Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Srebrenička Plava Četa "ofk Gradina Srebrenik"


THE Exorcism™
 Share

Recommended Posts

http://img831.imageshack.us/img831/3436/gradina.png

Fudbalski klub Gradina iz Srebrenika ili od skora OFK Gradina osnovana je 1953. godine, i spada u red najstarijih sportskih kolektiva na području opštine Srebrenik.

http://www.scsport.ba/userfiles/file/gradina-srebrenik-stadion.jpg

Svoje utakmice igra na gradskom stadionu u Srebreniku kapaciteta 5,000 gledalaca.


Tokom bivše države SFRJ,Gradina je većinom igrala Zonske lige, kao veliki rezultat bilježi se kvalifikacije za Republičku ligu, ali su zapeli u kvalifikacijama.

Raspadom SFRJ, kako u svim segmentima, tako i po pitanju sporta dolazi do formiranja nogometne lige BiH.

Prvu sezonu u Prvoj ligi Bosne i Hercegovine koja se je igrala zbog ratnih dejstava kao turnir, srebrenička plava četa okončala je u četvrt-finalu, gdje je u jednoj utakmici Čelik bio bolji, koji će kasnije i biti prvi pobjednik prvenstva BiH u nogometu.

Narednih 5. sezona, Gradina se je takmičila u prvoj ligi BiH, gdje najzapaženiji rezultat ostvaruje u sezoni 1997. / 1998. kada završava na 6-om mjestu sa skorom od 44 boda.Nažalost sezona 1999./2000. donosi ispadanje u niži rang takmičenja nakon čega slijedi lutanje po drugoj i trećoj ligi BiH, sve do sezone 2005. / 2006. kada obezbjeđuje plasman u Prvu lig FBiH. Prva sezona u toj ligi donosi tešku borbu za opstanak te na kraju odličnu 7 poziciju.Iduća sezona u Prvoj ligi FBiH donosi takođe plasman na 7-mo mjesto, s tim da treba naglasiti da je tada bilo daleko od borbe za opstanak. Iduća sezona donosi ispadanje Gradine u drugu ligu FBiH (III. rang takmičenja) gdje se takmiči sve do sezone 2010./2011. kada obezbjeđuje ponovni plasman u Prvu ligu FBiH.Nakon solidne 9-te pozicije, dolazi najuspješnija sezona u Prvoj ligi FBiH i plasman u Premier ligu BiH.


Gradina ne želi igrati epizodnu ulogu u premieri pa je uprava kao cilj zadala plasman u sredinu tabele.

 


Financije su dozvoljavale dovođenje velikog broja igrača, ali nije se htjelo srljati što se tiče transfera.Dovedena su provjerena imena Premier lige, s kojim se je mogao ostvariti cilj a to je sredina tabele, iako sam očekivao i priželjkivao bolji rezultat od toga.

http://img689.imageshack.us/img689/2153/63512643.jpg

http://img401.imageshack.us/img401/7500/32633160.jpg

Evo i trenutnog igračkog kadra:

http://img826.imageshack.us/img826/3025/sastav1aaaaa.jpg

http://img32.imageshack.us/img32/6446/sastav2aaaa.jpg


Uvodne utakmice pokazale su kakvo je pravo stanje po pitanju igračkog kadra Gradine, te da će ova sezona biti sve samo ne borba za goli život, kao što su to mnogi predviđali.

Redom su padale sve jače ekipe od Gradine, 3-0 (Rudar Priijedor) 3-1 (Željezničar), 2-0 (Leotar),.Što se tiče rezultata i uprava a i ja smo prezadovoljni. Skor od 9 pobjeda, 7 remija i 3 poraza (od kojih treba napomenuti da su dva od Olimpika) su skor koji ni najveći skeptici nisu predviđali.

Rezultati nakon 19. odigranih kola.

http://img207.imageshack.us/img207/5905/19322416.jpg

Tabela nakon 19. kola izgleda ovako, i već se vidi ko će se boriti za titulu, a tko za opstanak.


Najbolji igrač i ujedno trenutno najubojiti napadač Premier lige je Dalibor Pandža, koji u 18 nastupa ima upisanih 14 pogodaka.

Od ostalih igrača treba istaknuti sledeće:

Matija Matko, Miloš Vidović, Adin Džafić, Goran Zakarić, Srđan Savić, Zoran Brković, Elmir Kuduzović, Velibor Vaslilić, Asim Škaljić, Zlatko Kazazić i golman Denis Mujkić.


Što se tiče kup-a, tu smo relativno rano završili takmičenje.


Iduci izvještaj ce biti objavljen po okončanju prve Premier-ligaške sezone.

Edited by THE Exorcism™
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sjajna stvar !

 

Samo jedna oskudica,ne zamjeri u pravopisu sam pročitao jednom davno za Srebrenik se kaže : Srebreničanska a za Srebrenicu : Srebrenička ni ja to nisam znao do prvog razreda Srednje pa eto :D

Jbga ja sam uvijek slusao prof. Bosanskog kad spominje Srebrenik u kontekstu kaze Srebrenički i tak..Al haj nema veze :DNeg me hebe posteno to da kad kliknete na utakmice koje sam stavio vidite da su dresovi gradine plave i roze boje, a ja kad utakmicu gledam njikad takve boje ne budu dresovi vec bijeli i crni :@

Edited by THE Exorcism™
Link to comment
Share on other sites

Doveo je 2cu rođenih u Srebreniku a dobri igrači Smajlović i Mujkić,Zakarić važi za jednog od boljih igrača premijer lige u RL isto kao što je i Dalibor Pandža...Elmir Kuduzović je iz Lukavca,igro u crnoj gori malo,al je kvalitetan lijevi bek,ima dosta iskustva (Željezničar,Radnički,Sloboda,Čelik) Matko nekad bio najbolji igrač premijer lige (bar za mene) onda imaš tu Vasilića iz Želje koji je neprelazan u našoj ligi,Amer Jugo i Dženan Duraković su Veležova škola...lijepu ekipicu sastavio :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PODNO MAJEVICE STVARA SE ČUDO

http://tuzlalive.ba/sport/wp-content/uploads/2012/05/FK-Gradina_m.jpg

Kao što to sam naslov kaže, ova sezona će ostati u analima Omladinskog Fudbalskog kluba Gradina iz Srebrenika kao najuspješnija u njenoj historiji. Niti najvatreniji navijači nisu mogli očekivati da će im se klub do zadnja 2 kola boriti za titulu, jer su skeptici predviđali borbu za goli život u Premieri bh. fudbala. Klub je ostvario plasman u Ligu Evrope što je veoma velik uspjeh za ovaj mali klub. Navijači u transu, uprava prezadovoljna, svaka utakmica pred punim tribinama su stvari koje su krasile Gradinu tokom čitave sezone i onda kada se je sumnjalo u njene rezultate tu su bili oni ljudi uz svog menadžera koji žele dobro Gradini.Igra standardno dobra, odlična pojačanja, gdje nije bilo uzaludnog srljanja dovele su do ovog rezultata. Reći će neki moglo se je još, tačno je to, uvijek se može više, ali treba biti prezadovoljan i onim što se je ostvarilo kada se pogledaju klubovi koji gledaju u leđa Gradini kao što su Željezničar, Zrinjski, Čelik, Velež, Zvijezda, klubovi koji imaju veću i dužu tradiciju igranja u Premier ligi. Ruku na srce, zadnje utakmice su se veoma loše odigrale, prije svega protiv Travnika i Širokog Brijega, ali to ne ostavlja trag na sveukupni dojam, te se slobodno može poručiti da će iduće sezone Gradina se boriti opet za sami vrh bh. fudbala, gdje joj je po igračkom kadru realno i mjesto. Za najboljeg igrača od strane navijača proglašen je Dalibor Pandža, U21 reprezentativac koji je doveden kao slobodan igrač i ostvaren je pun pogodak dovođenjem klasnog napadača. Takođe treba naglasiti i veoma dobre partije Matije Matka koji je odma tik do Pandže što se tiče postignutih pogodaka. Srce i pluća Gradine čine dvojac bez kojeg sigurno ova igra ne bi imala glavu i rep. Pogađate koji su to igrači, Miloš Vidović, koji je nekoliko sezona bio nosioc igre sarajevskog premierligaša Olimpika, te Srđan Savić, doskorašnji fudbaler Željezničara. Sigurno bez njih dvojice Gradina bi igrala potpuno drugačiju igru, te ne čudi što su s njima potpisani ugovori do 2016-te godine. Sigurnost na golu pruža odlični golman Denis Mujkić koji je svojim bravoroznim intervencijama u nekoliko utakmica spašavao Gradininu pobjedu ili remi, te je opravdao uložena sredstva za dovođenje jednog od najboljih golmana Premier lige. Samo da napomenem da je Denis Mujkić, sin Ibrahima Mujkić koji prema podacima za historiju i statistiku (IFFHS) u Premier ligi BiH nije primio gola 13. kola, tačnije od 20.11.1999 do 16.5.2000, te se nalazi na 9-tom mjestu golmana u svijetu po očuvanosti svoje mreže. Treba takođe spomenuti i mladog golmana Adnana Bobića, koji je branio ukupno u 3 utakmice, ali pokazao je da ima potencijala, ali na žalost za sada ne može izboriti zacementiranu poziciju no.1. Stubovi odbrane čuda podno Majevice su potencijalni reprezentativac Velibor Vasilić, te Asim Škaljić. Oba čine nepremostivu prepreku ka golu Denisa Mujkića.Takođe treba spomenuti mlade igrače poput Zlatka Kazazića, Matea Betrose, Elmira Kuduzovića, Zorana Beloševića, Zorana Brkovića i Diega Souzu de Anjisa, koji su takođe itekako doprinijeli u ostvarenju uspjeha srebreničke plave čete. Veznjaci Amir Zolj, Dženan Duraković, Dado Hamzagić. Adin Džafić su definitivno igrači na koje Gradina može i mora računati u narednim sezonama, jer su se pokazali u najboljem svjetlu. Nažalost povreda Adina Džafića onemogućila je da pokaže šta sve taj bivši U21 kapiten može, ali ne sumnja se u to da će eksplodirati po lijevoj strani sledeće sezone. Mladost Gradine definitivno ima od koga učiti kada se uzme u obzir da su tu još što se tiče sredine terena i veze Almir Raščić, Amer Jugo, Mladen Žižović, igrači koji su uvijek u svojim klubovima igrali značajne uloge i koji imaju dosta sezona provedenih u Premier ligi. Osim ubojitog dvojca Pandža – Matko, tu je takođe jedan odlični mladi igrač od kojeg svi očekuju da se u pravom svjetlu pokaže u narednoj sezoni, a to je Goran Zakarić. Doveden je kao i Pandža, kao slobodan igrač, i pokazao je da nije uzaludno izabrao Gradinu, jer želi ekipu gdje će igrati i s kojom će ostvarivati rezultate, a to s Gradinom definitvno može. Kada pogledate ekipu Gradine može se konstatovati da je to ekipa spoja mladosti i sikustva, te uz jedno, eventualno dva pojačanja na ljeto, može ozbiljno zaprijetiti najvećim bh. klubovima. Kada se sumira sezona treba vidi se da je Gradina kudi kamo bolje odigrala prvi dio sezone, mada i drugi nije loš, ali treba napomenuti i česte povrede ključnih igrača, te nonšalantno ulaženje u pojedinie utakmice s parolom „lako ćemo“, prije svega protiv Travnika i Radnik iz Bijeljine, te su oni u tom trenutku prizemljile pojedine igrače Gradine koji su bili ozbiljno poletili među zvijezde, te je održan sastanak s njima i na kraju su opet bili onakvi kako se je očekivalo od njih na startu sezone. Slijedi dvo – sedmična pauza pa pripreme za prvi historijiski nastup na euro sceni. Očekivanja kompletnog kluba (navijača , igrača, uprave, menadžera) je da se izvuče neki laganiji protivnik kako bi se moglo probiti do drugog pretkola, što će sigurno donijeti i financijisku stabilnost u klubu, koja je bila poprilično narušena jer se je moralo dovesti veliki broj igrača, ali ostvarenim rezultatima nema sumnje da se te financije u idućoj sezoni neće popraviti, jer ne kaže se džabe „cilj opravdava sredstvo“. Prvom sezonom Gradina je pokazala i dokazala najvećim svojim neprijateljima da će se dugooo zadržati u Premier ligi, i da će mnogi čupati kosu s glave zbog nje, a to već i sada rade. Gradina je bila i ostat će ponos Srebrenika i Tuzlanskog Kantona. Sretno srebreničkim plavima u euro sceni, da osvijetle obraz bh. nogometa i da ostvare još bolji rezultat u idućoj sezoni.

Evo koliko su zadovoljni sezonom - 2.

Igrački kadar OFK Gradina Srebrenik

 

Denis Mujkić

Adnan Bobić

Mersed Selimbegović

Zlatko Kazazić

Mateo Bertosa

Velibor Vasilić

Asim Škaljić

Diego Souza dos Anjis

Elmir Kuduzović

Zoran Belošević

Zoran Brković

Almir Raščić

Srđan Savić

Amir Zolj

Amer Jugo

Miloš Vidović

Mladen Žižović

Matija Matko

Dado Hamzagić

Dženan Duraković

Adin Džafić

Dalibor Pandža

Goran Zakarić

Evo par potencijalno dobrih omladinaca (vi mi recite imal nade za njih :D )

Sani Muratović

Adnan Jašarević

Eldin Terzić

Edin Omerović

Ismet Murić

Utakmice OFK Gradine u sezoni 2011. / 2012.

OFK Gradina - Velež Mostar 1:1

Rudar (Prijedor) - OFK Gradina 0:3

OFK Gradina - Željezničar 3:1

Zvijezda - OFK Gradina 2:1

Olimpik - OFK Gradina 1:0

OFK Gradina - GOŠK (Gabela) 3:0

Leotar - OFK Gradina 0:2

OFK Gradina - Radnik (Bijeljina 1:1

OFK Gradina - Sarajevo 1:1

Borac - OFK Gradina 1:1

Zrinjski - OFK Gradina 1:1

OFK Gradina - Slavija 2:2

Široki Brijeg - OFK Gradina 1:2

OFK Gradina - Rudar (Prijedor) 4:1

Velež Mostar - OFK Gradina 1:4

Travnik - OFK Gradina 2:3

Željezničar - OFK Gradina 0:0

OFK Gradina - Čelik 2:0

OFK Gradina - Olimpik 0:2

Čelik - OFK Gradina 2:2

OFK Gradina - Zvijezda 2:1

GOŠK (Gabela) - OFK Gradina 1:2

OFK Gradina - Leotar 3:2

Radnik (Bijeljina) - OFK Gradina 2:1

OFK Gradina - Borac 3:0

OFK Gradina - Travnik 1:2

Sarajevo - OFK Gradina 1:0

OFK Gradina - Zrinjski 3:0

Slavija - OFK Gradina 2:3

OFK Gradina - Široki Brijeg 0:2

Za kraj pogled na tabelu.

I za kraj game status.

Toliko od mene za sada, sledeći izvještaj će biti na polusezoni 2012. / 2013.

Edited by THE Exorcism™
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

http://img855.imageshack.us/img855/232/1301396w.png

 

RENESANSA SREBRENIČKE PLAVE ČETE U EUROPSKOJ LIGI

 

http://lukx.skladiste.biz/wp-content/uploads/2012/07/gradina-radnicki.jpg

 

1. Kolo Europske lige

 

Keflavik - OFK Gradina 1:0

Prva utakmica u Europi i kada se očekivalo da ćemo pobijediti, valjda trema i strah od neuspjeha vec na prvoj prepreci rezultirali su minimalnim porazom na Islandu. Iako sam bio vidno razočaran nakon poraza, znao sam da nam ova ekipa Keflavika, koja ima dosta više iskustva igranja na euro sceni ne može parirati i da ćemo uspjeti ostvariti pobjedu od 2 pogotka razlike i izboriti plasman u drugo kolo kvalifikacija.

 

OFK Gradina - Keflavik 6:0

Uzvratni susret je sve bio sve samo ne teška utakmica.Rekao sam igračima svojim da odigraju što bolje mogu i da ako brzo zabiju pogodak onda će biti sve drugačije. Na prvi pogodak se čekalo do 25. minute kada zabija tko drugi do Dalibor Pandža, da bi podebljao vodstvo Dalibor Pandža u 40-oj minuti utakmice. Tada se je osjetilo olakšanje kako kod mene, tako kod navijača i ostalih. Rekao sam igračima da ne zabrljaju i da nastave igrati svoju prepoznatljivu igru. Ispoštovali su to i u drugom poluvremenu do vrha napunili mrežu.Het - trik Dalibora Pandže (58,88), te drugi pogodak Gorana Zakarića u 78. min uti susreta i pogodak Almira Raščića u 63. minuti, su pogoci kojima je OFK Gradina ostvarila historijiski uspjeh a to je plasman u drugo kolo kvalifikacija a i prvu pobjedu na euro sceni. Posle sudijiskog zvižduka slavlje je moglo da počne, a i operacija zvana SK Sturm Graz.

 

 

2. Kolo Europske lige

 

SK Sturm Graz - OFK Gradina 1:2

Na UPC Areni u Grazu tokom zagrijavanja prije utakmice svojim igračima sam rekao da se opuste, da igraju kako oni to znaju i kako su navikli da igraju pod mojom palicom i da ne brinu jer će rezultat doći. Znao sam da je Sturm ekipa koja je bila apsolutni favorit u ovom dvomeču, te da imaju dosta više iskustva od nas. Prvo poluvrijeme je na početku počelo početnim ispitivanjem snaga, ali do kraja prvog poluvremena, fudbaleri Gradine stvaraju 2-3 kolosalne prilike, ali mreža golmana Sturma ostaje netaknuta.Za to vrijeme Sturm je imao jalovu terensku inicijativu, i može se konstatovati da je prvo poluvrijeme pripalo srebreničkom premierligašu. Drugo poluvrijeme je sasvim druga priča. Vidjevši da je vrag odnio šalu i da pobjeda neće doći sama od sebe, domaći su zapeli pošteno što je rezultiralo pogodtkom Standfesta u 67. minuti susreta. I kada se očekivalo da će do vrha napuniti mrežu Gradine, domaće navijače je ušutkao Adin Džafić u 69. minuti susreta. Bila je to klasična brza kontra gdje je Gradina najjača, i rezultat na semaforu je glasio 1:1. Prije utakmice bih odma potpisao ovaj rezultat, ali moji puleni nisu na tome htjeli ostati. Negativni šok kod domaćina moji igrači koriste na najbolji mogući način i pogodtkom Dalibora Pandže u 75. minuti susreta stavlja tačku na i, i u Srebrenik Gradina se vraća s velikom prednošću.

 

OFK Gradina - SK Sturm Graz 3:0

Nakon prve utakmice sve sportske novine su pisale o historijiskom podvigu "malog" tima podno Majevice. Svi su davali prednost Gradini u drugom susretu protiv Sturma, ali ja sam tokom sedmice i treninga koji su se odrzavali stalno naglašavao da još ništa nije gotovo i da ima još "drugo poluvrijeme" u Srebreniku za odigrati. Govorio sam svojim igračima da odigraju staloženo, mirno, da ne srljaju u igri, da su ti gosti koji će morati stisnuti na početku i da tu vidimo svoju šansu preko kontri. I zaista tako je nekako bilo. Svjesno smo prepustili inicijativu gostima, koji su imali nekoliko poluprilika. Tako u jeku jednog napada gostiju, Vidović oduzima loptu na svojoj polovici i upošljava Pandžu koji izlazi 1x1 na golmana, i u maniru vrsnog strijelca pogađa za 1:0 (44min). S tim rezultatom se je otišlo na odmor, i tad je već velika prednost bila na strani Gradine. Samo što se je krenulo s centra Dalibor Pandža povećava vodstvo na 2:0(46min) i tada se već znalo ko je putnik u 3. kolo kvalifikacija i ko će se suprostaviti izraelskom Makabi Tel Avivu. Tačku na i, postavlja tko drugi nego Dalibor Pandža i svojim trećim golom na utakmici (78min) postavlja konačan rezultat od 3-0 i slavlje kompletnog stožera OFK Gradine s navijačima je moglo početi. Gradom je vladala ludnica, kao da je osvojena liga prvaka, što je za navijače gradine ovaj uspjeh ravan tome.

 

 

3. Kolo Europske lige

 

Macabi Tel Aviv - OFK Gradina 0:3

Treće kolo europske lige donio nam je još jačeg, atraktivnijeg, moćnijeg kluba, Izraelce. Znali smo dobro dsa b h. klubovi nemaju doba iskustva protiv Izraelskih klubova, naprotiv, uvijek su doživljavali prave sportske katastrofe. Prije utakmice sam igračima rekao da odigaju onako kako su igrali protiv Šturma, te da ne podlegnu pritisku koji ih očekuje na Bloomfildu. Kako sam im rekao, oni su ispoštovali do zadnje riječi. I sam sam ostao iznenađen pristupom mojih igrača utakmici, te ranim vodstvom golom Pandže (6min). Tada sam očekivao napad i pritisak Izraelaca, ali isključenje Maluia, okrenulo je meč na našu stranu i znao sam da sada možemo i ovdje ostvariti odličan rezultat. Igralo je se pred samo jednim golom, onim golom Makabija, gdje su fudbaleri Gradine stvarali mnoge prilike, od kojih je neke bilo teže promašiti. S ovim rezultatom se je otišlo na odmor, i stalnom sam debelio svojim igračima da puno ne srljaju da ih ne bi kaznili domaći igrači. Kako su igrali prvo poluvrijeme, još bolje su igrali drugo, gdje su moji igrači nastavili sa stvaranjem veliko broja prilika. U moru takvih prilika, jednom se je našao Srđan Savić i odbitak sa nekih 16-ak metara posprema u gol, za veliku prednost Gradine. Jedva sam čekao kraj utakmice, imali smo odličan rezultat. Ali da ne bude tak, i da riješimo pitanje pobjednika već u prvom susretu pobrinuo se Goran Zakarić i u sudijiskoj nadoknadi (91min) postavlja konačan rezultat od 3-0. Predivan je bio prizor na semaforu stadiona Bloomfild u Tel Avivu i visoka pobjeda srebreničke plave čete. Pitao sam se da li može tko stati na kraj ovoj renesansi iz Srebrenika.

 

OFK Gradina - Macabi Tel Aviv 1:1

Svi su govorili, pisali, izvještavali o malom čudu iz Srebrenika. Mada se ja sa njima ne bih složio da je to malo čudo, to je velika stvar za Srebrenik, Tuzlanski Kanton a i za cijelu državu BiH, a takođe ovi rezultati su uspjeh mrkotrpnog rada zajedno mog i igrača, zalaganja na treninzima, ispoštivanja onog što im kažem, i za nagradu su dobili, igranje protiv velikana Tottenhama. No vratimo se revanš utakmici protiv Makabija. Morala se je i ona odraditi. Definitivno najslabija utakmica odigrana u evropi, gdje su gosti od početka atakovali na gol Denisa Mujkića, te se je samo čekalo kad će gosti povesti. To se je dogodilo u 44. minuti susreta, kada Caduri trese mrežu Gradine. Javila se nervoza u taboru Gradine, jer to nije ni izbliza bila igra kao u prvom susretu i u prethodnim utakmicama. Vrištao sam u svlačionici na svoje igrače, stalno im govoreći da imaju 2 gola prednosti i da stanu na loptu i zatvore prilaze ka golu Mujkića. To su i ispunili, te u drugom poluvremenu se više igralo između dva šesnaesterca, te u takvoj mrtvoj igri najbolje se snalazi Zakarić i poravnava rezutlat na 1:1 u 66. minuti susreta. Tada se je već lakše disalo jer se je znalo da gosti ne mogu postići 4 pogotka, te mirnom igrom priveli utakmicu kraju i još veće slavlje je počelo na gradskom stadionu u Srebreniku.

 

 

Play Off Europske lige

 

Tottenham - OFK Gradina 1:2

E onda je došla utakmica protiv velikana. Novine prije utakmice su pisale kako je ovo limit igrača Gradine, kako im se i za dosadašnje utakmice i rezultate do poda skida kapa, ali da od časnog nekog poraza ne mogu ništa više očekivati na prepunom White Hart Laneu. Svoje igrače sam izolovao u sedmo-dnevnu karantenu, da ne bi bili izloženi pritiski novinara, gdje su se neki maćehinski odnosili prema uspjesima Gradine. Najsretniji bih bio da začepim takvim novinarima usta dobrom igrom u Londonu. Utakmica je počela, na opšte iznenađenje bez pritiska domaćih igrača, ali za to su se navijači Tottenhama pobrinuli gdje su takvu atmosferu napravili da se ledi krv u žilama. Moji igrači su pristupili kao pravi profesionalci i u takvoj atmosferi odigrali početak utakmice za čistu 10-ku gdje su stvorili dobre dvije prilike, od kojih su jednu iskoristili, tačnije Zakarić u 12-om minutu susreta, te je to bio hladan tuš za domaće navijače. Očekivao sam uraganske napade preko Modriča i Kranjčare i ostale kompanije, ali moji igrači su igrali staloženi. Igra je imala glavu i rep, ali na žalost kada se je očekivao karaj prvog poluvremena domaći preko Huddlestonea iz slobodnjaka dolaze do izjednačenja. Svakom ponaosob igraču sam u poluvremenu čestitao na pruženoj partiji i rekao im da ako ovak nastave da igraju u drugom poluvremenu da mogu napustiti White Hart Lane neporaženi. Oni su do u posljednji detalj ispoštvali moje zamisli te zatvorili prilaze igračima Totenhama. Jalova terenska inicijativa domačina prekinuta je pogotkom Asima Škaljića u 57-oj minuti susreta. Bio je to prvi pogodak Škaljića u dresu Gradine, kojeg će dugoo pamtiti. Do kraja utakmice Gradina je očuvala vodstvo, s tim da treba napomenuti da je u 89-oj minuti Vasilić dobio crveni karton, ali to domaći igrači nisu uspjeli kazniti, te na revanš u Srebrenik, Gradina nosi gol prednosti.

 

OFK Gradina - Tottenham 4:3

Sedam dana do utakmice trajala su kao 7 dugih godina. Svi su pisali o senzaciji iz Srebrenika, kako domaće novine, tako je i L'EQUIPE pisao o malom klubu iz Srebrenika. The sunday times je izvještavao s utakmice i posle se u novinama su se samo riječi hvale mogli naći na strani gradine, te kako su očitali bukvicu milionerima iz Londona. Znao sam da druga utakmica će biti potpuno drugačija od prve i da će gosti atakovati na gol Mujkića. To se je zaista i desilo te do 27 minute gosti su imali veliku prednost od 2-0, golovima Defoa. Kada su svi mislili da je susret već riješen u 28. minuti Džafić smanjuje prednost Tottenhama, i dalo se je do znanja gostima da se koža Gradine neće tako lako prodati. U 32. minuti susreta Pandža donosi izjednačenje Gradini i tada je erupcija oduševljenja navijača i svih simpatizera mogla početi. Svojim igralima sam rekao da ih čeka 45. minuta pakla, te da će sve učiniti gosti kak bi došli do grupne faze. Moji igrači su nastavili da igraju prepoznatljivu igru pa čak i protiv velikog Tottenhema, te golom Škaljića u 79-oj minuti došli na korak do grupne faze lige evrope. Dva minuta kasnije gosti poravnjavaju golom Lenona na 3-3. Ali samo minut kasnije Matko postavlja konačni rezultat na 4-3 (82min.) i slavlje igrača, uprave, navijača i svih simpatizera OFK Gradine je moglo početi. Preskočena je velika prepreka zvana Tottenham, te da definitvno se postavlja pitanje do kada će trajati renesansa zvana OFK GRADINA SREBRENIK?

 

 

Grupna faza Europske lige

 

http://img16.imageshack.us/img16/8332/92053423.jpg

Edited by THE Exorcism™
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.sdnt.byethost6.com/BiH/KulaGradinaSrebrenik.jpg

 

MALO HISTORIJE O GRADU SREBRENIKU

 

Srebrenik se spominje prvi put u pisanim izvorima 15. februara 1333. godine. Grad je tada bio u vlasti bosanskog bana Stjepana II Kotromanića 1322-1353. Toga dana, ban je u podgrađu Srebrenika primio poslanike Dubrovačke republike, pa im tom prilikom potvrdio pravo posjeda u Stonskom ratu (Pelješcu), «za sva vremena» – kako on to izjavljuje u svojoj Povelji. Banu se tih dana ovdje rodio i sin, što je pružilo povoda za posebne svečanosti. Od tada pa do 1512. godine, kada je prešao u turske ruke, sreća je ovom gradu bila različito naklonjena. On je vrlo često mijenjao gospodare.

