogo kompleksnija. A veliki broj patcheva ima i funkciju sprečavanja piraterije. Koliko puta se desi na patch menja neki nebitan podatak u 6. ligi Tanzanije. Ipak to je dovoljno da ti pirat ne radi :)

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je neko pomenuo da se i transfermarket u određenoj meri oslanja na fm :)

Ne bi me cudilo s obzirom da znamo da odredjeni klubovi placaju masne pare da bi dobili DB od SI prije zvanicnog izlaska serijala.

Link to comment
Share on other sites

Ko se sluzi sa njim? Daj mi primjer gdje se neko sa njim sluzi. Cijena igraca se odredjuje jednostavno, njegov kvalitet + ( ili u danjasnjem vremenu je x ) ponuda/traznja. Nema tu velike logike. Klub odredjuje cijenu igraca, ne trasfermarkt. Zasto bi neko trece lice meni kao vlasniku kluba odredjivalo cijene za moje igrace?

 

Stručnjaci rade u transfermarktu i određuju tržišnu cijenu igrača. Ne određuju oni za koliko će ga klub prodati, ali su puno bliže tomu od FM-a. Razlike u cijenama između najboljih igrača moraju biti znatno veće nego među manjim igračima, jer veliki prave razliku. To u FM-u nije slučaj. Najskuplji igrač je ocijenjen 40-45M, tako nešto. Falcao je odličan, Iniesta je zvijer, oba vrijede oko 60-70M, ali Ronaldo i Messi zabijaju 60 po sezoni. S pravom onda vrijede 100M. itd. Dok se na manageru cijene razlikuju u pet deka.

Link to comment
Share on other sites

A koliko je liga imalo pre 10 godina a koliko ih ima sad? Sada je baza mnogo veća, igra je mnogo kompleksnija. A veliki broj patcheva ima i funkciju sprečavanja piraterije. Koliko puta se desi na patch menja neki nebitan podatak u 6. ligi Tanzanije. Ipak to je dovoljno da ti pirat ne radi :)

 

Stoji to da. Meni osobno neki vrhunac se desio sa Osmicom, kada su ubacili 100 novih featuresa u igru, a bez problema je i noob mogo vidjet njih bar 70. 3D se pojavio prije 5 godina, a konsolidire se tek nedavno. Tactic creator je za mene najobičniji polu-automatski slider mover.

Ne znam, dosta i nostalgija progovara iz mene. :)

Link to comment
Share on other sites

Stručnjaci rade u transfermarktu i određuju tržišnu cijenu igrača. Ne određuju oni za koliko će ga klub prodati, ali su puno bliže tomu od FM-a. Razlike u cijenama između najboljih igrača moraju biti znatno veće nego među manjim igračima, jer veliki prave razliku. To u FM-u nije slučaj. Najskuplji igrač je ocijenjen 40-45M, tako nešto. Falcao je odličan, Iniesta je zvijer, oba vrijede oko 60-70M, ali Ronaldo i Messi zabijaju 60 po sezoni. S pravom onda vrijede 100M. itd. Dok se na manageru cijene razlikuju u pet deka.

Da li je blize FM-u ili nije, to nije poenta price. Jer kao sto sam rekao da FM ima svoj nacin odredjivanja cijena, razradjen i lijepo sluzi. Ako ti hoces da dovedes igraca od 170CA iz Monpeljea ( ciljam na Belhandu), ti ces morati dati 15-20 miliona. Da istog igraca hoces da dovedes iz Barce ( Sanchez), moraces dati 30+. To je jednostavna FM logika. U RL to ne pije vodu, jer cijenu odredjuje onaj ko prodaje, a da sa druge strane ima neko ko zeli da kupi po toj cijeni. Ukoliko nema, a prodavac zeli da proda, onda mora da smanji cijenu. I suprotno, ako ne zeli da proda, onda ili moras poslati nepristojnu ponudu, ili se pomiriti sa cinjenicom da neces kupiti tog igraca. Trasfermarkt odredjuje cijene igraca na osnovu podataka, statistika i slicnog. I ja vjerujem da je to poprilicno tacno. Ali opet nema nikakve veze sa realnom vrijednoscu igraca, jer oni faktori sto sam naveo prije odredjuju tu vrijednost.

Link to comment
Share on other sites

Ali ta procena (i jedna i druga) nema veze ni sa čim. Igrač vredi onoliko koliko si ti spreman da ga platiš a zadovoljava suprotnu stranu, tj. prodavca.

Tvoje mišljenje. Tvrdim da 90% nogometnih managera i sportsih direktora koristi transfermarkt.

Bježimo od teme. Ne mora se SI služiti transfermarktom, dovoljno je da stave realnije cijene igrača, jer su na manageru odrađene katastrofalno.

 

Da li je blize FM-u ili nije, to nije poenta price. Jer kao sto sam rekao da FM ima svoj nacin odredjivanja cijena, razradjen i lijepo sluzi. Ako ti hoces da dovedes igraca od 170CA iz Monpeljea ( ciljam na Belhandu), ti ces morati dati 15-20 miliona. Da istog igraca hoces da dovedes iz Barce ( Sanchez), moraces dati 30+. To je jednostavna FM logika. U RL to ne pije vodu, jer cijenu odredjuje onaj ko prodaje, a da sa druge strane ima neko ko zeli da kupi po toj cijeni. Ukoliko nema, a prodavac zeli da proda, onda mora da smanji cijenu. I suprotno, ako ne zeli da proda, onda ili moras poslati nepristojnu ponudu, ili se pomiriti sa cinjenicom da neces kupiti tog igraca. Trasfermarkt odredjuje cijene igraca na osnovu podataka, statistika i slicnog. I ja vjerujem da je to poprilicno tacno. Ali opet nema nikakve veze sa realnom vrijednoscu igraca, jer oni faktori sto sam naveo prije odredjuju tu vrijednost.

 

Dugogodišnje iskustvo je ono što transfermarkt ima. Imaju arhivu transfera, igrač s tom statistikom, iz lige te kvalitete, iz kluba te kvalitete i tih financija s toliko preostalog ugovora i tim statusom u ekipi obično biva prodan za toliko i toliko novca.

Edited by Bili Tić
Link to comment
Share on other sites

Dugogodišnje iskustvo je ono što transfermarkt ima. Imaju arhivu transfera, igrač s tom statistikom, iz lige te kvalitete, iz kluba te kvalitete i tih financija s toliko preostalog ugovora i tim statusom u ekipi obično biva prodan za toliko i toliko novca.

I nista od toga ne mora da bude presudno koliko ce neki igrac da kosta. I nista od toga FM ne mora da koristi, jer je njegov sistem veoma tacan za FM svijet. Nema sanse da ti mozes na osnovu igre ili sajta tacno odrediti neciju cijenu. To moze samo ponuda/traznja.

Link to comment
Share on other sites

prvo treba nači nekoga tko će normalno ocjeniti igrače...evo prijer iz ovoga FM-a c.ronaldo composure 10 wtf? varane acelertaion 10 pace 13 a jedan od najbržih stopera---dokaz da je stigao messija u tekmi barca-real kad je on bi ispred 1 metar a messi ima 16 pace i acelleration...drugo malo grafički urediti taktički screen. Možda da stave umjesto samo pozicija sliku igrača ili nešto drugo u 2014 samo zaboga treba to bolje da izgleda...manje bezznačajnih novosti i manje prikazivanja utakmica u processingu ode pola godine dok one prođu...mislim da je to to...

Link to comment
Share on other sites

Ocene igrača daju lokalni researcheri, u tvom primerku konkretno za to su zadužene španske kolege. E sad ukoliko se primete greške i na ocenama to uklanjaju patchevi.

Što se tiče grafičkog dela on je takav kakav jeste ali i baš zbog toga što je ''siromašan'' igra je brža, bolja jer se više pažnje posvećuje drugim bitnijim detaljima.

Ko voli grafiku ima fifa manager ili kako se već zove ali on je godinama iza fm-a.

Link to comment
Share on other sites

I nista od toga ne mora da bude presudno koliko ce neki igrac da kosta. I nista od toga FM ne mora da koristi, jer je njegov sistem veoma tacan za FM svijet. Nema sanse da ti mozes na osnovu igre ili sajta tacno odrediti neciju cijenu. To moze samo ponuda/traznja.

 

Ne mora biti presudno ali ima značajan utjecaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |