Jump to content
Football Manager Balkan | Forum

Fc Midtjlland - Nesto Je Trulo U Drzavi Danskoj


Ling^2
 Share

Recommended Posts

Kraci epilog

Nakon duzeg razmisljanja sta i kako dalje u svijetu FM-a, odlucio sam da potrazim neko rijesenje sa clanovima foruma i dobio sam zanimljiv odgovor, FC Midtjlland, danski prvoligas sa veoma dobrim timom uglavnom sacinjenim od Nigerijaca i Danaca.

Ova prica ce biti malo drugacija od prethodne dvije sto sam radio, ali se nadam da ce vam i dalje biti zanimljiva. Vecina detalja ce biti izmisljeno, ali odredjene situacije cu izvlaciti i iz vlastitog zivota. Eto, pa da pocnem.

 

 

Poglavlje 1.

Novi pocetak

 

- Sa saznanjem da u Bosni i nemam neku kvalitetu zivota, i da nemam mnogo izbora sta da radim, odlucio sam se na jedno nekonvencionalno rijesenje. Da postanem sluzbeni UEFA trener. A evo kako je i do toga doslo.

 

Vec u ranom djetinjstvu me nije nista drugo zanimalo, samo fudbal i citav sam svoj navijacki zivot posvetio jednom klubu. Sjecam se te ikone fudbala kada je prvi put podigla kragu i stupila na Teatar Snova. Sjecam se kako mi je otac rekao da je to prava legenda, zvijezda fudbala, onakva kako se samo moze roditi u Holivudu. Od tog momenta sam se zaljubio u tog igraca i njegov stil igre, i naravno za klub za koji je nastupao. Od tad, pokusavao sam da ga kopiram u svakom dodiru sa loptom.

 

Pocetkom novog milenijuma odlucio sam da se okusam fudbalskim vodama, da vidim imam li dovoljno talenta da i ja jednog dana stupim na scenu najpoznatijeg stadiona na svijetu. I sve je dobro islo za mene. Poceo sam da igram u lokalnom klubu, na amaterskom nivou za njihovu mladji tim. Ubrzo sam bio prebacen u prvi tim gdje sam strpljivo cekao svoju sansu. Na poziciji u veznom redu gdje sam igrao, tamo gdje je nekad i Cantona znao da igra, je bio jedan iskusan fubaler sa prvoligaskim iskustvom. On mi je uveliko i pomogao da izborim prvi nastup za A tim.

Sjecam se jednog kisnog jesenjeg dana, bila je to jedna potpuno nevazna utakmica gdje smo mi bili domacini. I sve je islo prema planu i programu naseg trenera. Do poluvremena smo vodili 4 prema 1, a do 60 minute je bilo 5-1. Tada je on odlucio da me uvede na zahtjev mog 'rivala' na toj poziciji.

 

Odmah sam osjetio hladan tus i struju kako prolazi kroz tijelo. Pokusao sam da se saberem, ali nisam uspjevao. Izgledao sam slapasto kada sam ulazio na teren. A na terenu nije bila mnogo bolja slika. Tada sesnaestogodisnji fudbaler je grijesio i kada je bilo nemoguce pogrijesiti. Znoj me oblio kada sam vidio oko 2000 ljudi da mi zvizdi kada primim loptu. Tada sam odlucio da uradim nesto sto sam samo vidio na televiziji.

 

Primio sam loptu na centru, i odmah mi je u glavi bilo jasno sta cu da uradim sa njom - skenem lijevo, odigram dupli pas, predjem jednog igraca i sam sam onda pred golmanom. I sve je lijepo islo. Otisao sam lijevo, odigrao dupli pas, uspio sam nekako provuci loptu kroz noge stoperu i bio sam 1-1 sa golmanom. Tada mi je sinulo: " Ako je on mogao da ga lobuje, ja cu proci golmana i uci u gol - tada ce svi znati ko sam!". Pokretom tijela u desno sam izbacio golmana, sutnuo loptu kraj njega u lijevo i bio sam jako blizu, jos jedan sprint i tamo sam. "Tih 2000 ljudi sada sigurno zazivaju moje ime" - mislio sam u trenutku kada sam uputio loptu ka golu. Okrenuo sam se samouvjereno, stao pred te navijace i u stilu vitezova na engleskim dvorcima sam im se poklonio. I tada bljesak. Cuo sam smijeh citave tribine. Okrenuo sam se i vidio da je onaj stoper kojeg sam prosao stigao da presjece sut i da nisam dao gol. Tu su mi se noge odsjekle. Ostatak utakmice nisam primio loptu, vise sam bjezao od nje nego sto sam ju zelio. Tu vecer sam odlucio da ipak fudbaler nije ono sto zelim da budem...

 

Sada, u dvadesetim godinama, nakon sto sam prosao kroz sve i svasta, odlucio sam da srecu ponovo trazim na fudbalskim terenima, ovaj put kao trener kluba. Poceo sam da ucim za licencu i kada sam stigao do UEFA "B" licence, odlucio sam da se prijavim kao pomocnik svom bivsem treneru. Ucio sam poneke stvari od njega, a najvaznija je bila "Nije bitno da li je neko bolji fudbaler od tebe ili ne. Vazno je samo da mu na terenu ne pokazes da ga se plasis, i da svaki put ides riskantno, da rubu incidenta". To sam prihvatio i na svom primjeru. Uvijek cu teziti da stvaram nesto novo.

 

Uskoro sam dobio i Uefinu "A" licencu, nakon dvogodisnjeg rada kao pomocnik. Jednog dana, u moj grad je dosla danska komisija za razvoj sporta i kulture, i posjetili su nas fudbalski klub. Pricali smo o zajednickoj suradnji i nekim donacijama. Otisli smo poslje nekog vremena u Dansku, u Herning gdje je sjediste danskog kluba Midjylland, koji nastao kada su se dva kluba spojili 1999 godine. Dogovarali smo se o iznosima i na koji nacin bi mogli da unaprijedimo fudbal u nasim zemljama. Tom razgovoru je prisustvovao i Johnny Rune, osnivac kluba. Bio je toliko impresioniran zarom kojim smo prezentovali kako i na koji nacin razviti, ne samo fudbal, nego i druge sportove, da mi je ponudio upraznjeno mjesto pomocnika trenera u klubu. Ostao sam sokiran i zatecen. Samo sam rekao da cu da razmislim, na traljavom engleskom. Eto jos jednog problema, ne znam ni rijeci danskog.

 

U daljnjem razgovoru sa Runeom shvatio sam da imamo zajednicke interese, stvoriti jedno sigurno sportsko drustvo i bazirati se na domacim igracima i jeftinim strancima. A i tu je bio Glen Riddersholm, trener kluba, od kojeg sam mnogo toga mogao da naucim. Dogovorio sam se sa Runeom i odmah poslje razgovora sam isao da trazim stan i neki kurs danskog jezika.

 

Proslo je godinu dana od tog momenta, kada sam dobio posao pomocnika. Od tada smo mi ostvarili odlican uspjeh, bili smo drugi u ligi, nesto sto niko od nas nije ocekivao. Taman kada smo se spremili na pohod ka Evropi desila se tragedija. Glenu Riddersholmu je diagnosticiran rak pluca. Bio je to tuzan dan za sve navijace Midtyllanda, ali necu da lazem, ja sam u tome vidio svoju sansu. Rekao sam Runeu par dana poslje da smatram da ja imam ono sto je potrebno da odvedem klub na jednu visu razinu. Kada mi je Rune potvrdio da sam ja prvi izbor i da se samo cekalo sta cu da kazem na to, opet mi se desio onaj trenutak slabosti kao i prije nekoliko godina. Pocinje nova era i ja se nadam da ce se svi bogovi srece voziti sa mnom u istom vagonu...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Poglavlje 2.

 

Red, rad i disciplina

 

Kada me Rune pozvao na potpisivanje ugovora, pitao me koji ce mi biti ciljevi za sljedecu sezonu. Rekao mi je da ce mu to pomoci ka odredjivanju novca za transfere i za plate. Odgovorio sam mu da ocekujem minimalno 5. mjesto, ali ono sto ocekujem jeste da stvorim kostur tima za sljedecu sezonu, da uigram igrace prema svojim idejama i da pokusamo igrati moderan fudbal. U Evropi ocekujem da steknemo neko iskustvo i ako uspijemo da povecamo strukturu kluba, to bi bilo odlicno. Rune mi je dao ugovor da potpisem na dvije godine i rekao mi je da cu morati prodavati igrace ako zelim da dovodim. Ali da necu tu imati potpunu slobodu jer cu morati da trazim njegovu potvrdu koga smijem da prodam. Nije mi se to svidjalo, ali nisam bio u situaciji da biram. Dogovor je zakljucen i ja sam zajedno sa svojim mislima usao u taksi i krenuo prema stanu. Sutra me je cekala pres konferencija gdje cu biti predstavljen kao novi menadzer kluba.

 

Ujutro sam se probudio sa kiselim osmjehom na licu jer sam znao da me ceka veoma tezak dan. Prvo ta konferencija, a onda sam imao veceru sa igracima i osobljem kluba. Nadao sam se da cemo se tu bolje upoznati i da cu nametnuti svoju ideju i svoj autoritet. Dok sam smisljao sta i kako, vec je bilo deset do dvanaest, jos malo pa pocinje. Narucio sam taksi i uputio sam se ka stadionu. A tamo me je docekala mala sacica novinara, koja mi je postavljala neka pitanja koja ja nisam razumio. Mislim da je pravo vrijeme da kazem da onaj kurs danskog jezika mi nije nimalo pomogao.

 

Postavljali su razna pitanja, o tome kako cu da vodim klub, kojeg igraca zelim da dovedem, a za koje igrace smatram da su suvisni. Cijela ta zbrka je trajala oko 2 sata jer sam se mucio sa Danskim, pa su mi morali da dovedu prevoditelja. Mislim da sam potrosio citav paket maramica brisuci znoj sa cela. Rekoh prisutnim da mi je prvo cast i zadovoljstvo sto imam priliku da vodim veliki klub i da zelim da pozdravim sve prisutne clanove medija. Klub cu da vodim onako kako najbolje znam, a to je red, rad i disciplina. Ako to uspijem da postignem, bicu zadovoljan. Naravno, to ne obecava odlicne rezultate, ali sam uvjeren kako je ovaj igracki kadar dovoljno dobar da sprovede moje ideje u dijela. Oko transfera nisam htio nista previse da pricam, spomenuo sam samo da smo poslali ponudu za jednog Norvezanina iz Tromsa koji igra centralnog veznog i koji bi nam jako dobro dosao. Nastavili su sa uobicajenim pitanjima kako sam se smjestio, da li mi se svidja zemlja i slicno. Odgovarao sam sa knedlom u grlu i jedva sam cekao da zavrsi presica. Novinari su mi dali neutralnu ocjenu.

 

Tada je usao Rune i rekao da je gotovo sa pitanjima, dao mi je dres kluba da se slikam sa njim i pozvao me na rucak sa igracima i osobljem. Sve je to proteklo u prijateljskoj atmosferi, ali sam imao osjecaj da igraci ne razmisljaju isto kao i ja. Nema veze, sve ce se to promjeniti na treninzima i kada budemo pobjedjivali, rekoh sam sebi samouvjereno kada sam se vratio u hotelsku sobu.

 

Sutradan sam predstavio svoju taktiku igracima i rekao sam da imaju mjesec dana da se prilagode na nju. Odmah sam vidio da se nekim igracima nije svidjela taktika, jednostavno jer za njih tu nije bilo mjesta. Naime, igra se sastoji od brzih kontri preko krilnih igrac, te pridodavanjem igraca iz veznog reda da pomognu napdacima. Odbrana se cinila klimavom, tako da sam im rekao da radim na dovodjenju jednog kreativnog stopera koji ima iskustvo igranja u Ligi Sampiona te nam moze da pomogne sa njim. Ovako je izgledala ta takika:

http://v1.iimmgg.com/images/is13gr/4307b8e9fd18ee3ca987c6a0cc95e13b.png

 

Kao sto je Rune rekao, morao sam prodavati da bih mogao da kupim, i tako sam i ucinio. Oslobodjeni su neki igraci zbog nedostatka novca za plate, te je prodan jedan Nigerijac u Leicester. Ali nisam kupovao igrace da poboljsam tim, nego samo da povecam dubinu na klupi. Mislim da sa ovim timom imam realne sanse i za borbu za titulu. Uglavnom, zadovoljan sam sa odradjenim transferima, a jos ima mjesec dana do kraja prelaznog roka.

 

Pozvao sam na razgovor Sylvestera i Madsa i rekao im da na njih u ovoj sezoni najvise racunam i da od njih ocekujem da igraju konstatno dobro. Imali smo lijep, nadasve prijateljski razgovor nakon kojeg sam rekao Madsu da moze izaci jer imam o jos necem da razgovaram sa Sylvesterom. To je bio njegov ugovor koji je isticao 2013 godine, sto meni nije odgovaralo. Odmah je pozvao i svog agenta da to rijesimo.

Kada je agent stigao, ponudio mi je astronomske cifre. Povecanje sa 400kpw na 7000kpw! Odmah sam ustao, zahvalio s Sylvesteru i njegovom agentu i rekao im da po isteku ugovora mogu traziti novi klub.

 

Pred priprema sam rekao svojim igracima da zelim da vidim maksimalno zalaganje i da ce ljencarenje nece tolerisati. Ocito da je to dalo rezlutate.

Cak sam vidio i neke sjajne akcije protiv mnogo jaceg tima od sebe, Werdera iz Bremena. Mogu reci da sam veoma zadovoljan vidjenim, a vi ocjenite ova dva gola i igrace koji su ih postigli:

 

Unaprijed se izvinjavam na kvaliteti videa, zaboravio sam da ga stavim na 720p.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Transferi mi se ne svidjaju,doveo si dva crnca,i jos nekog nebitnog,dok si prodao glavnog kakaovca.

Taktika mi se svidja,slicna taktika Italije sa Eura?..

Pisanje sabija,nije dosadno kao nas vecina karijerista,ima svakakvih detalja..

Link to comment
Share on other sites

Nemam para da dovedem bolje igrace, a onaj lik je iz Kopenhagena dosao na posudbu samo da imam dubinu u timu. Onaj Silva igra DMC gdje sam imao samo Salamija, pa nisam mogao da biram. A los je izbor igraca skroz i zbog lose skaut mreze.

Takika je ta koju su Talijani imali na EP, i taktika sabija realno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Smor mi je igrati stalno sa istim taktikama, hvala na komentarima, evo sad cu da upalim fm nakon duze pauze i odigram mjesec-dva, pa navecer moze neki update.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poglavlje 3:

 

Bajka traje dok se ne probudis

 

Ako se uopste probudis. A mene su probudili toliko snazno da sam se par puta okrenuo oko sebe. A sve je tako lijepo pocelo....

Poslje iscrpnih priprema gdje sam izdominirao protivnike, ocekivao sam lagan posao u prvom pretkolu. I dobio sam lagan posao, Renova mi je bila protivnik u 2. kolu kvalifikacija za LE. "Nije lose" pomislih u sebi na izvlacenju parova. Sutradan sam vec mislio suprotno.

Svakog dana, tacno kao svajcarski sat, u 12h me je hvatala neka mucnina. Vjerovatno zato sto sam se tada budio nakon nocnog pijancenja. Ponovo sam poceo da pucam.. "Sta ako nismo dovoljno uigrani, ili ako neki igraci smatraju da nisam dovoljno dobar..." to su bile samo neke od mojih misli par dana prije utakmice. A na sam dan dozivio sam totalku. Prvo sam ustao oko 13h i zakasnio na trening, a na putu tamo sam dozivio i saobracajku. Kako jos uvijek nisam smio da vozim ( oduzeta vozacka prije mjesec-dva zbog voznje u pijanom stanju), imao sam svog sofera. Ime mu je bilo Lars.

Lars je bio Svedjanin koji je u Dansku dosao jer je pratio ljubav svog zivota, Ingrid, koja ga je ostavila da bi bila sa nekim Mujom. Bilo mi ga je zao kada je to pricao. Nije imao suze u ocima, nego onaj kiseli osmjeh kao kada date posljednje novce za dvolitru piva pa nemate vise za autobus. Morate se svercati. Tako je i sa njim bilo. Dao je svu svoju ljubav Ingrid, a sada tu istu ljubav trazi od zvijezda potkrovlja. Zivot mu je voznja, doslovno. Posao i uzitak. Autoban svaki dan.

Drzao je sliku Ingrid za retrovizorom, a kako je bilo vruce u Danskoj ( ej! vruce u Danskoj!), otvorio je prozor, vjetar je srusio sliku njegove drage na pod. On po autobanu da je uhvati, pusti volan i srecom pa je bilo auto ispred nas pa nas je ono zaustavilo.

Pri dolasku na stadion, ostao sam zaprepasten kvalitetom terena. Kao da je prije utakmice odrzana meksicka korida na njemu. Opet mi nije bilo dobro. Ali srecom moji igraci su bili veoma zadovoljni uslovima. Na bolje nisu ni navikli. Kao da oni dolaze iz Bosne, a ne ja.

Uglavnom, zavrslio je pobjedom od 4-1.

Revans je zavrsio kao i posljednja utakmica. Pobjedom. 3-1 i ja sam zadovoljan. "Bravo puleni, vodim vas kod Muje na cevape". Lars nije bio sretan.

Pred pocetak sezone u domacem prvenstvu, sam sam sebi rekao da cu se prema prvoj utakmici odnositi kao prema prvim macicima. Bacicu ju u vodu. Naravno da cu ju uzdizati do visina ako je pobjeda. Al' sam ju zadrzao i sutio. Bio sam relativno zadovoljan. Svrsila je 0-0. Prvi bod od moguca tri. Nisam imao pravo da se bunim. Ne jos.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Još jedan odličan nastavak. :) Ovo je odlično za ovog Šveđanina i sviđa mi se što imaš odlične ideje, a bogami odlično i pišeš. Renova je razmontirana i sada srećno u nastavku u Evropi. U ligi možeš do titule. Samo napred, pratim te. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

logo dark full small.png

×
×
  • Create New...

Important Information

Na sledećim linkovima se možete upoznati sa | Pravilima korišćenja - Terms of Use | | Politikom privatnosti - Privacy Policy |