Sadašnji zidovi Srebrenika su iz nešto mlađeg vremena – oni potječu iz 18. stoljeća. No grad i danas još nakon mnogih i temeljitih prepravaka, pokazuje svoju staru srednjovjekovnu osnovu i obrise. Smješten na vrletnoj stijeni, on impozantno dominira svojom okolicom.

Stari grad Srebrenik, onakav kakvog ga danas vidimo, nosi obilježje strateškog objekta. Prvobitno je on mogao biti izgrađen kao feudalni zamak, no i tada je njegova primarna funkcija bila defanzivnog karaktera – on je trebao pružiti dovoljno siguran zaklon za svoga gospodara, jer on je bio podignut u graničnom području između Bosne i Ugarske. Zbog toga je i morao mijenjati gospodare u igri snaga između ove dvije države. Kad bi ugarski kraljevi ojačali, oni su se rado dočepali grada Srebrenika, no i u Bosni se s vremena na vrijeme smoglo dovoljno snage da grad povrate matičnoj zemlji.Srebrenik je ležao u istočnom dijelu župe Usore, nadomak župe Soli. Bio je državno, banovo vlasništvo, a zapovjednici grada bili su banovi klevetnici (vazali) ili pak ljudi sa banovog dvora.

Grad je prvi put pao u mađarske ruke 1393. godine, dakle nakon smrti kralja Tvrtka I (1391. godine). Kralj Sigismund ga ipak vrlo teško održava u svojim rukama, budući da je pritisak iz Bosne bio snažan. Godine 1405. doći će i do otvorenog sukoba, kada bosanska vojska jednim dijelom prolazi u napad protiv Srebrenika. U trogodišnjem ratu, Mađari ipak uspijevaju potisnuti bosansku vojsku, nakon čega dolazi do teškog poraza pod gradom Doborom 1408. godine. Sigismund je 120 zarobljenih bosanskih plemića dao posjeći, a njihova tijela baciti niz stijenu u rijeku Bosnu. Da bi oslabio Bosnu, kralj Sigismund, između ostaloga, poklanja Srebrenik despotu Stefanu Lazareviću, dakako, samo formalno, budući da je mađarska vojska i dalje ostala kao posada na gradu. U ljeto, 1426. godine prodiru Turci u dva navrata u župu Usoru, pa tom prilikom opsjedaju i Srebrenik. Grad ipak nisu osvojili, pa tako 1430. godine ovdje opet vidimo mađarske vojnike. Za vrijeme Kanavojskog rata (1430. – 1433.) posada sa Srebrenika pljačka Pavlovića zemlje, svakako po nagovoru Dubrovčana koji su i na taj način nastojali oslabiti svog protivnika. Srebrenički knez osvojio je 1410. godine sve važnije gradove oko Drine: Brodar, Susjed i Srebrenicu. U Srebrenici je tom prilikom teško opljačkao dubrovačke građane, tako da su se oni morali potužiti kralju Sigismundu. Kada se ugarski gubernator Janko Huniady («Sibinjanin Janko») pomirio sa despotom Đurđem Brankovićem, grad je konačno 1448. godine predan na upravu srpskom despotu. Srebrenik se zatim ne spominje nekoliko godina. Godine 1455. ovdje je jedan feudalac imenom Dmitar Radojević ubio Petra Kovačevića, člana velikaške porodice Dinjčića-Kovačevića.

Nakon propasti bosanske samostalne države značaj Srebrenika naglo raste. Ovdje je, naime, kralj Matijaš Korvin 1464. godine organizirao posebnu odbrambenu organizaciju protiv provala Turaka u Ugarsku, osnivajući takozvanu Srebreničku banovinu. Grad je bio dovoljno čvrst da se mnogo godina mogao odhrvati napadima Turaka, ali je od ratnih pustošenja znatno stradavala okolina, naročito u doba kada su Turci zaposjeli veće dijelove donje Bosne i Drine, a Srebrenik se u obliku klina našao sa tri strane opkoljen protivnikom. Ratno stanje traje do 1512. godine kada grad nakon desetodnevne opsade otvara svoja vrata, a posada bude pod gradom posječena. Srebrenik tada gubi svoj stari značaj, budući da se velika bojišta tursko-evropskih sukoba pomiču daleko na sjever. Srebrenik ostaje dugo vremena napušten. U drugoj polovini 16. i tokom 17. stoljeća o Srebreniku nema naročitih vijesti. Kada je 1701. godine formirana Gradačačka kapetanija, u njen sastav ušao je i Srebrenik. Nije poznato da li su tada na gradu izvršene neke popravke, što je inače moguće jer je Osmansko carstvo tokom Bečkog rata (1683-1699) izgubilo velike teritorije u Panonskoj nizini, a granica Austrije primakla se sve do Save. Osnivanje Gradačačke kapetanije nije bila slučajnost, jer su ratovi između Turske i Austrije uskoro nastavljeni, a Požarevačkim mirom 1718. godine Austrija je dobila neke teritorije južno od Save. Gradačac i Srebrenik našli su se vrlo blizu neprijatelja. Turska granica bila je vrlo slabo osigurana. Na karti na kojoj je ucrtano razgraničenje između Turske i Austrije nakon Požarevačkog mira Srebrenik je prikazan samo kao selo. Utvrđenje se, dakle, tada još nalazilo u ruševinama, pa je tako bilo i bez strateške važnosti. U novim prilikama Srebrenik dobiva ponovno značaj istaknutog pograničnog mjesta. To se stanje neće promijeniti ni nakon Beogradskog mira 1739. godine, kada je granica između Austrije i Turske vraćena na rijeku Savu. Kao u srednjem vijeku, Srebrenik se tako još jednom našao na granici između dva svijeta, s tom razlikom što sada više nisu bili u pitanju Bosna i Ugarska, nego daleko veći i opasniji neprijatelji. Granica između Turske i Austrije, utvrđena Beogradskim mirom 1739. godine, ostala je međutim nepomaknuta sve do Berlinskog kongresa 1878. godine. Iz sačuvanih dokumenata vidimo da je 1756. godine na gradu Srebreniku bila posada čiji je zapovjednik bio podložan gradačačkom kapetanu. To znači da je grad osposobljen kao utvrđenje. Nije nam ipak poznato u kolikoj mjeri su na gradu izvršene popravke, jer već 1777. godine javljaju odavde o nekim manjim popravcima, što znači da su se zgrade vremenom obrušile, ili su se pak neke starije ruševine osposobljavale za obitavanje. Jedan austrijski izvještaj iz Bosne, iz 1790. godine, spominje Srebrenik kao «stari zamak» (ein altes Schloss), bez podrobnijeg opisa njegovog tadašnjeg korišćenja. Godine 1804. na gradu se nalazi posada od 20 vojnika. Prilikom popisa ratnih zaliha 1833. godine, ovdje je nabrojano 7 topova. Oko 1835. godine Srebrenik je napušten, a samo tri godine kasnije on je već u ruševnom stanju. Godine 1850. ovdje stoje samo još neki objekti, tako i gradski mesdžid u kome su se obavljale molitve još i u drugoj polovini 19. stoljeća.

 

Evo današnjeg izgleda Srebrenika

http://bih-x.info/wp-content/uploads/2010/03/Srebrenik-3.jpg

 

http://img688.imageshack.us/img688/4889/sreb01.jpg

 

http://www.ka5an.ba/wp-content/uploads/2010/02/Fontana-Srebrenik-donacija-firme-Kopex-Sarajlic.jpg

 

http://www.srebrenik.net/ogradu/slike/danas/grad_i_okolina/0389.jpg

Edited by THE Exorcism™
Link to comment
Share on other sites

Ooo :cast: Svaka čast čovječe! Kako sam s guštom isčitao ove kvalifikacije, prejako :D Zamisli taj scenario, Defoe, Modric i druzina u Srebreniku protiv Gradine. Stvarno kapa do poda, samo nastavi.. respektabilna momčad, da li da očekujemo sada titulu u domaćem prvenstvu?

Link to comment
Share on other sites

Pa za očekivat je, samo da me ne sjebe igranje na dva fronta..Ma joj odigrao sam protiv Atletika prvu utakmicu i izgubio 3-0, Falcao je jednostavno stroj, a moji sta su promasili cudim se da li je neko sihre bacio na njih :D

Link to comment
Share on other sites

Ma joj i ovo je i više nego predobro :respekt: Treba ostvariti ovakav rezultat s BiH klubom, već u drugoj sezoni! Glavno je sada kakvo će igrači iskustvo steći igrajući u Evropi, protiv takvih velikana, a i kasica se puni :D Kakve su ti finansije sada? Koliki je kapacitet stadiona? Kakvi su facilitiesi u klubu?

 

Samo deri naprijed, pratim te i dalje :)

Link to comment
Share on other sites

Zamisli samo napad: Dalibor Pandža, Matija Matko, Goran Zakarić i Adin Džadić, s tim da Adi zna uletiti i lijevog veznog da igra... :D..Stadion je 5,000 kapaciteta, solidna omladinska ksola, u prvom postu sam postavio neke omladince pa ako vam se da pogledajte i recite imal fajde od njih :D

http://img593.imageshack.us/img593/8498/30546044.jpg

http://img833.imageshack.us/img833/8065/financije.jpg

I HVALA VAM VELIKA ŠTO PRATITE MOJU TEMU.

Edited by THE Exorcism™
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |