Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Intervju sa Petrom Markovićem


Ventus
 Share

Recommended Posts

Pozdrav svim članovima foruma u ime administracije Football Manager Balkan forum. Spremili smo vam jedan zanimljiv intervju koji ćete moći pročitati u dalje teksu.

Naime, uspeli smo da "pronađemo" jednog od osnivača sajta posvećenog, prvo Champinoship Manager-u, a potom Football Manager-u. U pitanju je sajt CMBalkan.com, koji kasnije prerasta u FMBalkan.com, od kojih je kasnije nastao naš forum i FM-Balkan.com.

 

http://www.dodaj.rs/f/1v/ql/4m5Sbouk/883844446730908736070276.jpg

 

Uroš T.: Pozdrav, kaži nam nešto ukratko o tebi?

 

Petar Marković: Pozdrav svima, ja sam Petar Marković, jedan od osnivača starog CMBalkan.com sajta, a trenutno sam generalni menadžer domaćeg elektronskog medija koji je posvećen gamingu - www.e-frag.net. Zajedno sa prijateljima, grupom entuzijasta smo tada, davne 2004. godine osnovali sajt posvećen (tada) najpopularnijoj fudbal menadžer igri, Championship Manager Balkan. Stari članovi me se možda sećaju pod pseudonimom Mark.

 

http://img856.imageshack.us/img856/828/headeraiv.png

 

Uroš T.: Zanimljivo, možeš li nam reći kako ste došli na ideju da osnujete sajt?

 

Petar Marković: Sećam se, moj prijatelj Marko Đorđević - markony i ja smo tada držali portal o svemu i svačemu, trash-talk.com. Tada nije postojao veliki broj takvih zajednica, osim naravno burek foruma, te je forum istog portala postao dosta posećen. Ipak, shvatili smo da nemamo dovoljno ljudi koji bi mogli da vode toliko veliku zajednicu. Voleli smo Championship Manager, često smo ga igrali između sebe online, i bili smo članovi tadašnjeg CM-Serbia foruma (tada ga je vodio Rossoner, ne znam da li i dalje postoji taj community), gde nam se neke stvari i nisu baš sviđale, hteli smo da ispravimo te stvari tako što ćemo da napravimo svoju priču, ugasili trash talk i osnovali cmbalkan. Balkan, budući da smo imali ljude iz cele bivše jugoslavije i sa celog balkana. Neki ljudi koji su bili tu od samog početka kojih se sećam su Marko Nedić "MarkoN", Zoran Zdelar "escalibur", Samuraj, Suljo, Pitar, Ljopa i mnogo drugih ljudi koji su pomogli da se započne jedna velika priča o velikoj zajednici. Izvinjavam se ljudima koji će čitati ovo, a neće naći njihov nick u tekstu, stvarno je dosta davno sve bilo i ne mogu da se setim svih ljudi koji su nam pomogli.

 

Uroš T.: Da li je bilo teško u početku? Kako ste bili organizovani, da li je bilo "specijalizovanih" timova za svaki segment igre? I što se tiče online igre i takmičenja, možeš li nam nešto reći?

 

Petar Marković: Nismo u startu pravili online turnire, već je sve počelo u vidu nekih izazova. Svako je mogao da igra sa svakim i budući da je na forumu vladala jako dobra atmosfera i prijateljstvo pre svega između članova, u početku je sve sjajno funkcionisalo bez turnira. Kako je rastao broj članova, tako je i rasla potreba za online ligama i turnirima. Ne mogu da se setim tačnog broja učesnika na turnirima ali znam da je uvek bio dobar odziv ljudi. Bilo je problema sa tadašnjim enginom, oko konekcije između igrača, a i mi smo tada imali loš internet - adsl je tek krenuo da se uvodi, ali tada ljudima i nije bilo toliko sve to bitno - bilo je bitno samo da se nešto igra :).

Što se tiče diskusija, zanimljivo je to što smo jako brzo došli do velikog broja članova. Igra je bila u ekspanziji i ljudima se svidela cela ideja druženja kod nas na forumu, pošto atmosfera na cmsrbiji i nije bila toliko vesela, tako da smo na neki način "odvukli" dosta ljudi sa tog foruma koji su postali stalni članovi našeg. Broj ljudi je redovno rastao, a samim tim i broj stručnjaka na forumu.

Imali smo sjajnog taktičara, dečko se potpisivao Suljo, iz Splita je, ako se ne varam i baš njegove taktike za CM 03/04 su postale svetski poznate, putem stranih foruma gde su baš njegove taktike imale najveći broj downloadsa i bile su najpopularnije. Dečko koji se potpisivao Pitar, iz Sarajeva - ako se ne varam se trudio da redovno pravi nove inovacije u vidu novih skinova i sjajno je obavljao taj posao. Bilo je još tu mnoštvo ljudi koji su ili pravili taktike, skinove ili su istraživali strane lige i mlade igrače koji se brzo razvijaju i dobri su sa dovođenje u lošije timove.

 

Uroš T.: Došlo je do nekih nesporazuma između kreatora igre CM, što je uzrokovalo nastankom Football Managera. Kako ste "preživeli" to?

 

http://www.dodaj.rs/f/2P/rG/LEWrPAe/1109404800.jpg

 

Petar Marković: Tad je postalo zanimljivo :) CMBalkan.com je u tom nekom periodu tranzicije sa cm na fm imao, sećam se, oko 4.000 aktivnih članova - što je tada bilo baš dosta. I tada je, 2004. godine izbio neki "hakerski rat" između Srba i Hrvata.

Previše sajtova je padalo, kako domaćih - tako i stranih. Mi smo mislili da smo tu sigurni budući da nas ima sa svih strana bivše Jugoslavije, međutim jednog dana je izvršen napad na naš forum. Koristili smo PHPBB forume koji su tada imali jednu veliku sigurnosnu rupu koja je lako mogla da se probije, nismo to zaštitili na vreme i pobrisali su nam sve teme i usere. Srećom, imali smo neki backup - ali star par meseci, pa smo tu izgubili preko 1000,2000 članova. Nismo se predali u tom trenutku, već smo nastavili dalje. Tada smo razmišljali koju ćemo igru nastaviti da pratimo, da li EIDOS-ov Championship Manager 5, koji je zadržao slavno ime ili Sport Interactive-ov Football Manager, koji je pravljen od strane ljudi koji su napravili stari naslov koji smo do tada pratili.

Zakupili smo domen fmbalkan.com, tako da su svi mogli da pristupaju sa oba domena - i cmbalkan i fbmalkan. Ime smo zadržali, a pratili smo obe igre - u početku. Kasnije smo shvatili da od Championship Managera 5 nema vajde, te smo se potpuno prebacili na Football Manager, iako je i on bio jako bagovit u početku i potrebno je bilo mnogo patcheva kako bi se igra normalno igralia, ali Bože moj - ljubav prema igri je bila jača od živaca izgubljenih na bugove u igri.

 

Uroš T. Dakle, tako je nastao FMBalkan. Za kraj, da ti ne oduzimam dragoceno vreme, da li imaš nešto da poručiš sadašnjim članovima našeg foruma?

 

Petar Marković: Drago mi je da postoje entuzijasti koji su nastavili celu našu priču koju smo započeli te davne 2004. godine i slobodno mogu da kažem da ste vi naši pravi naslednici. Vidim da ste postali Sports Interactive Affliate, tj da ste odobreni fansite od strane Sport Interactive-a. To je nešto što se u tom periodu jako teško dobijalo i mnogo smo se trudili da postanemo deo SI zajednice, međutim nismo uspeli - bar do trenutka dok sam bio aktivan webmaster sajta. Jako veliki uspeh i predstavlja vaš broj od 10.000 registrovanih članova i drago mi je da Football Manager na našim prostorima nije zamro i da je fm-balkan iako ima crticu u svom imenu predstavlja pravog naslednika cmbalkan i fmbalkan.com zajednice i ponosan sam što je tako. Poručujem svim vašim članovima da nastave da se druže i igraju FM, CS, Dotu i ostale online igre - jer kroz takmičenje i zabavu koje nam pružaju ti naslovi možete upoznati prijatelje i bitne ljude sa kojima ćete ostati u kontaktu do kraja života. Krivo mi je što sam izgubio kontakte od dragih ljudi sa starog fmbalkana, te im poručujem, ukoliko čitaju ovaj intervju - da se jave putem fm-balkana ili e-frag foruma. Takođe, kao predstavnik E-Frag zajednice drago mi je što smo uspeli da uspostavimo ovako kvalitetnu saradnju sa tako velikim communitijem poput vašeg i nadam se da će ta saradnja da opstane i u daljoj budućnosti. Pozdrav svim čitaocima, Petar - Peca - Marković

 

Uroš T. Pozdrav i tebi i hvala na izdvojenom vremenu za ovako opširan intervju.

 

http://thumbnails.domaintools.com/screenshots-com/2013-03-21T22:18:37.000Z/gwTJ7HtHzQhnvIOzMML--VsX4ZE=/fmbalkan.com/fullsize/9d7fd3dd57dd7a97612d0aa591c844a1/1123916400.jpg

 

 

http://www.dodaj.rs/f/2G/Vs/3xMWsQBN/cmbalkan.jpg

 

 

http://www.dodaj.rs/f/1W/d5/3OKWIEh9/1108540800.jpg

 

 

Kako je to otprilike izgledalo možete pogledati ovde.

  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

Evo čisto da pozdravim sve ljude i ovim putem, pitajte ukoliko vas nešto zanima vezano za istorijat gore pomenutog sajta. Sve se to odigralo jako davno, tad smo svi mi bili klinci i nismo znali tačno kako da vodimo jedan veliki community, ali ako vas interesuje bilo šta vezano za taj neki period slobodno pitajte :)

 

Pozdrav

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Zamisljam sta bi bilo da je u to vrijeme bila danasnja administracija sa starom, koliko bi velik forum bio danas. Ali polako, sve dok ima dobre volje, bice i rezultata. Jos malo se blizimo 10k clanova, nadam se da ce saradnja sa e-fragom donjeti neke nove stvari za sve nas. A posto je Petar bio ( ne znam da li jos jeste) zaljubljenik u ovu igru, ne sumnjam da cemo probati zajedno nesto da uradimo na jos vecoj popularizaciji Football Managera.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

odličnu stvar ste napravili sa ovim projektom i svaka čast vama koji se imali volju i želju provesti ovakvu ideju. bez toga vašeg početka danas ne bi bilo ovoga što je sada tu :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Malo me nostalgija sad puče. Baš u to vrijeme negdje 2004/5. sam posto aktivan po CM forumima. Uglavnom na ugašenom Goal-Kicku i napuštenom FM-Britainu. Stvarno mi žao što za CM Balkan sad sazna. Malo me i sram moram priznat.

Pozdrav Petru. Rispekt.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...Voleli smo Championship Manager, često smo ga igrali između sebe online, i bili smo članovi tadašnjeg CM-Serbia foruma (tada ga je vodio Rossoner, ne znam da li i dalje postoji taj community), gde nam se neke stvari i nisu baš sviđale...

Posle CM Serbie nastao FM Serbia (u saradnji sa FM Vita). Rossoner se povukao, preuzeli ga drugi ljudi ali taj forum je prestao da radi u leto 2010. Pokušali da ga ožive ali bez rezultata vrednih pomena.

Pozdrav za tebe Petre i nadam se da te još uvek drži fm manija :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jako kratko sam učestvovao u projektu FMVita, zajedno sa Mirkecom - Miroslavom - koga sam zaboravio da pomenem u intervjuu. Tu sam i stojim vam na raspolaganju u cilju popularizacije ove igre, iako ne pamtim kada sam poslednji put krenuo da igram FM, prebacio sam se totalno na CS i Dotu 2.

 

Pozdrav svima :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |